سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 4 Aug 2020
 
۴
۷۲
چه چیزهایی درباره این سند می‌دانیم؟

سند راهبردی ۲۵ ساله ایران-چین/ احمدی‌نژاد دقیقاً با چه چیز مخالف است؟!/ غیب‌ گویی‌های رئیس‌جمهور سابق

پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۲
کد مطلب: 732515
اخیراً سخنگوی دولت اعلام کرد که پیش نویس سند راهبردی همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در هیئت دولت تصویب شده است. برخی با این سند مخالفت کرده‌اند‌، اما آیا آنچه تاکنون درباره سند گفته شده، آگاهانه و ناظر به جزئیات بوده است؟
سند راهبردی ۲۵ ساله ایران-چین/ احمدی‌نژاد دقیقاً با چه چیز مخالف است؟!/ غیب‌ گویی‌های رئیس‌جمهور سابق
گروه سیاسی جهان نيوز:  آقای علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری 3 تیر 99 اعلام کرد که پیش‌نویس برنامه 25 ساله همکاری ایران و چین در جلسه یکشنبه اول تیر هیئت دولت تصویب شده است. خبر چندان عجیب و بی‌سابقه نبود، با این حال مشخصاً پس از موضع‌گیری آقای محمود احمدی‌نژاد علیه این برنامه همکاری، به یک موضوع داغ رسانه‌ای تبدیل شد. احمدی‌نژاد در یک موضع‌گیری تند، این برنامه را یک قرارداد «پنهان» و «دور از چشم ملت» خواند و گفت که "هر قراردادی که مخفیانه و بدون در نظر گرفتن خواست و اراده ملت ایران با طرف‌های خارجی منعقد شود و برخلاف منافع کشور و ملت باشد، معتبر نیست و ملت ایران آن را به رسمیت نخواهد شناخت."

به گزارش تسنیم، پس از این اظهارنظر آقای احمدی‌نژاد گمانه‌زنی‌ها و موضع‌گیری‌های بسیاری درباره این مسئله گفته و نوشته شد که در نوع خود عجیب بود.

موضع‌گیری‌هایی که حول و حوش این برنامه تا الان جاری و ساری بوده، از چند حیث به آن پرداخته است. نخست، از منظر جزئیاتی است که درباره محتوای سند ادعا می‌شود و دوم،‌ تحلیل‌هایی است که از چنین سندی و به طور کلی ارتباط 25 ساله با چین و به نحو کلی‌تر، درباره استراتژی نگاه به شرق جمهوری اسلامی ایران، ارائه شده است. این متن درصدد است به نحو مختصر اولاً چارچوبی برای ارزیابی چنین اسنادی ارائه کند و ثانیاً به این مسئله بپردازد که آیا اساساً آنچه تاکنون درباره محتوا گفته شده واقعی است یا خیر؟ و ثالثاً نگاهی به نحوه برخی مواجهه‌ها با چنین پدیده‌ای داشته باشد.

یکم: ادعای محرمانه بودن موضوع سند همکاری 25 ساله ایران و چین، مشخصاً یک شعبده‌بازی سیاسی است. آقای احمدی‌نژاد مسئله را به نحوی مطرح کرد و از نوعی ساخت و پاخت محرمانه میان ایران و چین به دور از چشم مردم سخن گفت که احتمالاً برخی تصور کنند او یک سند فوق‌سری که همه‌ی نظام به دنبال پوشاندن آن از مردم هستند را فداکارانه برای مردم افشا کرده است؛ اما مسئله به نحو دیگری است.

موضوع اراده ایران و چین برای یک همکاری بلندمدت راهبردی 25 ساله، نخستین بار در سوم بهمن 94 و همزمان با حضور آقای «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین در ایران، به طور علنی آنهم در قالب بیانیه مشترک رسمی میان ایران و چین اعلام شد. بند 6 از آن بیانیه مشترک می‌گوید: "نظر به اراده راسخ طرفین برای توسعه روابط دو کشور و با توجه به مکمل بودن ظرفیتهای اقتصادی و همچنین وجود زمینه های مختلف همکاری در عرصه های انرژی، زیرساختی، صنعتی، فناوری و سایر زمینه های مشترک، دو طرف توافق می نمایند رایزنی ها و مذاکرات لازم جهت انعقاد قرارداد همکارهای جامع 25ساله را در دستور کار قرار دهند."

ساعاتی بعد در دیدار رهبر معظم انقلاب با رئیس‌جمهور چین، ایشان اصل موضوع روابط استراتژیک 25 ساله ایران و چین را مطرح و اعلام کردند که "دولت و ملت ایران همواره به دنبال گسترش روابط با کشورهای مستقل و قابل اطمینان همچون چین بوده و هستند و بر همین اساس، توافق رؤسای جمهوری ایران و چین برای یک روابط استراتژیک 25 ساله، کاملاً درست و حکمت‌آمیز است". خبر این دیدار و اظهارات رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور چین نیز به طور رسمی منتشر شد.
 

آقای محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان نیز پس از دیدار سال گذشته خود با مسئولان چینی، در شهریور 98، ضمن توئیتی رسماً به این موضوع اشاره کرده است.


و اخیراً نیز علی ربیعی سخنگوی دولت خبر داده است که «پیش‌نویس» این سند در هیئت دولت تصویب شده است.

 قاعدتاً تصویب متن پیش‌نویس سندی که باید یک سند دو جانبه باشد، آنهم از ناحیه دولت یک طرف نمی‌تواند به معنای نهایی شدن آن تلقی شود. اما اینکه چرا آقای احمدی‌نژاد مسئله را به نحوی مطرح کرده است که گویا شخصاً به سند و خبر محرمانه و عجیب غریبی دست یافته، نکته‌ای است که می‌توان در ادامه متن به آن اشاره گذرایی کرد.

به هر حال خلاصه ماوقع درباره سند به این نحو است که بهمن ماه 94 و در جریان سفر رئیس‌جمهور چین به ایران موضوع سند راهبردی 25 ساله مطرح می‌شود؛ تا اواخر سال 97 متاسفانه از طرف دولت ایران تحرک چندانی در این باره مشاهده نمی‌شود(احتمالا‌ً دولت همچنان تصور می‌کرد از آمریکا و اروپا نهایتاً آبی گرم خواهد شد). اما شهریور سال 98 و همزمان با حضور آقای ظریف در پکن اعلام می‌شود که ایران پیش‌نویس اولیه درباره سند 25 ساله را به مقامات چینی ارائه خواهد کرد.

دولت چین با اخذ این پیش‌نویس و با پذیرش چارچوب آن، نکاتی درباره آن نوشته و پیش‌نویس دومی به ایران ارائه کرده و ایران نیز با اعمال نظرات خود پیش‌نویس سوم را تهیه کرده است. و آنچه در جلسه اخیر هیئت دولت تصویب شده همین پیش‌نویس سوم بوده است که احتمالاً یک دور دیگر دادوستد پیش‌نویس‌ها قبل از توافق نهایی در کار خواهد بود.

