دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ - 6 Jul 2020
 
۰
۱۵
روحانی در مراسم آغاز به کار مجلس یازدهم:

ما از مجلس، اخوّت را می‌خواهیم/ مبنای همکاری دولت با مجلس، چارچوب قانون اساسی است

چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۷
کد مطلب: 728908
حجت الاسلام حسن روحانی با تاکید بر اینکه دولت دست خود را به سمت مجلس یازدهم دراز می‌کند، اظهار داشت: ما از مجلس اخوّت را می‌خواهیم.
ما از مجلس، اخوّت را می‌خواهیم/ مبنای همکاری دولت با مجلس، چارچوب قانون اساسی است
به گزارش جهان نيوز، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم آغاز به کار مجلس یازدهم اظهار داشت: آغاز مجلس یازدهم را خدمت نمایندگان و ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

ارلمان و مجلس، در سراسر جهان نماد مهم دموکراسی است
وی ادامه داد: پارلمان و مجلس، در سراسر جهان نماد مهم دموکراسی است و در ایران اسلامی، مجلس شورای اسلامی نماد دموکراسی اسلامی و مردم سالاری دینی است. اولین رکن دموکراسی در تاریخ ایران در ۱۱۴ سال پیش با مجلس شورای ملی آن زمان شکل گرفت و این نهاد از مرحوم آخوند خراسانی و محقق نایینی تا امام راحل رضوان الله علیه نهادی بوده که به عنوان نهادی مشروع و قانونی تلقی شده است.

رئیس جمهور گفت: در مجلس شورای اسلامی از آغاز، بزرگانی بر چنین صندلی‌هایی نشستند و ادای وظیفه کردند و از شهید آیت الله مدرس گرفته تا مقام معظم رهبری تا مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و تا شهیدانی همچون شهید رجایی شهید باهنر ، شهید چمران در مجلس اول بر همین صندلی‌ها نشستند و به وظیفه قانون‌گذاری پرداختند.

روحانی تصریح کرد: دولت و مجلس در بسیاری از زمینه ها می‌توانند همکاری کنند اما بهترین همکاری لایحه خوب از سمت دولت و بررسی و تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی است.  امیدوارم در یک سال باقی مانده این دولت و آغازین سال این مجلس بتوانیم در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشیم. مبنای ما برای همکاری‌ها چارچوب قانون اساسی است.

وی اظهار داشت: ما مجلس و تک تک نمایندگان مجلس را از دیدگاه قانون اساسی در برابر کل ملت ایران مسئول می‌دانیم آنچنان که قانون اساسی این را می‌گوید.  اگر همه فکرها برای منافع ملی، امنیت ملی، برای مصالح ملی و برای هویت ملی باشد و مصالح عمومی را بر مصالح حزبی، جناحی و حوزه‌های انتخابیه ترجیح دهیم که بی‌تردید مجلس نه مجلس حوزه‌های انتخابیه، نه مجلس اقوام، نه مجلس جناح‌ها و نه مجلس فرق است. مجلس شورای اسلامی خانه ملت است و از آن ملت ایران است.

روحانی اظهار داشت: هم دوران دولت ۴ ساله و پایان‌پذیر و کوتاه و هم دوران مجلس ۴ ساله و کوتاه است اما با همکاری دولت و مجلس می‌توانیم یادگاری دائمی و ماندگار برای دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای مردم به یادگار بگذاریم و آن یادگار بزرگ، قانون متقن، صحیح، کارآمد و مفید برای جامعه است.

وی بیان داشت: مجلس‌ها آمدند و رفتند، دولت‌ها هم آمدند و رفتند اما می‌بینید قانون مدنی کشور برای دهه‌ها و بیش از یک قرن به عنوان محکم‌ترین قانون هنوز هم جای افتخار برای ایران و قانونگذاری ایران است.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: دولت و مجلس در بسیاری از زمینه ها ‌می‌توانند همکاری کنند اما بهترین همکاری، لایحه خوب از سمت دولت و بررسی و تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی است و وَالْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِندَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ أَمَلًا . ان‌شاء الله امیدوارم در یک سال باقیمانده این دولت و آغازین سال این مجلس بتوانیم در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

