شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - 4 Jul 2020
 
۱
۱۵

احتمال لغو پیاده‌روی اربعین!

يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۰
کد مطلب: 729319
شیوع کرونا در جهان بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و مذهبی هم‌چون پیاده‌روی اربعین را تحت تأثیر قرار داده است و بسیاری از عاشقان حسینی این روزها نگران برگزار نشدن این حماسه عظیم هستند.
احتمال لغو پیاده‌روی اربعین!
به گزارش جهان نيوز، یکی از مطالبات مردمی در سامانه «فارس من» برپایی اولین راهپیمایی اربعین بعد از شهید سلیمانی و برقراری ارتباط با مسولان عراقی به منظور فراهم شدن بستر مناسب برای برگزاری این کنگره عظیم با عنوان «انجام راهپیمایی اربعین با کمک مسئولان ایرانی و عراقی» به شمار می‌رود.

تشرف حدود ۴ میلیون ایرانی به پیاده‌روی اربعین ۹۸
راهپیمایی عظیم اربعین به عنوان بزرگ‌ترین اجتماع شیعیان به شمار می‌رود که زائران حدود دو‌ هفته قبل از اربعین حسینی از نقاط مختلف دنیا خود را به عراق می‌رسانند تا بتوانند از نجف تا کربلا را به صورت پیاده حرکت کرده و‌ خود را به حرم سیدالشهدا (ع) برسانند. 

در سال‌های اخیر با اقدامات مختلف عراق به عنوان میزبان برپایی راهپیمایی اربعین، بر تعداد زائران افزوده شده است و گویی در این ایام زمین کربلا بزرگتر می‌شود تا میلیون‌ها زائر بتوانند به زیارت ارباب مشرف شوند.

سال گذشته راهپیمایی اربعین متفاوت از سال‌های گذشته بود؛ به طوری که به گفته حسین ذوالفقاری، رئیس ستاد مرکزی اربعین حدود ۴ میلیون ایرانی در ایام اربعین ۹۸ به عتبات مشرف شدند که بیش‌تر این افراد نیز از مرزهای زمینی به ویژه مهران عازم سرزمین عشق شدند.

تشرف این تعداد زائر در یک برهه از زمان و ‌مدیریت آن‌ها کار چندان راحتی به نظر نمی‌آید، اما با هماهنگی ستاد مرکزی اربعین و متولیان عراقی این‌حماسه عظیم به‌خوبی برگزار شد و بار دیگر گردهمایی عاشقان حسینی خاری در چشم دشمنان اسلام شد.

نگرانی عاشقان حسینی از لغو حماسه اربعین
امسال با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی و اعمال محدودیت در بسیاری از اماکن مقدس، عاشقان حسینی نگران برپایی حماسه اربعین هستند که مبادا این ویروس موجب برپا نشدن پیاده‌روی اربعین شود و حسرت زیارت اربعین بر دل میلیون‌ها عاشق بماند؛ تا جایی که جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت نیز در هفته‌های گذشته در برنامه تلویزیونی گفت: سخت‌ترین تصویر از کرونا عدم برپایی حماسه اربعین است.
بر همین اساس، ستاد مرکزی اربعین و سایر مسؤولان برپایی این حماسه عظیم در کشورمان، در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری پیاده‌روی اربعین هستند تا با مذاکرات مختلف با طرف عراقی بتوانند مسیر زائران اربعین را باز کنند.

مرزهای عراق اواخر سال گذشته بسته شد/ تلاش ایرانیان برای برقراری سفرها
البته از اواخر سال گذشته مرزهای عراق بسته شده است و با وجود باز بودن حرم‌ها، شهروندان کربلا و نجف نیز به نوعی در قرنطینه هستند؛ به طوری که زائران شهرهای دیگر عراق هم امکان تشرف به حرم‌ها را ندارند.
علاوه بر این، اوایل سال جاری که ایران خواستار باز شدن مرزها و ازسرگیری سفر به عتبات شده بود، استاندار نجف و کربلا در واکنشی از عدم پذیرش زائران پس از اپیدمی کرونا خبر دادند.

نگرانی استاندار کربلا از افزایش تعداد مبتلایان به کرونا
در روزهای گذشته نیز استاندار کربلا با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در روزهای اخیر، گفته است که تعطیلی و بازگشایی حرم‌ها دست ما نیست؛ وگرنه این اماکن مقدس را تعطیل یا محدودیتی اعمال می‌کردیم.