دوم: طی چند روز اخیر مطالب و عدد و رقم‌های بسیاری درباره جزئیات این سند در برخی رسانه‌ها و اکانت‌های فضای مجازی منتشر شد. برخی رسانه‌ها از اعداد 400 میلیارد دلار و 120 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری‌ چینی‌ها در ایران سخن گفتند. مثلاً روزنامه اعتماد مشابه آقای احمدی‌نژاد از کشفیات! بخصوصی سخن گفته است. این روزنامه به نقل از برخی افراد می‌نویسد: "قرار بر این بود که چین 260 میلیارد دلار در بخش نفت، گاز و پتروشیمی ایران سرمایه‌گذاری کند؛ بخش قابل توجهی از این سرمایه‌گذاری چینی‌ها طی 5 سال نخست اجرای قرارداد 25ساله با آنها به صنعت نفت و گاز ایران تزریق شود و مابقی آن به صورت مرحله‌ای و بر اساس توافق دو طرف از سوی پکن در ایران انجام شود. چینی‌ها همچنین قرار است در قالب توافق شراکت جامع استراتژیک با ایران 120 میلیارد دلار در حوزه توسعه زیرساخت‌های تولید و حمل و نقل در ایران سرمایه‌گذاری کنند که بخش قابل ‌توجهی از این سرمایه‌گذاری هم در 5 سال نخست انجام خواهد شد و مابقی آن به صورت دوره‌ای و بر اساس توافق دو کشور به بخش صنعت و حوزه حمل و نقل ایران تزریق می‌شود. چین همچنین می‌تواند بخشی از تولیدات نفت، ‌گاز و پتروشیمی ایران را با تخفیف بر مبنای قیمت متوسط 6 ماهه محصول خریداری کند. بر اساس جزییات توافق جدید انجام شده بین ایران و پکن چین می‌تواند پول محصول خریداری شده از ایران را حداکثر تا دو سال به این کشور پرداخت کند".

البته روزنامه اعتماد در ادامه اشاره می‌کند که تمام اینها گمانه‌زنی است. ولی احتمالاً تصور شود این حجم از اطلاعات، دست‌کم 10 درصدش هم درست باشد، فضای خوبی از سند به دست می‌دهد. اما مسئله اینجاست که تمام این گمانه‌زنی‌ها درباره سند -دست‌کم تا این لحظه- غلط است. اساساً در سند «هیچ عدد و رقمی» غیر از همان 25 سال اصل سند وجود ندارد و ارقامی که ادعا می‌شود، مشخص نیست با چه نرم‌افزاری اکتشاف یا استخراج شده است!

این سند صرفاً یک چارچوب کلان درباره حوزه‌های همکاری است و اعداد و ارقام در مراحل بعد که سند تبدیل به پروژه‌های مشخص سازمان‌ها و بخش‌های مختلف با ارگان‌های چینی خواهد شد، می‌تواند روی کاغذ بیاید. لذا در شرایطی که فعلاً هیچ پروژه‌ای نیست، بنابراین اعداد و ارقام نیز نمی‌تواند هیچ قطعیتی داشته باشد.

سوم: صرف‌نظر از جزئیات سند، طی روزها و حتی سالهای گذشته که جمهوری اسلامی ایران راهبرد نگاه به شرق را به عنوان یک استراتژی مشخص مطرح کرده، تحلیل‌هایی درباره فرامتن این موضوع نیز در جریان است که با درانداختن مصداق سند 25 ساله، این مباحث داغ‌تر از پیش خواهد شد. در این باره و در وهله اول، موضوع «نگاه به شرق»‌ از منظر تناسب آن با شعار «نه شرقی، نه غربی» جمهوری اسلامی ایران مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این موضوع آنگاه که توسط غربگرایان مطرح و هشدار داده می‌شود، کاملاً طنزآمیز است. این گروه غربگرایی را تا عمق تن دادن به استعمار غربی‌ها نه تنها پذیرفته‌اند بلکه برایش سالها تئوری هم بافته‌اند، و در این مورد نیز کلمه‌ی حق «نه شرقی، نه غربی» را نه برای استقلال جمهوری اسلامی، بلکه برای هدف قرار دادن نگاه به شرق، به منظور تجویز پذیرش استعمار غرب، مصرف می‌‌کنند. لذا نباید به نقد آنان وقع چندانی از منظر معرفتی گذاشت. اما درباره اصل شبهه، مشخص است که نه شرقی نه غربی نه به معنای قطع رابطه با غرب و شرق، بلکه عدم پذیرش استعمار هیچکدام از قطب‌های شرق(شوروی سابق) و غرب(آمریکا) است. لذا نگاه به شرق، نه به معنای پذیرش استثمار و استعمار شرق، بلکه به معنای ارتباط با شرق، آنهم در شرایطی است که کشور تقریباً 40 سال محصول تجربه‌ی نگاه به غرب بسیاری از دولتمردانش را چشیده است!

