شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - 6 Jun 2020
 
۳
۲۰
روزهای پایانی مجلس دهم و آغاز مجلس نو؛

نمایندگان مجلس چقدر حقوق دریافت می‌کنند؟ +جدول

سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۵
کد مطلب: 728153
شفافیت در حقوق وکالت مجلس شورای اسلامی موضوعی است که همواره مطالبه افکار عمومی است و اهمیت آن اجرای کامل ماده ۲۹ برنامه توسعه ششم را به مسئولان گوشزد می‌کند.
نمایندگان مجلس چقدر حقوق دریافت می‌کنند؟ +جدول
به گزارش جهان نيوز، هفتم خرداد مجلس شورای اسلامی پس از چهارسال دوباره پوست‌اندازی می‌کند تا پارلمانی جوان و تازه‌نفس تشکیل ‌شود و کارآمدی یک نهاد نخبه برآمده از جوان متخصص و بی‌حاشیه را برای جامعه ایران به نمایش بگذارد و شاه‌کلیدی برای گشایش مشکلات معیشتی مردم باشد.

پارلمان یازدهم درگیر مشکلات معیشتی مردم
بر پایه گزارش آنا، هوای تازه در حالی در پارلمان منتشر می‌شود که تورم ناشی از مشکلات اقتصادی و شیوع ویروس کرونا، سفره آحاد مردم  و خصوصاً اقشار کم‌درآمد را کوچک‌تر و به همان اندازه بار مسئولیت نشستن بر صندلی‌های سبز بهارستان را بر منتخبان یازدهمین دوره مجلس سنگین‌تر کرده است.

نمایندگانی که وکالت این مردم را برعهده گرفته و برای خدمت صادقانه به آنان قسم می‌خورند، باید ابتدا در همه ابعاد از شفافیت برخوردار باشند. شفافیت مالی نمایندگان مجلس از مطالبات به حق و جدی مردم است که هرچند برای تحقق آن گام‌هایی در مجلس دهم برداشته شد، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

آبان ماه سال گذشته با دستور رئیس قوه قضائیه سامانه ثبت اموال و دارایی‌های نمایندگان مجلس در قوه مقننه مستقر و به آنان فرصت داده شد طی ۱۰ روز تا آخر آبان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه «ثنا» به رئیس قوه قضائیه اعلام کنند.

طبق اطلاعات منتشر شده قرار بود سال گذشته حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر از مدیران و مسئولان اموال و دارایی‌های خود را  وارد سامانه قوه قضائیه کنند که وکلای مجلس هم بخشی از این مسئولان بودند.

وکیل مجلس چقدر حقوق دریافت می‌کند؟
حق وکالت در مجلس شورای اسلامی از دو طریق پرداخت می‌شود که یکی به صورت حقوق ثابت ماهیانه است که هر سال با قانون افزایش حقوق کارمندان، افزایش می‌بابد و طریقه بعدی دریافتی‌هایی است که براساس گستردگی حوزه‌های انتخابیه متفاوت است.

اخیراً اطلاعاتی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد هر نماینده مجلس به جز حقوق ماهانه، بین ۱۹ تا ۲۲ میلیون تومان بابت پرداخت هزینه‌های جاری دریافت می‌کند. به تعبیر دیگر هر نماینده مجلس از دو محل حقوق ماهانه و پرداخت هزینه‌ها، ماهانه بین ۳۱ تا ۳۴ میلیون  دریافتی خواهد داشت.
 

روابط عمومی مجلس هم اعلام کرد: پرداخت حقوق به نمایندگان مجلس شورای اسلامی براساس قانون نظام هماهنگ پرداخت به کارکنان دولت است و سرشکن کردن هزینه‌های مجلس شورای اسلامی بر تعداد نمایندگان، روش درستی برای محاسبه حقوق ماهیانه نمایندگان نیست. طبق اعلام مجلس؛ نمایندگان حداکثر مانند همترازان خود در سایر قوا و دستگاه‌ها حقوق دریافت می‌کنند.

بودجه مجلس چگونه بسته می شود؟
مجلس شورای اسلامی با مأموریت‌دادن به سه کارپرداز که از نمایندگان هستند، میزان بودجه لازم برای تأمین هزینه‌های قوه مقننه را تعیین کرده و گزارش آن را برای سازمان برنامه و بودجه ارسال می‌کند و پس از تأیید دولت وارد لایحه بودجه می‌شود. بودجه سال مجلس حدود ۵۰۲ میلیارد تومان است که از چندین بخش تشکیل می‌شود.

حدود ۳۱۳ میلیارد تومان از بودجه کل مجلس مربوط به برنامه قانون‌گذاری است که شامل تدوین و تصویب قوانین و گزارش طبقه‌بندی اسناد می‌شود و ۱۸۳ میلیارد تومان هم صرف برنامه نظارت بر امور کشور اعم از گزارش‌های اصل ۹۰ و تحقیق و تفحص‌ها می‌شود.
 