تک تک نمایندگان مجلس را در برابر کل ملت ایران مسئول می‌دانیم​
وی گفت: مبنای ما برای همکاری‌ها چارچوب قانون اساسی است و ما تک تک نمایندگان مجلس را از دیدگاه قانون اساسی در برابر کل ملت ایران مسئول می‌دانیم. آنچنان که قانون اساسی این را می‌گوید. همه فکرها برای منافع ملی، امنیت ملی، مصالح ملی و هویت ملی باشد و مصالح عمومی را بر مصالح حزبی، جناحی و حوزه‌های انتخابیه ترجیح بدهیم.
روحانی اضافه کرد: بی‌تردید مجلس نه مجلس حوزه‌های انتخابیه، نه مجلس اقوام، نه مجلس جناح‌ها و نه مجلس فرق است. مجلس شورای اسلامی خانه ملت و از آن ملت ایران است.ترجیح منافع ملی بر منافع بخشی و حوزه‌های انتخابیه و جناحی به عنوان اساس کار برای همکاری دولت و مجلس خواهد بود. دولت یازدهم و دوازدهم در دو مقطع ۵ ساله و ۳ ساله قرار گرفت. در پنج سال اول مبنای دولت گشایش و پیشرفت بود و بحمدالله در همه زمینه‌ها در سال‌های اولیه، هم شاهد گشایش‌ها در امور مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و هم شاهد پیشرفت بودیم.

ایران در لیست کشورهای موفق در مبارزه با این ویروس کرونا است
وی بیان داشت: اینکه بحمدالله امروز در ماجرای کرونا، ایران در لیست کشورهای موفق در مبارزه با این ویروس خطرناک قرار گرفته، یکی از دلایل آن این است که در دولت یازدهم پایه‌های درمان و بهداشت در کشور مستحکم شد.

رئیس جمهور بیان داشت: توانمندی درمانی کشور از تخت‌های بیمارستانی تا تجهیزات به دو برابر آنچه قبل از سال ۹۲ در تاریخ ایران بوده است، رسید و این افتخار بزرگی برای ملت ایران و مسئولین نظام است که شرایط آنچنان مهیا شد که در این حادثه سخت ویروس عالمگیر، ما نه دغدغه‌ای از لحاظ تخت بیمارستانی و نه دغدغه‌ای نسبت به تخت‌های ویژه و آی‌سی‌یو و نه برای دستگاه های تنفس مصنوعی داشتیم. این به دلیل استحکام پایه‌های درمانی در جمهوری اسلامی ایران بود.

وی اضافه کرد: همینطور در زمینه تقویت فضای مجازی، شرایطی را پیدا کردیم که به راحتی توانستیم بسیاری از امور را از طریق فضای مجازی حل و فصل کنیم که نمونه آن گفته شد و کار مجلس شورای اسلامی در ماه‌های آخر دوره دهم بر مبنای امکانات فضای مجازی انجام شد.

روحانی خاطر نشان کرد: امروز گسترش دولت الکترونیک و بودن این فضا در اختیار مردم، آنان را از میلیون‌ها مراجعه به بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی بی‌نیاز کرده است؛ ۷۷ میلیون نفر از بانک‌ها، وام دریافت کردند بدون اینکه یک نفر نیاز باشد به بانکی مراجعه کند و این بیانگر توانمندی کشور در زمینه فضای مجازی است. همچنین موبایل هوشمند در کشور در سال ۹۲، ۳۰۰ هزار بوده و امروز بالای ۷۰ میلیون؛ این به معنای امکانات کشور در زمینه فضای مجازی است.

 از ۵۲ شرکت دانش‌بنیان امروز به ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان رسیدیم
رئیس قوه مجریه تصریح کرد: همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد یک تحول بزرگ و اساسی بود؛ ما از ۵۲ شرکت دانش‌بنیان امروز به ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان رسیدیم؛ درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۹۸، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی بیان داشت: یک تحول بزرگ هم در اشتغال و هم در زمینه فناوری نوین از طریق دانشمندان جوان ما و بویژه تحول در آی‌سی‌تی و موضوع ارتباطات و فناوری ارتباطات؛ در بقیه موارد هم در دوره گشایش و پیشرفت توانستیم پیشرفت‌های قابل ملاحظه به دست بیاوریم.

روحانی تاکید کرد: خودکفایی‌ها، توسعه زمین‌های کشاورزی، آماده نمودن محصولات کشاورزی از نود و چند میلیون تن تا ۱۲۰ میلیون تن ، نشانه تحرک ملت بزرگ ایران در بخش کشاورزی، صنعت و سایر بخش‌ها بود.

وی در زمینه علم و دانش و فناوری گفت: از رتبه بیست و یکم به رتبه شانزدهم دست پیدا کردیم و در زمینه نوآوری از رتبه ۱۳۱ به رتبه ۶۱ صعود پیدا کردیم؛ این تحرک بزرگ در سراسر کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی بود؛ البته در سایر زمینه‌ها هم شرایطی را بوجود آوردیم که خودکفایی‌ها و خوداتکایی‌ها بتواند ظهور و بروز پیدا کند.

 تولید روزانه گاز حدود هزار میلیون متر مکعب است 
روحانی خاطر نشان کرد: شما می‌دانید در زمینه تولید بنزین از ۵۲ میلیون لیتر در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسیدیم و آنچنان خودکفا شدیم که امروز تولید روزانه گاز حدود هزار میلیون متر مکعب است و این تحولات عظیم در سایه استراتژی گشایش و پیشرفت در کشور بود.
رئیس جمهور تاکید کرد: در زمینه نظامی، رتبه ۲۲ در جهان بودیم و امروز در رتبه ۱۴ هستیم؛ در بخش‌های مختلف قدرت نظامی در طول سالیان گذشته شاهد تحول بزرگ بودیم؛ در همه زمینه‌های زیربنایی شاهد تحول عظیم بودیم؛ در زمینه بزرگراه‌های کشور از ۱۴ هزار کیلومتر به 28 هزار کیلومتر رسیدیم؛ یعنی به ۲ برابر آنچه که کشور قبل از دولت یازدهم در اختیار داشته است؛ و در سایر زمینه‌های ریلی، بنادر و دیگر بخش ها این حرکت خوب را در کشور شاهد بودیم.

رشد اقتصادی کشور در سال ۹۵، بالاترین رشد اقتصادی جهان بود
وی بیان داشت: پایان این دوره اول، شاهد آمار و ارقامی بودیم که از روز اول دولت، امید به آن داشتیم؛ رشد اقتصادی کشور در سال ۹۵، بالاترین رشد اقتصادی جهان بود. رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵، ۱۲.۵ و بزرگترین رشد در سراسر جهان بوده و ما در تورم توانستیم به تورم تک رقمی، ۹ درصد و حتی به ۷ درصد برسیم.

رئیس جمهور گفت: در زمینه صادرات غیرنفتی که روز به روز در تنگنا قرار گرفتیم، در چند سال متناوب صادرات غیرنفتی با واردات غیرنفتی تراز مثبت پیدا کرد و ما شاهد ایجاد ۹۷۰ هزار شغل جدید در سال ۹۶ بودیم؛ در این دوران، یعنی در دوران گشایش و پیشرفت در ۵ سال اول با کمک مجلس، با کمک سایر قوا، با هدایت مقام معظم رهبری به این نقطه قابل قبول دست یافتیم.

وی اضافه کرد: اما متأسفانه دشمنان نتوانستند این حرکت سریع و رشد قابل ملاحظه ایران را تحمل کنند و در پایان سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷، دوران جدیدی پیش روی دولت قرار گرفت و ناچار شدیم از استراتژی گشایش و پیشرفت به سمت استراتژی ایستادگی و بردباری تمایل پیدا کنیم. شرایطی که از سال ۹۷، سخت‌ترین وضعیت اقتصادی برای ایران بوجود آمد. آمار و ارقام را مطلع هستید که در چه شرایط سختی قرار گرفتیم.

نگذاشتیم دشمنان به هدف خود دست یابند
روحانی خاطر نشان کرد: در این دوران با حمایت مردم و با هدایت مقام معظم رهبری نگذاشتیم دشمنان به هدف خود دست یابند. آنها می‌خواستند نظام ایران دچار اخلال شود، اقتصاد ایران دچار فروپاشی شود و با همه تبلیغات روانی و فشار اقتصادی، می‌خواستند شاهد آن باشند که ۴۰ سالگی انقلاب را جشن نگیریم.

وی با تاکید بر اینکه در برابر اهداف دشمنان‌مان ایستادگی کردیم. دشمن نه نسبت به اصل نظام و نه نسبت به ایجاد بحران در سراسر کشور به هدف خود نرسید و نخواهد رسید، تصریح کرد: در این دوران استراتژی، اداره کشور با حداقل درآمد بود، اما در عین حال پرداخت حقوق کارمندان حتی یک ماه به تأخیر نیفتاد، یکبار پرداخت مستمری‌بگیران به تأخیر نیفتاد، کمک به اقشار مستمند و فقیر به تأخیر نیفتاد و در این مدت توانستیم کالاهای ضروری مورد نیاز مردم و کالاهای اساسی را در سخت‌ترین شرایط اقتصادی برای مردم تأمین کنیم.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دیدید در تمام سال ۹۷ و در تمام سال ۹۸ سختی‌ها و مشکلات بسیاری داشتیم، اما قفسه‌های مواد غذایی در کشور خالی نشد و مردم در نگرانی شدید برای تأمین نیازمندی‌های ضروری خود قرار نگرفتند.

