سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - 15 Jun 2021
 
۱
۶۱
واعظی:

روحانی به امور اجرایی و حیطه اختیاراتش تسلط کامل دارد/ تخریب ملک جماران عجولانه بود/ تحولات اخیر در بازار ارز یک شوک موقت و مقطعی است

چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۸
کد مطلب: 732376
رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: دفتر رئیس‌ جمهوری حامل اراده رئیس‌ جمهور است و آنچه انجام می‌دهد، با اطلاع کامل ایشان است. شخص رئیس جمهور هم تسلط و احاطه کامل به امور اجرایی و حیطه اختیاراتشان دارند.
روحانی به امور اجرایی و حیطه اختیاراتش تسلط کامل دارد/ تخریب ملک جماران عجولانه بود/ تحولات اخیر در بازار ارز یک شوک موقت و مقطعی است
گروه سیاسی جهان نيوز: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور و به نوعی سخنگوی حسن روحانی و به عبارت بهتر نزدیک ترین فرد به رئیس دولت دوازدهم گفتگوی مفصلی با ارگان رسانه ای دولت یعنی روزنامه ایران داشته است که بخش های مهم آن را در ادامه خواهید خواند:

*واقعیت این است که همه این مسئولانی که گاه ‌و بیگاه درخصوص اختلافات آنها با یکدیگر یا با رئیس‌ جمهوری خبرسازی می‌شود، در طول هفته حداقل چهار-پنج جلسه مشترک دارند، با هم کار می‌کنند، مراودات مستمری بین آنها در جریان است و اساساً مجال و عرصه وقوع این مدل کشمکش‌ها و بگومگوها وجود ندارد.

*از این گذشته تک تک افرادی که در قامت وزیر یا معاون رئیس ‌جمهوری یا دیگر مسئولیت‌های کلیدی دولتی فعالیت می‌کنند، از نزدیک دست‌اندرکار اداره کشور هستند و بیش از همه شرایط دشوار کشور را درک می‌کنند.

*آنها بهتر از هر کسی اثرات واگرایی و مباحث اختلافی را می‌دانند و این را می‌فهمند که بدون انسجام درون دولت، نمی‌توان خواستار انسجام ملی شد.

*دولتی که با دشوارترین تحریم‌های تاریخ انقلاب و بحرانی به بزرگی کرونا می‌جنگد، نباید با حاشیه و شایعه و امثالهم هم بجنگد. شما فضای رسانه‌ای رسمی و غیررسمی کشور را در چند ماه گذشته یک بار مرور کنید، هفته‌ای بوده که شایعه‌ای درباره دولت منتشر نشده باشد؟!

*این دولت روزی خواهد رفت و افراد دیگری سکاندار قوه مجریه کشور خواهند شد، این روحیه برای آینده کشور خطرناک است؛ اگر رقابت سیاسی سالم، جای خودش را به تخریب و تخطئه بدهد، همه آسیب می‌بینند. آنچه که آینده کشور را می‌سازد، انسجام، همگرایی و پرهیز از بخشی‌نگری و تنگ‌نظری و رقابت‌های مخرب سیاسی است.

*مشکلات کشور زیاد و بزرگ است اما همه این مشکلات با تعامل و یکپارچگی همه ارکان و نیروهای سیاسی کشور حل شدنی است.

*همه ما با هر گرایش یا نگاه سیاسی، درون یک کشتی نشسته‌ایم. آنچه ما را بهم پیوند می‌دهد، منافع ملی و مصالح کشور است. از نظر ما، تعامل و انسجام ملی نه تنها بهترین راهکار غلبه بر مشکلات، که تنها راهکار و ضرورت اداره کشور است.

*دولت برای پیشبرد امور، اداره کشور و غلبه بر مشکلات، دست دوستی و یاری به سوی نمایندگان محترم مجلس دراز کرده است. این را رئیس‌ جمهور محترم از همان روز ابتدایی مجلس جدید گفته، الان نیز قائل به همین نگاه و رویکردیم. میثاق ما در مراوده با قوای دیگر از جمله مجلس شورای اسلامی، قانون اساسی و نگاه‌مان تعامل و همکاری حداکثری است.

