پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - 13 Aug 2020
 
۰
۱

خوشرو: همکاری با چین راهبردی است

شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۳
کد مطلب: 734957
نماینده سابق ایران در سازمان ملل گفت: همکاری با چین راهبردی است و آمریکا در منزوی کردن ایران شکست خورده است.
خوشرو: همکاری با چین راهبردی است
به گزارش جهان نيوز، غلامعلی خوشرو با اشاره به ابعاد مختلف برنامه 25ساله همکاری‌های تهران و پکن، این همکاری‌ها را نقطه عطفی در روابط دو کشور و نیز توسعه همه‌جانبه دانست.

وی برنامه 25ساله همکاری‌های ایران و پکن را نقشه راهی دانست که دو کشور می‌توانند از ظرفیت‌های موجود همدیگر در جهت تقویت و توسعه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای سود ببرند.

خوشرو در ادامه گفت: چین به‌خاطر موقعیت اقتصادی که طی بیست سال اخیر در جهان داشته اقتصاد دوم جهان است و اگر به همین منوال پیش برود به اقتصاد اول جهان تبدیل خواهد شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به ذخایر غنی نفت و گاز و همچنین پتروشیمی می‌تواند شریک بزرگ تجاری برای چین باشد.

نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با اشاره به اینکه چین با دارابودن قدرت مالی بالا می‌تواند در طرح‌های بزرگی در ایران سرمایه‌گذاری کند، تصریح کرد: طرح کمربند راه و جاده می‌تواند رابطه ایران و چین را چه از مسیر خشکی و چه از مسیر آبی نزدیک‌تر کند بنابراین راهبرد همکاری‌های دو کشور برای 25 سال فرصت بسیار خوبی است.

نماینده سابق ایران در سازمان ملل گفت: همکاری با چین راهبردی است و آمریکا در منزوی کردن ایران شکست خورده است.

خوشرو در مصاحبه اختصاصی با صدا و سیما با اشاره به ابعاد مختلف برنامه 25ساله همکاری‌های تهران و پکن، این همکاری‌ها را نقطه عطفی در روابط دو کشور و نیز توسعه همه‌جانبه دانست.

وی برنامه 25ساله همکاری‌های ایران و پکن را نقشه راهی دانست که دو کشور می‌توانند از ظرفیت‌های موجود همدیگر در جهت تقویت و توسعه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای سود ببرند.

خوشرو در ادامه گفت: چین به‌خاطر موقعیت اقتصادی که طی بیست سال اخیر در جهان داشته اقتصاد دوم جهان است و اگر به همین منوال پیش برود به اقتصاد اول جهان تبدیل خواهد شد.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به ذخایر غنی نفت و گاز و همچنین پتروشیمی می‌تواند شریک بزرگ تجاری برای چین باشد.

نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با اشاره به اینکه چین با دارابودن قدرت مالی بالا می‌تواند در طرح‌های بزرگی در ایران سرمایه‌گذاری کند، خاطرنشان کرد: طرح کمربند راه و جاده می‌تواند رابطه ایران و چین را چه از مسیر خشکی و چه از مسیر آبی نزدیک‌تر کند بنابراین راهبرد همکاری‌های دو کشور برای 25 سال فرصت بسیار خوبی است.

وی در ادامه با اشاره به برخی ظرفیت‌هایی که ایران می‌تواند در همکاری با چین از آن استفاده کند گفت: 20 سال پیش چین 10 میلیون گردشگر در جهان داشت در حالی که هم‌اکنون سالانه 150 میلیون چینی به نقاط مختلف جهان سفر و پول خرج می‌کنند که این رقم از میزان پولی که گردشگران آمریکایی هزینه می‌کنند بیشتر است.

خوشرو تصریح کرد: اگر بتوانیم در این زمینه با چین همکاری کنیم موفق شده‌ایم، یعنی اگر فقط سالانه 500 هزار یا یک میلیون گردشگر چینی از ایران دیدن کنند در این صورت باید در هر استانی 10 هتل همانند هتل استقلال احداث کنیم و شاید این بخش بیش از درآمد نفت ما برای ما ارزآوری داشته باشد.

نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در ادامه با ابراز این که چین همانند آمریکا دنبال مطامع سیاسی نیست، گفت: ما باید در همکاری‌ها با چین از این موضوع حداکثر استفاده را ببریم.

وی همچنین در خصوص دیگر دلایل مخالفت آمریکا با همکاری‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران با چین افزود: هر کجا که حرف از مشارکت و همکاری کشورها به میان بیاید انگار آمریکا کرونا گرفته و مخالف این نوع همکاری‌ها بین کشورهاست چرا که مقامات کاخ سفید دوست دارند همیشه بین کشورها تفرقه باشد و خود با باجگیری اهداف خود را به پیش ببرند.

خوشرو ادامه داد: آمریکا با این سطح از همکاری‌های ایران و چین مخالف است، چون معتقد است با این قرارداد و افزایش سطح همکاری‌ها جمهوری اسلامی ایران ارتباط خود را با جامعه جهانی بیش از پیش گسترش خواهد داد.

نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در بخش دیگری از گفتگوی خود با اشاره به موضوع برجام و این که جمهوری اسلامی ایران با برجام با تمام دنیا تعامل می‌کرد گفت: این آمریکا بود که به همه کشورهای جهان فشار آورد تا ساز ناسازگاری با جمهوری اسلامی ایران را بزنند و هم‌اکنون هم کشورها را تهدید می‌کند که در صورت همکاری با ایران، تحریم خواهند شد.

وی آمریکا را یک کشور منزوی در جهان خواند که در حال قلدری است و اضافه کرد:

آمریکا از این که می‌بیند سیاست‌هایش موفق نبوده و بر اثر همین فشارها به ایران و نیز برخی کشورها برای قطع همکاری با تهران، تفاهم‌نامه 25ساله راهبردی بین ایران و چین در حال انجام است ناراحت است و احساس می‌کند نقشه‌های بیخردانه و ساده‌لوحانه‌اش در برابر ایران نقش بر آب شده است.

خوشرو گفت: آمریکا از این که می‌بیند جمهوری اسلامی ایران در برابرش ایستاده و در عین حال روابط اقتصادی خود را با کشورهای همسایه از جمله روسیه و نیز چین تقویت می‌کند بسیار ناراحت است.

نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در پایان تأکید کرد: آمریکا هیچ‌وقت مقابل اراده ملت ایران و همچنین نظام جمهوری اسلامی ایران موفق نخواهد شد و همکاری‌های ایران و چین چشم‌انداز بسیار خوبی را در آینده نزدیک ترسیم می‌کند.
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مزاحت جنگنده آمریکایی اقدام تروریستی است / چرا اروپایی ها جنایتکار شماره یک سکوت کرده اند؟
مزاحت جنگنده آمریکایی اقدام تروریستی است / چرا کشور های عربی جنایتکار شماره یک سگ دست نشانده اسرائیل سکوت کرده اند؟
مزاحت جنگنده آمریکایی اقدام تروریستی است / چرا سازمان های بین المللی خیانتکار شماره یک سکوت کرده اند؟