چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - 12 Aug 2020
 
۰

آیت الله خاتمی: عملکرد شورا فراجناحی بوده است

دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۷
کد مطلب: 733710
شورای نگهبان در نگهبانی از تنگه عینین جمهوری اسلامی خوب عمل کرده است و تلاش کرده تا نفوذی‌ها وارد مجلس نشوند.
آیت الله خاتمی: عملکرد شورا فراجناحی بوده است
به گزارش جهان نيوز، آیت الله خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران در خصوص اینکه نگاه شورای نگهبان با احزاب و جریانات سیاسی چگونه بوده است، اظهار کرد: نهاد شورای نگهبان از نهادهای اصیل جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و براساس قانون اساسی شکل گرفته است. فصل چهارم قانون اساسی شورای نگهبان را ضامن اسلامیت نظام قرار داده است.

وی ادامه داد: شورای نگهبان درطول تاریخ مبارکش نشان داده است که دلداده اسلام و نظام اسلامیست فقهای عادل شورای نگهبان و نیز حقوقدانان منتخب مجلس عدالت، محور کارشان است و از منظر آنها عدالت با جناح گرایی سازگار نیست. عدالت همراه با انصاف است و انصاف نیز به اینگونه است که آنچه حق است محور قرار گیرد. به همین خاطر معتقدم شورای نگهبان تاکنون فراجناحی عمل کرده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان در برابر انتقادات شکیبایی لازم را دارد یا خیر، خاطرنشان کرد: تردیدی در این نیست که هم فقیهان و هم حقوقدانان شورای نگهبان در پی حقیقت‌اند و در پی آن هستند که قانون اساسی که برگرفته از اسلام است، اجرا شود. به عبارت دیگر بر حسن فعالیت کار آقایان تردید نیست؛ اما در اینکه در عمل خطا یا اشتباهی صورت گرفته یا  نگرفته؛ خود اعضای محترم نیز معتقد نیستند اشتباهی صورت نگرفته است و بشر جایز الخطاست.

وی افزود: اما آنچه مهم است آن است که آیا عمدی در کار بوده یا خیر؟ بنده قاطعانه میگویم امری در اشتباهات درکار نبوده است. اما بنده همیشه با مبالغه کردن و تحریف کردن مخالف بودم و معتقدم باید واقعیات را ببینیم و حقیقت آن است که انگیزه اعضای شورای نگهبان انگیزه حقیقت یابی و اجرای حق است و در این عرصه اگر اشتباهی صورت گرفته به محض فهمیدن باید جبران کنند و اگر نفهمیدند پیش عندالله معذورند.

آیت الله خاتمی در ادامه بیان داشت: من معتقدم شورای نگهبان در برابر انتقادات سعه صدر دارد و خواهد داشت و لاکن منتقدان نباید به خود چنین بباورانند که آنچه می‌گویند حق است. این یک انتقاد بر منتقدان است که فکر کنند هر انتقادی که می‌کنند عین حقیقت است. ممکن است آنها نیز اشتباه کنند.

وی در خصوص عملکرد شورای نگهبان در بررسی مصوبات مجلس و کیفیت نظارت بر مصوبات آن، گفت: به عقیده من در بررسی مصوبات مجلس اعضای شورای نگهبان چه فقها و چه حقوقدانان هیچ کوتاهی نخواهند داشت و طبق قانون عمل می کنند یعنی اسلام و قانون اساسی.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به تحریم اعضای شورای نگهبان از سوی امریکا، تاکید کرد: این را افتخار می‌دانم برای هر کس و هر نهادی که دشمن نشان دار انقلاب اسلامی یعنی امریکا آن را تحریم کند. مضمونکلام امام ره در این خصوص بدین گونه بود که اگر روزی دیدید دشمنان روی کسی حساسند معلوم می شود برای دشمنان مضر است. اگر روزی دشمنان تعریف کردند آن کسی که از او چنین تعریفی شده است باید به این مسئله بیاندیشد که چه کرده است که دشمن به او طمع کرده است. تحریم شورای نگهبان از سوی امریکا نشان دهنده عملکرد درست شورای نگهبان است.

آیت الله خاتمی در پایان در پاسخ به این سوال که عملکرد شورای نگهبان را در صیانت از ارای مردم و سلامت انتخابات چگونه ارزیابی می کنید، گفت: معتقدم شورای نگهبان در طول این حدود 40 سالی که از عمر انقلاب می گذرد در حقیقت نگهبانی از تنگه عینین نظام اسلامی را برعهده داشته است. در جنگ احد تنگه (کوه) عینین یک تنگه حساس به شمار می رفت که پیامبر به 50 نفر دستور دادند که از آنجا حفاظت کنند و چه پیروز شدند و یا شکست خوردند آنجا را رها نکنند؛ اما متاسفانه رها کردند و آسیب دیدند. اما شورای نگهبان در نگهبانی از تنگه عینین جمهوری اسلامی خوب عمل کرده است و تلاش کرده تا نفوذی‌ها وارد مجلس نشوند گرچه در این عرصه گاه موارد و مسائلی پیش آمده که شورای نگهبان نتوانسته درست به وظیفه اش عمل کند؛ اما انگیزه نگهبانی از نظام و انقلاب را داشته دارد و خواهد داشت.
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *