دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - 30 Nov 2020
 
۰
۳۲

ربیعی: به قانون‌گذاری‌های ضدایرانی اهمیت نمی‌دهیم

جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۹
کد مطلب: 732593
اگر هدف قانونگذاران امریکایی هدف قرار دادن مناسبات اقتصادی ایران با کشورهای لبنان و سوریه باشد، نشان دهنده عدم اطلاع آنها از عمق روابط و پیوندهای ماست.
ربیعی: به قانون‌گذاری‌های ضدایرانی اهمیت نمی‌دهیم
به گزارش جهان نيوز، علی ربیعی، سخنگوی دولت  از جدیت ایران برای ادامه تجارت آزاد با ونزوئلا در صورت درخواست این کشور خبر داد.

وی در گفت و گو با با اسپوتنیک به سوالات زیر پاسخ داده است:

- آیا یک خط اعتباری را با ونزوئلا برای تأمین نیازهای نفتی و مواد غذایی ایجاد کردید، یا اینکه فرستادن تانکرهای نفتی و کشتی های مواد غذایی را فقط برای یک بار بود تا به کاراکاس کمک کنید و بتواند در مقابل تحریم های آمریکا مقاومت کند؟
روابط تجاری ایران و ونزوئلا بر اساس قوانین بین المللی، نیازهای دو کشور و با در نظر گرفتن همه شرایط دوطرفه صورت گرفته و در آینده نیز بر همین منوال خواهد بود. شیوه مبادله اعم از ارسال کالا و دریافت بهای آن بر اساس توافق دو کشور انجام می گیرد و بسته به شرایط گوناگون ممکن است تغییراتی در آن اعمال شود. اگر در آینده دولت و مردم ونزوئلا همچنان نیاز به کالاهایی داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران قادر به تامین آن باشد، بطور جدی مورد رسیدگی قرار خواهیم داد. تهدیدهای آمریکا تاثیری بر اراده ما برای انجام تجارت آزاد و قانونی میان دو کشور نخواهد گذاشت.

- آیا قانون "سزار" که توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه سوریه وضع شده است، را اینطوری می شمارید که بطور خاص همکاری اقتصادی بین سوریه و ایران و بین ایران و لبنان را مورد هدف قرار می دهد؟
ما اهمیتی به این قانون گذاری ها نمی دهیم. اگر هدف قانونگذاران امریکایی هدف قرار دادن مناسبات اقتصادی ایران با کشورهای لبنان و سوریه باشد، نشان دهنده عدم اطلاع آنها از عمق روابط و پیوندهای ماست. البته این تلاش های بیهوده برای ما تازگی ندارد. رژیم آمریکا سالهاست که می کوشد از طریق ابزارهای نظامی، سیاسی و خرابکاری، ملت های منطقه را از هم جدا کند و هر بار متحمل شکست شده است. ما اطمینان داریم که آنها اینبار هم شکست خواهند خورد. ما این قانون داخلی آمریکا را غیرسازنده و مداخله آمیز می دانیم و آن را محکوم می کنیم.

- روابط روسیه و چین و ایران را در صحنه بین المللی و به ویژه در پرونده هایی مانند مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا و همکاری در پرونده سوریه و توافق هسته ای را چگونه ارزیابی می کنید؟
ما در یکی از بهترین دوره‌های روابط تاریخی ایران و روسیه هستیم. مناسبات ما در همه زمینه‌های همکاری اقتصادی و استراتژیک به سرعت در حال پیشرفت است. دو ملت بزرگ ایران و روسیه در کنار یکدیگر موفق به ناکام گذاشتن پروژه خطرناک آمریکا و متحدانش در سوریه شدیم. اگر همکاری ایران و  روسیه نبود، امروز داعش بر مناطق گسترده‌ای از مدیترانه تا بین النهرین حکومت و کشورهای بیشتری را در سراسر جهان تهدید می‌کرد. همینطور ایران و روسیه نمونه همکاری کم نظیری را در دفاع از چندجانبه گرایی و استقرار حقوق بین الملل به نمایش گذاشته‌اند. ما مصمم هستیم که روابط دو ملت را عمیق تر کنیم. نزدیک شدن هرچه بیشتر ایران و روسیه نه تنها برای ملت‌های منطقه بلکه برای سراسر جهان نوید بخش صلح و ثبات بیشتر است. این همکاری علیه هیچ کشوری نیست مگر کشورهایی که راه زورگویی و قلدری را در روابط بین الملل انتخاب می‌کنند و حقوق سایر ملت‌ها را لگدمال می کنند. 

