جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ - 3 Jul 2020
 
۱
۵۵
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

فتح خرمشهر و برجام؛ تقابل دو مدیریت است/ سال ۷۲ از رهبری خواستم که هاشمی را نجات دهند

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۹
کد مطلب: 729785
محسن رضایی در نشست تخصصی «جریان شناسی تفکر مدیریتی در خدمت تحقق بیانیه گام دوم انقلاب»، گفت: فتح خرمشهر و برجام، دو دستاورد نمادین از دو اندیشه حکمروایی در نظام هستند. پشتوانه نظری و حمایت سیاسی نظام‌های لیبرال دموکراسی به علت شیوع ویروس کرونا و بحران‌های پس از آن، به شدت ضعیف خواهد شد.
فتح خرمشهر و برجام؛ تقابل دو مدیریت است/ سال ۷۲ از رهبری خواستم که هاشمی را نجات دهند
به گزارش جهان نيوز، دکتر محسن رضایی که در دیدار با جمعی از دانشگاهیان استان تهران سخن می‌گفت، با تاکید بر اینکه "با تاسیس جمهوری اسلامی، نظام و الگوی اداره کشور تغییر یافت"، افزود: از پیروزی انقلاب تاکنون، با یک چالش اندیشه‌ای در مدیریت کشور مواجه بوده ایم. در دهه اول انقلاب دو اندیشه در اداره کشور شکل گرفت: اندیشه حکمروایی مردمی (بعنوان یک اندیشه اصیل، بومی، تحولگرا و انقلابی، کم هزینه و پر دستاورد) که نماد آن آزادی و فتح خرمشهر بود و اندیشه حکمروایی محفلی (بعنوان یک اندیشه کپی برداری شده، ناسازگار با بوم، غیرتحولگرا، پرهزینه و کم دستاورد) که با فراز و فرود‌هایی در چهار دهه همراه بود و مهمترین نتیجه یا نماد اخیر آن، برجام است.

وی گفت: این دو اندیشه به شکل گیری دو نوع نهاد منجر شد. حکمروایی مردمی - تحولگرا به تاسیس نهاد‌های مردمی برآمده از انقلاب پرداخت و حکمروایی محفلی - وارداتی به حفظ رویه‌ها و نظامات اداری با پاکسازی آن‌ها از نماد‌های ظاهری رژیم سابق بسنده کرد. حضرت امام (ره)، همزمان، از نهاد‌های جدید و نهاد‌های برجای مانده حمایت و چتری بر سر هر دو نوع نهاد ایجاد کرد؛ امام (ره) از یک سو اولویت را به نهاد‌های انقلابی می‌دادند و از سوی دیگر از نهاد‌های بر جای مانده قبلی می‌خواستند خود را با رویکرد‌های مردمی و آرمان‌های انقلاب تطبیق دهند.

رضایی در پاسخ به این پرسش که "مهمترین چالش مدیریتی دهه ۱۳۶۰ که شایسته بررسی در گام دوم انقلاب می‌باشد چیست"، گفت: در سال ۱۳۶۰ شاهد دو اتفاق بودیم؛ از یک طرف، ناکارآمدی و انحراف در اندیشه حکمرانی محفلی و صاحبان آن، پایگاه مردمی آن‌ها را به شدت تضعیف کرد. از طرف دیگر موفقیت‌های اندیشه حکمروایی مردمی، هرچند محدود، توانست اعتبار و اعتماد اجتماعی این طیف را افزایش دهد.

