چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - 5 Aug 2020
 
۰
۳۴

نقش معادله «جنگ اعصاب» در رسوایی جدید ارتش اسرائیل

چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب: 735438
سید حسن نصرالله یک سال پیش معادله‌ای را تحت عنوان «جنگ اعصاب» و «نیم خیز شدن صهیونیست‌ها از ترس» مطرح کرده بود که نقش اساسی در رسوایی اخیر ارتش رژیم صهیونیستی در مزارع شبعا داشت.
وقتی حزب‌الله صهیونیست‌ها را به گریه می‌اندازد
به گزارش جهان نيوز، جنگ اعصابی که طی روزهای گذشته از سوی حزب الله لبنان ضد رژیم صهیونیستی به راه افتاده، در چارچوب معادله و پیامی است که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان یک سال قبل و در پی شهادت دو نفر از نیروهای مقاومت این حزب در تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه مطرح کرده بود. یک سال بعد از این حادثه اسرائیلی‌ها بار دیگر بعد از شهادت یک مبارز فلسطینی در حومه فرودگاه دمشق از ترس انتقام حزب‌الله لبنان روی پا ایستاده‌اند.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت با اشاره به این موضوع می‌نویسد: [سید حسن] نصرالله در به دردسر انداختن ما و فرسایش فکری و ذهنی ما موفق عمل می کند. به عبارت ساده باید گفت که ما در جنگ اعصاب رفتار درستی نداریم.

این روزنامه صهیونیستی در مقاله خود تحت عنوان «جنگ اعصاب، منتظر نیم‌خیز شدن باشید» تاکید کرد که عبارت نیم خیز شدن از ترس معادله‌ای بود که نصرالله در یکی از سخنرانی‌های خود که حدود یک سال پیش انجام داد، مطرح کرد و به یکی از جذاب‌ترین عبارت‌ها در نزد عناصر حزب‌الله لبنان تبدیل شد.

به نوشته این گزارش، سید حسن نصرالله از دیروز بار دیگر در شبکه‌های اجتماعی اوج گرفته است، تا جایی که شبکه های خبری دیشب نیز با محتوای اظهارات وی اخبار را آغاز کردند:‌ ما در زمان مناسب که آن را درست می‌دانیم، رفتار خود را انجام خواهیم داد، ما جنگ اعصاب را ضد شما مدیریت می‌کنیم و شما باید منتظر بمانید.

این روزنامه صهیونیستی در ادامه به اتفاقات دو روز پیش در مزارع شبعا اشاره و تاکید کرد: متأسفانه حزب‌الله لبنان به نوعی در رسیدن به نتایج مثبت از نظر خودش موفقیت آمیز عمل کرده است.

عبارت جنگ اعصاب سابقه‌ای به قدمت جنگ جهانی اول دارد، البته در آن زمان این عبارت تنها منحصر به نیروهای زمینی بود که از فشارها و چالش‌های عصبی رنج می‌بردند. مفهوم جنگ اعصاب متفاوت از جنگ روانی است و طی سالهای گذشته دچار تغییر و تحول شده است، لذا استفاده از اصطلاح جنگ اعصاب در دوره جدید ضرورتا مرتبط با جنگ نظامی میدانی نیست، بلکه رفتارهایی که در راستای جنگ اعصاب انجام می‌شود، شامل سطوح متعدد است.

اصطلاح دیگری نیز وجود دارد که جنگ اعصاب هوشمند نامیده می‌شود. این همان استراتژی است که ایران در قبال دشمنانش به ویژه آمریکا دنبال می‌کند. جنگ اعصاب در این استراتژی تا جایی پیش می‌رود که فرد نیاز به مراجعه به روانشناس و استفاده از داروهای آرام‌بخش و مسکن پیدا می‌کند. گزارش های بسیار زیادی در پی جنگ سال 2006 و جنگ های انجام شده ضد نوار غزه وجود داشت که این شرایط را در داخل ارتش اسرائیل به تصویر کشیده است. علاوه بر این ها خودکشی در میان نظامیان صهیونیست افزایش پیدا کرده و تلاش نظامیان برای فرار از میدان‌های جنگ و خطوط مقدم مبارزه حتی تا حد خودزنی نیز پیشرفته است.