*طرح انتقاد از نگاه ما منافاتی با تعامل و همکاری برای حل مشکلات مردم ندارد. دولت هیچ وقت تلاش نکرده جلوی انتقادات را بگیرد، اتفاقاً طرح آزادانه انتقادات در فضای عمومی را یک راهکار مؤثر تحقق نظارت مدنی و نظارت عمومی بر سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات می‌دانیم.

*انتقاد و اظهارنظر حق نمایندگان محترم مجلس است، دولت هم در حد امکان در راستای پاسخ به ابهامات و سؤالات و انتقادات نمایندگان گام برداشته و برمی‌دارد. روابط دولت و مجلس از نگاه ما برادرانه است و دولت با حسن ظن مواضع و نظرات و حتی انتقادات نمایندگان را دنبال می‌کند. ما اطمینان داریم که نمایندگان محترم مجلس هم، با درک شرایط خطیر کشور، در همین راستا گام بر می‌دارند.

*من البته به طور کلی این ذهنیت را (که گفته می‌شود دفتر رئیس ‌جمهوری و جنابعالی به عنوان رئیس دفتر، فراتر از حد اختیارات قانونی در امور اجرایی و مسائل دولت ایفای نقش می‌کنند) در فضای سیاسی و افکار عمومی کشور آنچنان پررنگ یا غالب و تأثیرگذار نمی‌بینم. با این حال معتقدم کسانی که چنین چیزی را طرح می‌کنند، یا اغراض و نیات سیاسی دارند، یا گردش کار دستگاه‌های زیرمجموعه دولت و شرح وظایف مسئولان و ساختارها را به درستی نمی‌شناسند.

*دفتر رئیس‌ جمهوری حامل اراده رئیس‌ جمهور است و آنچه انجام می‌دهد، با اطلاع کامل ایشان است. بنده هم به عنوان مسئول دفتر رئیس ‌جمهور، به نمایندگی از ایشان، برای ابلاغ آرا و نظرات و پیگیری دستورات‌شان، روزانه تماس‌ها و مکاتبات متعددی با اعضای دولت، دستگاه‌های اجرایی و حتی مسئولان و دستگاه‌های خارج از دولت دارم. تمام این مراودات به نمایندگی از رئیس‌ جمهور و با اراده و اطلاع کامل ایشان انجام می‌شود. به نظر می‌رسد این گونه مسائل بی‌اساس برای اختلاف افکنی در دولت و صرفاً با هدف حاشیه‌سازی و عملیات روانی علیه دولت بیان می‌شود.

*طرح چنین مسائلی، فراتر از نسبت خلاف واقع به دفتر رئیس‌جمهوری، تعریض به رئیس جمهوری محترم و عمدتاً ناشی از عدم شناخت کافی از شخصیت و منش مدیریتی ایشان است. نگاه مبنایی در دولت، قانونمندی و تخصص‌گرایی است، هر فرد یا دستگاهی شرح وظایف و مسئولیت‌های خاص خودش را دارد و هیچ تداخل یا اختلافی وجود ندارد. مهم‌تر از همه این مسائل تسلط و احاطه کامل شخص رئیس جمهوری به امور اجرایی و حیطه اختیاراتشان است که امکان ایفای نقش فراتر از جایگاه را به‌هیچ یک از مدیران زیرمجموعه نمی‌دهد.

*واقعیت ماجرا (ساخت‌وساز اخیر نهاد ریاست‌جمهوری در منطقه جماران تهران) به‌طور شفاف از طرف روابط عمومی ریاست‌جمهوری اطلاع‌رسانی شده... این ملک با هدف استفاده اداری مجموعه نهاد ریاست‌جمهوری ساخته می‌شود و هرگونه ادعا مبنی بر استفاده شخصی از این ملک در حال و آینده کذب محض است. ساخت بنا نیز برخلاف ادعاهایی که مطرح شد، با مجوز شهرداری انجام شده است.

*شهرداری معتقد بود که نیم‌طبقه بیش از مجوز ساخته شده و بر همین اساس آن نیم طبقه را تخریب کرده‌اند. البته همان‌طور که رئیس محترم شورای شهر هم اشاره‌ای داشتند، در این زمینه کمی عجله شد و بهتر بود این مسأله در فضایی آرام و به‌دور از تنش و جنجال‌سازی‌ها بررسی می‌شد و در صورتی که دوستان به جمع‌بندی می‌رسیدند، تخریب انجام می‌شد.

