سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 4 Aug 2020
 
۱
۳

ماجرای مناقصه مداحی در بهشت زهرا/ بازنشسته‌هایی که شرکت می‌زنند!

سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۰
کد مطلب: 733077
برگزاری مناقصه برای برنامه‌های مختلف در سازمان بهشت زهرا اعم از مداحی و تلقین متوفی، روالی عادی است که هرساله برگزار می‌شود و شرکتی که کمترین رقم را در این زمینه پیشنهاد دهد، پذیرفته می‌شود، اما این همه ماجرا نیست.
ماجرای مناقصه مداحی در بهشت زهرا چیست؟
به گزارش جهان نيوز، براساس آگهی منتشر شده در روزنامه ۱۵ تیرماه ۹۹ کیهان، سازمان بهشت زهرا (بزرگ‌ترین قبرستان ایران واقع در جنوب تهران)، مداحی، تلقین متوفی، سیستم صوتی (اکو) سر مزار و چادر، صندلی و میز را به مناقصه گذاشته است.

نهادهای مرتبط با مداحی کجای این مناقصه هستند؟
برگزاری این مناقصه هر ساله از سوی سازمان بهشت زهرا برگزار می‌شود که با حاشیه‌هایی نیز مواجه است. بسیاری از افراد در جامعه مداحی کشور معتقدند باید سازمان‌های متولی امر مداحی مانند جامعه صنفی آن‌ها (کانون مداحان کشور) و یا نهاد نظارتی مانند سازمان تبلیغات اسلامی وارد عرصه شوند و در این حوزه فعالیت کنند. بسیاری نیز از روند برگزاری این مناقصه‌ها شکایت دارند و معتقدند شرکت‌های مرتبط با سازمان بهشت زهرا در مناقصه‌های مختلف این سازمان پیروز می‌شوند.

براساس پیگیری‌‌های فارس، بعضی از شرکت‌های پذیرفته شده در مناقصه‌های بهشت زهرا با این مجموعه ارتباط دارند که مشخصاً بسیاری از بازنشستگان این سازمان، شرکت تأسیس کرده و در مناقصه‌های مختلف شرکت می‌کنند و عمدتاً نیز پذیرفته می‌شوند.

نظارتی بر کار مداحان در بهشت زهرا وجود دارد؟
موضوع ارائه خدمات انجام امور مداحی و تلقین متوفی، سیستم صوتی و اجاره دادن صندلی و میز و ملزومات در بهشت زهرا، آن‌قدر مهم هست که درباره‌اش در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بحث‌های گوناگونی شکل بگیرد، اما آن‌چه از بازتاب‌ها مهم‌تر است، آموزش‌هایی است که فعالان این عرصه، به خصوص مداحان و تلقین‌خوانان سر مزار باید آن را بدانند.

مداحی در بهشت زهرا با مرثیه‌خوانی در ختم و هیأت متفاوت است. در مجموع، مدت زمانی که یک مداح باید در این مراسم بخواند کمتر از نیم ساعت است که طی آن باید ضمن عرض تسلیت به صاحبان عزا، روضه‌خوانی هم داشته باشد. صحیح خواندن تلقین بالای سر اموات نیز بسیار با اهمیت است که لزوم نظارت و آموزش را بیش از پیش می‌کند.

نحوه تعامل کانون مداحان با سازمان بهشت زهرا
مصطفی خورسندی، رییس کانون مداحان و شعرای آئینی کشور و مدیرعامل خانه مداحان اهل بیت (ع) در گفت‌وگو با فارس با اشاره به نحوه تعامل این نهاد با سازمان بهشت زهرا اظهار داشت: سازمان بهشت زهرا نهاد مستقلی است و در خصوص عملکردهایش برای برگزاری مناقصه ما دخالتی نداریم. اگر در جایی و موضوعی نیاز به کمک داشته باشند، در خدمت خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که برای مداحان حاضر در این مراسم‌ها آموزش برگزار می‌شود یا خیر، گفت: برای سال جاری بنا داریم جلسه‌ای با مدیرعامل سازمان بهشت زهرا برگزار کنیم که در خصوص نحوه برگزاری دوره‌های آموزشی تعامل خواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مراسم ختم یکی از اقوام ما، مداحی آمده بود که تمام مدت مداحی را شعر و آواز می خوند!! و فقط یکی دو دقیقه روضه خوند!!
در حالیکه باید حداقل یک ربع روضه خوانی و مداحی اهلبیت می کرد.
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
از این مناقصات در همه ادارات دولتی زیاده و عمدتا هم بازنشستگان و عوامل مدیران و دست اندرکاران برنده میشن......
Iran, Islamic Republic of
......