مدیر دفتر المیادین در فلسطین: برد 2 بر صفر حزب‌الله در برابر اسرائیل
ناصر اللحام مدیر دفتر شبکه المیادین در فلسطین اشغالی در این خصوص می‌گوید که مقاومت اعصاب اسرائیلی‌ها را در این عملیات به هم ریخت. این اتفاقات جایی بود که بیانیه مستقیمی را صادر نمی‌کرد. به عبارت دیگر سکوت ابتدایی حزب‌الله لبنان اسرائیلی‌ها را کشته بود. این در حالی بود که سردمداران اسرائیل در بیان اظهارات مطبوعاتی از یکدیگر سبقت می‌گرفتند و همین موضوع آنها را بیش از پیش در این باتلاق رسوایی گرفتار کرد.

اللحام با اشاره به اینکه 6 روایت متناقض در خصوص عملیات دو روز پیش مطرح شد که از گزارش‌های میدانی و اظهارنظر سخنگوی ارتش آغاز می شد و در نهایت با بیانیه حزب‌الله لبنان به پایان رسید، تاکید کرد که این موضوع نشان دهنده شکاف در میان افکار عمومی اسرائیل است، چرا که نیمی از اسرائیلی‌ها نتانیاهو را باور ندارند و نیمی دیگر حرف‌های سید حسن نصرالله را باور دارند. این به معنای برد 2 بر صفر حزب‌الله برابر اسرائیل است.

ابعاد و ابزارهای جنگ اعصاب حزب الله
بهیة الحلاوی مدیر پایگاه اینترنتی شبکه المیادین نیز به موضوع جنگ روانی اشاره و تاکید کرد که این جنگ اعصاب اسرائیلی‌ها را به هم ریخت. وی تاکید کرد که جنگ روانی مانند هر جنگ دیگر نمونه‌ها و پیامدهای متعددی دارد و اتفاقی که دو روز پیش انجام شد باعث متشنج شدن اعصاب دشمن شد و آنها را تا حد واکنش‌های رفتاری ناشی از ترس و وحشت و نگرانی پیش برد.

وی در این خصوص افزود که یکی از ابزارهای این جنگ می تواند صدور یک بیانیه یا اظهار نظر در یک زمانبندی درست باشد. حتی سکوت کردن در یک محدوده مشخص یا برگزاری کنفرانس یا صدور بیانیه مطبوعاتی در خصوص حوادثی که در شبعا رخ داد، یکی از همین راهکارها بود.

حلاوی تاکید کرد امروز ما در دوره رسانه‌های ارتباطی سریع و سایتهای اجتماعی قرار داریم که یک توییت کوچک می‌تواند سرنوشت جنگ را تعیین کند. وی اظهار داشت که سازمان سیاسی اسرائیل مبتنی بر تبلیغات و مانور است و این موضوع نگرانی زیادی را برای آنها رقم زده که تنها منحصر به خارج از سرزمین‌های اشغالی نمی‌شود، بلکه این نگرانی مربوط به داخل سرزمین‌های اشغالی و افکار عمومی اسرائیل نیز می‌شود که تحولات را دنبال می‌کنند و اخبار را به صورت مستقیم و دقیق پیگیری می کنند.

جنگ اعصاب حزب‌الله صهیونیست‌ها را به گریه انداخت
موسی عاصی تحلیلگر مسائل بین المللی و اروپایی شبکه المیادین نیز با اشاره به اصطلاح جنگ اعصاب اظهار داشت که این جنگ از مدت ها پیش در کنار جنگ های بزرگ و حملات نظامی به کار گرفته می شد اما نفوذ و تاثیرگذاری آن همزمان با پدیده رسانه‌های جمعی به ویژه طی دهه سی و چهل قرن گذشته میلادی شدت گرفت.

عاصی با اشاره به استفاده از این روش تاکید کرد که اوج جنگ تبلیغاتی ایجاد شده در جولای سال 2006 و در جنگ 33 روزه بود که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان سخنرانی‌های خود را با استفاده از این استراتژی انجام می داد.

محور مقاومت برخی فیلم‌ها و تبلیغات را نیز برای وارد کردن ضربات روانی به دشمن به کار می‌گرفت و به همین علت بود که نظامیان رژیم صهیونیستی در عرصه درگیری‌ها به گریه می‌افتادند.