- آیا انتظار دارید روسیه و چین از حق وتو در برابر هرگونه پیش نویس قطعنامه ای که توسط آمریکا یا غرب در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران ارائه شود استفاده کنند؟
ما امیدواریم که روسیه و چین به عنوان دو قدرت بزرگ و دو کشور مسئولیت پذیر بر سر راه کسانی که هدفی جز فروپاشی صلح و امنیت بین الملل و دیکته کردن دیدگاه هایشان به سایر ملت ها ندارند، بایستند.

خوشبختانه دوستان روسی و چینی ما به خوبی از نیات شرورانه آمریکا در طراحی توطئه های پیاپی که نتایج خروج یکجانبه انها از برجام است، آگاه هستند و ما مطمئن هستیم که به همان خوبی از پیامدهای مخرب عدم ایستادگی در برابر این زورگویی علیه ایران اطلاع دارند.

- ایران پاسخ روشنی در مورد تصمیم حاکمان آژانس انرژی هسته‌ای بین المللی اعلام نکرده است، اگرچه اعلام کرده است که به این امر پاسخ خواهد داد. آیا تهران منتظر است ببیند آیا تحریم تسلیحات تمدید خواهد شد تا پاسخ مضاعف را اعلام کند؟ یا اینکه در آینده نزدیک پاسخی برای این تصمیم خواهد داشت؟
ما این دو مسئله را جدا از یکدیگر مورد بررسی قرار می دهیم؛ هرچند به خوبی می دانیم که رژیم آمریکا مسئله تحریم تسلیحاتی و گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای را در قالب یک برنامه توطئه آمیز خطرناک پیش می برد. ما در مورد هر کدام از این مسائل، تمام سناریوها و انتخاب ها را مد نظر قرار می دهیم و بدون شتابزدگی تصمیمات مقتضی و متناسب را اتخاذ خواهیم کرد. 

- آیا انتظار دارید که در صورت پیروزی کاندیدای دموکراتیک در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحریم ها علیه شما کاهش یابد؟ و با توجه به پیش‌بینی‌های شما، درصد، محبوبیت ترامپ در دوره فعلی در بین مردم آمریکا چقدر است؟
من تمایلی به اظهار نظر درباره سیاست داخلی و رقابت های انتخاباتی آمریکا ندارم. از نظر ما، اینکه چه کسی در کاخ سفید مستقر باشد، اهمیتی ندارد. تاریخچه سیاست های آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران به خوبی نشان می دهد که دشمنی با ملت ایران یک رویه مشترک برای همه روسای جمهور آمریکا بوده است. با این وجود امیدواریم که اگر تا امروز، سیاست داخلی آمریکا یکی از موانع بازگشت آمریکا به مسیر صحیح دیپلماسی با ایران بوده، بعد از پایان انتخابات آمریکا این مانع برطرف شود. سیاست خارجی ما در برابر آمریکا از اصول معینی پیروی می کند و ما آماده ایم با هر رئیس جمهوری که حاضر به تن سپردن به قوانین بین المللی و در پیش گرفتن احترام متقابل باشد، دیپلماسی را آزمایش کنیم.

- چگونه ایران به تحولات اعتراضات در امریکا نگاه می کند؟ با توجه به دعوت قبلی خود از دولت آمریکا برای متوقف کردن سرکوب آمریکایی های مظلوم و رفع محدودیت ها در رسانه ها.
آمریکا از زمان تاسیس خود، سابقه طولانی در تبعیض نژادی علیه رنگین پوستان دارد و آمار تاسف باری از بی عدالتی علیه سیاهان در دسترس مردم جهان قرار گرفته است. وضعیت آشفته در آمریکا نشان می دهد که این کشور حتی با استانداردهای قرن بیستم در رعایت برابری در حقوق نژادها و قومیت ها فاصله زیادی دارد و حیرت انگیز است که کشوری با این وضعیت اندوه بار، دست از مداخله در امور داخلی سایر کشورها و نصیحت ملت هایی که به مراتب در رعایت حقوق بشر از آمریکا بهتر عمل می کنند، برنمی دارد. رژیم آمریکا باید بداند که شعارهای توخالی در دفاع از حقوق بشر در اقصی نقاط جهان، مانع از زیرنظر گرفتن رفتار خشونت بار پلیس علیه معترضان مسالمت جو نخواهد شد.

