دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - 3 Aug 2020
 
۱
۴
عضو کمیسیون عمران مجلس:

بانک‌ها در بازار مسکن دلالی می‌کنند

يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب: 733574
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: فعالیت دلالانه بانک‌ها در عرصه مسکن موجب افزایش قیمت در بازار شده است.
بانک‌ها در بازار مسکن دلالی می‌کنند
به گزارش جهان نيوز، مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از نقش منفی بانک‌ها در تلاطمات بازار مسکن، اظهار داشت: هدف و برنامه کشور از تأسیس و فعالیت بانک‌ها، ایجاد حلقه واصل میان سرمایه‌گذاران و اجراکنندگان پروژه‌هاست تا از این طریق تولید کشور توسعه یابد اما متأسفانه در وضعیت کنونی بانک‌ها به وظایف اصلی خود عمل نمی‌کنند.

وی افزود: در دهه‌های اخیر بانک‌ها به مسئله بنگاه‌داری و فعالیت‌های اقتصادی ورود جدی کرده‌اند، البته فعالیت بانک‌ها در حوزه تقویت تولید کشور قابل قبول است، اما حتی این اقدام نیز صورت نگرفته و عملا بانک‌ها به نهادهای واسطه‌گر تبدیل شده‌اند.

عضو کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: در حوزه مسکن نیز شاهد ورود بانک‌ها در عرصه واسطه‌گری هستیم، بانک ها از طریق شرکت‌های اقتصادی خود اقدام به خرید مسکن، ساخت مال‌ها و ساختمان‌های لوکس می‌کنند تا از این طریق به سودهای کلان دست یابند، این رویکرد بانک‌ها در سال‌های اخیر تأثیر منفی در بازار مسکن گذاشته است.

به گفته یوسفی، بنگاهداری بانک‌ها در بازار مسکن موجب افزایش قیمت‌ها در بازار می‌شود، متأسفانه نهادی که باید هدف آن تقویت تولید و بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشد، به عاملی برای تنش اقتصادی و گرانی تبدیل شده است. بازار مسکن نیز مانند دیگر بازارهای اقتصادی نیاز به سرمایه در گردش دارد، اما امروز سازندگان به دلیل بالا بودن نرخ بازپرداخت تسهیلات، قادر به دریافت این وام‌ها نیستند.

وی ادامه داد: فعالیت دلالانه بانک‌ها در عرصه مسکن موجب افزایش قیمت در بازار شده است، چون این نهادها پول و سرمایه پرنفوذ دارند و از این طریق اقدام به واسطه‌گری می کنند. از این رو به نظر می‌رسد که برای تولید مسکن ارزان و کنترل گرانی‌ها، بانک‌ها باید نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار تولید مسکن و ارائه تسهیلات کم‌سود به سازندگان اقدام کنند.

گفتنی است، یکی از انتقاداتی که همواره به نظام بانکی می‌شود، توجه آنها به بنگاه‌داری و دور شدن‌شان از تسهیل فضای تولیدی است؛ همان‌طور که این نماینده مجلس نیز اشاره کرده، فعالیت دلالانه بانک‌ها در بازار مسکن به‌عنوان یکی از عوامل گرانی در این بازار باید متوقف شود.
مرجع : خانه ملت
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
بانکها سود سپرده ها را از همین ر اه به خود مردم میدهند
.
Iran, Islamic Republic of
بانک ها باید سازندگان را حمایت مالی کنند و خودشان از ورود به بازار مسکن منع شوند.
United States
بروید اول بانکهایتان را جمع کنید که پدر ملت را همین بانکها در آورده اند.......
Iran, Islamic Republic of
بانک ها یا بنگاه های نزول خوری مدت زمان زیادی است که در بازار مسکن و ارز دلالی می کنند ولی بانک مرکزی و وزارت دارایی هنوز در خواب تشریف دارن یا اینکه خودشان را به خواب زدن.