دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - 28 Sep 2020
 
۶
۸
آمار قابل توجه رئیس پلیس آگاهی تهران؛

در سه ماهه اخیر بیش از ۵۰ درصد سارقان «بار اولی» بودند/ این اتفاقات بی‌تاثیر از شرایط روز نیست

چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: 734672
در این سه ماهه اخیر بیش از ۵۰ درصد دستگیرشدگان در حوزه سرقت برای بار اول مرتکب جرم شده بودند و این نشان می‌دهد که این اتفاقات بی‌تاثیر از شرایط روز نیست.
در سه ماهه اخیر بیش از ۵۰ درصد سارقان «بار اولی» بودند/ این اتفاقات بی‌تاثیر از شرایط روز نیست
به گزارش جهان نيوز، «سردار علیرضا لطفی» رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره تاثیر مشکلات اقتصادی و شیوع کرونا بر وقوع جرائمی مانند سرقت گفت: اگر بگوییم مسائل و مشکلات مختلف جامعه در حوزه جرائم تاثیری ندارد، حرف بیهوده‌ای است؛ یقینا مشکلات مختلف به ویژه مشکلات اقتصادی در حوزه جرائم تاثیرگذار است، اما این فضای ایجاد شده متاثر از کرونا به جهت اینکه مردم بیشتر در خانه‌ها بودند و مغازه‌ها تعطیل شده بود، باعث کاهش سرقت از منازل شده بود، به طوری که شاهد کاهش ۱۴ درصدی سرقت منازل در این ایام هستیم، اما در کنار این موارد یک سری سرقت‌های خرد مانند سرقت‌ قطعات و لوازم خودرو و موبایل‌قاپی افزایش داشته است.

تمرکز پلیس در شرایط کرونا دستگیری و انهدام باندها است
وی با تاکید بر اینکه پلیس و دستگاه قضایی تلاش‌شان را در ایام کرونا ادامه داده‌اند، گفت: تلاش کردیم نه تنها در این حوزه کم بگذاریم، بلکه با نشانه‌گذاری و هدف‌گذاری مناسب جلوی افزایش وقوع جرائم را بگیریم، البته پیش‌بینی ما این بود، با توجه به شرایط موجود افزایش بیشتری در وقوع جرم داشته باشیم، اما به دلیل افزایش کشفیات در حال حاضر وضع خوبی داریم، چراکه کشفیات و دستگیری‌های خوبی داشته‌ایم و توانسته‌ایم باندهای خوبی را دستگیر کنیم و در واقع تمرکز پلیس در شرایط کرونا به سمت دستگیری و انهدام باندها است.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ در پاسخ به این سوال که سرقت‌ در کدام محله‌ها بیشتر است؟ تصریح کرد: تقریبا در همه محلات با سرقت مواجه هستیم، اما نوع سرقت‌ها و میزان وقوع آن متفاوت است به طور مثال در برخی محلات سرقت‌های خرد قابل توجه است و در یک محله دیگر سرقت‌های منزل شایع‌تر است.