فرمانده کل سپاه در دوران دفاع مقدس، گفت: اندیشه حکمروایی مردمی، با کمرنگ شدن اندیشه رقیب، توانست در نهاد‌های اداری برجای مانده از سیستم سابق هم تعمیم یابد و به این ترتیب، ظرفیت سازی بزرگی انجام داد که هم در جنگ و امنیت و هم در رسیدگی به مردم، دستاورد‌های کم نظیری را به صحنه آورد و به نمایش گذاشت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اختلالات به وجود آمده از سوی محافل غربگرا در سال‌های بعد از جنگ، تصریح کرد: پس از پایان جنگ و رحلت امام (ره)، برخی نهاد‌های مردمی - انقلابی، یا در نهاد‌های رسمی ادغام شدند و یا قالب رسمی به خود گرفتند، ولی در نحوه حکمروایی کشور اختلاف پیش آمد. جمعی از یاران امام (ره) معتقد بودند که اتکا به مردم و مدیریت انقلابی یک وضعیت گذرا و موقتی بوده و حال باید شرایط را اصطلاحاً "عادی سازی" کرد. این عده، به حکمروایی محفلی - وارداتی کشیده شدند، ولی رهبر انقلاب الگوی حکمروایی مردمی - تحولگرا را در پیش گرفتند. در اواخر دهه ۱۳۶۰ و اوایل دهه ۱۳۷۰ در حالی که انتظار می‌رفت اندیشه حکمروایی مردمی و نظام تحولگرا، در همه نهاد‌های رسمی مبنای کار قرار گیرد چنین نشد و لذا برای بار دوم دوگانگی اندیشه‌ای در اداره کشور به وجود آمد که به مدت سی سال ادامه یافت.

عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع) گفت: در اواخر دهه ۱۳۶۰ و اوایل دهه ۱۳۷۰، اندیشه حکمروایی محفلی با ادبیات جدید و متفاوت با اندیشه حکمروایی مردمی در دهه اول انقلاب، در حوزه فرهنگ و اقتصاد آغاز به کار کرد. محور آن، شعار "عادی سازی" روابط سیاسی، فرهنگی و بین المللی بود؛ درست به موازات اندیشه مدیریت مردمی و تحولگرا. این اندیشه حکمروایی، با شعار کار و کار و بازسازی در داخل و ورود سرمایه و تکنولوژی از خارج، اداره دولت و مجلس را بر عهده گرفت.

وی افزود: در این مقطع، اولین چالش‌ها در فرهنگ آغاز شد. ابتدا تلاش کردند حساب چهره‌های شاخص مدیریت مردمی - انقلابی را از اندیشه مدیریت مردمی و تحولگرا جدا کنند. قرار شده بود افراد شاخص مدیریت مردمی - انقلابی و خانواده‌های شهدا، محترم باشند، ولی اندیشه مدیریتی شهدا و تفکر تحولگرایی اصیل و بومی برخاسته از انقلاب، به موزه تاریخ سپرده شد. ترویج پوشش‌های نامناسب، تبلیغ مصرف گرایی و رواج رشوه خواری، اولین آثار اندیشه‌ای بود که اخراج مردم از صحنه مدیریت اجرایی کشور و فاصله گذاری با مردم در عرصه سیاست گذاری و برنامه ریزی را با شعار "عادی سازی" به جلو می‌برد. به گونه‌ای که مقام معظم رهبری چند بار نهیب زدند و خطر تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و قتل عام فرهنگی را یادآور شدند. در واقع در دولت آقای هاشمی، چالش بین دو اندیشه مدیریت مردمی و محفلی، که از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ فروکش کرده و ترمیم شده بود، مجدداً آشکار شد.

دکتر رضایی افزود: تعبیر آیت الله هاشمی رفسنجانی که در نماز جمعه ۱۸ آبان ۱۳۶۸ گفتند «اظهار فقر و بیچارگی کافی است. این رفتار‌های درویش مسلکانه وجهه جمهوری اسلامی را نزد جهانیان تخریب کرده است. زمان آن رسیده که مسئولین ما به "مانور تجمل" روی آورند. از امروز به خاطر اسلام و انقلاب مسئولین وظیفه دارند مرتب و باوقار باشند. هرچند ما فقیر باشیم و اقتصادمان به سامان نباشد، اما برای آنکه در دیدگان سایر ملل مسلمان و غیر مسلمان ملتی مفلوک جلوه نکنیم لازم است تا جلوه‌هایی از تجمل در چهره کشور و مسئولین حاکمیتی رویت شود»، تا حدی به طور نمادین نشان دهنده این رویکرد بود.