با همه این اوصاف اطلاعات میزان دریافتی هر نماینده، حاصل داده‌های رسمی است، در حالی که سید محمدجواد ابطحی درباره مشکلات حقوق نمایندگان در بودجه سنواتی به آنا گفت: در بودجه ۹۹ وقتی مصوب کردیم حقوق‌ها چه مستمر و چه غیرمستمر در سامانه شفاف‌سازی گذاشته شود تا در معرض دید همگان باشد و مردم بدانند نمایندگان مجلس چقدر حقوق مستمر و غیرمستمر دریافت می‌کنند، کلمه «غیرمستمر» از مصوبات بودجه حذف شد و این یعنی حقوق رسمی اشخاص در سامانه ثبت می‌شود، اما دریافت‌های غیرمستمر که تحت عناوین مختلف صورت می‌گیرد، در سامانه ثبت نمی‌شود و این راه را برای دریافت حقوق‌های نجومی باز می‌کند.

عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور هم در زمان قرائت گزارش تفریق بودجه سال ۹۷ در صحن علنی مجلس در اعتراض نمایندگان به دریافت حقوق‌های نجومی خطاب به آنان گفت: این حقوق‌های نجومی، حاصل مصوباتی است که از دل همین مجلس بیرون آمده است و در سال ۹۹ هم شاهد دریافت حقوق ۵۰ میلیون تومانی خواهیم بود!

وی گفت: قوانینی مانند قانون خدمات کشوری، قانون حداقل حقوق و اختیاراتی که به هیئت‌مدیره بانک‌ها و شرکت‌ها داده شده است، موجب می‌شود تا افرادی در سال ۹۹ حقوق ۵۰ میلیون تومانی هم دریافت کنند.

غلامرضا تاجگردون به واکنش‌ها درباره امکان دریافت حقوق ۵۰ میلیونی مدیران در سال ۹۹ اینگونه پاسخ داد که دریافت حقوق ۵۰ میلیون تومانی را در کمیته‌ای بررسی می‌کنیم تا بدانیم کدام قوانین باید در مجلس اصلاح شود.

آنچه مسلم است حساسیت بر دریافت‌های نجومی مسئولان چه در مجلس و چه خارج آن، اجرای کامل ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه را می‌طلبد  که دولت را مکلف به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا کرده است و امکان تجمیع تمامی پرداخت‌ها به مقامات، رؤسا، مدیران دستگاه‌های اجرایی قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران، مؤسسات عمومی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان قانون اساسی، بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر ولی‌فقیه اداره می‌شوند و... را فراهم می‌کند؛ به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد فوق مشخص شود و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم  فراهم باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
.....
عزیر
Iran, Islamic Republic of
مجلس یازدهم معجزه نمیکند. آواز دهل برادر از دور خوش است.

مجلس هشتم و نهم دراختیار اصولگرایان بود و اتفاقی برای مردم رخ نداد
33 بر 0
Iran, Islamic Republic of
اتفاقی رخ نداد؟! مثل اینکه شما خواب بودی یا خودتو به خواب زدی.تو همون مجالس بود که اقتصاد شروع به رشد کرد و بسیاری از افتضاحات دولت دوم خرداد اصلاح شد.
Iran, Islamic Republic of
نون تو نماينده گيه?!!!!
دو چشم پر سو
Romania
اگر این ارقام را صحیح بیانگاریم، حقوق سالانه یک نماینده حدود ۳۶۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان است در کل چهار سال ۱،۴۴۰،۰۰۰،۰۰۰ توماندست نماینده بینوا را میگیرد.....
Iran, Islamic Republic of
دلم برای این نمایندگان مظلوم می سوزه !!!
آخه ظلم چقدر ؟ یک نماینده این همه توی سر و مغز خودش بزنه برای ما مردم ، اونوقت آخر ماه ۴۰ میلیون ناقابل کف دستش بگذارند ! خب آخه انصاف هم خوبه این بنده خدا این پول رو چطوری برای هزینه یک ماهش برنامه ریزی کنه ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
حالااین حقوق مستمرشان است حقوق غیرمستمرشان که مردم حق ندارند آن رابدا نندچقدراست خدامی داند
Iran, Islamic Republic of
مسخره کردید خودتون را
پس چرا برای انتخابات 5 میلیارد به بالا خرج میکنند
درحالیکه کل حقوقشان درچهار سال حودو 1.5 میلیارد است
حتما دیوانه اند
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
کسی که میلیارد هزینه کرده، با لابی گری و استفاده از رانت چند برابرش را دریافت می کنه
Iran, Islamic Republic of
.....
از قدیم گفتن سیر از گرسنه خبر نداره به خاطر اینه که از گرسنگی مردم خبر ندارند
Iran, Islamic Republic of
بازنشسته تامین اجتماعی دوماه حقوق گرفته حقوق های زیر یک میلیون همون هم یادشون رفته اضافه حقوق پرداخت بشه برای نمایندگان فراموش نشه یک وقت!
علی
Iran, Islamic Republic of
برای اونهایی که به مردم و مملکت خدمت نکردند سرطان شود و از گلوی خود و خانواده شان پایین رود
محمدزاده
Iran, Islamic Republic of
..
حسن
Iran, Islamic Republic of
......
سید
Iran, Islamic Republic of
از قدیم گفتن که سیر از گشنه خبر نداره و سواره از پیاده....
رضوی
Iran, Islamic Republic of
...
Pakistan
بی خود نیست علی مطهری داره خودشو می کشه!!!
Denmark
اگر نماینده سالی 1440000000 تومان بگیره اما برای مردم و مملکت کارکنه و دنبال و زدو بند نباشه نوش جونش ! ....
Iran, Islamic Republic of
31 تومن خدا بده برکت