*پرونده‌های مشابه دیگری هستند که اجرای حکم تخریب در خصوص آنها مدت‌ها به طول انجامیده است. در حال حاضر این ابهام در افکار عمومی به وجود آمده که ورود شتابزده و موضع‌گیری‌های برخی مسئولان شهری به این ماجرا و پیگیری تخریب سریع بخشی از ساختمان از سوی آنها چه وجهی دارد و چرا در خصوص سایر موارد مشابه، چنین اهتمام و سرعتی را شاهد نیستیم.

*از نگاه دولت، تحولات اخیر در بازار ارز یک شوک موقت و مقطعی است. اتفاقات ناشی از کرونا، تضعیف ارزش افزوده فرآورده‌ها، بحث نفت، جو روانی به‌وجود آمده پس‌از قطعنامه آژانس علیه ایران و... عوامل این تکانه‌های مقطعی هستند. معتقدیم این شوک گذراست و ان‌شاءالله بزودی خواهیم توانست اثرات آن را مدیریت کنیم. در حال حاضر یک ناترازی بین عرضه و تقاضا به وجود آمده اما در روزهای آینده با تعادل عرضه و تقاضا در سامانه نیما، اوضاع بهتر می‌شود.

*بانک مرکزی قائل به عدم مداخله نیست، بلکه با هوشمندی و هدفمند بازار را مدیریت می‌کند. آنچه که تأکید هست که از آن اجتناب شود، ارزپاشی به بازار برای تعدیل قیمت‌هاست. ناکارآمدی این راهکار در گذشته روشن شده و دولت و بانک مرکزی، اعتقادی به اجرای آن ندارند. راهبرد بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز در حال حاضر، مبتنی بر تأمین نیازهای ارزی برای واردات و تعادل‌بخشی به عرضه و تقاضا در سامانه نیماست.

*ما معتقدیم تکانه‌هایی که در هفته‌های اخیر به وجود آمده، موقتی است و به‌دلیل این شوک مقطعی، سیاست‌های پولی میان‌مدت خود را تغییر نخواهیم داد. بانک مرکزی بدون تردید برای مدیریت این تحولات برنامه دارد اما این برنامه مبتنی بر حراج ذخایر ارزی کشور در بازار نیست.

*از بین رفتن ذخایر ارزی کشور، همان‌طور که رئیس محترم بانک مرکزی اشاره کرده، خواست امریکاست و دولت بی‌تردید در جهت عکس این خواست گام برمی‌دارد. ما باید در عین اینکه برای تعادل بخشی در بازار تلاش می‌کنیم، به فکر حفظ ذخایر ارزی کشور هم باشیم. این ذخایر، پشتوانه روز مبادای کشور است. در عین حال از نظر اقتصادی هم تزریق بی‌ضابطه ارز راهکار کارآمدی برای کنترل بازار نیست.

*روابط ایران با سایر کشورها، مثل همیشه بر مبنای سه اصل عزت، حکمت و مصلحت که رهبر معظم انقلاب تبیین کرده‌اند و همچنین منافع ملی تنظیم می‌شود. آنچه روشن است، سه کشور اروپایی عضو برجام، به جای اینکه تعهدات مصرح خود در این توافقنامه را اجرایی کنند، تحت تأثیر فشارهای امریکا و رژیم صهیونیستی، متأسفانه قدم در مسیری گذاشته‌اند که با مواضع اعلامی آنها در تماس‌های تلفنی و گفت‌وگوهای دیپلماتیک زمین تا آسمان متفاوت است.

*ملت و دولت ایران، از تروئیکای اروپایی انتظار دارد، قصور خود را در اجرای برجام جبران و در راستای ایفای تعهداتی که برای جبران خروج امریکا از برجام به ملت ایران قول دادند، گام بردارند. همنوایی آنها با کسانی که دشمنی آشکار با جمهوری اسلامی ایران دارند، اصلاً پذیرفته نیست.

*همکاری‌های قانونی ایران با آژانس همان‌طور که رئیس جمهوری محترم در جلسه اخیر هیأت دولت تأکید کرد، کما فی‌السابق ادامه خواهد یافت. اما تحت هیچ شرایطی به خواسته‌های فراقانونی و خارج از روال و عرف - نه فقط از سوی این نهاد که از سوی هر نهاد بین‌المللی دیگر هم- تن نخواهیم داد.

*معتقدیم حفظ اعتبار و حیثیت حرفه‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نظام بین‌الملل اهمیت بسیار بالایی دارد و متولی اصلی این کار، مسئولان آژانس هستند. آنها باید هوشیار باشند که هرگونه خدشه به اعتبار آژانس، سبب تضعیف کلیت نظام منع اشاعه در سطح جهان خواهد شد و چنین چیزی طبعاً نه مطلوب آژانس است، نه مطلوب ما و نه مطلوب دیگر اعضای جامعه بین‌الملل. برخورد سیاسی با برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، فراتر از اینکه اجحاف آشکار و غیرقابل قبول در حق ایران است، اعتبار آژانس را به مخاطره می‌اندازد و مسئولان آژانس باید از آن جلوگیری کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
بله کاملا تسلط دارد
منم خودم صبح جمعه فهمیدم
Iran, Islamic Republic of
نه داداش قراره اخرین جمعه ریاست جمهوری متوجه بشه...!!
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
هر چی که باشه او رئیس جمهوره و باید رعایت احترام او بشود
mohammad
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
...
خخ
Iran, Islamic Republic of
اگر تسلط کامل داشت که دلار 20 هزار تومان و سکه 9 میلیون و پراید 90 میلیون و تورم 500 درصد نمی شد !
لشکر پیروز روحانی
Iran, Islamic Republic of
فکر می کنی بدون تسلط کامل می تونست این کارها را بکنه؟!
Iran, Islamic Republic of
اینها ربطی به دولت نداره بلکه باید در میان دلالان گشت
Iran, Islamic Republic of
.دولتی که نتواند جلو چند تا دلال بگیره به درد چه می خوره ..؟!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
این اصطلاح رو حذف کنید دیگه خیلی بیمزه شده
Iran, Islamic Republic of
.........
Iran, Islamic Republic of
...
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن ثمره برجام است.
Iran, Islamic Republic of
تسلط دارند اما حیف که صرف بر جام شد
Iran, Islamic Republic of
...
شاکی
Iran, Islamic Republic of
در شرایطی که مردم به شدت گرفتار کرونا و تورم و مشکلات اقتصادی و معیشتی هستن ساخت ویلای 4000 متری در جماران معنا ندارد.
Iran, Islamic Republic of
ساختمان مال روحانی که نبوده مال نهاد ریاست جمهوری پس زیاد خودتون رو اذیت نکنید
رضا
Iran, Islamic Republic of
استخر فرح هم مال آقای ... نبود ، ایشون مستاجر بودن فقط گاهی میرفتن سرکشی و یه آبی به بدن میزدند ...!!!!
Iran, Islamic Republic of
اگر چهار تا مسئول مسلط و جسور و بی مشکل طی ای سالها مدیریت اجرایی داشتند حال و روزمان این نبود. ..
Iran, Islamic Republic of
بنظر شما نقش واعظی فقط ریاست دفتر روحانی است
Iran, Islamic Republic of
قطعا نه... واعظی همه کاره روحانیه
Iran, Islamic Republic of
جناب واعظی ما واقعا بهت زده شدیم که چی بگیم و چکار بکنیم
Iran, Islamic Republic of
هیچی نگو برات خوبه چون چیزی نداری بگی سکوت کن
Iran, Islamic Republic of
...
حمید
Iran, Islamic Republic of
خروج از NPT و غنی سازی 90 درصدی می تواند تو دهنی محکمی به امریکا و 3 کشور خبیث اروپایی باشد که به تعهدات برجامی شون عمل نکردند و تحریم ها را افزایش دادند و برعلیه ایران قطعنامه صادر کردند.
Iran, Islamic Republic of
البته کارهایی که ضرورت داره انجام بشه، غنی‌سازی فقط یکی از اوناس. برخی کارا انجام‌دادنیه (جهت پیشرفت) مث راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های تولیدی سودمند و استقلال‌گرا و خودکفا ...
Iran, Islamic Republic of
اىن پست ومقامها مانندنى نىست وگرنه به تو نمى رسىد

Iran, Islamic Republic of
احسنت این درسته و حدیث از معصوم ع هم هست
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
واعظی واقعا اگر تو را نداشتیم چه کار باید می کردیم دلار 21000 تومانی براید 80 میلیونی تخم مرغ 30000 تومانی از افتخارات شماست فقط برجام وکرونا شعار ملی شده
Romania
بالاخره‌ماموراست ومعذور،ایشان الان میداند که دردل خانواده مستاجرین چه میگذرد،...
Romania
ایشان درروحانی ذوب شده وازخودش چیزی نمب بیند!!
Iran, Islamic Republic of
واعظی دولت در سایه است که همه کارها را انجام میدهد کسی باور نداره اعلام کنه
Iran, Islamic Republic of
او دولت در سایه هست اما بیشتر مجری دستورات روحانی است تا خودش تصمیم گیر باشه
رضا
Iran, Islamic Republic of
کلا هشت سال تیشه زدن به ریشه اقتصاد و معیشت و سیاسیت خارجی در دوت روحانی یک شوک موقتی بود
Iran, Islamic Republic of
اره همه چی شوک موقتیه
قیمت پراید
قیمت سکه
قیمت خونه
Iran, Islamic Republic of
همین فشارهای موقت سال‌هاست که با جان و مال مردم آشناست ...
Iran, Islamic Republic of
هيچ ماست بندي به ماست خود نمي گويد ترش است
Iran, Islamic Republic of
اولا دولت ماست بندی نیست دوما واعظی انسان زحمتکشی است که قدر او را نمی دانند
حتمیه...
Iran, Islamic Republic of
.........
وحید
Iran, Islamic Republic of
خدا رحم کرده روحانی تسلط داره ، نداشت که دیگه هیچی!!!...
Iran, Islamic Republic of
.........
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
باسلام - به گفته واعظی رئیس جمهور برکارهایش تسلط دارد . خدا را شکر که تسلط دارد اگر نداشت چه می شد . وقتی تسلط دارد اقتصاد فلج شده ، اقلام اولیه و اساسی مردم چندین برابر شده ، مسکن و ارز .... و ................ !!!!!!
به قول خودشان علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
.....
اشنا
Iran, Islamic Republic of
برویدخدا را شکر کنید که مسلط است...
Iran, Islamic Republic of
...
Luxembourg
کاری به نرخ ارز ندارم دولت که نتواند معیشت مردم را فراهم کند .....!!!
Iran, Islamic Republic of
........
United States
گران شدن ارز موقتی است..... بعد از مدتی میشود هفت تومن...!!!!
حمید
United Arab Emirates
..
خانه های ۲۵ متری
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
ورود شتابزده و موضع‌گیری‌های برخی مسئولان شهری به این ماجرا و پیگیری تخریب سریع بخشی از ساختمان از سوی آنها چه وجهی دارد و چرا در خصوص سایر موارد مشابه، چنین اهتمام و سرعتی را شاهد نیستیم!!!
وجه اش اینه که نباید از دولت که الگوی همه است ، چنین خطایی سر بزنه
اگر به اوضاع مملکت اشراف دارد بفرمایید قدم رنجه فرماید ودر بازار گشتی بزند واز تورم بالای50درصدی اطلاع حاصل فرماید
..........
رضا
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
یکی اونه که تسلط کامل داره یکی هم تویی هر چه مملکت شخم زدین با این افکارتون و برجامتون دیگه بسه اینقدر رو اعصاب مردم نرید ما بی صبرانه منتظر 1400هستیم
علی
United States
رئیس دفتر رئیس جمهور گفت:
شخص رئیس جمهور هم تسلط و احاطه کامل به امور اجرایی و حیطه اختیاراتشان دارند.

واقعاً..؟!
...
Iran, Islamic Republic of
ماملت ازطرف همتی والان واعظی فقط حرف می شنویم بازارارزداردراه خودش رامی رودواالان دلار ۲۲ هزارتومانی رادارند توجیه می کنند ومجلس هم فعلا هیچ کارنمی کند ..