سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 4 Aug 2020
 
۱۲
۱۵۱

رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز +تصاویر

شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۲
کد مطلب: 733345
داده های موجود در بازار، سرنخ هایی که از لابه لای صحبت های فروشندگان مانتو به دست می آید، مشاهدات ما از فروشگاه های لاکچری پایتخت و صحبت های رییس اتحادیه پوشاک، نشان می دهد پدیده مانتوهای جلوباز و عادی سازی پوشش نامتعارف در میان بانوان حکایت از یک پروژه دقیق و حساب شده دارد.
رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز +تصاویر
به گزارش جهان نيوز، مخاطبان خبرگزاری فارس به تازگی سوژه ای را در سامانه «فارس من» با عنوان "بر فعالیت تولیدکنندگان پوشاک نظارت شود" با 21 هزار و 176امضاء ثبت کرده‌اند. مردم  در این کمپین از وضعیت نامناسب مانتوهای موجود  در بازار گلایه کردند، خواستار ریشه یابی پدیده مانتوهای جلوباز شدند و از عادی شدن این سبک از پوشش نامتعارف انتقاد کردند.

 پیگیری مطالبه 21 هزار نفری را  از بررسی میدانی و حضور در فروشگاه های مانتو در هفت‌تیر شروع می‌کنیم. پای صحبت ها و گلایه های فروشندگان می نشینیم، بررسی اوضاع بازار پخش عمده مانتو در تهران و گشت و گزار در یکی از پاساژهای لاکچری هم سرنخ های خوبی به دستمان می دهد. در پایان برای پیگیری مطالبات مردمی، سراغ رییس اتحادیه پوشاک و تولید کنندگان می رویم.

مانتوی دکمه دار روی دستمان می ماند
میدان هفت تیر و فروشگاه هایش اولین و بهترین گزینه برای شروع گزارش میدانی است. به عنوان خریدار وارد یکی از فروشگاه ها می شویم. مانتوهای جلوباز کنار هم ردیف شده اند و هر کدام در عجیب و نامتعارف بودن مدل به کناری طعنه می زند، کمی که دقیق شوی در میان انبوه مانتوهای جلوباز هیچ رد و نشانی از مانتوی دکمه دار پیدا نمی کنی. از فروشنده سراغ یک مانتوی تابستانی و دکمه دار را که می گیرم، این جواب را می شنوم؛ «مانتوی تابستانی دکمه دار نداریم. یکی از همین مانتوهای جلوباز را بپسندید، من خیاطی به شما معرفی می کنم، برایتان دکمه یا زیپ بزنند با هزینه ما.» می پرسم:« خوب چرا مانتوی دکمه دار نمی آورید؟»

با این روش بازرسان اتحادیه و اماکن را دور می زنیم
گفت و گوی ما و فروشنده جوان که به اینجا می رسد، صاحب فروشگاه جلو می آید و می گوید؛« هیچ کس نمی خرد.» با این پاسخ قانع نمی شوم ومی پرسم:« تکلیف من متقاضی چیست؟» می گوید :«به نفع من هست که مانتوی دکمه دار بیاورم. از بازرسی های اداره اماکن و ناظران اتحادیه پوشاک هم خلاص می شوم. اما موضوع این است که تقاضایی برای خرید مانتوهای دکمه دار در بازار وجود ندارد. مانتوی دکمه دار روی دستمان می ماند.»

صاحب فروشگاه، مانتوی شیشه ای را از لابه لای مانتوها بیرون می آورد و می گوید:« می دانید هر روز چند دختر جوان از ما مانتوی شیشه ای می خواهند؟  فروشگاه من  در موقعیتی قرار دارد که در معرض دید است و اداره اماکن  اول از همه سراغ من می آید، برای همین مجبورم این مانتوهای پرتقاضا را در رگال های پشتی قرار دهم تا از چشم آنها دور بماند.همه بازار پر شده از مانتوهای جلوباز، هر چند وقت یک بار سرو کله بازرسان اتحادیه و اماکن پیدا می شود. خبر آمدن بازرسان خیلی زود در راسته مانتوفروشی ها می پیچد.بعضی ها مغازه را برای یکی دو ساعت می بندند تا بازرسان بروند و آب ها از آسیاب بیفتد، بعضی هم تا رسیدن بازرسان،به مانتوهای جلوبازی که در دید قرار دارد سنجاق می زنند. یک دورباطل که هیچ فایده ای ندارد.»


وقتی مانتوهای جلوباز یکی یکی وارد بازار شد، کجا بودید؟ 
وارد فروشگاه بعدی می شوم، همان مانتوها با همان مدل های عجیبی و غریبی که شباهت به همه چیز دارد جز مانتو، یک راست سراغ صاحب فروشگاه می روم و کارت خبرنگاری را روی میز پیشخوان می گذارم و می گویم:« اگر موافق باشید گفت و گویی با ما در خصوص وضعیت مانتوهای فعلی که عموما جلوباز هستند داشته باشید.»
صاحب فروشگاه که مشخص است از مو سپید کرده های این صنف است، انگار منتظر یک جرقه  بود برای نشان دادن عصبانیتش، انگشت دستش را که جای مهر استامپ روی آن مانده نشانمان می دهد و می گوید:« همین امروز صبح اتحادیه بودم و تعهد دادم، چون مانتوی جلوباز در فروشگاه داشتم.خنده دار نیست؟ چرا برای تهیه گزارش سراغ عرضه کننده نهایی آمده اید؟! همیشه نوک پیکان انتقادها به سمت ما هست، بازرسان اداره اماکن و اتحادیه پوشاک می آیند و به خاطر فروش مانتوهای جلوباز یا باید جریمه و پلمب  شویم یا تعهد بدهیم. چرا سراغ تولیدکنندگان نمی روید؟ یک سر بروید مراکز عمده فروشی و پخش مانتو، ببینید موجودی تولیدی ها چه نوع مانتویی است؟

چرا سراغ کسانی که این مد را وارد بازار کرده اند نمی روید؟ من هر آنچه در بازار وجود دارد و تقاضای خریدار هست می آورم، این تقاضا چطور شکل گرفت؟ بروید سراغ اتحادیه بپرسید آن موقع که مانتوهای جلوبار یکی یکی وارد بازار می شد کجا بودند؟!»
رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز
صاحب فروشگاه با همان عصبانیت از پشت پرده بازار مانتو می گوید و ادامه می دهد:«اصلا می دانید چه کسانی پشت پرده همین مانتوهای جلوباز یا جدیدترین مد روز مانتوها هستند؟ اگر مسئولان خیلی دغدغه دارند بروند جلوی کار مزون های زیرزمینی و بدون مجوزی را بگیرند که با ترفندهای خاص، مدهای جدید را وارد بازار می کنند و با کثیف ترین روش ها همان مد جدید و سبک ناهنجار پوشش را در جامعه عادی سازی می کنند!
 

از مزون های زیرزمینی تا استخدام مانکن های خیابانی
حالا که گفت و گو به اینجا رسیده فروشنده مجاب می شود تا جزییات بیشتری را در اختیار ما بگذارد. اینکه سر و کله مانتوهای جلوباز از کجا پیدا شد؟ به این شرط که اسم و رسمی از او در گزارش نیاوریم سرنخ هایی به ما می دهد:« من سال هاست در میدان هفت تیر فروشگاه مانتو دارم. چند سال تولیدی داشتم. می دانم در بازار مانتو چه می گذرد.  

مد جدید مانتو توسط مزون های خاص وارد بازار می شود آن هم با قیمت های سر به فلک کشیده، هر مانتو با قیمت 3 یا 4 میلیون تومان در مزون ها به فروش می رسد.

مزون ها برای ترویج مانتوهای خاص، مانکن های خیابانی را استخدام می کنند. کار این مانکن ها چیست؟ به ازای دریافت پول قابل توجه، با ظاهری زننده و آرایش های آنچنانی این مانتوها را تنشان می کنند و در خیابان ها و مراکز خرید و پرازدحام، تردد می کنند، با دو هدف تبلیغ مد جدید و ترویج بدحجابی که به نظرم هدف دومی برای این مانکن های خیابانی و کسانی که آنها را به کار می گیرند مهم تر است.

البته یک روش دیگر هم برای تبلیغ مد جدید مانتوها وجود دارد و آن هم استفاده از سلبریتی هاست. پوشش سلبریتی ها یکی از مهم ترین تعیین کننده های مد است.

تولیدات متفاوت مزون ها که یکی از آنها مانتوهای جلوباز است با همین ترفندها وارد بازار می شود و کم کم تقاضا برای آن زیاد می شود. آن وقت است که همه چیز بر مدار بازار عرضه و تقاضا می چرخد.الان اتحادیه هیچ کاری نمی تواند بکند. ما حدود 3 هزار فروشگاه مانتو در تهران داریم، بازرسان هر چند وقت یک بار می آیند. پلمب می کنند، تعهد می گیرند. بعد از چند روز دوباره مغازه ها باز می شود با همان مانتوهای جلوبازی که همه بازار را پر کرده است. این وسط فقط ضرر و زیانش برای مایی هست که کرایه های سنگین می دهیم و برای هر روز بسته شدن مغازه کلی ضرر می کنیم.»

 مانتوهای نخ نمای میلیونی در پاساژهای لاکچری
باز هم تاکید می کند نه نامی از فروشگاهش بیاوریم نه اسمی از خودش و دست آخر با یک سرنخ، از ما می خواهد به یکی از پاساژهای لاکچری شمال تهران برویم و خودمان را خریدار مانتوی خاص و مزون دوز معرفی کنیم. فروشنده با سابقه میدان هفت تیر از یک شگرد دیگر هم خبر می دهد و می گوید:« اگر دقت کنید در این پاساژهای لاکچری، چشمتان به جمال مانکن های سیار هم می افتد. مغازه دارها برای تبلیغ مانتوهایشان  مانکن استخدام می کنند، دختران قدبلندی که ظاهر زیبایی دارند و حاضرند برای کسب درآمد، مانتوهای مغازه دارها را بپوشند و با ظاهری که توجه همه را جلب کند، برای جذب مشتری در پاساژ گشت بزنند. فروشندگان هر پاساژ با چند مانکن کار می کنند و حاضرند برای تبلیغ کارشان پول خوبی هم به این مانکن های جوان بدهند.»
 

به یکی از پاساژهای شمال تهران می رویم. مرکز خریدی که از شکل و شمایلش پیداست پاتوق پولدارهای تهرانی است. ویترین های پر زرق و برق و فروشگاه های لاکچری. وارد یکی از فروشگاه ها می شویم برای پرس و جوی قیمت مانتوهای مزون دوز. مانتوها در عجیب بودن و نامتعارف بودن چند سر و گردن بالاتر از مانتوهای فروشگاه های هفت تیر است. فروشنده، خانم جوانی است با آرایش غلیظ ، موهای پریشان، با یکی ازهمان مانتوهای عجیب و غریب بر تن، می پرسم دنبال یک مانتوی خاص می گردم. لا به لای مانتوها می گردد و یک مانتو را بیرون می کشد؛« این مانتو دو میلیون و دویست هزار تومان قیمت دارد. پارچه خارجی است و مدلش توسط یکی از طراحان به نام، طراحی شده است. مانتوهای فروشگاه ما مزون دوز هستند و از هر مانتو یکی دو عدد بیشتر دوخته نمی شود. مانتوهای ما کار تولیدی ها نیست. پرو کنید متوجه تفاوتش با کارهای دیگر بازار می شوید.»

پارچه ای طرح دار، نازک و بدن نما و جلوباز با دو گوشواره پارچه ای در دو طرف آویزان، یکی بلندتر و یکی کوتاه تر؛ این طراحی طراح زبردست است با پارچه ای از آن ور آب رسیده.

حرف مزون ها را دوباره وسط می کشم تا از زیر و بم آنچه در بازار مانتوهای زنانه می گذرد خبردار شوم؛« من از طرفداران پر و پا قرص مانتوهای مزون دوز هستم،چون متفاوت هستند. چطور می شود از آخرین مد این مزون ها و جدیدترین  مدل مانتوها  قبل  از اینکه وارد بازار می شوند با خبر شد؟»

کارتی به من می دهد و می گوید:« این نشانی پیج ما در اینستاگرام است. جدیدترین مد مانتو توسط مدلینگ ها در پیج نمایش داده می شود. ما در فروشگاهمان همزمان با چند مزون کار می کنیم، البته قیمت بعضی از مانتوهای مزون دوز خیلی بالاست و فقط در مزون و برای مشتری های خاص به صورت سفارشی دوخته می شود. کلا مانتوها هر قدر جدیدتر و متفاوت تر باشد قیمت آن هم بالاتر می رود. همین مانتوهایی که الان دو میلیون قیمت دارند قبلا با قیمت بالاتری فروخته می شدند، چون تک  بودند.»
به نشانی پیج سر می زنیم. ده ها پست که در آن چند دختر جوان با صورت های ماسیده از آرایش، مانتوهای جلوباز را در رنگ ها و مدل های مختلف تبلیغ کردند و یک جمله، فصل مشترک همه پست های اینستاگرامی آنها است؛ "جدیدترین مد روز مانتوهای زنانه را از ما بخواهید."

 ولنگاری و پوشش غیر اخلاقی  در مراکز پخش عمده مانتو
برای تکمیل شدن اطلاعاتمان از پدیده مانتوهای نامتعارف و جلوباز که بازار فروش مانتو را پر کرده اند سری هم به مراکز پخش و عمده فروشی مانتو می زنیم. اغلب مراکز پخش در هفت تیر قرار دارد. کوچه رضوی، اول مفتح جنوبی. پاتوق بسیاری از مراکز عمده فروشی مانتو است. ساختمان های چند طبقه ای که شکل و شمایل آن مسکونی است اما کاربری تجاری دارد. وارد یکی از این ساختمان ها می شویم.

 چند دخترجوان با پوششی زننده گعده گرفته اند. یکی از دختران جلو می آید. ما را به دفتر فروششان در طبقه همکف دعوت می کند و می گوید:«بهترین مانتوهای بازار در فروشگاه ما موجود است. نمونه اش را تن خودم می بینید؟ از صبح بیشتر از شش سری از همین مانتو را به فروشنده هایی فروختم که از شهرهای مختلف برای خرید مانتو آمده بودند. ما بهترین و به روزترین مانتوها را خودمان تنمان می کنیم که انتخاب برای شما هم راحت تر باشد.»   کارت خبرنگاری را به دخترجوان نشان می دهم و می گویم:« بازاریاب خوبی هستید.فرصت نمی دهید. من برای تهیه گزارش از مرکز پخش مانتو به این ساختمان آمدم.» دست و پایش را گم می کند و می گوید:« من فقط فروشنده ام. نه اجازه صحبت دارم نه اطلاعات  خاصی که به کار شما بیاید. اگر می خواهید می توانید منتظر بمانید تا صاحب کارم بیاید.»  

بهانه ای می آورم و از مغازه بیرون می زنم. بیشتر فروشنده های مراکز فروش عمده مانتو، مانکن های سیاری هستند که به بهانه اشتغال، ابزاری شده اند برای سودآوری و فروش مانتوهای نامتعارف و ترویج پوشش ناهنجار. موضوعی که به نظر می رسد از دید اداره اماکن و اتحادیه پوشاک هم پنهان مانده است که اگر نظارتی بر این مراکز وجود داشت، بی قیدی، اختلاط و ابراز اندام جنسی، ترویج رفتارها و پوشش غیراخلاقی  توسط دختران جوان فروشنده حرف اول را در مراکز اصلی توزیع مانتوی کشورمان نمی زد.   

****بعد از گزارش میدانی برای اطلاع از اقدامات مسئولان در خصوص نظارت بر بازار مانتو، سراغ رییس اتحادیه پوشاک و تولیدکنندگان می رویم. 
یک بام و دو هوای اتحادیه پوشاک
«ابوالقاسم شیرازی» در این گفت و گو از نظارت های اتحادیه می گوید، نظارت هایی که به نظر می رسد به دلیل نبود ساز و کار طراحی شده و فقدان برنامه ریزی متولیان فرهنگی برای فرهنگسازی و ترویج پوشش متعارف بانوان راه به جایی نمی برد.

شیرازی می گوید:«اتحادیه پوشاک و تولید کنندگان هر سال در فصل تابستان، تیم های بازرسی را فعال می کند. در حال حاضر 30 تیم بازرسی به طور منظم از فروشگاه های عرضه مانتو بازدید می کنند، موارد تخلف را یادداشت کرده و صورت جلسه می کنند، صاحبان اصنافی که تخلف کرده اند، نسبت به مورد تخلف یا جریمه می شوند یا مغازه شان از یک روز تا یک هفته پلمب می شود.»

حالا بشنوید از موارد تخلف به گفته رییس اتحادیه پوشاک؛«فروش مانتوهای جلوباز در فروشگاه ها ممنوع است. مانتوها یا باید دکمه داشته باشند یا زیپ یا قزن. فروشنده های خانم باید پوشش متعارف داشته باشند، فروش شلوار پاره هم ممنوع است. همه این موارد در صورت رعایت نشدن، صاحب واحد صنفی را مجبور به پرداخت جریمه می کند.»

مانتوهای جلوباز بازار مانتو را قبضه کرده اند، اگر فروش آنها ممنوع است بنابراین اکثر واحدهای صنفی فروش مانتو که به گفته رییس اتحادیه پوشاک تعدادشان به 3 هزار واحد صنفی در تهران می رسد، یکی در میان باید در حالت نیمه تعطیل باشند! در حالی که اینطور نیست و به نظر می رسد اتحادیه پوشاک هم عزم جدی در ریشه یابی ورود مانتوهای نامتعارف به بازار ندارد و وقتی وارد میدان می شود که کار از کار گذشته است و شاید در این شرایط کنترل بازار فروش مانتوهای جلوباز غیرممکن به نظر برسد.

اندر حکایت مدلینگ ها و مانتوهای شیشه ای
پرسش این سوال و مطرح کردن این انتقاد  از رییس اتحادیه پوشاک و تولیدکنندگان کافیست تا «ابوالقاسم شیرازی» هم از چالش های پیش روی اتحادیه و پشت پرده ورود مانتوهای نامتعارف به بازار بگوید.

« ما هر ساله نظارت را از مرحله تولید مانتو شروع می کنیم، چون طراحی و دوخت مانتوهایی که بری مثال قرار است بهار و تابستان وارد بازار شود از پاییز سال قبل شروع می شود. آذر سال قبل  شنیدیم که عده ای دارند روی مانتوهای شیشه ای مانور می دهند و آن را به بازار القاء می کنند. بازرسان ما از طریق رصد شبکه های اجتماعی و تعقیب کردن مدهای وارداتی این موضوع را دنبال کردند. ما به پیج هایی در اینستاگرام رسیدیم که مانتوهای شیشه ای را از طریق مدلینگ ها تبلیغ می کردند.

آن زمان بازرسان را بسیج کردیم و سراغ تولیدکنندگان رفتیم. دیدیم  برخی تولید کنندگان این پارچه های شیشه ای را برای تولید مانتو خریده اند. تا حدودی توانستیم جلوی تولید و توزیع مانتوهای شیشه ای را بگیریم اما به دلیل تعدد واحدهای صنفی و تولیدی کنترل آن سخت است.»
 

حلقه مفقوده کجاست؟وقتی طراحان زبردست طعمه می شوند
ابوالقاسم شیرازی معتقد است چالش اصلی در حوزه پوشاک بانوان به ویژه مانتو، فعالیت مزون های زیرزمینی است و وارد کردن مدجدید مانتوها هم زیر سر این مزون هاست.

 اما مزون های غیر مجاز و زیرزمینی توسط چه کسانی اداره می شوند؟ این مزون ها چطور فعالیت می کنند و وقتی بی سر و صدا مانتوهای نامتعارف را وارد بازار می کنند، اتحادیه برای شناسایی آنها و جلوگیری از فعالیتشان چه می کند؟

رییس اتحادیه پوشاک و تولید کنندگان در پاسخ به این سوالات از فعالیت طراحان بدون مجوز در مزون های غیرمجاز می گوید. توضیحات شیرازی ما را به حلقه مفقوده دیگری راهنمایی می کند و آن کم کاری همه سازمان های مرتبط  در عدم ساماندهی طراحان لباس است. شاید بخش مهمی از این انتقادات متوجه کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد باشد.

شیرازی می گوید:« مرحله قبل از تولید مانتوها، طراحی آنهاست. عده ای از طراح ها مجوز دارند و زیر نظر کارگروه مد و لباس فعالیت می کنند و دو یا سه برابر طراحان با مجوز، کسانی هستند که بدون مجوز کار می کنند. 10 سال قبل طراحان گفتند ما این همه درس خواندیم هزینه  کردیم، کسی استقبال نمی کند و طرح های ما را خریداری نمی کنند. این بی اقبالی از طراحان  که آن زمان مشکلات خودش را داشت منجر به این شد که قریب به هفتاد هشتاد درصد طراحان تولید کننده شدند و مزون زدند.

بسیاری از مزون ها به صورت غیرمجاز فعالیت می کنند و هیچ مجوزی از اتحادیه پوشاک ندارند.

حلقه مفقوده همین‌جاست. ساماندهی نشدن طراحان لباس و فقدان ساز و کار درست برای فعالیت آنها باعث شد تا شبکه های سازماندهی شده این طراحان را با چند واسطه به کار بگیرند. طراحان پول خوبی می گیرند، مانتو را طراحی می کنند، این مانتوها دوخته می شود و از طریق مزون های زیرزمینی و بدون مجوز به صورت تدریجی وارد بازار می شود.

 طرح ها سفارشی است و با فکر و ایده ، طراحی و دوخته شده است. در ادامه برنامه از پیش تعیین شده، مانکن های خیابانی وارد عمل می شوند. مد جدید مانتو که دست پنجه طراحان بدون مجوز است ،توسط مانکن های خیابانی به نمایش گذاشته می شود. مانکن های خیابانی دختران جوانی هستند که با هدف عادی سازی پوشش های نامتعارف در جامعه و القای بی بند و باری به کار گرفته می شوند. البته علاوه بر مانکن های خیابانی، پیج های اینستاگرامی و مدلینگ های اینستاگرامی هم یکی از مهم ترین ابزارها برای ترویج این نوع پوشش می شوند.

در گذر زمان تقاضا برای این سبک مانتو زیاد می شود. تقاضا به تولیدکننده ارجاع  شده و تولید کننده هم یا این طرح ها را از مزون ها خریداری کرده و یا طراح های آنها با کم و زیاد کردن مدل ها، مانتوهای جدید را تولید و روانه بازار می کنند.»

مزون های لاکچری غیرقانونی دم به تله بازرسان می دهند؟
اما چاره کاربرای برهم زدن این سناریوی از پیش تعیین شده چیست؟ قطعا همه نهادهای بازدارنده، وزارت ارشاد، اتحادیه پوشاک باید وارد میدان شوند. رییس اتحادیه پوشاک می گوید:« ما به همین راحتی  نمی توانیم مزون ها را شناسایی کنیم.

گاهی ممکن است یک مشتری مانتویی را از مزونی غیرمجاز به مبلغ سه میلیون تومان خریده باشد، مانتو ایراد داشته و طرف به اتحادیه شکایت می کند. این شکایت سرنخی می شود برای شناسایی مزون های بدون مجوز. گاهی هم اطلاع رسانی مردم باعث شناسایی مزون ها می شود. گاهی مزون های غیرمجاز لابی های ساختمان های لوکس شمال شهر را کرایه می کنند و شوی چند روزه می گذارند. ما چطور می فهمیم؟ از موارد شکایت های احتمالی. برای مثال صاحب مزون کرایه سالن شوی دو روزه را پرداخت نمی کند، مالک شکایت را به اتحادیه پوشاک می برد و ما متوجه وجود مزون های غیرمجاز می شویم.

چند وقت قبل، فروشنده هایی که مانتوهای جلوباز داشتند و توسط بازرسان اتحادیه جریمه شده بودند گفتند شما که اینقدر به ما سخت می گیرید، یک سری به دکه های روزنامه فروشی شمال شهر بزنید. بروشورهای تبلیغاتی مزون های غیرمجاز را لا به لای مجله های تبلیغاتی می گذارند وبی سر و صدا بدترین نوع مانتو را روانه بازار می کنند.

ما بازرسان را مامور کردیم که به دکه های روزنامه فروشی شمال شهر سر بزنند و تعدادی مجله پر تیراژ و پر خواننده را خریداری کنند و بروشور تبلیغ مزون را پیدا کنند.
اطلاعاتی که مردم و تولید کننده و فروشنده ها می دهند را جمع می کنیم وقتی به تعداد قابل توجهی رسید به اداره اماکن اطلاع می دهیم. ماموران اداره اماکن برای برخورد و پلمب مزون ها اقدام می کنند.اما مشکل اینجاست که ما برای برخورد با این مزون ها سامانه مشخصی نداریم. چون یکی دو تا نیستند و پراکندگی شان زیاد است. این را هم بگویم همه مزون های غیرمجاز و بدون مجوز درگیر سناریوی طراحی و ورود مانتوهای نامتعارف نمی شوند. بعضی از آنها توسط طراحانی اداره می شود که ترجیح دادند در قالب مزون خانگی کار کنند و دنبال کننده مد بازار هستند.

 مزون هایی که منبع اصلی مدهای وارداتی هستند به راحتی دم به تله نمی دهند. ورود به این مزون ها کار راحتی نیست، مشتری برای ورود باید معرف داشته باشد و گردانندگان آن به شرط تایید معرف در را به روی مشتری باز می کنند.»