چهارم: سند همکاری 25 ساله از جنس ارتباط است؛ اما چگونه می‌توان «ارتباط» را از «استعمار» تشخیص و تمیز داد. در شرایطی که غرب‌گرایان از روی غرض و برخی از روی غیرت در این باره اظهار نگرانی می‌کنند، می‌توان چارچوب مشخصی برای استدلال ارائه کرد. یک ارتباط آن زمان که ارزشهای «آزادی»، «عدالت»، «امنیت» و یا «پیشرفت» را ناظر به یک ملت و کشور خدشه‌دار کند، تبدیل به استعمار شده است. اگر یک سند، آزادی عمل و استقلال رفتاری ایران را خدشه‌دار کند، و یا در ارزیابی «داده‌ها» و «ستانده‌ها» عادلانه نباشد، و یا برخلاف امنیت و پیشرفت یک ملت و کشور باشد، سندی استعماری و استثماری است. بررسی این سند توسط نهادهای ذی‌ربط و مهمتر از آن پروژه‌هایی که بر مبنای آن و با عدد و رقم خاص نوشته خواهد شد، و ارزیابی آن با شاخص‌های آزادی و عدالت و امنیت و پیشرفت چندان دشوار نخواهد بود. لذا نشستن و غیب‌گویی کردن از یک سند آنهم در برهه فعلی چندان منطقی جور در نمی‌آید و بیش از آنکه نگرانی از خود سند باشد، واهمه از اصل نگاه به شرق است که غربگرایان برای آشفته شدن از آن انگیزه‌های شخصی و گروهی کم ندارند.

پنجم: اگرچه نفس نگاه به شرق یک استراتژی ملی و عاقلانه است، با این حال تدوین سند 25 ساله در زمانه‌ی دولت حجت‌الاسلام روحانی، به لحاظ مواجه شدن افکار عمومی و گروه‌های سیاسی با آن ماهیتی دوسویه دارد. دولت آقای روحانی در تمام این سالها مشخصاً غربگرایانه عمل کرده و در طول 7 سال گذشته تمام هم و غم خود را مصروف ارتباط با غرب کرده است. به همین جهت فرصت‌های متعددی را در این باره از کشور گرفته و مهمترین خسارت آن توافقنامه‌ای به نام برجام است که نه تنها آبی برای اقتصاد و حکمرانی کشور گرم نکرد، بلکه سکویی برای تشدید فشارهای تاریخی علیه ایران شد.

اینکه در چنین دولتی و با چنان سابقه‌ای سند راهبردی با چین تصویب شود، حداقل واجد این شبهه نیست که دولت از سر شیفتگی به شرق این سند را امضا کرده. لذا نگاه‌ها به این سند تا حدی می‌تواند تعدیل شود.

با این حال دولت باید چند جنبه مهم دیگر را نیز در نحوه‌ی تخاطب خود با افکار عمومی درباره همکاری 25 ساله کشور با چین مدنظر قرار دهد؛ برخی منتقدان کلاسیک دولت، بویژه آنها که خسارت برجام را کاملاً حس کرده‌اند می‌توانند به دولت، در مقام «فنّ» توافق‌نویسی نامطمئن باشند. با این حال این گروه اهل بررسی است و ماجرای برجام نیز نشان داد که بیشترین و بهترین نقدهای فنی توسط این جریان نگاشته شد. لذا دولت تا حد زیادی می‌تواند مطمئن باشد که این گروه که اصل نگاه به شرق را کاملاً مهم و مثبت و راهبردی می‌داند، درباره پروژه‌های ذیل سند نیز پس از بررسی، صرفاً نظری کارشناسانه خواهد داد.

