سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 4 Aug 2020
 
۰
۱

ارشاد چگونه به شاخ اینستاگرام مجوز داد؟

دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب: 735168
سازمان سینمایی به یکی از فعالان اینستاگرامی مجوز ساخت فیلم و کارگردانی داده است؛ اتفاقی که باعث تعجب اهالی سینما شده است.
ارشاد چگونه به شاخ اینستاگرام مجوز داد؟
به گزارش جهان نيوز،شب گذشته بود که سازمان سینمایی خبر از صدور مجوز هشت فیلم سینمایی داد. طبق این خبر فیلمنامه‌‌‌های «طبقه یک‌و‌نیم» به تهیه‌کنندگی غلامرضا آزادی، کارگردانی نوید ابدان‌اسماعیلی و نویسندگی حسین نمازی، «زیبای آرام» به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی علی زمانی‌عصمتی، «خوشقدم» به تهیه‌کنندگی کامبوزیا پرتوی، کارگردانی و نویسندگی امیر توده‌روستا، «میهمانی از کارائیب» به تهیه‌کنندگی قاسم قلی‌پور، کارگردانی و نویسندگی لطف‌الله فراهانی، «حلال» به تهیه‌کنندگی سید مرتضی فاطمی، کارگردان وحید امیرخانی و نویسندگی مهدی‌علی‌ میرزایی، «سه روز، سه قتل» به تهیه‌کنندگی جعفر صانعی‌مقدم، کارگردانی و نویسندگی مسعود امینی‌تیرانی، «بی‌سرو صدا» به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی مجیدرضا مصطفوی و «حکم تجدیدنظر» به تهیه‌کنندگی و نویسندگی رضا کریمی و کارگردانی محمدامین کریم‌پور موافقت شورای ساخت سازمان سینمایی را اخذ ‌کردند.
 
در میان این اسامی، یک نام توجه اهالی سینما و خبرنگاران را به خود جلب کرد. همگان محمدامین کریم‌پور را به‌عنوان یک به‌اصطلاح شاخ اینستاگرامی می‌‌شناختند که حدود 4.8 میلیون فالوئر دارد و خب تولید محتوایش سخیف و مبتذل و پر از رقص‌‌‌های کوچه‌بازاری است. حالا چطور بود که ارشاد به این شخص که مشخص نیست در حوزه سینما چه فعالیتی داشته، مجوز کارگردانی داده است؛ جای تعجب دارد.
 
شرایط ارشاد برای صدور مجوز کارگردانی
قبل از اینکه برویم سراغ چراییِ دادن مجوز به این شخص، لازم است که شرایط صدور پروانه ساخت برای کارگردان‌اولی‌ها را بررسی کنیم.

20 اردیبهشت 94 معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی به منظور تسهیل در امور متقاضیان دریافت پروانه ساخت برای فیلم اول، اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این مصوبه آمده است:

طبق مصوبه شانزدهم اردیبهشت ۹۴ شورای صدور پروانه ساخت سازمان سینمایی در سال جاری، به منظور تسهیل در امور متقاضیان، بررسی صلاحیت کارگردانان اول در دو مرحله انجام می‌‌گیرد.

در مرحله اول،  فیلمسازان متقاضی می‌‌توانند درخواست خود را همراه با مدارک مربوطه، شخصا به دبیرخانه شورای پروانه ساخت ارائه کنند.

تایید صلاحیت کارگردانی برای کارگردانان اول، با کسب حداقل ۶۰ امتیاز، بر اساس جدول زیر صورت می‌‌گیرد:

نمونه کار ۵۰ امتیاز، تحصیلات سینمایی و مرتبط ۱۰ امتیاز، دستیار کارگردانی سینمایی ۱۵ امتیاز، جوایز و حضور در جشنواره‌ها ۱۰ امتیاز، دیگر فعالیت‌‌‌های فرهنگی و هنری در سینما تا ۱۵ امتیاز.

در مرحله دوم، پس از تایید صلاحیت کارگردانی فیلم اول، تهیه‌کنندگان حرفه‌‌ای متقاضی تولید اثر با کارگردانان اول، حداکثر سه ماه پس از صدور مجوز کارگردانی می‌‌توانند درخواست خود را به دبیرخانه شورای پروانه ساخت ارسال کنند.

کارگردانان اول با ارائه حداقل سه نمونه کار و سوابق مندرج در جدول ارزیابی می‌‌توانند متقاضی صدور مجوز کارگردانی شوند.