بازبینی فعالیت های کارگروه مد و لباس، ساماندهی طراحان، رصد شبکه های اجتماعی و پیج های اینستاگرامی که توسط مزون دارهای خاص اداره می شود، رو کردن دست باندهایی که مانکن های خیابانی را برای عادی سازی بی بند و باری در پوشش به کار می گیرند می تواند در تغییر این روند تاثیرگزار باشد.
 
ماجرای مانتوی جلوباز، دستفروش ها و طبقه متوسط
اما معضلاتی که منجر به وضعیت کنونی بازار فروش مانتوهای جلوباز شده است فقط به مزون های زیرزمینی و مانکن های خیابانی ختم نمی شود. شیرازی به نقش مهم دستفروش ها در ترویج  مانتوهای جلوباز در میان قشر متوسط و کم درآمد اشاره می کند و می گوید:«دستفروش ها و کارگاه های کوچک زیرزمینی به ابزار ترویج پوشش مانتوی جلوباز در قشر متوسط تبدیل شده اند. فقط کافی است دم غروب به میدان هفت تیر بروید، دستفروش ها بدون هیچ محدودیتی مانتوهایی که در کارگاه های زیرزمینی تولید شده اند با پایین ترین کیفیت و نازل ترین قیمت به دست مصرف کننده می رساند. اغلب مانتوهایی که توسط دستفروش ها عرضه می شود شیشه ای و حریر است.شناسایی این کارگاه های کوچک زیرزمینی و متوقف کردن تولیداتشان، از برنامه های همیشگی اتحادیه ها است.»

حرف آخر
رییس اتحادیه پوشاک در پایان از ضرورت سازماندهی بازار پوشاک زنانه با کمک متولیان فرهنگی می گوید:«سخن آخر آنکه مسئولیت فرهنگسازی و الگوسازی در حوزه پوشش بانوان فقط در حیطه وظایف اتحادیه پوشاک  نیست. متولیان فرهنگی، کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد، صدا و سیما و نهادهای دیگر در این سال ها برای الگوسازی چه کرده اند؟ نیم نگاهی به پوشش بانوان در سریال های شبکه خانگی، فیلم های سینمایی و حتی سریال های تلویزیونی نشان می دهد هیچ عزم جدی برای ترویج سبک خاصی از پوشش که هم منطبق با ارزش ها و حفظ کرامت زن باشد و هم سلیقه  نسل جوان را تامین کند وجود ندارد. 
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
..........
Iran, Islamic Republic of
موضوع مانتوهای جلو باز باید در اولویت کار مجلس انقلابی قرار گیره وپرونده آن مثل پرونده تاج گردون بسته شود.
Iran, Islamic Republic of
همه مسائل مملکت تموم شده فقط مونده مانتوی جلو باز
ریحانه
Iran, Islamic Republic of
واقعا چه ربطی داره؟ مگه ترویج پوشش مناسب و انتقاد از مانتوی جلوباز با معیشت و اقتصاد مطلوب، منافات داره که این طور نظر میدید؟
United States
بله منافات داره .بحث اولویت هاست
سمن
Iran, Islamic Republic of
دلمون میخاد کوتاه وتنگ وجلوباز بپوشیم به کسی چه
Iran, Islamic Republic of
دلت رو تو خلوت خودت واسه محرم انجام بده نه تو خیابون که یه جای عمومیه
United Arab Emirates
بله منافات داره.
Iran, Islamic Republic of
مجلس انقلابی!!
Iran, Islamic Republic of
فکر میکنم رسیدگی به معیشت مردم به مراتب اولویتش بیشتر است
Iran, Islamic Republic of
خوب این هم معیشت مردمه مزون های تحت پوشش معیشت مردم رو بهم ریخته مطلب رو خوب نخوندی
Iran, Islamic Republic of
شما خوانده اید؟ از کی تا به حال باز یا بسته بودن مانتو و یا جلوبسنه کردن مانتو به هزینه ی فروشنده باعث آسیب به معیشت شده؟ .
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
دقیقا ، این مجلس جز تعویض نام خیابان و پیشنهاد ازدواج اجباری و دستور دوخت مانتوی گشاد و دکمه دار کار دیگه ای نباید بکنه
Iran, Islamic Republic of
لطفا شایعه پخش نکنید ازدواج اجباری در مجلس حتی مطرح هم نشده سواد رسانه ای داشته باشیم و شایعه پراکنی نکنیم
این داستان هجمه فرهنگی ب کشور ماست و بسیار مهمه و باید درست پیگیری بشه
Iran, Islamic Republic of
....!!!!
Portugal
اره
Iran, Islamic Republic of
.....
United States
چرا مردان این مملکت را با پوشیدن لباسهای محرک اذیت میکنید؟؟؟ به خدا اعصابشان خرد میشود....حالا اگر میشد ازدواج کرد مشکلی نبود....
سارینا
Iran, Islamic Republic of
داداش مردای متاهل بی بند وبارتر از مجردا هستن ؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
اگر خارج از ایران زندگی می کردی چی می شدی ؟.....
Iran, Islamic Republic of
...
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
باسلام - این هم یکی از دستاوردها و فرهنگ سازی دولت تدبیر و امید برای سرپوش گذاشتن روی ناکارآمدی دولت است .