اما در سوی مقابل، غرب‌گرایان و همچنین ریاکاران، کمپین چشم‌بسته‌ای علیه دولت و به عبارت درست‌تر، علیه راهبرد نگاه به شرق، ایجاد خواهند کرد. رسانه‌ها و شخصیت‌های غربگرا که طی سالهای گذشته چشم‌بسته از پروژه خسارت‌آمیز برجام دفاع می‌کردند، حالا چشم‌بسته با سند همکاری با چین مخالفت خواهند کرد و اگر دولت همچنانکه به آن حمایت کورکورانه دلخوش بود‌، از این مخالفت‌های غیب‌گویانه و مغرضانه بترسد، باز هم وقت را در نگاه به شرق از دست خواهد داد.
 

جریان‌هایی مثل آقای محمود احمدی‌نژاد نیز که غیب‌گویانه با سند تعامل با چین مخالفت می‌کنند،‌ بخش دیگری از دست‌اندازهای دولت و به عبارت دقیق‌تر، موانع کشور، در این زمینه خواهند بود. احمدی‌نژاد که خود در سالهای 90 و 91 چراغ سبزهای متعددی به آمریکا برای مذاکره و بالاتر از آن «ارتباط» می‌داد، از 92 به این سو، تا زمانی که مذاکرات و برجام در جامعه رونقی داشت، سکوت اتخاذ کرده بود. با این حال پس از مشخص شدن کاستی‌ها و نواقص و خسارت‌های برجام، ریاکارانه و ظاهرسازانه خود را در میان بدنه منتقدان مذاکرات جا زد. حال درباره ارتباط با چین نیز، علیرغم آنکه کارشناسانی نظیر رئیس اتاق ایران و چین می‌گویند او خود معتقد به رابطه سطح بالا با چین بوده، در مقطع فعلی برای فاصله‌گذاری خود با سیستم، عجیب نیست که به مخالفت غیب‌گویانه و سیاست‌زده با همکاری راهبردی با چین بپردازد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


کاری به مفاد قرار داد نداریم
اما مردم باید از مفاد قرار دادها مطلع باشند بالاخص با این دولت وقرادادی چون برجام که منعقد نمود.
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد نگفت با قرارداد مخالف است بلکه گفتند قرارداد باید شفاف باشد چرا از شفافیت میترسید
Iran, Islamic Republic of
الان شما جهان نیوز نقش ماله کش رو می خوای داشته باشی
داشته باش..!!
سرور
Iran, Islamic Republic of
خود جهان نیوز هم می داند که معاهدات باید مطابق قانون اساسی به تصویب مجلس برسد.
Iran, Islamic Republic of
خوب که چی همه میدونیم
سرور
Iran, Islamic Republic of
مجلس باید معاهده با هر کشوری را به خاطر مردم و کشور دقیقا بررسی کند.
دو چشم پر سو
Iran, Islamic Republic of
....
.
Iran, Islamic Republic of
احسنت.....
Iran, Islamic Republic of
ملت شریف ایران به اول چیزی که در هر فرد کار دارد، انطباق یا خدایی نکرده زاویه آن فرد با ولابت مطلقه فقیه است.
امیر
Netherlands
این مقاله شما سفارشی نیست ؟
صادق
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز دست از سر احمدی نژاد بر نمی دارد..
Iran, Islamic Republic of
از کجا فهمیدی کلک
United States
دقیقا بدلیل اینکه دولت در برجام گاف زیادی داده این قرارداد هم مشکوک بنظر میاد.
Iran, Islamic Republic of