با این روند به نظر می‌رسد در صورتی که وضعیت شهرهای زیارتی عراق از نظر مبتلایان به کرونا چنین روندی داشته باشد، احتمال حضور زائران در این شهرها وجود نخواهد داشت.

با این وجود، مسؤولان کشورمان همچنان پیگیر برقراری سفر به عتبات هستند؛ تا جایی که در جلسات مختلف سازمان حج و زیارت و بعثه مقام‌ معظم رهبری به مذاکرات برای برقراری سفر به عتبات اشاره شده است.

ستاد‌مرکزی اربعین نیز به عنوان متولی اصلی برنامه‌های اربعین در کشور، در حال برنامه‌ریزی و مذاکرات مختلف با عراق است، اما با توجه به فراگیر شدن کرونا در عراق، متولیان این کشور پاسخ قاطعی در زمینه برقراری سفر اربعین ‌نداده‌اند.

شیوع کرونا پیاده‌روی اربعین را تحت تأثیر قرار داده است/ غیبت هیأت عراقی برای مذاکرات اربعین
احمدی محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین در گفت‌وگو‌ با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه شیوع کرونا برنامه‌های برپایی پیاده‌روی اربعین را تحت تأثیر قرار داده است، گفت: با توجه به بسته بودن مرزهای عراق و عدم برقراری سفر به عتبات، وضعیت پیاده‌روی اربعین هم مشخص نیست. با این وجود در حال بررسی وضعیت هستیم تا در این باره در زمان مناسب اطلاع‌رسانی کنیم.

در سال‌های گذشته حدود چهار ماه قبل از پباده‌روی اربعین، هیأت عراقی برای انجام مذاکرات به ایران می‌آمدند تا پس از موافقت اولیه، تفاهم‌نامه اربعین در فرصتی مناسب به امضای مسؤولان دو کشور برسد.

پیش‌بینی احتمالات مختلف درباره وضعیت پیاده‌روی اربعین/ منتظر تصمیم عراقی‌ها هستیم
اما به گفته دبیر ستاد مرکزی اربعین هنوز هیأت عراقی برای برنامه‌ریزی اربعین به ایران سفر نکرده‌اند و زمان مشخصی نیز برای حضور این هیأت اعلام نشده است.

با وجود نامشخص بودن وضعیت برپایی پیاده‌روی اربعین به دلیل نامعلوم بودن زمان مهار کرونا و البته آسیب‌های احتمالی به دلیل زیرساخت‌های عراق، مسؤولان ستاد مرکزی اربعین سناریوهای مختلفی برای این حماسه عظیم تعریف کرده‌اند تا در صورت برپایی حماسه اربعین با آمادگی بتوانند مسیر اعزام زائران را هموار سازند. به طوری که اعمال محدودیت سنی و عدم اجازه خروج از کشور برای بیماران و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، از جمله برنامه‌های پیشنهادی است.

در صورت ادامه روند کرونا در عراق لغو حماسه اربعین دور از انتظار نیست
حجت‌الاسلام حمید احمدی، معاون فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین در گفت‌وگو با فارس با اشاره به شیوع کرونا و تأثیر آن در منطقه گفت: شیوع کرونا برپایی اربعین حسینی را با احتمالاتی روبرو کرده است که برای جلوگیری از تعطیلی این حماسه عظیم باید برنامه‌ریزی دقیقی صورت گیرد. البته تا زمانی که وضعیت شهرهای نجف و کربلا سفید یا زرد نشود، احتمال عدم برپایی پیاده‌روی اربعین نیز دور از انتظار نیست.

محمدمهدی شریفی‌تبار، معاون هماهنگی و امور استان‌های کمیته فرهنگی آموزشی اربعین نیز در گفت‌وگو ‌با فارس با بیان اینکه گمانه‌زنی‌هایی درباره وضعیت پیاده‌روی اربعین شده است، خاطرنشان کرد: وضعیت سیاسی عراق به تازگی به ثبات رسیده است و روند پیاده‌روی اربعین نیز مشخص نیست و ما منتظر تصمیم عراقی‌ها هستیم.
وی ‌با بیان اینکه برپایی حماسه اربعین تابع شرایط عراق و روابط دو کشور است، افزود: مباحثی مطرح شده است، اما نمی‌توان تصمیم قاطعی در این زمینه اتخاذ کرد؛ چرا که عراق، میزبان است و آن‌ها فعلا تصمیمی نگرفته‌اند.

سفر به عراق برای پیگیری روند پیاده‌روی اربعین
حسن پلارک، دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین نیز در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه ما هماهنگی‌های لازم برای اعزام زائران به پیاده‌روی اربعین و همچنین پذیرایی از زائران را همچون سال‌های گذشته انجام خواهیم داد، گفت: برای بررسی اقدامات و فعالیت‌ها هفته‌های آینده به عراق سفر می‌کنیم تا حضوری با مسؤولان عراقی در این باره مذاکراتی داشته باشیم.

در روزهای آینده جلساتی درباره وضعیت حماسه اربعین در ستاد مرکزی اربعین برگزار می‌شود که خبرگزاری فارس در انتظار پاسخ مسؤولان مربوطه درباره نتایج این جلسات و انعکاس آن به مخاطبان است.

امید است که مسؤولان کشورمان با بررسی اقدامات مختلف و آسیب‌های احتمالی وضعیت برپایی یا عدم برپایی حماسه اربعین را مشخص کنند تا زائران پیاده‌روی اربعین همچون زائران حج ۹۹ در انتظار و بلاتکلیف نباشند. با وجود اینکه کمتر از یک ماه تا آغاز اعزام زائران حج تمتع به سرزمین وحی باقی مانده است، سعودی‌ها درباره وضعیت برپایی حج تمتع اظهار نظر نکرده و میلیون‌ها زائر در بلاتکیلفی هستند.

منبع:فارس
برچسب ها: اربعین کرونا عراق
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


🌹🌹
Iran, Islamic Republic of
ان شاءالله ارباب دست رد به سینه زائرین دل سوختش نمی زنه
ای رفیق....ابدی.....حضرت ارباب...سلام...
آقا جان چشم انتظار اربعینیم
Iran, Islamic Republic of
این یکی دیگه خط قرمزه ما میریم حتی اگر به قیمت جانمان تمام شود مگر اینکه به زور و اجبار دولت ایران یا عراق مانع شود
محمد
Iran, Islamic Republic of
به خدا قسم از اولین روزی که در ایران بیماری کرونا اعلام شد فقط و فقط دعا کردم اربعین بتونم برم کربلا ، یا حسین ما اگر نتونیم بیایم پابوست میمیریم ،، خودت شرایط را مهیا کن ..
Iran, Islamic Republic of
انشاالله امسال سال ظهور باشه
United States
.. نگران نباشید....
مریم
Iran, Islamic Republic of
ارباب من خودت میدونی کوله بارم بسته ودل شکسته
نشستم،اما برای اربعین یک لحظه هم نمیتونم صبرکنم
اگه میخای راهو ببندی جون ناقابلموبگیر چون فقط شما
باید امضابفرمایید نه هیچ نیروی دیگه ...
United States
من پارسال اولین بار بود که رفتم کربلا امسال خداکنه این بیماری زودتر تمام بشه باز هم بریم کربلا
Iran, Islamic Republic of
السلام علیک یا اباعبدالله حسین
سیروس
Iran, Islamic Republic of
ارباب ما را بطلب.تشنه دیدارتم یا حسین(ع)
غلامرضا
....
مهدی
Iran, Islamic Republic of
خدا کنه این بیماری ریشه کن بشه و بتونیم مثل هرسال مشرف بشیم ..L.
شب‌های جمعه حرم حسین جانم آرزوست
Iran, Islamic Republic of
در زمان ائمه اطهار علیهم السلام وقتی موانعی برای زیارت سید الشهدا بوجود می آوردند مثل قتل و غارت و... با این حال حضرات اهل بیت علیهم السلام هیچ دلیلی را مانع این زیارت نمی‌دانستند و دوستان و شیعیانشان را ترغیب و تشویق به زیارت سید الشهدا علیه السلام می کردند
اصلاً حسین جنس غمش فرق می‌کند
این راه عشق پیچ و خمش فرق می‌کند
Italy
انشاءالله سال ۹۹ هم پیاده روی اربعین برگزار میشود من اطمینان دارم امام حسین خودشان راه رو برای برپایی اربعین هموار میکنند شک نکنید
جانم حسین
Iran, Islamic Republic of
سلام دوستان دعا کنید برا منه دلسوخته
پارسال میخواستم برم کربلا نشد زودتر از همه گذرنامه مو گرفتم اما دوستام همه رفتن ومن جاموندم
الانم فقط منتظر اربعینم
اگه کربلا نرم میمیرم
شب وروزم شده گریه
از همه التماس دعا دارم
Iran, Islamic Republic of
من پارسال هم رفتم کربلا ولی نتونستم برم حرم باکلی پیاده روی و دعا رسیدیم کربلا انگار واقعا قسمت نبود برم
اقا امسال شرایطو محیا کن خیلی دلتنگتم