يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - 12 Jul 2020
 
۳
۵۸
کدام امام؟!

امام آنگونه که بود یا آنگونه که در «جماران» است؟!

شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۲
کد مطلب: 731861
پایگاه اینترنتی جماران هر چند با رسالت «پاسداشت و ترویج اندیشه‌های رهبر کبیر انقلاب اسلامی» به وجود آمده است، اما کلیپ‌های منتشر شده از این سایت با عنوان «دغدغه‌های امام» و کارشناسانی که محل رجوع این سایت هستند و نیز نحوه پوشش دهی اخبار به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد جمارانی‌ها راه دیگری را در پیش گرفته و به دنبال معرفی چهره‌ای ویژه از امام خمینی (ره) هستند.
امام آنگونه که بود یا آنگونه که در «جماران» است؟!
گروه سیاسی جهان نيوز: رهبر انقلاب در سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۹۴ به تهدید «تحریف شخصیت امام» تذکر دادند و پیشگام مقابله با آن شدند. ایشان هشدار دادند: «اگر شخصیت امام تحریف شد، بد معرفی شد، غلط معرفی شد، همه این خطرات بزرگ متوجه ملت ایران خواهد شد.»

به گزارش جوان، ایشان تحریف شخصیت امام (ره) را شامل مجهول ماندن ارکان اصلی شخصیت آن انسان بزرگ یا غلط، انحرافی و سطحی معنا شدن شخصیت امام دانستند و از جریانات داخلی و خارجی‌ای خبر دادند که بنایشان بر تحریف امام (ره) است. رهبر انقلاب در شرح عناصر داخلی‌ای که در این پازل نقش ایفا می‌نمایند فرمودند: «در داخل هم بعضی ندانسته، بعضی هم دانسته [شخصیت امام را]تحریف می‌کردند؛ حتی زمان حیات خود امام هر حرفی را که به‌نظرشان پسندیده بود، به امام نسبت می‌دادند... بعد از رحلت امام هم همین جریان ادامه داشته است؛ حتی تا آنجایی که بعضی حرف‌ها و بعضی اظهارات، امام را به‌صورت یک آدم لیبرال که هیچ قید و شرطی در رفتار او در زمینه‌های سیاسی، حتی در زمینه‌های فکری و فرهنگی وجود ندارد معرفی می‌کنند.»


بودجه جماران
آنطور که در قسمت «درباره ما» سایت جماران آمده است این سایت به صاحب امتیازی «مؤسسه جماران» و مدیر مسئولی «محمد علی نادعلی زاده» از بیست‌ودوم بهمن ماه ۱۳۸۷ با هدف پاسداشت و ترویج اندیشه‌های رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایجاد شده است و تلاش دارد با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث به خصوص در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی و نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری حضرت امام خمینی (س) را بیابند. بودجه این سایت از محل بودجه اصلی کشور که هر ساله در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود، تأمین می‌گردد. مطابق لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ بودجه حمایت از سایت پورتال امام خمینی (ره) به چهار زبان سامانه فارسی، عربی، انگلیسی، اردو و فرانسه در مجموعه مبلغ ۴۷ هزارو ۸۷۹ میلیون ریال است. این رقم بنا به اطلاعیه منتشر شده از سوی پایگاه خبری جماران در سال ۹۶ مربوط به هزینه‌های مختلف در حوزه وب و رسانه‌های دیجیتال و تأمین نیاز‌های فنی و محتوا برای اپلیکیشن‌ها، تهیه لوح‌های فشرده در موضوعات مختلف و تولید نرم‌افزار‌ها و پشتیبانی از سایت‌های مؤسسه و مراکز تابعه است.

دغدغه‌های امام
در صفحه نخست سایت جماران بنری دیده می‌شود که خواننده را به آشنایی با دغدغه‌ها و نگرانی‌های امام خمینی (ره) فرامی‌خواند. در این صفحه تا کنون ۳۳ کلیپ و یادداشت منتشر شده است. از این تعداد تقریباً بیش از یک دوم آن‌ها به تذکرات امام خمینی (ره) به پاسداران، روحانیون و قضات باز می‌گردد. نیمی دیگر به موضوعاتی پراکنده از جمله تحریف اسلام و ایجاد بدبینی به نظام در اثر اعمال مسئولان باز می‌گردد که گاهی عناوین جالبی همچون «پشتیبانی از نظام به معنای تابعیت محض از یک جریان نیست» و «تضعیف نکنید دولت را» و «اگر من یک خلافى کردم همه ‏تان هجوم آورید که چرا این کار را مى‏ کنى؟» دارد. نکته قابل توجه این است که در این دغدغه‌ها هیچ اسمی از نگرانی‌های امام نسبت به دشمن خارجی، جریان لیبرال و منافقان نیست. گویا امام (ره) هیچ نگرانی‌ای نسبت به این مسائل نداشته است. نخستین پست این پرونده به اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ بازمی‌گردد و مدیران آن نمی‌توانند ادعا کنند که هنوز پرونده در شرف تکمیل است چراکه در این دو سال حتی یک کلمه از نگرانی‌های امام نسبت به دشمنان خارجی و جریاناتی که اصرار داشتند، مردم مقابل آن‌ها بایستند نیاورده‌اند! این حرف بدین معنا نیست که موارد منتشره نگرانی و دغدغه امام نبوده‌اند بلکه مراد آن است که بیش از اندازه بزرگ کردن بخشی از دغدغه‌ها و نادیده گذاشتن بخشی دیگر از دغدغه‌ها قطعاً تحریف شخصیت و خط امام خمینی (ره) است. این وضعیت در بخش‌های دیگری از سایت جماران همچون پوستر‌ها و فیلم‌های منتشر شده نیز قابل رؤیت است. گویا مدیران و خبرنگاران این سایت تلاش دارند نشان دهند که تمام هم و غم امام معطوف به سیاست داخلی و تمام ترس او از پاسداران و طلاب بود و اصلاً دشمن، منافق و جریان لیبرال را نه می‌شناخت نه با آن‌ها مرزبندی می‌کرد!

کارشناسانی که اعتقادی به جریان امام (ره) ندارند
از جمله وظایف سایت جماران که در مقدمه این مطلب نیز با استناد به معرفی‌نامه و مرامنامه اخلاقی وب‌سایت جماران بدان اشاره گردید تحلیل و تبیین خط و اندیشه امام خمینی (ره) است. اما نکته قابل توجه آنجاست که دقیقاً سایت جماران ۱۸۰ درجه مخالف این مسیر حرکت می‌کند و پایگاهی برای تحلیلگرانی همچون آقایان دکتر محمود سریع‌القلم و سعید حجاریان است که به وضوح در موارد بسیاری مقابل اندیشه امام خمینی (ره) است. جماران حتی کلیپ‌هایی تصویری از سخنان دکتر سریع‌القلم منتشر می‌کند و بیش از ۱۸۰ مطلب از ایشان در آرشیو خود دارد. پشتیبانی از آثار این متفکر غرب‌گرا به گونه‌ای است که حتی پوستری اختصاصی نیز از سوی سایت جماران برای پوشش مطالب ایشان طراحی شده است. محل بحث جناب سریع‌القلم و مقابله و مخالفت با آثار ایشان نیست بلکه مراد آن است چگونه پایگاهی که از بودجه عمومی کشور برای تبیین اندیشه‌های امام (ره) تغذیه می‌کند پاتوقی برای اندیشه‌ای شده که فی المثال استقلال‌طلبی را که از شاخصه‌های اصلی اندیشه امام خمینی (ره) است، مانع پیشرفت و توسعه ایران تلقی می‌کند.

انعکاس صدای امام یا صدای فتنه‌گران و محکومان امنیتی؟!
از نقاط برجسته و درس آموز حیات سیاسی امام خمینی (ره) برخورد بی‌تعارف ایشان با متعارضان و لطمه‌زنندگان به انقلاب اسلامی بود؛ این سیره چه در برخورد ایشان با نهضت آزادی و چه در عزل آیت الله منتظری نمودار است. ایشان هر آنجا که احساس می‌کرد گروهی به عمد یا به دلیل ساده‌اندیشی با دشمنان انقلاب همسو شده‌اند، محکم و قاطعانه به صورت علنی یا خصوصی ورود و مرزبندی خود را شفاف می‌کردند. اما حال سایت جماران که با نام امام (ره) شناخته می‌شود نه‌تن‌ها در این مسیر نمی‌رود بلکه در نقطه مقابل آن صدای فتنه‌گران و محکومان امنیتی شده است. ظاهراً انعکاس هر خبری در حمایت از رفع حصر سران فتنه، پوشش بیانیه‌ها و اخبار مرتبط با آن‌ها از دستور کار‌های جدی جماران است! در مواردی حتی این سایت به حمایت از محکومان امنیتی و سیاسی پرداخته است. برای مثال در پرونده «کاووس سید امامی» که جاسوسی آن محرز و مستندات بسیاری حتی از صداوسیما در باب شبکه جاسوسی او منتشر شده بود این سایت ده‌ها خبر و بیانیه در حمایت از «سید امامی» منعکس کرد و حتی در مطلبی خطاب به رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با ایجاد تردید در جاسوس بودن «سید امامی» جاسوس خواندن او را اشتباه عنوان کرد.

روایتی ویژه از فقه و حقوق
در دسته‌بندی‌های سایت جماران بخشی تحت عنوان «فقه و حقوق» تعبیه شده است که الزاماً با توجه به رسالت‌های این سایت، بایستی در آن شاهد روایت و بازخوانی فقه و حقوق از منظر امام خمینی (ره) باشیم. اما جالب آنجاست شاید بیش از نیمی از مطالب از «آیت‌الله صانعی» یا شاگردان ایشان است، به نوعی که خواننده گمان می‌کند به پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله صانعی ورود پیدا کرده است! در بیوگرافی نویسندگان این بخش که در قسمت مولفان ذکر شده، می‌توان مشاهده کرد مولفانی، چون حجت الاسلام «هادی سروش» که بیش از ده‌ها مطلب از آن‌ها به صورت مرتب و هفتگی در سایت کار شده است از شاگردان «آیت الله شبیری زنجانی» و «آیت‌الله یوسف صانعی» بوده‌اند. البته که مراد نفی فقه آیت الله‌صانعی یا جلوگیری از قلم‌زنی شاگردان ایشان نیست بلکه مراد آن است که این کثرت مطالب به نوعی قرائتی خاص از فقه امام خمینی (ره) است تا حدی که مخاطب اینگونه می‌یابد که جمارانی‌ها، فقه آیت الله صانعی را به جای فقه امام خمینی (ره) ترویج می‌کنند!

کدام امام؟!
به رغم آنکه در مرامنامه اخلاقی پایگاه خبری جماران تصریح شده است که این سایت خود را ملزم و متعهد می‌داند که «در خدمت کشف و بیان حقیقت باشد» و «تا حد ممکن آنچه را که به راستی روی داده است و در آن شائبه دروغ راه ندارد، منعکس کند»، اما به نظر می‌رسد در بیان شخصیت امام (ره) چندان بی‌طرف و صادق نیست و این یحتمل ریشه در توضیحی دارد که در باب بی‌طرفی در مرامنامه اخلاقی آمده است: «بی‌طرفی به معنی بی‌نظر بودن رسانه و نویسندگان آن در قبال رویداد‌ها نیست و روزنامه‌نگاران نظرات خود را در مقالاتی که تفسیر و تحلیلشان از مسائل است، بیان می‌کنند.» این توضیح نشان می‌دهد شخصیتی که از امام (ره) در پایگاه خبری جماران منعکس می‌شود به شدت تحت تأثیر نظرات گردانندگان آن سایت است و در واقع همان‌گونه که رهبر انقلاب فرمودند عده‌ای در حال قرائتی خاص از شخصیت امام خمینی (ره) بر اساس سلایق و جهت‌گیری‌های خود با برجسته کردن بخشی از رفتار‌های امام در کنار مسکوت گذاشتن بخشی دیگر هستند. بر این اساس به نظر می‌رسد با توجه به بودجه‌ای که از بیت‌المال مسلمین برای تبیین شخصیت امام در این سایت هزینه می‌شود، متولیان بیت و دفتر حفظ و نشر امام (ره) باید هر چه سریع‌تر به مسئله رسیدگی نمایند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
خاندان پاک امام خمینی هر روز شجره جدیدی معرفی میکند
شجره طیبه خاندان خمینی عزیز هر روز جوانه جدیدی میدهد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
درود خدا بر روح بلند امام وسلام بر نوادگان وخاندان امام به ویژه نور چشم ملت ایران آیت الله حاج حسن آقای خمینی ، خداوند دشمنانشان را خوار وذلیل گرداند.
دو چشم پر سو
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
سؤال این بود، امام آتگونه که بود یا آنگونه که در سایت جماران است؟؟!!!!!! جواب اینه که هیچکدام امام آنگونه که سید حسن بپسندد.
جوانه های جدید امام امروز در یمن و عراق و سوریه روئیده اند که مقابل ستمگران قهرمانانه می ایستند.
Iran, Islamic Republic of
رفتار ایشان را فتنه های 78 و 88د و تا به امروز بنظر قابل قبول نمی اید
Iran, Islamic Republic of
مطمئنا امام ساده زیستی که دغدغه فکری اش در طول عمر کوخ نشینان بود با ظاهری که اکنون برای حرمش ساخته اند، فرق داشت.
Iran, Islamic Republic of
حرم امام خمینی زیارتگاه مشتاقان امام از سراسر جهانه و باید هم آبرومند باشه
Iran, Islamic Republic of
اگر خود امام در قید حیات بودند و از ایشان در خصوص تزئین حرمش سوال می کردند ،چه پاسخی می داد؟ ...
Romania
به نظر شما اگر از امامان معصوم در رابطه با طلا نمودن حرمشان سوال میکردند چه جوابی می دادند؟
اصغر
Iran, Islamic Republic of
به نظر امثال تو چرا باید بنیاد حفظ آثار امام ره بدون هیچ گزارش دهی از عملکرد سالانه و بی هیچ نظارتی باید هر ساله بودجه بالای ... میلیارد تومانی داشته باشد؟....
Iran, Islamic Republic of
........
سینا
Iran, Islamic Republic of
.......
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
امام خمینی ره در زمان حیاتشان اجازه ندادند حسینیه را گچکاری کنند. ...
Iran, Islamic Republic of
ساده زیستی اصل اول ان راد مرد بزرگ در جهان زر و زور بود او خود را هیچگاه نباخت و فریفته دنیا نشذ
Iran, Islamic Republic of
درسته که باید ابرومند باشه اما با سبک و شسیاق افکار و مرام امام خمینی ره نه چیزی که خودمان دوست داریم
Iran, Islamic Republic of
دقت کنید،آبرو با تجمل جمع نمیشود،با بریز و بپاش و کاخ آبروداری نمیشود،امام با سادگی و ساده زیستی و پیمودن راه خدا و پیروی از معصومین آبرومند شد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بخش زیادی از مشکلات مدیریتی حرم امام خمینی ره مربوط به این است که دارای بودجه سالیانه دولتی است در حالی که با وجوهات مردمی و نذورات باید اداره شود مثل بقیه بقاع متبرکه.
Iran, Islamic Republic of
قابل توجه مجلس جدید و دولتی که به عنوان کمبود بودجه بسیاری از مراکز فرهنگی چون بخش بین الملل صدا و سیما و جامعه المصطفی و... را به تعطیلی نزدیک کرده.
جهان نیوز از چی وحشت داری؟ بازم گیر دادی به سیدحسن
Iran, Islamic Republic of
....
خمینی و خاندانش تا ابد محبوبن
Iran, Islamic Republic of
....
آقای لشگر سایبری امروز هم در این خبر با نامهای متفاوت تکثیر شده
Iran, Islamic Republic of
خودشو اذیت نکن برادر جهان محبوبیت سید حسن در قلبهاست
Iran, Islamic Republic of
این دفعه خوب دوستان را بسیج کرده اند برای مثبت و منفی دادن!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
البته سید حسن نصر الله منظوره دیگه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حاج حسن آقاي عزيز بداند كه تا بحال ميراث‌دار خوبي براي حضرت امام خميني سلام الله عليه نبوده...
Iran, Islamic Republic of
من هم موافقم در حد و اندازه نام امام خمینی ره ظاهر نشده اند
Iran, Islamic Republic of
..........
یوسف آل خمینی سیدحسن خمینی
Iran, Islamic Republic of
....
یوزارسیف
Iran, Islamic Republic of
چی؟
Iran, Islamic Republic of
.........
نواده روح الله سید حسن نصرالله
Iran, Islamic Republic of
........
Iran, Islamic Republic of
بودجه 5 میلیاردی شون اونقدر زیاده که در نظرات سایت مشهوده .
.
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
United States
جانشین برحق امام درحال حاضر امام خامنه ای است ...
Iran, Islamic Republic of
.....
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
باسلام - دیدگاه امام خمینی (ره) و مرحوم سید احمد (ره) کجا و دیدگاه و نگرش خاندان آنها کجا ....
Romania
دیدگاه حاج حسن آقا عین دیدگاه امام است ودیگران باید دیدگاه خود را با آن منطبق کنند.
چشم قربان
Iran, Islamic Republic of
امر دیگه ای نیست؟!
..........
محسن
Iran, Islamic Republic of
...........
United States
...........
Iran, Islamic Republic of
......
دانستن حق مردم است...!
Iran, Islamic Republic of
کاشکی یکی ازسینه چاکان سایت جماران ونشرآثارامام (ره) ازمسوول انتشارات می پرسید:
چراکتاب «رنجنامه» یادگارامام مرحوم سیداحمد،سالهاست که دیگرچاپ نمی شود....
Iran, Islamic Republic of
.........
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
سید حسن نصر الله نواده روح الله
Iran, Islamic Republic of
بنظر شما ایشان ایا توانسته است راه و یا و خاطره امام ره را پایدار کند بنظر من نه مردم خودشان اینکار را می کنند و یاد ان پیر را زنده و جاوید می دارند
سید سیدی
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
صد درصد امام محرومین و پا برهنگان ،راضی به این تجملات و زیور آلات نیستند ،درجاییکه مردم در قبر و پشت بام و ،،،،،میخوابند
علی
Iran, Islamic Republic of
........