فرمانده کل سپاه در دوران دفاع مقدس گفت: در سال ۱۳۷۲ که چشم انداز این رویکرد در حکمروایی، برایم مشخص شد، در نامه‌ای به محضر مقام معظم رهبری نوشتم که امروز همراهم آورده ام و از روی متن برای شما قرائت می‌کنم: «جنابعالی مطلع هستید که اینجانب چه میزان از آقای هاشمی دفاع کرده‌ام... من به روشنی می‌بینم که تکنوکرات‌ها که از اساس مخالف روحانیت و ایشان هستند چگونه دارند با ده‌ها اقدام بی صدا ریشه حاکمیت سیاسی روحانیت را در این کشور تضعیف می‌کنند و با بی وفایی کامل نسبت به آقای هاشمی و روحانیت به آن سویی که خودشان می‌خواهند، نظام را می‌کشانند. برای آن‌ها ظاهراً مهم نیست که امثال آقای هاشمی شکست بخورند. برای آن‌ها این مهم است که وضع فعلی را یک قدم به سوی غرب‌زدگی ببرند و آن را به دست کسانی بسپارند که از دست روحانیت و سربازان وفادار آن که سپاه و بسیج باشد، زخم اساسی خورده و به جان همه ما تشنه‌اند. من به عنوان یک سرباز روحانیت دست جنابعالی را می‌بوسم که آقای هاشمی را از این خطر بزرگ نجات دهید. انقلاب اسلامی و امام راحلمان و حوزه بزرگ شیعه برای امثال آقای هاشمی بهای بزرگ پرداخته‌اند و زحمت طاقت‌فرسایی کشیده‌اند. خدا را شاهد می‌گیرم که من به آقای هاشمی علاقه‌مند هستم و آرزو می‌کنم که ایشان با سربلندی این سه سال باقیمانده ریاست‌جمهوری را طی کند».

محسن رضایی اظهار داشت: اندیشه حکمروایی محفلی، در دهه سوم و چهارم، در پوشش شعار عادی سازی و یا انقلاب زدایی در فرهنگ، اقتصاد و سیاست ادامه یافت. در برهه‌ای نیز از "توسعه اقتصادی" و در مقطعی "آزادی و توسعه سیاسی" صحبت به میان آمد؛ رمز همخانگی این دو نماد این بود که در اندیشه حکمروایی محفلی - وارداتی، در دهه ۱۳۷۰، یک ائتلاف بین لیبرال‌ها و تکنوکرات‌ها به وجود آمده بود.

دکتر محسن رضایی به آثار و دستاورد‌های این دو اندیشه حکمروایی اشاره کرد و گفت: اندیشه حکمروایی محفلی با محوریت شعار عادی سازی و در قالب "تنش زدایی و مذاکره با امریکا" در خارج و "فاصله گذاری با مردم" در داخل، ادامه یافت.

مهمترین دستاورد خارجی آن در روابط منطقه ای، عادی سازی مقطعی رابطه با عربستان در اواخر دهه ۱۳۷۰ و اوائل دهه ۱۳۸۰ و در سطح بین المللی توافق با امریکا در برجام در دهه ۱۳۹۰ بود. همچنین در فضای داخلی به برخی واپسگرایی‌های نمادین در حوزه فرهنگ دست زدند. در بُعد سیاست داخلی، کوشیدند دخالت و مشارکت مردم را در اداره کشور کاهش دهند و این را در انتخابات به عنوان یک مبنا برای تعیین دولت و مجلس قرار دهند که تلاش هایشان با واکنش قاطع مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر مشارکت حداکثری و حفظ جمهوریت نظام ناتمام ماند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که آینده حکمروایی محفلی - وارداتی در کشور چگونه خواهد بود، گفت: امروزه اندیشه حکمروایی محفلی - وارداتی، پس از سه دهه تسلط نسبی، به دلیل ناکارآمدی و شکست در روابط بین المللی و نیز ناکارآمدی اقتصادی و شکست در گسترش رفاه و استقرار عدالت، اعتماد مردم و توجه افکارعمومی را تا حد زیادی از دست داده است. از سوی دیگر، پشتوانه نظری و حمایت سیاسی که از خارج یعنی از سوی نظام‌های لیبرال دموکراسی و نظم مدنی جوامع لیبرال دموکراسی دریافت می‌کرد، به علت شیوع ویروس کرونا و بحران‌های پس از آن، به شدت ضعیف خواهد شد.

