سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 4 Aug 2020
 
۰

فرشتگان کدام اعمال انسان را می‌نویسند؟

دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب: 735158
اعمال جوارحی، شامل هر آنچه انسان با اعضا و جوارحش انجام می‏‌دهد مثل دیدن، شنیدن، چشیدن و امثال آن است. لذا سخن‏‌های بندگان هم نوشته می‌‏شود، چه سخن آشکار باشد و چه آهسته.
فرشتگان کدام اعمال انسان را می‌نویسند؟
به گزارش جهان نيوز، مرحوم ‌آیت‌‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی (ره) در یکی از سخنرانی‌های خود، به موضوع «صحبت‌های در گوشی هم نوشته می‌شود» پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

اعمال جوارحی، شامل هر آنچه انسان با اعضا و جوارحش انجام می‏‌دهد مثل دیدن، شنیدن، چشیدن و امثال آن است. لذا سخن‏‌های بندگان هم نوشته می‌‏شود، چه سخن آشکار باشد و چه آهسته. برای فرشتگان الهی تفاوتی نیست بین سخنی که انسان جهراً بگوید یا سرّاً؛ هر دو نوشته می‏‌شود:

«أَمْ یَحْسَبُونَ أَنَّا لاَ نَسْمَعُ سِرَّهُمْ وَ نَجْوَاهُمْ»؛ این‏‌ها گمان می‌‏کنند که اسرار و نجوایشان را ما نمی‏‌شنویم. منظور، سخنی است که در گوشی، آهسته و به طور سری می‏‌گویند.
«بَلَى وَ رُسُلُنَا لَدَیْهِمْ یَکْتُبُونَ»[۱]؛ آری فرستادگان ما نزد آنها هستند و می‌‏نویسند.
بالاتر از نوشتن اعمال، ‏حتّی اندیشه‏‌های من، شما و آنچه در فکر ما می‏‌گذرد هم نوشته می‏‌شود؛ اگرچه به زبان جاری نکنیم و به عمل منجر نشود؛

«إِنَّ رُسُلَنَا یَکْتُبُونَ مَا تَمْکُرُونَ»[۲]؛ فرستادگان ما آنچه را در درون شماست، می‌‏نویسند. «تَمْکُرُونَ» به معنای مکر کردن است؛ یعنی نقشه‏‌ها و حیله‏‌های شیطانی که در درون شماست و هنوز جامه عمل نپوشانده است هم، نوشته می‌‏شود.

[۱]. سوره ‌مبارکه زخرف، آیۀ ۸۰
[۲]. سوره ‌مبارکه یونس، آیۀ ۲۱
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *