کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

هدف برخی از انقلابیون از تحریف امام چه بود؟

رادیو گفتگو , 12 خرداد 1399 ساعت 22:11

مدیر مسئول روزنامه جوان گفت : برخی از یاران امام و انقلاب در طی این سال ها به طیف های مختلفی تبدیل و از مسیر اصلی انقلاب و امام منحرف و تجدیدنظر طلب شدند ، این افراد چون قدرت رویارویی با امام را نداشتند دست به تحریف شخصیت امام زدند .


به گزارش جهان نیوز، دكتر عبدالله گنجی با حضور در برنامه "بی قاب، بی نقاب" در آغاز با بیان اینکه سیره امام خمینی(ره) از دو جنبه حکومت داری  و زندگی خصوصی قابل بررسی است عنوان کرد: مهمترین عامل در متمایز کردن سیره امام با همه تاریخ و مشاهیرجهان ، ایجاد یک تحول در مفهوم قدرت بود؛ یعنی ایشان در راس حاکمیت و قدرت و با تمام اختیارات خود، از مسائل دنیوی دور بودند.

وی افزود: یکی بودن گفتار و رفتار امام یک موج اجتماعی در حمایت از ایشان ایجاد می کرد و  آنچه که در سیره ایشان نمود پیدا می کرد، برای جوانان جذابیت داشت و آنها را به سمت اندیشه امام روانه می کرد؛ همان چیزی است که به تعبیر شهید آوینی  جوانان وابسته به دنیا را به میدان های نبرد می کشاند.

مدیر مسئول روزنامه جوان، دوری از دنیا و دور نگه داشتن خانواده از مواهب قدرت را از ویژگی های بارز سیره امام دانست و اظهار کرد : این ساده زیستی و بی اعتنایی به مال دنیا در حوزه شخصی و حکومتی بسیار مهم بود چرا که نشان داد قدرت و حکومت می تواند به صورتی باشد که مواهبی برای صاحبان آن نداشته باشد.

گنجی، سیره مدیریتی امام را تشریح کرد و گفت: امام خمینی(ره) در مدیریت خود صهیونیست ها، ملی گراها، متحجرین و واپسگرایان مذهبی را غیریت میدانست و بیش از همه کاخ نشینان را از این دسته می دانست  و خودش را در کنار کوخ نشینان می دید.

*باور الهی امام مبنای طاغوت ستیزی
وی عدم ادعای اقتصادی امام خمینی و انقلابیون را دلیل تمایز انقلاب اسلامی با نمونه های مشابه در دنیا دانست و اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران برای آزادی بود نه برای برطرف کردن فقر. در واقع با وجود آن که مردم در شرایط اقتصادی مطلوبی به سر نمی برند اما بن مایه انقلاب آنها اقتصاد نبود بلکه بر پایه تغییر فرهنگ بنا نهاده شد . امام خمینی (ره) در دورانی که غرب دین را کنار گذاشته و هدف زندگی را بر پایه سود و لذت گرایی قرار داده است ، با معنویت لاله ای را در میان این دو قطبی شکوفا می کند .

وی دلایل طاقوت ستیزی امام را برشمرد و عنوان کرد: ایشان حکومت طاقوتی را مقابل حکومت الهی و به دلیل جهان شمول بودن اسلام، مبارزه، ایستادن و به چالش کشیدن طاقوت را تکلیف و رسالت خود می دانستند. امام با سروری و آقایی استکبار مبارزه می کردند و با صراحت، عرف و دیپلماسی حاکم بر جهان را قبول نداشتند.

مدیر مسئول روزنامه جوان در ادامه برنامه "بی قاب بی نقاب" رادیو گفت و گو اظهار کرد: مبانی تفکر امام قرآنی بود و نرفتن زیر سلطه استکبار (نفی سبیل) را همواره در نظر داشتند. به همین دلیل زمانی که مردم در 12فروردین جمهوری اسلامی را برگزیدند، امام فرمودند حاکمیت الله را انتخاب کردند.

*مهمترین ویژگی امام از نگاه رهبری
وی در پاسخ به این سوال که کدام ویژگی امام(ره) از نظر مقام معظم رهبری برجسته بود، اظهار کرد: رهبری ویژگی ها و راه امام(ره) را مو به مو در پیش گرفتند اما در بین تمام خصلت ها، ایستادگی مهمترین وجه شخصیتی امام خمینی است که رهبری بر آن تاکید دارند. در واقع ایشان معتقدند روح الهی حاکم بر امام خمینی مانع از تزلزل در برابر مشکلات می شد.

*تاکید امام بر مدل های بومی در نظام سازی
گنجی با ابراز تاسف نسبت به ضعف شناخت امام (ره) در میان جوانان گفت: امام خمینی یک مدل بومی حکومت داری مبتنی بر اندیشه و اعتقاد دینی بنا نهادند که این مهندسی در نظام سازی کمتر برای جوانان تشریح شده است.

وی ادامه داد : بر اساس اندیشه شیعه ، قفیه سیاسی یا ولی فقیه نیابت حکومت دارد و بنیان گذار انقلاب اسلامی ، اداره حکومت، ایجاد نهادها و قانون گذاری که پایه نظام سیاسی هستند را به نحوی انجام دادند  که ضمن حفظ صفات و ویژگی های رهبر ، انتخاب با رای مردم صورت گیرد.

این روزنامه نگار تاکید کرد : هر گاه از سیاست های کلی نظام فاصله و مدل های بومی را نادیده گرفتیم از آرمان های انقلاب و امام دور خواهیم شد چرا که مردم سالاری مدنظر امام تقلید از غرب نبود بلکه ایشان اعتقاد به درون بینی داشتند نه تکیه بر دموکراسی غرب.

* تحریف امام تنها راه ماندن
به عقیده گنجی ما در اصول و کلیات انقلاب از امام(ره) فاصله نگرفته ایم . عده ای از نخبگان درون حاکمیت که تجدیدنظر طلب نامیده می شوند از همان سال 68 و به محض از دنیا رفتن امام، فاصله را شروع کردند، برخی از آنها از نظام عبور کردند اما نتوانستند مسیر انقلاب را تغییر دهند.

مدیر مسئول روزنامه جوان با تاکید بر اینکه امام خمینی مهمترین مانع انحراف انقلاب است تاکید کرد: گذر از انقلاب اسلامی هدف بسیاری از افراد است اما عظمت و جایگاه امام این اجازه را به آنها نمی دهد . یاران امام و انقلاب در طی این سال ها به طیف های مختلفی تبدیل شده اند و بسیاری از آنها از مسیر اصلی انقلاب و امام منحرف و تجدیدنظر طلب شدند . این افراد به دلیل جایگاه امام قدرت رویارویی با ایشان را نداشتند به همین دلیل دست به تحریف امام زدند .


کد مطلب: 729416

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/news/729416/هدف-برخی-انقلابیون-تحریف-امام

جهان نيوز
  http://www.jahannews.com