علی برکت الله
دادا
Iran, Islamic Republic of
از زمان کشف حجاب والان چی شده چرا خود مردم کشف حجاب کردن؟چرا اون موقع نشد!!؟؟
Iran, Islamic Republic of
چون اینستاگرام نداشتیم. چون ماهواره نداشتیم. چون جوون ها به همین راحتی گول نمی خوردند. چون خانواده ها هنوز با مدرنیه و جاهلیت مدرن فاصله داشتند. چون این قدر فیلم های سینمایی و عکس و... جلوی چشمشون نداشتن. چون سلبریتی ها اینقدر الگو نبودند. چون اینقدر تهاجم فرهنگی نداشتیم. چون ....
اگر کسی الان سالم زندگی کنه واقعاً شق القمر کرده!
Iran, Islamic Republic of
اره به خـــدا
United States
احسنت
Iran, Islamic Republic of
میشه درباره مطالبتان توضیح بدید
Hassan
Iran, Islamic Republic of
"گشت و گزار"
گذار
Iran, Islamic Republic of
اول باید بازیگران را مانع شد که در هر جشنواره این مانتوها را می پوشند و عکاسان از انها عکس می گیرند اینها الگوی دختران هستند که چی بپوشید تا قشنگ مثل ما بشین
Iran, Islamic Republic of
بدبختی اینه که مباحث فرهنگی رو متولیانش همچین رها کردن که نگو و نپرس
این دولت غربزده هم از ...
وقتی در مراسم یا جشنوارها خوشون مزون میارن از بازار چه انتظاری داری؟؟؟؟؟
الی
Iran, Islamic Republic of
باید مجموعه قوه قضائیه و مجریه و ناجا هماهنگ اقدام کنند جلوی تولیدی هارو بگیرید برخورد با مغازه دار و مردم کوچه و بازار فایده ای ندارد
Iran, Islamic Republic of
شيطان از طريق هوا ادم رو گول زد و از بهشت رانده شدن پس نيتجه ميگيريم تهاجم فرهنگي بيشترين تاثير روي بانوان داره بخصوص جوانان اونوقت سن ازدواج ميره بالا و مردا هم هيز چه فسادا كه نشه
Iran, Islamic Republic of
توی قرآن اومده شیطان آن دو رو گول زد نه حوا را گول زد یا از طریق حوا گول زد دقت کنید فعل مثنی است قرآن رو جعل نکنید
Romania
فکر نمیکنید نظرتون توهین به خانما باشه؟!!!.
... وحرف آخر
نهادهای امنیتی که زم را و ریگی را با پیچیده ترین عملیات اطلاعاتی دستگیر میکنند چرا این جنگ مرموز ولنگاری و بی بندباری را که علیه باورها و اعتقادات مردم است چرا تعقیب نمیکنند.
Iran, Islamic Republic of
توی خارج از کشور همه بی حجاب و جوانان با شلوارک و تاپ میچرخند هیچ کس نگاه نمیکنه اینجا مشکلات اقتصادی و هزار بدبختی رو ول کردن افتادن دنبال مانتو جلو باز .....!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
شما اگر ناموست غذا نخورد بهتر است از اینکه ناموست بی عفت باشد...؟؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
من خودم یه زنم بانظرشماهم موافقم..
Iran, Islamic Republic of
شما غصه ناموس مردم رو نخور مواظب ناموس خودت باشی کافیه
فراز
Iran, Islamic Republic of
لطفا از توهین جدا دوری کنیم
من خودم به خانومم اجازه نمیدم از این مانتوها بپوشه ولی بی عفتی اصلا به مانتو جلو باز پوشیدن نیست
Iran, Islamic Republic of
شما را ارجاع میدهم به فیلم فقر وفحشا ساخته ده نمکی برو ببین اون موقع که تورم در شرایط فعلی جامعه نبود گرسنگی از زنان هموطنت چه می ساخت ؟.....
Iran, Islamic Republic of
اگه تو خارج کسی کسی نگاه نمیکنه؟ پس این همه فساد تجاوز از کجا میاد از جیب مادرشون
الهام
Iran, Islamic Republic of
توخارج انقدر فساد توانگلستان اینا اصلا ازدواج معنی نداره
Iran, Islamic Republic of
ایول جواب دندان شکنی بود.قرارنیست هرکی هرکاری کردماهم تقلیدکنیم.چرااز زنای باحجاب تقلیدنمیکنید
United Arab Emirates
...
Iran, Islamic Republic of
خودتو گول نزن آمار تجاوز به عنف در کشورهای غربی و امریکا و آمار هتک حرمت دختران در کشورهایی مثل مصر چیز دیگه ای میگه
Iran, Islamic Republic of
بابا مانتو رو‌ ول کنید مشکلات اقتصادی مملکتو دریابید ......
Iran, Islamic Republic of
خوب مانتو جلو باز هم مشکل اقتصادی منه مانتو فروش چرا باید جور یه مشت سود جو رو بخورم
Iran, Islamic Republic of
حل معضل پیش و پا افتاده مانتو در مقابل مباحث معیشتی اولویت ندارد....?!!!!
علی
United States
خارج‌رو ندیدی الکی حرف میزنی‌! خبر نداری توی اروپا و مخصوصا فرانسه در روز چقدر اذیت و آزار و تجاوز به زنان آمارش بالا هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
محمد
Iran, Islamic Republic of
پوشش داخل ایران به مراتب از پوشش غرب تحریک کننده تر هستش!!.
Iran, Islamic Republic of
وامصيبتا ديديد چه شد افكار را منحرف كنيد تا مردم به فكر اختلاس هاي كلان نيا فتند
Iran, Islamic Republic of
اين خانمها شتيل بگير طبقه مفت خور و دلار گم كن هستند كه كارشون هم اينه كه هر سال بيايند ميدان تا اربان بهتر دلار گم كنند!!
Iran, Islamic Republic of
احسنت ديگه اين شگرد ها نخ نما شده بده دلار قشنگه را
Iran, Islamic Republic of
اگر شما نگران بوديد چهار الونك براي مردم مي ساختيد تا زن و بچه مردم مسلمان اواره كارتن خوابي نشوند جمع كنيد
Iran, Islamic Republic of
چطور اختلاس رشوه دزدي دروغ و.. اسلام و مسلمين لطمه نميزند ولي چند خانم مانتو باز اسلام را نابود ميكند
Iran, Islamic Republic of
فساد اجتماعی موجب فساد در خانواده .
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
.خرده نگری رو مسایل و تک بعدی حرکت کردن رو مسایل باعث میشه امنیت جامعه .فرد و خانواده دچار خدشه بشه
Iran, Islamic Republic of
عزیزم...هردوتاش اسلام و مسلمین رو فاسد میکنه.
Iran, Islamic Republic of
این یه جور اختلاسه اختلاس ناموس!
hesam
Iran, Islamic Republic of
آقا ویترین واسه چیه...