نویسنده کتاب "چشم انداز ایران فردا" گفت: پس از توصیف این وضعیت، جای طرح این سوال است که بعد از کنار رفتن اندیشه حکمروایی محفلی - وارداتی در اقتصاد و فرهنگ، چه اندیشه‌ای می‌تواند محور اداره کشور در این دو حوزه شود؟ از یک سو، می‌دانیم که تکرار اندیشه حکمروایی محفلی، با توجه به بن بست آن در برجام، بسیار زیانبار خواهد بود.

محسن رضایی، الگوی حکمروایی مطلوب برای ایران را تعمیم "اندیشه حکمرانی مردمی و نظام تحولگرا" در فرهنگ و اقتصاد دانست و تاکید کرد: خوشبختانه موجی که در سال اول گام دوم انقلاب، با رستاخیز شهادت حاج قاسم سلیمانی آغاز شده و در انتخابات مجلس ادامه یافته است، می‌تواند سرآغاز ظهور یک اندیشه و جریان مردمی و حرکت اصیل و تحولگرای بومی باشد. اتکای هرچه بیشتر به توان داخلی و مدیریت مردمی تحولگرا و تحقق ایده اخراج امریکا از منطقه، چه از درون اقتصاد و فرهنگ کشور‌ها و چه از بعد دخالت در سیاست داخلی کشور‌های منطقه، شعار اصلی این تحول جدید است.