وی با تاکید بر اینکه باید از هدایت و حمایت مقام معظم رهبری یاد کنم، بیان داشت: در آغاز سال ۹۷ در جمع سران سه قوه و عده‌ای از مسئولین فرمودند، اکنون دولت در وسط میدان است و رئیس جمهور به عنوان فرمانده این میدان جنگ است و دو قوه دیگر و همه نهادها موظفند به دولت یاری برسانند و کمک کنند و خود ایشان ساختاری را برای حمایت دولت تحت عنوان شورای عالی هماهنگی اقتصادی تشکیل دادند که تاکنون این شورا پنجاه جلسه تشکیل داده و مصوبات فراوانی برای باز کردن گره‌های سخت در جامعه اقتصادی و اجتماعی مردم داشت.

هیچ یک از اهداف مهم اقتصادی و اجتماعی دولت فراموش نشده است
وی ادامه داد: بنابراین، این دوران گرچه دوران بسیار سختی برای کشور بود، اما هیچ یک از اهداف مهم اقتصادی و اجتماعی که در ۵ سال اول جزو هدف‌های دولت بود، در این دوران 3 ساله هم از یاد نبردیم و فراموش نکردیم و همه آن اهداف را پیگیری و دنبال می‌کنیم.
روحانی تاکید کرد: اما امروز در مرحله سوم قرار گرفتیم و خواست بنده از مجلس یازدهم این است که در سال پایانی دولت و سال آغازین مجلس یازدهم بتوانیم دوران پیوند و پیروزی را شکل دهیم. دوره امروز، دوره ایستادگی و بردباری است؛ اما با پیوند با یکدیگر و حمایت یکدیگر و هم‌افزایی کنار هم.

وی اظهار داشت: به هیچ عنوان دنبال این نیستیم که مجلس شورای اسلامی در دو وظیفه بسیار مهم خود یعنی تقنین و نظارت، هیچ کجا کوتاه بیاید. بدون کم و کاست به دنبال مجلس قوی، صالح و کارآمد و همین مجلسی که مقام معظم رهبری در پیام امروزشان تأکید کردند، مجلسی که برای مردم امید و برای دولت تکیه‌گاه باشد، دنبال این هستیم که رابطه دولت و رابطه مجلس به گونه‌ای باشد که بتوانیم در این سال بسیار سخت و مشکل که هم با تحریم دشمن و تحریک دشمن مواجه هستیم، هم با ویروس خطرناک کرونا، در این شرایط بتوانیم کشور را اداره کنیم. بتوانیم در مقابله با کرونا به موفقیت نهایی برسیم.

در سراسر کشور به مرز مهار کرونا نزدیک شده‌ایم
رئیس قوه مجریه تاکید کرد: خوشبختانه خدمت نمایندگان مجلس شورای اسلامی عرض می‌کنم در سراسر کشور به مرز مهار کرونا نزدیک شده‌ایم. تقریباً در حدود ۲۰ استان به مهار رسیدیم و در ۱۱ استان دیگر هم بسیار امیدواریم که در هفته‌های پیش رو به مهار برسیم. البته بعد از دوران مهار گرچه فعالیت اقتصادی آزادتر می‌شود اما دستورالعمل‌های بهداشتی همچنان باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه ستاد ملی کرونا دولت را موظف کرده که خود را برای موج جدید بیماری در پاییز آماده کند، تمام امکانات لازم را برای آن زمان که به طور احتمالی با موج جدید مواجه شویم، آماده کردیم و ذخایر لازم را در این زمینه آماده نمودیم. بنابراین هم در زمینه مبارزه با کرونا و هم در زمینه مبارزه در برابر جنگ اقتصادی آمریکا، اقدامات تروریستی آمریکا که اقداماتش هم تروریسم اقتصادی است و هم اخیراً تروریسم درمانی، اما می‌توانیم در کنار همدیگر در برابر هم تحریم و هم تحریک آنها و هم این بیماری مقابله کنیم. راهش همکاری و هم‌افزایی است.

رئیس جمهور تاکید کرد: بی‌تردید کار مجلس شورای اسلامی، اجرا و مسئولیت‌های اجرایی و قضایی نیست. استقلال قوا در قانون اساسی ما تأکید شده است اما استقلال قوا به معنای تنازع قوا و در برابر یکدیگر ایستادن نیست. می‌توانیم با حفظ استقلال قوا، تعامل قوای ما به گونه‌ای باشد که به هدف اصلی دست یابیم.

وی بیان داشت: مجلس، دولت، قوه قضائیه و نیروهای مسلح همه برای رفاه، آسایش، نظم عمومی، عدالت‌ و استقلال و حفظ تأمین منافع ملی کشور است و بنابراین آن هدف را در ضمن اجرای وظایفمان نباید از یاد ببریم.