Iran, Islamic Republic of
پارسال هم همین قصه بود
تگراریه همش
هر سال وضع جامعه خرابتر میشه و کسی کاری نمکنه
Iran, Islamic Republic of
مخالفين مانتو باز در اين ساليان چه گلي بسر مون زدند فقط تمام بودجه و وقت و نيروي انساني را صرف اين كردند كه مانتو بازه بازه كه بازه بتو چي ايا تا به امروز كسي از باز بودن مانتو هلاك شده ولي از بي خانماني هلاك شده!!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
من هنوز واقعا نفهميدم حرام و حلال چرا بايد گزينشي باشه .
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
خدا لعنت کند مسببین و بانیان این امر خبیث و شیطانی را!!!
غیرت را از مرد مسلمان و عفت را از زن مسلمان گرفتند!! بعدش گفتند بگذارید ملت شاد باشند!!
Iran, Islamic Republic of
من یه زنم،خیلی باحجاب هم نیستم،اماواقعاازاین همه بی بندوباری نفرت دارم.اصلادیگه کسی پوشش نداره.به نطرم بعضی ازآقایون بیغیرت شدن،که اجازه میدن خانمهاشون این طورهمه چیزخودرابه نمایش مردای نامحرم بزارن
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
یکی از دلایل بد حجابی خود قانون حجاب اجباری هست که مردم رو به لج بازی دچار کرده.!!!!
Iran, Islamic Republic of
شمارم از قانون میزنیم حجاب قانون مملکتته
علی
Iran, Islamic Republic of
...
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
انشاالله مجلس یازدهم مشکل حجاب را حل میکند.
Iran, Islamic Republic of
اولین مشکل بی غیرتی مردا س دوم شما چرا مانتو رو میگیرن ...
سجاد
Iran, Islamic Republic of
ما به فکر گشنگی و نون شبیم،...!!!
Iran, Islamic Republic of
لطفا دستتان را از روی حلقوم ملت بردارید تا نفس بکشند
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
بنده دولت بی تدبیر ونا امید کننده آقای روحانی رو به شدت مقصر میبینم و میدونم علی برکت الله آن شاالله خدا از اینها بپرسد
محبوب
Iran, Islamic Republic of
این نظراتی ک داده شده همش مردا دادن اگر شما امضا هزارتایی جمع میکنید برید ی ادم بی طرف پیدا کنید تا بفهمید امضا میلیونی طرف کیه.شما مردا مگه وقتی از لباس بلند تبدیل ب تی شرت شد لباساتون کسی حرفی زد ک الان ما خانما مانتو بدون دکمه میپوشیم .......حیا از زیر چادر نیست بعدشم بریدخودتونو اصلاح کنید خیلی حیا سرتون میشه چشماتونو درویش کنید
Iran, Islamic Republic of
کی گفته چادر یعنی حجاب یعنی اوناییکه مانتو متعارف می پوشم بد حجابن
Iran, Islamic Republic of
تمام مشکلات حل شده فقط مانتو جلو باز شده مشکل
زهره
Iran, Islamic Republic of
با سلام و احترام.
با یک تحقیق میدانی حاکثر در یک هفته می توان ریشه ها را یافت .....
ممم
لباس پوشیدن و مد یک سلیقه شخصی هست و به کسی ربطی نداره که بخواد نظر بده در مورد دیگران.....
Iran, Islamic Republic of
درمکان عمومی میشه وباید بامنظبط کشوررفتارکرد منزل خودشون نیس راحت باشن
Iran, Islamic Republic of
سلیقه شخصی مال توی خونه س نه برای اجتماع
Iran, Islamic Republic of
سلیقه شخصی برا خودت، میخوای خوش تیپ باشی، باش، ولی خوش تیپ بودن با ولنگاری خیلی فرق داره عزیزم
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چطور حزب اللله اي لبنان هر جوري بخواند لباس ميپوشند ..
Iran, Islamic Republic of
اینجا ایرانه اونا باید از ما الگو بگیرن نه ما از اونا
United Arab Emirates
....
نفوذ فرهنگی را جدی نگرفتیم
علـی
...
علی
Iran, Islamic Republic of
وقتی کار دست اهلش نباشد از دست همه خارج میشود.
Iran, Islamic Republic of
به کسی چه ربطی داره کی چی میپوشه !!!!!!!!!!
ازیتا
Iran, Islamic Republic of
توخونه ربط نداره مکان عمومی ربط داره
محمد
Iran, Islamic Republic of
بهتر قانون بیاد جلوبازهارو بگیر......
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
من خیلی از نظرات رو خوندم واقعا یک زن چه گناهی داره ما هم انسانیم من خودم یک زنم و دوست دارم سر و وضعم مرتب باشه لباس رنگی بپوشم شیک باشم تو روحیه من تاثیر داره من بخاطر هیچ مردی اینکار رو نمیکنم بخاطر دل خودمه خونه من پر از مانتوهای مشکیه چقدر سیاه مانتو جلو باز یا بسته چه فرق داره وقتی چشم و دل ناپاک باشه مهم انسانیته مهم قلب پاکه
Iran, Islamic Republic of
چرافرقی نداشته باشه همین مانتوهای جلوبازوشلوارای پاره اس که جوونامونوبه راههای حرام میکشونه..
Iran, Islamic Republic of
من با مانتو رنگی موافقم رنگ مشکی اصلا مکروه
ولی نه این مانتو جلو باز بپوشن که شکمشون یا اندامشون بیرونه واقعا بعضی هاشون اعتماد به نفسشان هزاره با هیکلهای ضایشون
Iran, Islamic Republic of
عجب کشفی؟
بگردین ببینین دیگه کجا میتونین زنها رو آزار بدین
بابا برید دنبال پیدا کردن علت دردای جامعه
البته اینکار هزینه داره
Iran, Islamic Republic of
اضافه بدحجابی خروجش از همه چی بیشتره خبر نداری مگه مطلب رو نخواندی هزینه برای مانکن ها
Iran, Islamic Republic of
درد بی دینی درد بزرگی ست . درد فراموشی خدا
Raha
Iran, Islamic Republic of
اقایون محترم اولا که هر موقع شما پوششتون رو به قبلش برگردوندید ماهم درست میکنیم بعدشم توقع شما از حجاب بانوان برای به گناه نیفتادن خودتون دقیقا مثل اینه که به خورشید بگیم نتابه تا بستنی ما آب نشه خوب این یه امر محاله شما اگه واقعا براتون مهمه گناه نکنین شخصیتتونو اصلاح کنین .
Iran, Islamic Republic of
مهم عمل به دستورات خداست نه خواسته شما ... حرف بستنی و پفک هم نیست
اراز
Portugal
کاملا‌بانظر‌شما‌موافقم
م
United States
موافقم با نظرت
Iran, Islamic Republic of
به شخصه برای من بزرگترین مشکلی که هست اینه که قد کوتاهی دارم ولی اکثرا مانتوها خیلی بلندن، و در نتیجه نمیتونم مانتو خوب پیدا کنم. البته ۱۰ سال پیش میتونستم مانتوهای بسیار شیک پیدا کنم، ولی الان که دونه دونه فروشگاه هایی که محصولات خوب میفروتتن تعطیل شدند، خب منم به مشکل برخوردم
Iran, Islamic Republic of
یه روزی تئوریسین های صهیونیست جنایتکار برنامه ریزی کردند که فرهنگ جامعه ایرانی را به انحطاط بکشانند که تا حدی موفق هم شدند بیراهه نروید عاملان ابتذال جامعه مزدوران اسراییل هستند
Iran, Islamic Republic of
هر چقدر بیشتر دخالت کنیم ، وضعیت بدتر می شود . ازادی پوشش ، محجبه ها را بیشتر می کند . مطمین باشید . دخالت نکنیم ، همین
Iran, Islamic Republic of
این خبرنگار اگه میرفت درمورد اختلاصگرا و دزدای قانونی مملکت تحقیق میکرد بهتر نبود آخه مانتو جلو باز هم شد مشکل
مینا
Iran, Islamic Republic of
کل مشکلای، مملکت تموم شده مونده فقط مانتو جلو باز خانما .....
Iran, Islamic Republic of
خواهشایه ادم باغیرت این بیندوباری وبدحجابی خانمهاروجمع کنه.دیگه کسی شال وروسری هم سرنمیکنه.چقدبی فرهنگ شدن این مردم
Portugal
...!!!
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه الان چه آقایون چه خانومها همگی جوگیر شدن طوری که با وارد شدن اولین مد سریع میرن دنبالش..
مریم
Iran, Islamic Republic of
مد و مدلینگ همه جای دنیا هست. تعداد کمی مطابق مد لباس می پوشن. چون پوشش سلیقه ایه اما هر چی دستوری تر بشه انتخاب مدهای عجیب بیشتر میشه. اینو بارها تجربه کردیم و جالبه همچنان آزموده رو می آزماییم
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
وقتی قراره تو این دنیا فقط هشتاد نود سال زنده بمونیم پس چرا به دستور خدا عمل نکنیم ...؟
....
United Arab Emirates
سلام ممنون خیلی زحمت کشیدید گزارش دقیقو خوبی بو د در پاسخ به نظرات هم اینکه هر چیزی جای خودش مهمه وباید بررسی شه البته که این مانتوها فساد آوره ....
Iran, Islamic Republic of
سلام ممنون از زحمتی که کشیدین خیلی عالی بود ولی کجاست گوش شنوا!
United States
من با سیاست هر چی دیگه کاری ندارم آقا من از هیچ مانتو جلو بازی خوشم نمیاد جرم نکردم هیچ وقت یه مانتو مناسب نمی تونم پیدا کنم
کتایون
Iran, Islamic Republic of
خدا زیبایهارو گذاشته انسان ازش استفاده کنه بجای جلو گیری از زیبایهای دنیا جلو گیری کنین از فسادهی مثل دروغ ، حسادت ، به نام مجوزات فسادهای اداری راه انداختن ، هوووو...... و غیره شیطان لای لباس ی زن نیست شیتان تو گرسنگی هر چه فرهنگ شیطان تو گرسنگی روحی و جسمی ، ای دادو بی داد چقدر زیاد گفتنیا .کاش میشد دستی بیاد یاری کنه
Iran, Islamic Republic of
من شخصا حجاب رو دوست دارم و رعایت میکنم. ولی بادخالت در نوع پوشش زنان و دختران این سرزمین آنهم به این روش بزن و بگیر و خلاصه اعمال زور، صد در صد مخالفم. اگر واقعا میخواهید قدم مثبتی در این زمینه بردارید با فرهنگ سازی درست و عمل به همه دستورات دین، بطور کامل و درست اقدام کنید....
Iran, Islamic Republic of
دست از سر مردم بردارید. زن بشار اسد را ببینید. پوشش در حد متعارف کافیه !!!!!
سمیرا نظری
Iran, Islamic Republic of
تو این شرایط مهمتر از مانتو جلوباز دغدغه ای نداریم؟
Iran, Islamic Republic of
این چیزا مشکل جامعه نیست ...
Portugal
مشکل‌جامعه‌چیه‌
صدا
Iran, Islamic Republic of
اره‌مشکل‌جامعه‌چیه
Iran, Islamic Republic of
.
دست از سر خانمها بردارید چرا همیشه مقصر فساد جامعه ، زنان هستند
دکتری‌تجربی
Portugal
نه‌خیر‌اقایون‌هستند
متین
Iran, Islamic Republic of
موافقم‌با‌نظرتون‌
A
Iran, Islamic Republic of
مدولباس پوشیدن یه چی شخصیه به کسی ربطی نداره زن هم یک انسانه وخودش اختیارلباس پوشیدن خودش را داره تاکجا ها میخواین برزنهاحکومت کنیدبسه تاکی باید زن پوشیده باشه تامردگناه نکنه قربانی بسه
Iran, Islamic Republic of
جای تاسف داره!همه مشکلات حله فقط جلوباز مونده.!!!!؟
اراز
Portugal
مشکلات‌چه‌ربطی‌به‌مانتو‌جلو‌باز‌داره‌
Iran, Islamic Republic of
واقعانم همه چیمون خوبه فقط مانتو هاتون دکمه داشته باشه والسلام
تارا‌
Portugal
...ه
ندا
Portugal
...
دافنه
Portugal
عالی
بهرام‌تارمی
Iran, Islamic Republic of
موافقم
Portugal
عالیه‌واقعا
Iran, Islamic Republic of
...
لاله
Iran, Islamic Republic of
ببخشید میشه اون آدرس پیج رو که گرفتین معرفی کنین؟ممنون
Iran, Islamic Republic of
گزارش خیلی خوبی بود. من نمی‌دونستم که مانکن‌های خیابانی هم وجود داره!. .....
Iran, Islamic Republic of
دیگه همه مشکلات مملکت حل شدن فقط مانتو جلو باز مونده اینم زودتر حل کنید
Iran, Islamic Republic of
به نظر من مشکل همه ایرانیا اینه که همیشه اصل رو ول کردن چسبیدن به فرع ....
رشتی
Iran, Islamic Republic of
کاری نداره با حکم دادستانی هرچه مانتوی ناجور است جمع اوری کنند و اگر مزون دار یا لباس فروش دوباره خلاف کرد جریمه شود اما کو شهامت اجرا کسی که میخواهد در فساد جامعه نقش نداشته باشد ان توجیهات ابدوغ خیاری را بیان نمیکند
United States
واقعا همه مشکلات حل شده؟!!
محی
Iran, Islamic Republic of
بعضی از خانما مانتو جلو باز میپوشند .....مملکتی که ماداریم اسلامیه پس نمیشه هرجوردلت خواست بپوشی واقعا اینجور پوشش ها باعث میشه مردهای متاهل روز به روز از خانم خودشون دور بشن ......