وی افزود: امروزه کشور به علت انباشت مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیازمند یک تحول جدید در حکمروایی بویژه در حوزه اقتصاد و فرهنگ است. این اندیشه باید بتواند: اولاً ضمن ایجاد هماهنگی و همراستایی در سه قوه، یک امتداد اجتماعی هم جهت با قوای سه گانه را در متن مردم به وجود آورد. ثانیاً مشابه دهه اول انقلاب که اوج مشارکت عمیق مردمی بود و کار‌ها و نهاد‌ها از مردم، با مردم و برای مردم بود، برای چهل سال آینده، کادرسازی کند. ثالثاً فرهنگ و اقتصاد را مثل دفاع و امنیت، روی ریل مدیریت مردمی و تفکر اصیل تحولگرایی بومی بیندازد و به کمک جوانان نخبه ایرانی الگوی کم هزینه و پردستاورد پیشرفت را رونمایی کند؛ پیشرفتی که درونزا و پایدار باشد و با آمد و رفت دولت‌ها و مجلس ها، مسیر و شتاب آن تغییر نکند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه این دیدار به پرسش‌های دانشگاهیان درباره مهمترین موضوعات مدیریتی گذشته، حال و آینده ایران که در بیانیه گام دوم انقلاب مورد تاکید قرار گرفته، پاسخ داد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
...
ترامپ دوباره از ایران تشکر کرد هیچ فایده ای، سودی و ارزشی برای مردم ایران ندارد.
Iran, Islamic Republic of
آقای رضایی شما موردی هست که نظر نداشته باشید؟ ...
ناجی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
خوب اقا اگه حقوق شهروندی هم باشه در همه چیز میتونه نظر بده شما هم بده
Iran, Islamic Republic of
کشور هم نیاز به مبارزه برای فتح خرمشهر دارد وهم نیاز به برجام برای استیفای حقوق هسته ای ودفع شر اجانب که با استفاده از پرونده هسته ای ما را زمین گیر کرده بودند ، سیاستمدار کسی است که هم در زمان جنگ و هم در زمان صلح بتواند از همه فرصت‌ها برای اعتلای منافع ملی استفاده نماید.
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
چه عجب!!! بالاخره محسن رضایی هم متوجه شد که برجام و تفکر برجامی، ضرر دارد.....
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
عراقچی: نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
Iran, Islamic Republic of
مگه نمی دونست
مسعود
Iran, Islamic Republic of
چقدرم كه برجام ,حقوق هسته اي كشور را استيفا نمود!!....
Iran, Islamic Republic of
........
Iran, Islamic Republic of
هیچ قدرتی جهانی توانایی ایستادگی درمقابل ملت ایران ندارد.
آمریکا جنایتکار شماره یک حق دخالت و مداخله درامور داخلی ایران را ندارد.
فرانسه جنایتکار شماره یک و سایر کشورهای اروپایی جنایتکار شماره یک حق دخالت و مداخله درامور داخلی ایران را ندارند.
United States
...
Iran, Islamic Republic of
احسنت. درود بر روح پرفتوح امام راحل و مدیریت بی نظیرشان در اداره کشور
Iran, Islamic Republic of
برجام باید لغو شود
مردم ایران نمی تواند با قاتل شهید سلیمانی مذاکره کند
آدمیزاد
Colombia
......
مخاطب بی طرف
با سلام
فارغ از این که گوینده این سخنان چه میزان به سخن خود در مقام نظر معتقد و در مقام عمل ملتزم باشد، به نظرم سخنی دقیق، واقع نگرانه، تجربه شده و بصیرانه است و مخاطبین باید بدون توجه به حب و بغض نسبت به «من قال»، صرفا به «ماقال» او توجه کرده و نسبت به رد یا قبول آن اقدام کنند
Iran, Islamic Republic of
احسنت نگه کنید ببینید حرف او درست یا غلط به گوینده نگاه نکنید
تیر رئیس جمهور آمریکا دوباره به سنگ خورد
Iran, Islamic Republic of
تیر رئیس جمهور آمریکا دوباره به سنگ خورد
پس از اینکه رئیس جمهور آمریکا به بهانه تبادل زندانیان خواستار مذاکره مجدد با ایران شد برخی از گروه های سیاسی داخلی با ذوق زدگی تمام از این درخواست نمایشی و انتخاباتی ترامپ استقبال کردند و موضوع مذاکره با آمریکا را به پیش کشیدند.
..........
Iran, Islamic Republic of
آمریکا جنایتکار شماره یک با خروج از برجام منشور سازمان ملل را نقض کرد.
آمریکا جنایتکار شماره یک حق دخالت و مداخله در امور داخلی کشورها را ندارد.
آمریکا جنایتکار شماره یک تهدیدی برای کل منطقه و جهان است.
آمریکا جنایتکار شماره یک کل منطقه اورمیانه و جهان را تهدید می کند.