سردار لطفی با اشاره به بررسی‌های پلیس آگاهی در پایان هر سال در رابطه با سارقان خاطرنشان کرد: دستگیری مجرمان سابقه‌دار نسبت به بار اولی‌ها در سال‌های گذشته ۵۰ درصد به ۴۵ درصد بود؛ یعنی بیش از ۵۰ درصد مجرمان سابقه‌دار بودند و کمتر از ۴۵ درصد مجرمان بار اولی بودند، اما در حال حاضر تقریبا این میزان مساوی شده است و شاید در این سه ماهه اخیر بیش از ۵۰ درصد دستگیرشدگان برای بار اول مرتکب جرم شده بودند و این نشان می‌دهد که این اتفاقات بی‌تاثیر از شرایط روز نباشد، البته ما به دنبال بررسی علت آن هستیم، چرا که یکی از بخش‌های ما دفاتر تحقیقات کاربردی است که علل و وقوع جرم و دیگر مولفه‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره راه‌اندازی و تشکیل کارآگاه‌های خصوصی گفت: اینکه می‌گویم نظر شخصی من است، من به شدت با تشکیل کارآگاه‌های خصوصی موافق هستم و برآورد من به عنوان کسی که ۳۳ سال است کار پلیسی انجام می‌دهم، این است که ما هیچ چاره‌ای نداریم جز اینکه از پتانسیل بخش‌های خصوصی در برخی از خدمات پلیسی استفاده کنیم.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ خاطرنشان کرد: معتقدم کارآگاهان خصوصی به شدت می‌توانند به پلیس کمک کنند تا پیگیری برخی از امورات مردم که خیلی مباحث پیچیده‌ای نیست، سریعتر انجام شود. ما می‌توانیم برخی از موضوعات را به کارآگاهان خبره بازنشسته پلیس براساس ضوابط مشخص و همکاری پلیس، بسپاریم.

تشکیل کارآگاه خصوصی می‌تواند مراجعات ابتدایی به پلیس را کاهش دهد
سردار لطفی تصریح کرد: من موافق راه‌اندازی کارآگاهان خصوصی هستم، اما باید کنترل شده و در چارچوب فعالیت کنند. مطمئنم کارآگاهان خصوصی می‌توانند در کنار پلیس اقدامات مثبتی را به شهروندان ارائه دهند. در حقیقت پلیس در ماموریت‌هایش اولویت‌بندی دارد و ممکن است، برخی افراد به پلیس مراجعه کنند و خواسته آنها در اولویت‌های بعدی پلیس قرار بگیرد، در اینجا کارآگاهان خصوصی می‌توانند این موضوعات را پیگیری کنند. تشکیل کارآگاه خصوصی می‌تواند مراجعات ابتدایی به پلیس را کاهش دهد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که به طور میانگین چه میزان زمان برای تشخیص یک جرم در آزمایشگاه‌های تشخیص هویت نیاز است، ادامه داد: این زمان در آزمایشگاه‌های تشخیص هویت متناسب با نوع جرم متفاوت است. در برخی از جرائم در همان صحنه جرم اطلاعات لازم از سوی کارشناسان تشخیص هویت به ما اعلام می‌شود. برخی از جرائم نیز زمان‌بر است و حتما ضرورت دارد که بررسی‌های بیشتری برای آن جرم انجام شود، اما خوشبختانه پلیس آگاهی تهران بزرگ هم از نظر کارآگاهان خبره و هم از نظر کارشناسان بی‌نظیر است و هم امکانات خوبی در آزمایشگاه‌های تشخیص هویت ما در تهران وجود دارد، البته ما به سمت تجهیز این امکانات می‌رویم.
برچسب ها: جرم فقر سرقت
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ب
Iran, Islamic Republic of
این هم از دست آورد دولت محترم با آن همه وعده ها که همه آن فقط شعار بود عزتی که برای مردم می خواست همین بود یکی از نداری دست به دزدی بزنند؟ !!!
یک سری هم بیت المال را می دزدند؟.!!!
Iran, Islamic Republic of
سارقین مردم را بیچاره کرده اند.
Iran, Islamic Republic of
علی برکت الله
United States
آقای زاکانی تاوان کشمکش های شما و دوستانتان با دولت و دوستانشان این اخبار دردآور است......!!!
امیر
Netherlands
نبود مدیریت در جرائم کوچک و بزرک سالیان سال هست که نمایان هست ...
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه قوانین کشور در مقابل سارقین بازدارنده نیستند.
باید قوانین سختگیرانه تری برای مجازات سارقین تصویب شود.
Romania
به جای حرف زدن و عمل نکردن ،به داد جوان های بیکار برسیم.حلقوم فاسدین رو پاره کنید و به فقرا کمک کنیم همه
Iran, Islamic Republic of
نتیجه محرومیت زدائی دولت تدبیر و امید!!