قانون اساسی میگه مجلس باید تایید کنه.
ميلاد
United States
.............
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
حتی ترکمنچای هم نسخه فارسی داشت چرا برجام نداشت ؟!
Iran, Islamic Republic of
اینو دولت روحانی باید جواب بده
United Arab Emirates
.....
زینب
Iran, Islamic Republic of
اینکه به مردم باید اطلاع رسانی شود یک بحث جداست ولی آقای احمدی نژاد با توجه به اطرافیانش به خاطر خدا و دفاع از حقوق مردم این مطالب را نگفته چون اگربرای خدا و مردم بود همچون غرب گرایان دم از مذاکره با امریکا جنایتکار را نمی زد . اینها احتمالا یک سری شوآف هایی هست که ایشان قبل از انتخابات اجرا می کند
ما با مردم آمریکا که مشکلی نداریم.
مشکل با دولت جنایتکار وجهانخوار آمریکاست واحمدی نژاد هم مردم را بیان کردن نه دولت خبیث را
زینب
Iran, Islamic Republic of
الان با مردم آمریکا چگونه می خواهد مذاکره کند همیشه مذاکرات با دولتها صورت می گیرد و دولت آمریکا هم یک دو لت جنایتکار ، بدعهدو... هست
همین تحصن ها واعتراض های مردم آمریکا بهترین زبان دیپلماسی برای جهان غرب است! یعنی ما مردم آمریکا دولت آمریکا را نمی خواهیم
حامی دکتر
Iran, Islamic Republic of
دکتر احمدی نژاد هیچ قراردادی را که مغایر منافع ملی ما باشد را امضاء نکرده است.
Iran, Islamic Republic of
اولا ما نمیدونیم دوما الان که حال و روزش فرق کرده اون قبلیه مرد و تموم شد
زینب
Iran, Islamic Republic of
آقای احمد نژاد چهار سال اول تقریبا خوب کار کرد ولی چهار سال دوم متأسفانه تحت تأثیر اطرافیان خود خیلی بد عمل کرد
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
هر چه احمدی نژاد بگوید درست است
Ukraine
دقیقا
آفرین
Greece
...
ناظمی
Iran, Islamic Republic of
پای منافع ملی که وسط میاد چپ وراست همه باهم همن!
Iran, Islamic Republic of
مردم ایران فقط احمدی نژاد را قبول دارند
مهدی
Iran, Islamic Republic of
یعنی شما معتقد هستید مردم نامحرم هستند و نباید از قراردادها مطلع بشوند؟
Iran, Islamic Republic of
چرا موضوع را ميپيچونيد جهان !؟احمدينژاد مخالف قرارداد نيست بلكه مخالف محرمانه بودن محتوى اين قرارداد است
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
برای کوبیدن دکتر احمدی نژاد به هر حربه‌ای متوسل میشوید،.....
Iran, Islamic Republic of
اگر احمدی نژاد این توافق را میکرد شما خودتان را تکه تکه می کردید
طرفدار حق
Iran, Islamic Republic of
جهان جان!!
سووووختیییی هااااا!!!
United States
خنده دار دوباره جهان نیوز چیزی نداشت علیه احمدی نژاد مطرح کنه
شروع کرد .....
Iran, Islamic Republic of
الان جهان داری قرارداد دفاع می کنی؟ الان احمدی نژاد اقرار به وحدانیت خدا هم بکنه .شما مقاله می زنی که وای انحراف...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد هیچگاه بدون مدرک دلیل حرف نمی زند ...
Iran, Islamic Republic of
فقط اقای زاکانی اعلام بکنه قابل قبوله .
علی
Iran, Islamic Republic of
مدیر محترم سایت جهان نیوز از نظرات خوانندگانت باید فهمیده باشی دیگه حناتون رنگی نداره
Iran, Islamic Republic of
مصداق جو گیر شدن یعنی همین کاربرمحترم علی آقای عزیزاست. .
عباس
Iran, Islamic Republic of
از کارمندان جهان نیوز نیستی 23:35؟
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
در دوران خود ایشون مگر چقدر شفافیت بود که الان علم شفافیت رو بلند کرده؟
