دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - 18 Jan 2021
 
۲
۱۵

اگر آمریکا به نفتکش‌های ایرانی تعرض کند...

دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب: 728080
تهدید آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی اقدامی غیرقانونی و بی‌شرمانه است و اگر بخواهند کاری کنند، ما دست به اقدام متقابل خواهیم زد.
اگر آمریکا به نفتکش‌های ایرانی تعرض کند...
به گزارش جهان نيوز، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: پیشاپیش عید سعید فطر را تبریک می‌گویم و همچنین روز روابط عمومی و ارتباطات را باید به شما خبرنگاران که بخش بزرگ این ارتباط را پوشش داده و باعث ارتباط بین بخش‌های مختلف و مردم می‌شوید، تبریک بگویم.

موسوی با اشاره به آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، ادامه داد: تا زمانی که تجاوز، قصاوت، اشغالگری وجود دارد، روز قدس خواهد بود و ملت ایران نیز سردمدار آن هستند. سال جاری به دلیل اتفاقات اخیر، روز قدس متفاوتی خواهیم داشت و رهبر انقلاب در اقدامی کم‌نظیر برای امت اسلامی سخن خواهند گفت.

وی عنوان کرد: از اتفاقاتی که در عراق و افغانستان رخ داد و این دو کشور به ثبات سیاسی رسیدند، بسیار خوشحالیم. عراق و افغانستان به عنوان دو کشور همسایه برای ایران جایگاه ویژه‌ای دارند. در عراق به دلیل دسیسه آمریکا برای باز قدرت‌گیری تروریسم نیاز به تشکیل دولت قوی بود که به حمدالله این مهم رخ داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در افغانستان بعد چند ماه کشمکش سیاسی بالاخره تفاهم سیاسی برقرار شد و جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که از آن استقبال کرد. امیدواریم این موضوع مقدمه گفتگوی بین الافغانی و آغاز ثبات باشد.

موسوی در پاسخ به سوالی در زمینه آمار ایرانیان زندانی در خارج از کشور افزود: چیزی حدود کمتر از سه هزار نفر از ایرانیان در خارج از کشور به دلیل جرایم مختلف زندانی هستند. عمده جرایم این افراد وارد کردن اقلام غیرمجاز مانند مواد مخدر و یا عبور غیر مجاز بوده که سفارت‌های ما پیگیر آزادی آنان هستند. بنا به رویدادهای خاصی نیز برخی از این افراد آزاد و یا برای ادامه محکومیت به کشور بازگشته اند. امیدواریم زودتر همه ایرانیان آزاد شوند.

وی در مورد پناهندگان در جزیره لزبوس یونان تصریح کرد: متأسفانه افرادی به خاطر توهم زندگی بهتر یا ایده آل های ذهن خود، کشور را ترک می‌کنند تا به مدینه فاضله مورد نظر خود برسند که در نهایت آن گونه نمی‌شود. کمپ‌های پذیرش مهاجران غیرقانونی شرایط بسیار بدی دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: به طور مثال در کمپی که باید پانصد نفر در آن زندگی کنند، بعضاً چهار تا پنج هزار نفر هستند. برخی این موضوعات را می‌دانند و با علم به این موضوع ترک وطن می‌کنند. ما از طریق سفارت ایران در یونان پیگیر موضوع کمپ لزبوس بودیم و آنها موضوع خشونت علیه ایرانیان را تکذیب کردند.

موسوی گفت: مثل تمامی کمپ‌ها اختلافاتی پیش آمده ولی بحث انتقام جویی علیه ایرانیان و یا حرکتی سازماندهی شده وجود نداشته است. سفارت ما پیگیر این موضوع است و اگر این افراد بخواهند، می‌توانند به کشور بازگشته و همه چیز به اراده آنها بستگی دارد.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه تهدید آمریکا در زمینه توقیف کشتی ایرانی و اقدام متقابل ما ادامه داد: تجارت آزاد میان کشورهای مستقل مشروع بوده و آنچه نامشروع است، دخالت در این روابط است که آمریکا سردمدار این کارهای یاغی گرایانه است. آمریکای ترامپ به دنبال نوعی آنارشیسم بین المللی است که برای همه دنیا زنگ خطری است تا از میراث چندجانبه گرایی مصرح در منشور ملل متحد دفاع کنند.

موسوی عنوان کرد: تهدید آمریکا اقدامی غیرقانونی و بی شرمانه است و اگر بخواهند کاری کنند، ما دست به اقدام متقابل خواهیم زد. اگر آمریکا از کشوری خوشش نمی‌آید، نمی‌تواند دیگران را مجبور به عدم تجارت با آن کشور کند. ما سفیر سوئیس را احضار کردیم و آقای ظریف نیز نامه‌ای را به دبیرکل سازمان ملل نوشتند و عواقب اقدام نابخردانه آمریکا را گوشزد کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد موضوع اتهام غرق شدن اتباع افغان در مرز گفت: در همه جای دنیا کنترل مرزها پر اهمیت بوده و تردد از مرز باید با مجوز باشد. در همه مرزها گروهی سعی می‌کنند تا از مرز به صورت غیرقانونی عبور کنند و مرزبانی نیز مأمور رسیدگی به این وضعیت است تا از ورود هر کسی به داخل کشور جلوگیری شود.

موسوی افزود: میلیون‌ها افغان در کشور ما زندگی می‌کنند ولی ما از کشور همسایه می‌خواهیم که نسبت به کنترل مرز اهتمام داشته باشد. برخی تروریست‌ها و قاچاقچیان انسان از برخی خلاءها سواستفاده می‌کنند و مرزبانی نیز مأمور مقابله با آن است. در مورد اتهام ذکر شده، در آن شب هیچ گزارشی از سوی مرزبانی ما نیامده و شرایط آب و هوایی شب مورد نظر نیز خوب نبوده است.