عاصی در بیان ارکان جنگ اعصاب می‌گوید که یکی از مهمترین این ارکان تیمی است که از جنگ اعصاب یا جنگ روانی بهره می‌برد. این تیم باید قدرت کافی برای اجرای تهدیدات خود را داشته باشد تا بتواند در برابر طرف مقابل بازدارندگی ایجاد کند و به او بفهماند که قدرت لازم را در اختیار دارد و تهدیداتش تو خالی نیست. به این ترتیب چنین جنگی پیامدهای سختی بر دشمن خواهد داشت، مانند اتفاقاتی که دیروز رخ داد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اجازه نمی‌دهیم داعش مورد حمایت آمریکا و متحدانش در سوریه، لبنان، عراق و منطقه باقی بماند
Iran, Islamic Republic of
آمریکا و انگلیس از ادامه حملات به یمن حمایت کردند.
Iran, Islamic Republic of
حضورائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا ازسال 2014 در سوریه و عراق غیرقانونی است و هم نقض قوانین بین المللی برای جامعه جهانی شرم آور است.
Iran, Islamic Republic of
که حملات و تجاوزات اسرائیل با مشکلات داخلی این رژیم و نزدیکی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا همزمان شده است.
Iran, Islamic Republic of
اکنون کرزی نیز همان سخنان را به گونه ای دیگر مطرح می کند که نشان می دهد مقامات آمریکایی از مقامات بلندپایه افغانستان و پاکستان خواسته اند تا کم کم بحث عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را بیان کنند تا مردم آمادگی حضور اسراییل در کشور خود را داشته باشند.
Iran, Islamic Republic of
تهدید هواپیمای ایرانی در آسمان سوریه؛ آمریکا کدام قوانین بین المللی را نقض کرد؟
Iran, Islamic Republic of
فرش قرمز انگلیسی ها برای عروس داعش/ وقتی لندن حامی رسمی تروریست‌ها می شود
Iran, Islamic Republic of
پیامدهای ترور شهید سلیمانی برای آمریکا/ آمریکایی‌ها دیگر در امان نخواهند بود
Iran, Islamic Republic of
حضور آمریکا در منطقه موجب ویرانی و عقب‌ماندگی است/ کمک به فلسطین اهتمام همیشگی ماست
Iran, Islamic Republic of
دروغگویی های ترامپ پایانی ندارد
دروغگویی های نتانیاهو پایانی ندارد
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
ائتلاف سعودی یک روز پس از توافق آتش‌بس یمن «الحدیده» را ۲۱ بار بمباران کرد
Iran, Islamic Republic of
گزارش تلویزیون المسیره؛
ادامه حملات هوایی متجاوزان به استان های مختلف یمن
در حملات هوایی متجاوزان سعودی-آمریکایی به استان ‌های مختلف یمن چندین شهروند شهید یا زخمی شدند.
Iran, Islamic Republic of
آمریکا به درخواست رژیم صهیونیستی تحریم‌های جدیدی علیه سوریه اعمال کرد
Iran, Islamic Republic of
آمریکا جنایتکار شماره یک خوب است قبل از اینکه دلسوز مردم منطقه باشد به فکر مردم خود باشد
مردم افغانستان و منطقه ازسال 2001 تاکنون توسط آمریکا و متحدانش قتل عام می شوند و همچنان نیزادامه دارد.
Iran, Islamic Republic of
اجازه سوءاستفاده به آمریکا و متحدانش نخواهیم داد
Iran, Islamic Republic of
ایران هراسی، اهانت به افکار عمومی مردم منطقه و کویت است
Iran, Islamic Republic of
کسری بودجه عربستان به بیش از 29 میلیارد دلار رسید
وزارت دارایی عربستان اعلام کرد با کاهش درآمدهای ریاض به علت کاهش قیمت نفت، این کشور در سه ماهه دوم امسال با کسری 29.12 میلیارد دلاری مواجه شده است.
Iran, Islamic Republic of
رزمایش مشترک نیروی دریایی ترکیه و آمریکا در دریای مدیترانه، غیرقانونی است و هم تهدید علیه منطقه محسوب می شود.
ترکیه ازسال 2011 تاکنون شریک جرم جنایت های آمریکایی ها و تروریست ها درسوریه و منطقه است.