فقط یک مورد از شفاف نبودن قرار دادهای زمان احمدی را اعلام کن
آجرلو
خدا هدایت کند احمدی نژاد، چقدر آن دور اول ریاست جمهوری، خوب بود و خوب عمل کرد و چقد در دور دوم،به ویژه اواخرش، بد شد و بد عمل کرد ...
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد همیشه خوب بوده و محبوب مردم
جواد
Iran, Islamic Republic of
....
United States
چرا ۲۵ ساله؟؟؟!!! ۲۵ سال یک عمره......!!!! مفاد آن چیست؟؟!!! ....
ایراندوست
Iran, Islamic Republic of
گرچه با بندهایی از مقاله مخالفم ولی تقریباً منصفانه است. هم ایرادات دولت را گفته است هم از سیاست های درست دولت و نظام دفاع کرده است. تکلیف احمدی نژاد هم روشن است . به ادعای ایشان نباید وقعی نهاد.
Iran, Islamic Republic of
جهان جان احمدی نژاد چه هیزم تری به تو فروخته که دست از سرش برنمی داری . باباجان همین اندک خواننده تو همشون طرفدار احمدی نژاد هستند . قهر کنن بی خواننده می مونی . میشی کیهان دنیای مجازی
سیدعلی
Iran, Islamic Republic of
بابا ملت باید با چه زبانی بگه بهترین رفتار با احمدی نژاد
بی اعتنایی به ایشان وازسر خروج ازگمنامی وی است
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
شما جهان. نیوزی ها. دایم. دوست دارید. پشت سر احمدی نژاد. حرف بزنید. از این حرفا چی عایدتون میشه ؟. .
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
تجربه نشان داده که فقط به احمدی نژاد تواین کشور میشه اعتمادکرد...!!!
Iran, Islamic Republic of
فقط برای اسنحضار دوستان شاغل و همکاردر جهان نیوز . انتظاری برای چاپ این نظر ندارم.
با سلام وعرض ادب و احترام
الحمدالله تقطیع نظرات کاربران کم شده است . البته عدم چاپ نظرات حاوی نکات مسئله داری نظیر اهانت ، افترا و... حق شماست واگرحذف شدند اشکالی نداردولی تقطیع گزینشی نه برازنده شمابود و نه تاثیر خوبی در مخاطب می گذاشت .. امیدوارم روند فعلی ادامه یابد . باتشکر وقدردانی از توجه شما و مقالات و دیدگاه های سیاسی خوبتان .
Iran, Islamic Republic of
فعلا با هیچ کشوری نباید قرارداد بلند مدت بست .....
Iran, Islamic Republic of
چپ راست جهان نیوز کارگزار علیه خدمتگذار
عباس
Iran, Islamic Republic of
فرزند ملت دوباره 1400 باز میگردد.
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
مدونید چیه احمدی نژاد بد شما یعنی جهان نیوز و دارو دسته راستها ار فارس و مشرق و تسنیم خوب ، راستگو ، مدافع وطن
مونا
United States
...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
این دولت فخیمه به کجا باج نداد؟؟!
حق با دکتر احمدی نژاد است.
جهان نمی توانید دکتر را تخریب کنید.
به کور چشم تمام کسانی که چشم دیدن دکتر را ندارند
محمد
Iran, Islamic Republic of
محمود قلبها
دو نکته باحال
Iran, Islamic Republic of
.ماله کشی تسنیم و جهان برای شاهکارهای دولت حسن روحانی و اسم تراشیدن براش: "پیش نویس سند همکاری 25 ساله"!!...!!!
Iran, Islamic Republic of
سلام ۸۰ ملیون ایرانی مخالف و موافق احمدی نژاد را مردمی و راستگو میدانند توهین به احمدی نژاد توهین به مردم است . علی یارت باشه احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
...
جواد احمدی
Iran, Islamic Republic of
از سایت شما تعجب می کنم یک بام دو هوا برخورد می کنید مفاد برجام اول اینچنین بود والان هست هنوز متن ترجمه شده اصلی را کمتر کسی مطالعه کرده و این قرار داد 25 ساله!!!!!؟؟