ما از مجلس اخوّت را می‌خواهیم
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت دست خود را به سمت مجلس یازدهم دراز می‌کند. ما از مجلس اخوت را می‌خواهیم همانطور که همه ما از رهبری ابوت را می‌خواهیم و مطمئن هستیم با همکاری همدیگر در این سال بسیار سخت به مردم امید بیشتر می‌دهیم و یأس بیشتر را برای دشمنان نظام و دشمنان ملت بزرگ ایران و پیشرفت و توسعه کشور را ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد: دولت ۱۰ لایحه مهم را تقدیم مجلس دهم کرده بود که فرصت رسیدگی به آنها نشد، همه آنها را به زودی تقدیم این مجلس خواهیم کرد در راستای اهداف بلندی که برای اقتصاد مردمی و عدم تصدی‌گری دولت و نهادهای عمومی در اقتصاد کشور که جزو دستورات مقام معظم رهبری است.

رئیس جمهور تصریح کرد: بهبود و توسعه محیط کسب و کار در جامعه، مبارزه با فساد و شفافیت و نشاط علمی و تحقیقاتی و فرهنگی در کشور و گسترش آزادی و عدالت بویژه برای زنان، جوانان، اقوام و طوایف مختلف که جزو اهداف این نظام است. در کنار هم خواهیم بود و ان‌شاء الله می‌توانیم امید جدیدی را برای ملت ایران بوجود بیاوریم.

وی ادامه داد: در پایان می‌خواهم از کادر درمانی کشور تشکر و سپاسگزاری کنم. از نیروهای مسلح در این دوره سخت و همچنین از ملت بزرگ که در این دوران، همراهی و تعاون خود و دستگیری یکدیگر را از یاد نبرد.

روحانی گفت: در این ۳ ماه و چند روز توانستیم به نقطه ای برسیم که کار دولت در مقابله با این ویروس در جهان قابل ارایه است و بسیاری از کشورهایی که نه تحریم داشتند و دارای بزرگترین منابع مالی و قدرت اقتصادی هستند، شرایط بسیار سخت‌تری را در این ایام در قبال این بیماری پیش روی مردم خود گذاشتند بنابراین تشکر و سپاسگزاری از همه مردم دارم.
وی اضافه کرد: همچنین از مقام معظم رهبری بخاطر اختیارات ویژه‌ای که به ستاد ملی کرونا عنایت کردند که بدون این اختیارات حل معضلات در این دوران سخت امکان پذیر نبود و همچنین از مجلس شورای اسلامی از دوره دهم، از هیأت رئیسه محترم و از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی سپاسگزارم و تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور در خاتمه بیان داشت: خدمت همه نمایندگان عرض می‌کنم که با همه وجود آماده‌ایم تا در کنار مجلس به اهداف بلند مورد نظر نظام، رهبری معظم انقلاب، همکاری و هم‌افزایی خود را آغاز و شروع کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


علی
Iran, Islamic Republic of
............
سرور
Iran, Islamic Republic of
مجلس دهم تمام شد آقای روحانی.
مهندس نفت
Iran, Islamic Republic of
.........
متاسفانه سه ماه است خبری نیست چرا؟!
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه سه ماه است خبری نیست چرا؟!
اعلام حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برای سال ۹۹
25 فروردين 1399 ساعت 13:49
رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی در نشست خبری خود درباره افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی، توضیحاتی داد.

افزایش حقوق بازنشستگان براساس نرخ تورم
6 خرداد 1399 ساعت 15:27
رئیس کانون کارگران بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه بلاتکلیفی افزایش حقوق بازنشستگان ۳ ماهه شد، گفت: درخواست ما افزایش ۴۱ درصدی حقوق براساس نرخ تورم است.
......
Iran, Islamic Republic of
........
Iran, Islamic Republic of
........
United Kingdom
........
Iran, Islamic Republic of
بس چرا می فرمودی مجلس نوش جانشان ..
صدای ایران
Iran, Islamic Republic of
..........
United States
...........
بابک
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
..........
Iran, Islamic Republic of
قرار بود دولت در خرداد بررسی کنه یارانه بنزین افرادی که الکی قطع کرده رو وصل کنه ظاهرا اینم مثل بقیه وعده هایش فراموش کرده.
Iran, Islamic Republic of
وقتی روحانی میگه: ما از مجلس اخوت می خواهیم دقیقاً یعنی چه؟!!
نکند مثه مجلس دهم باشند و یک حیاط خلوت برای هر چه دولت دلش می خواهد انجام بدهد!!