 ما در کنار سایر مردم جهان، از آمریکا میخواهیم که به جای هدر دادن میلیاردها دلار از مالیات شهروندان امریکایی در بیرون از مرزهای آمریکا و به هدف ناامن کردن سایر مناطق جهان، مسئولیت بیشتری در برابر شهروندانش نشان داده و به رنج میلیون‌ها آمریکایی که از بی عدالتی و فقر رنج می برند، پایان دهد. رژیم امریکا باید مسئولیت هرآنچه در داخل وخارج از آمریکا علیه امنیت و آزادی ملت ها انجام می دهد را بپذیرد.

- آیا تنزل پول ایران به این میزان و تورم فعلی، ناشی از تحریم‌های امریکا علیه جمهوری اسلامی است یا دلایل دیگری وجود دارد؟ یا دلیل آن، عدم موفقیت دولت در مدیریت تورم است، آن گونه که برخی رسانه‌ها ادعا می‌کنند؟
هیج دولتی در جهان نمی‌تواند ادعا کند که در مدیریت اقتصادی فارغ از هرگونه خطا و کاستی است. اما علت اصلی مسائل اقتصادی ما در کوتاه مدت تاثیرات ویرانگر تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا هست که تمام فشار آن متوجه مردم عادی در ایران شده است.
 تحریم‌های آمریکا به دسترسی مردم ایران به غذا و دارو آسیب رسانده و نقش انکارناپذیری در کاهش درآمدهای ملی ایرانیان داشته است.

امروز طبقات پایین اقتصادی و بیماران در معرض مستقیم تاثیرات تحریم های آمریکا هستند.
از نظر ما این مصداق تمام عیار جنایت علیه بشریت و علیه ملتی است که تنها جرم آن، اجرای قوانین و پایبندی به توافقات بین المللی است.

مقارن شدن فشار حاصل از تحریم ها با پاندمیک کرونا، اقتصاد ایران را در وضعیت دشواری قرار داده ولی با این همه، اطمینان داریم که اقتصاد ایران از انعطاف کافی برای انطباق و بازسازی خود برخوردار است و بزودی قادر خواهیم بود، تحریم ها و اثرات اقتصادی ویروس کرونا را مهار کنیم.

ما برای عبور از آثار تحریم، ظرفیت‌های داخلی خودمان را فعال کردیم، برای سال جاری 40 میلیارد دلار صادرات برای صادرات برنامه ریزی کرده ایم، ورود بیش از دو هزار قلم کالا را ممنوع کردیم و تولید داخلی آنها را آغاز کردیم. حتی ظرفیت جدید در اشتغال ایجاد شد.
نگاه کنید در موضوع کرونا موفق شدیم ماسک و کیت های آزمایشگاهی و ونتیلاتور صادر کنیم.

با سیاستگذاری اموال دولتی بورس با نشاطی ساخته‌ایم. از بانک ها هیچ استقراضی نکردیم. پیش‌بینی حسابهای سال جاری تورم حدود 20% هست.

افزایش تولید داخلی و سیاست جایگزینی واردات را به شدت دنبال می کنیم. در کوتاه مدت به سختی افتاده ایم اما حتما در بلندمدت به تعادل اقتصادی بر می گردیم. با سیاست های حمایتی یارانه معیشتی داده ایم و حقوق کارمندان و کارگران را افزایش متناسب داده ایم و قصد داریم حقوق بازنشستگان را هم افزایش دهیم.

