يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - 7 Jun 2020
 
۱

دعای سحر را از دست ندهید

دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۱
کد مطلب: 728094
بهترین اعمال در تمامی لحظات ماه مبارک رمضان قرائت قرآن کریم است، زیرا ارزش و ثواب هر آیه از قرآن کریم در این ماه برابر با ختم کل قرآن مجید است.
دعای سحر را از دست ندهید
به گزارش جهان نيوز، محمد رضایی در گفت‌وگو با میزان پیرامون اهمیت و ارزش دعا‌ی سحر گفت: سحرگاه همواره به عنوان زمانی ارزشمند برای ارتباط با خداوند متعال بوده و هست، آن زمان که برادران خطاکار حضرت «یوسف (ع)» از پدرشان خواستند تا برای آنان استغفار کند حضرت «یعقوب (ع)» نیز تا هنگام سحر صبر کردند و در آن هنگام از خداوند، بخشش آنان را طلب کردند همچنین «پیامبر اکرم (ص)» نیز در مورد ارزش و جایگاه سحر می‌فرمایند:

«بهترین هنگامی که شما خداوند بزرگ را در آن می‌خوانید، وقت سحر است».

وی پیرامون دلیل ارزش و جایگاه سحرگاه بیان کرد: سحرگاه زمانی خاص برای اجابت دعا است لذا بسیاری از دعا‌های ارزشمند در این زمان خوانده می‌شود، نگاهی به زندگی بزرگان و «ائمه معصومین (ع)» نشان می‌دهد آنان در ماه مبارک رمضان همواره در سحرگاه به دعا و راز و نیاز با پروردگار متعال پرداخته‌اند، این رویکرد خبر از جایگاه سحرگاه در رابطه بنده با خداوند متعال دارد. یکی از آداب ماه مبارک رمضان و روزه داری خوردن سحری است، اگرچه تنها با یک لقمه باشد. در بسیاری از روایات بیان شده فرشتگان برای کسانی که در سحرگاه به دعا می‌پردازند بسیار استغفار می‌کنند.

رضایی به اعمال سحرگاه در ماه مبارک رمضان اشاره و بیان کرد: در کتاب «مفاتیح االجنان» شیخ قمی در صفحات ۳۷۳ تا ۳۷۶ بیان شده که خواندن سوره «انا انزلنا» در وقت خوردن سحری مستحب است، در روایات آمده است که هر کس در وقت افطار کردن و سحری خوردن این سوره را بخواند ثواب کسی را دارد که در راه خدا به خون خود غلطیده است، همچنین استغفار در سحرگاهان باعث صلوات حق‌تعالی و ملائکه بر استغفار کننده می‌شود.

وی به دیگر اعمال ارزشمند در ماه مبارک رمضان اشاره و تاکید کرد: قرائت دعای سحر در سحر‌های ماه مبارک رمضان ثواب فراوان دارد همچنین از خواندن دعای پر فیض ابوحمزه ثمانی در سحر‌های ماه مبارک رمضان به عنوان عملی پر فضیلت یاد شده است، چنانکه «امام سجاد (ع)» و «ائمه معصومین (ع)» نیز بر این اعمال استمرار داشته اند.

رضایی بهترین عمل در روز‌های ماه مبارک رمضان را برشمرد و بیان کرد: بهترین اعمال در روز‌های ماه مبارک رمضان قرائت قرآن کریم است، زیرا ارزش و ثواب هر آیه از قرآن کریم در این ماه برابر با ختم کل قرآن مجید است، همچنین توجه به مستمندان خصوصا مشکلاتی که این روز‌ها بیماری کرونا با خود آورده و همچنین بیکاری بسیاری از کارگران و زحمتکشان جامعه را در پی داشته است لذا ابتدا دادن صدقه و کمک به اقشار کم درآمد و بی بضاعت در غالب هدیه فضیلتی ارزشمند در ماه مبارک رمضان با خود به همراه دارد.

وی پیرامون اعمال سحر و روز‌های ماه مبارک رمضان تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان خصوصا درهنگام سحر دعا، صلوات، استغفار و ذکر «لااله‌الا‌الله» بسیار سفارش شده است. افطاری دادن هر مومن ثوابی برابر آزاد کردن یک مومن از بند را دارد، بعد از هر فریضه‌ واجب قرائت دعای «اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرَامِ» مستحب است، همچنین خواندن ذکر «یاعلیُ یاعظیمُ یاغفورُ یارحیمُ انت الرَّبُّ العظیم» بعد از هر نماز فضیلت بسیار به همراه دارد، در عین حال سجده در این ماه موجب آمرزش می‌شود.

رضایی با اشاره به اهمیت و ارزش «دعای افتتاح» در ماه مبارک رمضان خاطرنشان‌ کرد: همچنین در کتاب «مفاتیح الجنان» صفحات ۳۵۶ تا ۳۵۸ به اذکار و دعا‌ها اشاره شده که از آن جمله ادعیه پرفیض در ماه مبارک رمضان قرائت دعای «افتتاح» است، خواندن این دعا در سحرگاه و یا در شب‌های این ماه مبارک بسیار مورد تاکیده بوده است.

منبع:میزان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *