يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - 12 Jul 2020
 
۲
۱۳

اصلاح سهمیه بندی بنزین به نفع محرومین در دستور کار مجلس

مالک شریعتی
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۰
کد مطلب: 731165
عضو کمیسیون انرژی مجلس از تدوین طرح سهمیه بندی بنزین به نفع محرومین در پارلمان خبرداد و گفت: این طرح به زودی از سوی هیات رئیسه اعلام وصول خواهد شد.
جهان نيوز، مالک شریعتی*:  طرحی با عنوان «سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار» باقیمانده از مجلس قبل به منظور اصلاح روند جاری در سهمیه بندی بنزین توسط تعدادی از نمایندگان مجلس یازدهم بازنویسی و امضا شده که به زودی در صحن علنی مجلس اعلام وصول خواهد شد.

در حال حاضر سهمیه بنزین یارانه ای براساس هر خودرو داده می‌شود و خانوارهای فاقد خودرو که بیش از ۵۰% خانوارهای کشور را شامل میشوند، هیچ بهره ای از یارانه انرژی در بخش بنزین ندارند. بنابراین طرح جدید برای رعایت بیشتر عدالت، مبنا را از هر خودرو به هر خانوار تغییر میدهد و سهمیه ای نیز متناسب با پیمایش به خودروهای حمل و نقل عمومی و تاکسی های اینترنتی اختصاص خواهد داد.

انتظار داریم با تصویب و اجرای طرح مبتنی بر تخصیص سهمیه بنزین به هر خانوار به ازای هر کدملی، کاهش آثار تورمی در دهکهای پایین تر و کاهش فاصله طبقاتی و ضریب جینی در اقتصاد ملی از نتایج مهم طرح "سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار" باشد.

براساس این طرح، اگر صاحب خودرویی تمام سهمیه خانوار خود را استفاده نکند، سهمیه باقیمانده از طریق سامانه های بانکی، قابل واگذاری به دیگران خواهد بود یا در پایان هر ماه به شرکت پالایش و پخش باز می گردد و معادل قیمت متوسط ماهانه آزاد بنزین در کارت بانکی صاحب خودرو شارژ خواهد شد تا بتواند کالای ایرانی خرید نماید که این خود کمک به جهش تولید داخلی خواهد بود.

قیمت دوم و آزاد بنزین در این طرح به صورت شناور و معادل ۹۰% قیمت بنزین فوب خلیج فارس با نرخ تسعیر سامانه نیما خواهد بود. بیشتر منابع حاصل از این طرح به اصلاح و گسترش سیستم حمل و نقل عمومی اختصاص خواهد یافت و بخشی نیز صرف دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی و تاکسی های اینترنتی خواهد شد.

در این طرح هرگونه افزایش نرخ خدمات حمل و نقل عمومی توسط دولت، شوراهای شهر و روستا و شهرداری ها ممنوع شده و وزارت صمت نیز مکلف شده است سهم خودروهای پایه گازسوز با موتور داخلی را به ۳۵% افزایش دهد.

*نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
عالیه
نارگل
Iran, Islamic Republic of
نفع محرومین پرداخت ماهانه چند هزار تومان پول نیست وقتی دست به قیمت بنزین می زنید کرایه حمل ونقل مسافر باربری بلیط تمام کالاها هزار کالای دیگه بالا می ره چند برابر به ضرر محرومین که هیچی طبقه مردم متوسط هم می شه
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
قیمت بنزین فوب خلیج فارس لیتری 47 سنت می باشد. با قیمت دلار 18هزارتومانی، قیمت هر لیتر بنزین آزاد بالاتر از 7000 تومان می شود.!!!!!!!!!!!!!!!
علی
Iran, Islamic Republic of
اقای نماینده کار باید کارشناسی باشد نه اینکه مشکلات را زیاد و مردم را در زحمت قرار دهد برای همین هر کاری توسط دولت و مجلس انجام شده مشکلات را بیشتر کرده تا اسایش و راحتی برای مردم
Iran, Islamic Republic of
لطفا جناب وکیل تازه نفس اصولی کار کنید.
Iran, Islamic Republic of
....
خالدی
Iran, Islamic Republic of
لطفا یا همه چیز را بر اساس فوب خلیج فارس انجام دهید یا طرح من درآوردی ندهید..........
Iran, Islamic Republic of
شمشیز بازی کودکانه!
فوب خلیج فارس
Iran, Islamic Republic of
بنزین به قیمت 90 درصد فوب خلیج فارس
حقوق و دستمزد به میزان 5 درصد فوب خلیج فارس....!!
راد
Iran, Islamic Republic of
......
اسد پور
Iran, Islamic Republic of
..........
برادر همه چیز دان.لطفا پیگیر مصوبه ای برای بازگرداندن محدودیت ها برای مقابله با کرونا باشید
عزیزان مجلسی
لطفا پیگیر سلامت مردم باشید تا معیشت مردم
مردم بیچاره ای که کرونا مبتلا گردند اگر نمیرند با عوارض وعواقبی که متوجه آنها ی گردد،هزاران بار آرزوی مرگ می کنند...