بورس:
بازار سرمایه کشور پس از دهه ها به جایگاه واقعی خود رسیده و با تمهیدات و حمایتهای صورت گرفته از سوی دولت برای اولین بار ارزش شرکتهای ثبت شده در بورس به تولید ناخالص داخلی سطح اقتصادهای پیشرفته رسیده است. این سبب شده تا بورس نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور بازی کند. این نقش پس از این دیگ  کمرنگ نخواهد شد و همه سیاستگذاران و همه دولت ها از این پس باید نیم نگاهی جدی به بورس داشته باشند. سعی دولت و آقای رییس جمهور اینست که شرکتهای بیشتری در بورس عرضه شوند و اقتصاد ایران بصورت شفاف خود را برای همه مردم و همه جهانیان عرضه کند. به همین منظور دستور تسهیل در پذیرش شرکتهای جدید را دادند و شورای عالی بورس هم مصوبات خوبی در این زمینه تصویب کرده که اثران آن در ماه های آینده بخوبی ظاهر خواهد شد. همچنین قصد داریم امکان تامین مالی از طریق بورس را برای شرکتها گسترش دهیم. البته نقش نظام بانکی در تامین مالی شرکتها بی بدیل است اما بخشی از نقش تامین مالی هم باید بر دوش بورس کشور باید که در این زمینه نیز شورای عالی بورس باید مصوبات مهم دیگری داشته باشد.

هم اکنون هم بلحاظ ارزش بازار به نسبت به تولید ناخالص داخلی هم بلحاظ تعداد سهامداران بورس به کل جمعیت ایران یکی از بهترین شرایط را در جهان دارد و با بهترین بورس های کشورهای پیشرفته قابل مقایسه است. رییس جمهور با علاقه‌ای که به شفافیت اقتصاد دارند برای محافظت از این جایگاه از هیچ اقدام قانونی فروگذار نخواهند کرد.