Iran, Islamic Republic of
نیازی به مذاکره با آمریکا نداریم
Iran, Islamic Republic of
روحانی فرارسیدن روز ملی سوئد را تبریک گفت/ ۵۰۰ هزار مازندرانی زیر خط فقر هستند.
Iran, Islamic Republic of
ازادامه تظاهرات علیه نژادپرستی در شهر نیویورک استقبال می کنیم.
ازاعتراض مردم استرالیا به نژادپرستی آمریکا استقبال می کنیم.
United Kingdom
اما آقای رضایی سال 76 رهبری فرمودند هیچکس برای من هاشمی نمی شود
.خداوند همه رو عاقبت بخیرکنه .که عاقبت بخیری اصله.نه خیر موقت
Iran, Islamic Republic of
خوب این سخن یعنی چی رضایی هم که این رو باید قبول داشته باشه او شاید منظور دیگه ای داره
Iran, Islamic Republic of
هیچکس برای من هاشمی نمیشود دقیقا یعنی چی؟
یادتونه رهبری سال ۸۸ در نماز جمعه نظرات نزدیکی دکتر احمدی نژاد و هاشمی را نسبت به نظرات خودشان چگونه مقایسه کردند ؟
.
United States
.....
جانباز
Iran, Islamic Republic of
اقای محسن رضایی باید پاسخگوی بعضی مدیریت های غلط خود در زمان جنگ باشند که بسیاری از نیروها به خاطر همین مدیریت اشتباه مظلومانه به شهادت رسیده یا اسیر شدند یا جانباز ،جالبه هیچ وقت هیچ مرجع و نهادی از ایشون حتی سوال هم نکرد !!!
Iran, Islamic Republic of
.
حضور نیروهای آمریکای درعراق غیرقانونی است و هم ناقض قوانین بین المللی است.
.
Iran, Islamic Republic of
.......
فؤاد
United States
شما که اینقدر اندیشه فقرا و ساده زیستی دارید میزان املاک ودارئی تان را اعلام کنید .
Iran, Islamic Republic of
مگه اعلام نکرده اگه نکرده باشه باید اعلام کنه و این بهترین راه برای اثبلت قانون مداری خودشه
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
......
امیر
Iran, Islamic Republic of
اقا محسن شهدای کربلای ۴ به خاطر بی تد بیری ونبود دانش نظامی مظلوما نه شهیدشدند جوابگو کیست
چطوره که وقتی باریسگ پذیری پیش میرفتن خوب بود ...........
Iran, Islamic Republic of
کاخ سفید ازسال 2001 تاکنون با تروریسم، القاعده، طالبان و دیگر گروه های تروریستی ارتباط مستقیم دارد.
کاخ سفید ازسال 2011 تاکنون با تروریسم، القاعده، داعش و دیگر گروه های تروریستی ارتباط مستقیم دارد.
Iran, Islamic Republic of
آمریکایی ها جنایتکار شماره یک تاوان خون شهید سلیمانی را با پشیمانی خواهند داد.
آمریکا جنایتکار شماره یک از ترس نابودی داعش سردار سلیمانی را ترور کرد.
آمریکا جنایتکار شماره یک از ترس نابودی اسرائیل سردار سلیمانی را ترور کرد.
رر
Iran, Islamic Republic of
...........
Iran, Islamic Republic of
...........
Iran, Islamic Republic of
...مشکل اساسی کشور از تفکرات کارگزارانی میباشد..
سیاست دوست نداشتنی
Iran, Islamic Republic of
چرا علیه جلیلی سیاه پردازی کردی آقای رضایی؟؟؟
والله که خسران بزرگی برای ایران و اسلام و تاریخ و جریان حقیقت به بار آمد و مسببین این خسارت محض، مدیون بشریت هستند.
کوروش
Iran, Islamic Republic of
....
United States
شما از اصولگرایی مردمی سخن گرفتید اما عملا چیزی عاید مردم نمیشود. آن ها به انقلاب وفادارند اگر چه با سختی ها و نداری زندگی می کنند . در این شرایط آیا مقاماتی که از سفره انقلاب ثروتمند شدند حاضرند برای این مردم قسمتی از ثروت خود را به خزانه هدیه کنند؟ بعید میدانم.
دیده بان
Iran, Islamic Republic of
........
اون موقع هاشمی زنده بود خودش را به هاشمی بسته بود
Iran, Islamic Republic of
مثلث معروف کشور را به این روز انداخته است.
زینب
Iran, Islamic Republic of
متأسفانه ضربه اصلی به اقتصاد و فرهنگ در زمان آقای هاشمی و آن کارگزاران سازندگی زده شد آن زمان نه تنها مدیران دولتی را به سمت تجمل گرایی سوق داد در یکی از خطبه های نماز جمعه هم که به خاطر دارم مردم را هم به سمت تجمل گرایی سوق داد بدون اینکه اول ایران را به خودکفایی برساند و نتیجه این شد الان داریم می بینیم که دولت و مردم به کدام سمت و سو می روند.
Iran, Islamic Republic of
حرفهای شما در سالهای اخیر همیشه اشتباه از آب دراومده جناب رضایی
Iran, Islamic Republic of
.........
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...