درپاسخ به برایان هوک
Iran, Islamic Republic of
برایان هوک: نیاز به تحریم تسلیحاتی جهانی علیه ایران داریم
درپاسخ به برایان هوک
تعرض آمریکایی ها به هواپیمای مسافربری ایران نقض آشکار پیمان شیکاگو است
Iran, Islamic Republic of
ظریف ثابت کرد که دیگر نمی تواند دربرابر جنایات وحشیانه، وحشی گری و غیرانسانی آمریکا و متحدانش از مردم ایران دفاع و حمایت کند.
Iran, Islamic Republic of
مردم یمن برای تامین امنیت خود نیازی به حضور بیگانگان ندارند.
Iran, Islamic Republic of
سازمان‌ اطلاعات و امنیت ترکیه؛ دولت در سایه +تصاویر
از دولت در سایه ترکیه چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید که در سایه اقدامات سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه شاهد حوادث امروز عراق و سوریه هستیم؟ آیا می‌توان این سازمان را همانند گشتاپوی هیتلر دانست؟ آیا سازمان MIT‌ معمار "امپراتوری عثمانی نوین" است؟ با گزارش مشرق درباره سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه همراه باشید.
Iran, Islamic Republic of
ترکیه جنایتکار همراه با چند کشور جنایتکار دیگر ازسال 2011 تاکنون به خاطر غارت نفت سوریه و عراق با همدستی داعش و گروه های تروریستی بیش از 999 هزارنفر درسوریه وعراق قتل عام کرده است و همچنان نیزادامه می دهد.
Iran, Islamic Republic of
دولت ما تاکنون چه اقدامی در جهت جلوگیری از مسلمان‌کشی در هند و کشمیر کرده است؟
Iran, Islamic Republic of
در رسانه ملی باید از مسلمانان هندی حمایت بشود و نسبت به کشتار آنان که یک جنایت محسوب می‌شود واکنش نشان داده شود. نباید بی‌تفاوت بود.
Iran, Islamic Republic of
اسرائیل کل فلسطین را بدون فلسطینی ها میخواهد
Iran, Islamic Republic of
برایان هوک: ایران جنگ بی پایان در یمن می خواهد/ و این درحالی است که آمریکا جنایتکار شماره یک ازسال 1394 تاکنون انواع سلاح های ممنوعه اختیار ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان قرار داده است! آمریکا جنایتکار شماره یک همچنان به ائتلاف عربستان درجنگ سلاح می دهد.
Iran, Islamic Republic of
آمریکا جنایتکار شماره یک خواهان جنگ بی‌پایان در منطقه خاورمیانه و یمن است
Iran, Islamic Republic of
ادعای رزمنده ایرانی: امریکا خواهان جنگ بی پایان درافغانستان، عراق، لیبی، سوریه، یمن و منطقه خاورمیانه است
آمریکا ازسال 2001 تاکنون عامل اصلی جنگ در منطقه است.
آمریکا عامل اصلی جنگ، بی ثباتی و ناامنی درمنطقه است.
آمریکا عامل اصلی پیدایش و رشد تروریسم در منطقه است.
Iran, Islamic Republic of
جنایت جنگی آمریکا در افغانستان شرم آور است.
جنایت جنگی آمریکا در پاکستان شرم آور است.
جنایت جنگی آمریکا در عراق شرم آور است.
جنایت جنگی آمریکا در لیبی شرم آور است.
جنایت جنگی آمریکا در سوریه شرم آور است.
جنایت جنگی آمریکا در یمن شرم آور است
Iran, Islamic Republic of
مقامات آمریکا که از هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۷ به طور یکجانبه از توافق بین‌المللی هسته‌ای ایران خارج شد، بر این ادعا متوسل شده‌اند که برجام یک پیمان بین‌المللی نیست و ارتباطی به شورای امنیت ندارد.
Iran, Islamic Republic of
ماده ۲ قطعنامه ۲۲۳۱ از اعضا می‌خواهد که از اجرای برجام حمایت کنند: آمریکا از مسئولیت خود شانه خالی می‌کند.
Iran, Islamic Republic of
برجام ضمیمه قطعنامه ۲۲۳۱ است و آمریکا در اجرای هر دوی آنها وظایف قانونی دارد.