به نظر من همه کشورهایی که تحریم‌های غیرقانونی آمریکا را اجرا می کنند، در رنج دادن به ملت ایران همدست رژیم آمریکا تلقی خواهند شد و به همین ترتیب، ما کشورهایی را که در این زمانه سخت، کنارمان ایستاده‌اند را فراموش نخواهیم کرد. آنچه در این روزها می‌گذرد، در انتخاب دوستان و دشمنان ما در آینده تاثیرات ماندگاری برجای خواهد گذاشت.
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
حادثه حمله به هواپیمای ایرباس ایران دلیل محکمی برای رد ادعاهای بشردوستانه آمریکاست
Iran, Islamic Republic of
ترور ژنرال سلیمانی روایت ظلم آمریکایی ها جنایتکار شماره یک علیه مردم ایران است
Iran, Islamic Republic of
قرار بود با گفت وگو و مذاکره با آمریکا جنایتکار شماره یک، کشورهای اروپایی جنایتکار شماره یک و... با حل مسئله صلح آمیز هسته ای ایران، تحریم ها بر داشته شود اما دشمن درجه یک نظام جمهوری اسلامی ایران و دشمن درجه یک ملت ایران مانند دونالد ترامپ نجس وحشی، بی ادب، بی فرهنگ و بی شخصیت رئیس جمهور آمریکا جنایتکار شماره یک با دریافت رشوه از عربستان سعودی، امارات و بحرین تحریم ها را بیشتر کرد.
Iran, Islamic Republic of
آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، عربستان سعودی، امارات و اسرائیل به همراه سازمان های بین المللی ازسال 2001 تاکنون عامل اصلی جنگ، بی ثباتی و ناامنی درمنطقه خاورمیانه و جهان هستند.
Iran, Islamic Republic of
.لغو تمام تحریم ها هم مشکلات مردم را حل نمی کند
Iran, Islamic Republic of
دولت، دولتمردان، مسئولین و نمایندگان مجلس باید از مردم ایران عذرخواهی کنند
Iran, Islamic Republic of
سازمان تعزیرات حکومتی چگونه به شکایت رسیدگی می کند.
سازمان تعزیرات حکومتی تاکنون هیچ کاری برای گران فروشی درسراسرکشور نکرده است و نمی کند چرا؟!
Iran, Islamic Republic of
ربیعی: قیمت‌ها ریزش خواهند کرد/ ولی متاسفانه تاکنون نکرده است
حرف دل همه بازنشستگان تامین اجتماعی
Iran, Islamic Republic of
آیا مسئولان سازمان تأمین اجتماعی، دولت روحانی، دولتمردان، مسئولان و نمایندگان مجلس خودشان می توانند با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی زندگی کنند.
ولی متاسفانه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۵ درصد افزایش یافته است.
حرف دل همه بازنشستگان تامین اجتماعی
Iran, Islamic Republic of
مردم درمدت 27 ماه است در زیر چرخ گرانی نابود شده اند/ حسن روحانی هم فقط حرف شعار سخنرانی می کند
Iran, Islamic Republic of
نه نفرمایید، کدخدا رو نباید رنجوند
Iran, Islamic Republic of
۱.۴ میلیون آمریکایی دیگر هفته گذشته درخواست بیمه بیکاری ثبت کردند
Iran, Islamic Republic of
حسن روحانی باید بگوید دراین 7 تا 8 سال چه کرده است
Iran, Islamic Republic of
نیروهای مسلح هرگونه تحرک مذبوحانه آمریکا را مقتدرانه پاسخ می‌دهند
Iran, Islamic Republic of
عراق ترکیه را به قطع روابط اقتصادی تهدید کرد
Iran, Islamic Republic of
جمهوری اسلامی ایران ازسال 1357 تاکنون ثابت کرد که در برابر زورگویی ها تسلیم نخواهد شد.
سیاست های نادرست، غلط و اشتباه اروپایی ها جنایتکار شماره یک موجب فروپاشی کامل برجام خواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
فروش هر کیلو گوشت گوسفند قاچاق در عراق ۵۰ هزار تومان سود دارد
Iran, Islamic Republic of
افزایش قیمت نهاده‌های دولتی عامل گرانی مسکن است
Iran, Islamic Republic of
هفت سال اقتصاد . فرهنگ . و همه‌چیز یک‌ملت و در گرو برجام و مذاکرات سوزاندید و اقتصاد مقاومتی حضرت آقارو به نابودی کشوندید . تیتر یک روزنامه های اون موقع رو بردارید به دوره کنید .
حالا حرفهایی می زنید که از زبان‌ منتقدین در اون‌موقع در می اومد .
بی شناسنامه . بی هویت . و ... خطاب میدادید .
به خدا قسم جواب خون شهدا رو‌نمی تونید بدید .
Iran, Islamic Republic of
کسانی که وعده رفع مشکلات مردم را داده بودند باید پاسخگوی عملکرد خود باشند
Iran, Islamic Republic of
حاج احمد متوسلیان و سه دیپلمات دیگر در زندانهای رژیم صهیونیستی بسر می‌برند
سازمان ملل پیگیر وضعیت دیپلمات‌های ربوده شده ایران باشد
Iran, Islamic Republic of
به تلاش‌ها برای تعیین تکلیف سرنوشت چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی ادامه می‌دهیم
Iran, Islamic Republic of
مذاکره با آمریکا آدرس غلط دادن به مردم و بازی در زمین دشمن است
Iran, Islamic Republic of
فروپاشی آمریکا نزدیک است
Iran, Islamic Republic of
ریاض ازسال 2001 تاکنون به رهبری واشنگتن به گروه های تروریستی درمنطقه خاورمیانه حقوق می دهد و همچنان نیز ادامه می دهد.
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه برخی کشورهای به اصطلاح اسلامی مانند آمریکا، اروپا و اسرائیل ثابت کردند که دشمن درجه یک مسلمانان درجهان هستند.
Iran, Islamic Republic of
خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی جنایتکار شماره یک باید از ایران عذرخواهی کند
Iran, Islamic Republic of
چه کسی درجنگ تحمیلی هشت ساله به رژیم جنایتکار صدام دیکتاتور سلاح شیمیایی داده است؟ آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و سایر کشور اتحادیه اروپا!
Iran, Islamic Republic of
دخالت آمریکا درامور ایران، برای آمریکایی ها گران تمام می شود.
دخالت اروپا درامور ایران، برای اروپایی ها گران تمام می شود.
Iran, Islamic Republic of
فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران چالش امنیتی نیست/ آژانس بین الملل انرژی اتمی هم حق دخالت و مداخله در امور داخلی ایران را ندارد.
فعالیت موشکی ایران چالش امنیتی نیست
Iran, Islamic Republic of
مثل کاغذ پاره!
Iran, Islamic Republic of
درپاسخ به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
چه کسی درجنگ تحمیلی هشت ساله به رژیم جنایتکار صدام دیکتاتور سلاح شیمیایی داده است؟ ....