شروط نمونه‌کارهای ارائه‌شده: الف) در بین نمونه آثار ارائه‌شده، حداقل یک فیلم نمایشی، با مدت زمان حداقل ۱۰ دقیقه الزامی است. ب) ارائه شناسنامه کامل فیلم اعم از سال تولید، مدت زمان فیلم، سرمایه‌‌گذار، عوامل تولید و... ج) متقاضیان تهیه‌کنندگی اول نمی‌توانند تهیه‌کننده کارگردانان اول باشند. د) تقاضای صدور پروانه جدید برای کارگردانان اول، پس از صدور پروانه نمایش و ارزیابی آن توسط شورای پروانه ساخت، قابل بررسی است.
 
استوری‌های چهار میلیونی کارگردان تازه‌کار
برای بررسی بیشتر سری به صفحه شخصی این شخص زدیم. یک راه ارتباطی برای تبلیغات معرفی شده بود که با همان تماس گرفتیم. خانمی به نام عسکری پاسخگوی ما بود. از او خواستیم که راهی برای ارتباط با آقای کریم‌پور به ما معرفی کند که خود را مسوول تبلیغات معرفی کرد و گفت برای ارتباط با ایشان به اینستاگرام وی پیام بدهید.

وی در ادامه گفتند که تمایلی به صحبت از طرف آقای کریم‌پور وجود ندارد که پاسخ شنیدیم که فقط برای امور تبلیغاتی پاسخگوی ما خواهد بود. از او خواستیم شماره خود کریم‌پور یا تهیه‌کننده را بدهد که گفت اجازه این کار را ندارد. در نهایت از او خواستیم که هزینه تبليغات صفحه وی را بدهد که بعد از کلی طفره رفتن مشخص شد برای هر استوری مبلغ چهار میلیون تومان اخذ می‌‌شود.
 
ارشاد: شرایط را داشت؛ مجوز دادیم
برای پرس‌وجوی بیشتر سراغ چند نفر از اعضای شورای که در دسترس نبودند، رفتیم. فقط فریدون جیرانی تلفن را جواب داد که او هم پاسخگویی به این مساله را در حیطه وظایف مدیران سازمان سینمایی دانست. در آخرین لحظات تنظیم این گزارش، محمدمهدی طباطبایی‌نژاد، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در گفت‌وگو با فارس به مسائل و شبهات این مجوز اشاره کرده و آن را طبیع
ی دانسته بود.

آقای کریم‌پور چگونه مجوز کارگردانی دریافت کرده ‌است؟

همانطور که تا به ‌امروز بقیه کارگردانان مجوز ساخت دریافت کرده‌اند.

یعنی تمام شرایط لازم را داشته است؟

ایشان کارشناسی‌ارشد سینما دارد. چهار نمونه فیلم کوتاه به شورا ارائه داده که هفت نفر از اعضای شورا به آن رای مثبت داده‌اند.

هفت نفر بوده‌اند؟ آقای نبوی گفتند مدتی است به شورا نمی‌آیند؛ درست است؟
آقای نبوی کلا یک جلسه به شورا آمده است. یک کارگردان متقاضی دریافت مجوز از شورا شده است. شورا هم با اکثریت قاطع آرا کار وی را قبول کرده است.

آیا حواشی مربوط به فعالیت کریم‌پور در اینستاگرام تاثیری در نظر شورا نداشته است؟

خودم دیشب فهمیدم او در اینستاگرام هم فعال است! من اطلاع نداشتم اصلا ایشان چه کسی است. من امروز صبح صفحه ایشان در اینستاگرام را دیدم چون اصولا ما به این مسائل کاری نداریم.

منظورتان این است كه استعلام درباره فرد وظیفه شورا نیست؟

چنین وظیفه‌ای نداریم. اگر کسی مجرم باشد، حراست به ما اعلام می‌کند. او منع قانونی نداشته است.

آیا امکان دارد این حواشی در نظر شورا تاثیر بگذارد؟

خیر! جرمی واقع نشده است.

به هرحال برخی  فیلمسازان حواشی خاصی دارند؛ یک نفر هم اهل رقص باشد ایرادی ندارد؟!

شاید اینی که شما می‌گویید تهمت باشد.

ویدئوهایش به وفور در مجازی منتشر شده است؛ ندیده‌اید؟!

من که چیزی ندیده‌ام.
مرجع : صبح نو
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محمدمهدی
Canada
...