جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 14 May 2021
 
۰
۱
مرکز آمار:

رشد اقتصادی در زمستان ۹۸ به منفی ۶ درصد رسید!

يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۵
کد مطلب: 733577
مرکز آمار ایران طی گزارشی اعلام کرد رشد اقتصادی کشور در فصل زمستان 1398 نسبت به مدت مشابه سال قبلش 6/3- درصد بوده است.
رشد اقتصادی در زمستان ۹۸ به منفی ۶ درصد رسید!
به گزارش جهان نيوز، بر اساس اعلام مرکز آمار در فصل زمستان ۹۸ محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ رقم 172 هزار و 667 میلیارد تومان بوده که رشد آن نسبت به مدت مشابه سال قبل 6/3- درصد می‌باشد. در این فصل رشد اقتصادی بدون نفت نیز 2/5- درصد بوده است. همچنین، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل کشور (۱۰۰= ۱۳۹۵) نیز 197/8 بوده است به طوری که درصد تغییرات دوازده ماه منتهی به اسفندماه ۱۳۹۸ نسبت به دوره مشابه قبل (نرخ تورم کل کشور) 34/8 است.

با توجه به تورم 34 درصدی و رشد منفی شش درصدی در فصل پایانی سال قبل، می‌توان گفت شرایط اقتصادی کشور در سه ماه پایانی سال قبل بسیار نامناسب بوده است.  همچنین نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر 10/6 درصد اعلام شده که نسبت به فصل پاییز ۱۳۹۸ تغییری نداشته است. از سویی تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در نقاط شهری کشور 42 هزار و 727 فقره بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل 14/3 درصد کاهش داشته است.

حجم نقدینگی کل کشور منتهی به اسفند ۱۳۹۸، معادل دو تریلیون و 472 هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به اسفندماه ۱۳۹۷ رشد 31/3 درصدی داشته است. شاخص کل بورس اوراق بهادار نیز به عدد 512 هزار و 900 واحد رسیده است که نسبت به فصل قبل 44/9 درصد رشد داشته است. در بخش تجارت خارجی، حجم صادرات غیر نفتی ۹۵۴۹ میلیون دلار بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل 12/6 درصد کاهش داشته است.

همچنین در این فصل حجم واردات گمرکی ۱۱۹۰۰ میلیون دلار بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل 19/1 درصد رشد داشته است. گفتنی است، در بازار ارز نیز متوسط نرخ برابری دلار و یورو با ریال در بازار آزاد به ترتیب برابر 14 هزار تومان و 15 هزار و 440 تومان بوده است که نسبت به فصل پاییز ۱۳۹۸ به ترتیب 17/6 و 17/8 درصد رشد داشته است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
.....