وی تصریح کرد: جان دادن این افراد نیز برای ما مشخص نیست ولی چون جان افراد برای ما مهم است، پیگیر هستیم. اینکه این اتفاق در داخل کشور ما رخ داده، تکذیب و اعلام کردیم که این موضوع نباید در سطح رسانه‌ای مطرح شود بلکه باید در کمیته مرزبانی مورد پیگیری قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این موضوع از سوی مرزبانی ما پیشنهاد شد و روز پنجشنبه جلسه مشترکی میان مرزبانی دو کشور برگزار گردید. باید اقداماتی صورت گیرد تا این حوادث تکرار نشود. احتمال دارد هیئتی از سوی جمهوری اسلامی ایران به افغانستان سفر کند که محور اصلی این سفر، بررسی این اتفاق باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در زمینه نقش ایران در ایجاد توافق سیاسی میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی در زمان انفعال آمریکا، اظهار داشت: همسایه شرقی ما یعنی افغانستان به دلایل مختلفی از جمله پیوندهای دو ملت، مسائل اقتصادی و مسائل امنیتی برای ما مهم است. از همین رو افغانستان امن و آباد برای ایران اهمیت دارد. ما تحولات افغانستان را از بعد انتخابات پیگیری کردیم و چندین دور گفتگو، تماس و رفت و آمد با همه احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های مهم این کشور داشتیم که خوشبختانه منتج به توافق روز گذشته شد.

برنامه‌ای برای مذاکره با آمریکا نداریم
موسوی ادامه داد: نقش ایران سازنده بوده و بسیار نیز از این موضوع خرسند هستیم. ما بر خلاف برخی کشورها که به دنبال گل آلود کردن فضا هستند، به دنبال ثبات، آبادانی و امنیت در افغانستان هستیم. ما این موضوع را مقدمه مذاکراتی درونی در افغانستان می‌دانیم و جمهوری اسلامی اقداماتی را از پیش اجرایی کرده واین تلاش را ادامه خواهد داد. کمک به روند گفتگوهای بین الافغانی در ادامه در دستور کار ما خواهد بود.

وی در مورد طرح صلح کرونا که توسط سناتور آمریکایی مطرح شده، عنوان کرد: ما سابقه بسیار بدی از آمریکا به یاد داریم. سابقه‌ای که با بدعهدی همراه است و از این به بعد هم بعید می‌دانم جمهوری اسلامی در سطح دولتی تماسی با آمریکا داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ای برای مذاکره با آمریکا ندارد.

پرونده اسدالله اسدی در مراحل پایانی است
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین وضعیت پرونده اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی، گفت: ما از طریق سفارت خودمان پیگیر سلامتی حال ایشان و تمامی زندانیان ایرانی هستیم. حال ایشان خوب است. پرونده ایشان مراحل پایانی را می‌گذراند ولی دقیقاً نمی‌دانم رأی در چه مرحله‌ای از صدور است. ما تمامی پیگیری‌های حقوقی خود را انجام می‌دهیم تا به زودی ایشان آزاد و به کشور بازگرداند.

موسوی در ادامه افزود: پمپئو فردی متوهم است و وقتی با برخی از متوهمان دیگر می‌نشیند، توهمش بیشتر می‌شود. ما با دعوت دولت سوریه به عنوان مستشار در این کشور حضور یافتیم و این موضوع ربطی به آمریکا و رژیم صهیونیستی ندارد. تا زمانی که دولت و ملت سوریه از ما بخواهند، ما آنجا می‌مانیم.

وی در مورد کشتی‌های حامل سوخت به سمت ونزوئلا تصریح کرد: این کشتی‌ها حامل سوخت و مقصد آن ونزوئلا است. از آخرین وضعیت جغرافیایی آنها خبری ندارم. اعزام این کشتی‌ها به صورت رسمی و قانونی در حال اجراست و هیچ مانعی برای آنها وجود ندارد. امیدواریم آمریکا کار احمقانه‌ای نکند که در غیر اینصورت با پاسخ ما روبرو می‌شود.

ما روی اروپا حساب نمی‌کنیم
سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: فلسطین موضوع اصلی جهان اسلام است و جمهوری اسلامی تلاش می‌کند، صدای ملت مظلوم فلسطین که هفتاد و دو سال تحت ستم است را به گوش جهان برساند. سفارت‌های ایران تمامی توان خود را برای رساندن این پیام به جهان انجام می‌دهند.

موسوی در مورد اظهارات جوزپ بورل در مورد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران ادامه داد: ما مزاحم فکر کردن اروپایی‌ها نمی‌شویم. همانگونه که دوسال است آنها در حال فکر کردن برای جواب متناسب به اقدام یکجانبه گرایانه آمریکا هستند، ما کاری با بی عملی آنها نداریم. ما روی اروپا حساب نمی‌کنیم و اقدامات خود را به پیش می بریم. امیدواریم آنها به قدری بجنبند و از حیثیت تاریخی خود دفاع کنند.

وی ادامه داد: اروپا بی عملی خود را نشان داده و زیر فشار رژیم قلدری قرار گرفته است که در مقابل، آنها فقط خطابه خوانی می‌کنند. آمریکا به دنبال آنارشیسم بین المللی است و زنگ خطر برای دیگر کشورها به صدا درآمده که دود آن به چشم آنها خواهد رفت.

وی عنوان کرد: اگر آمریکا دست به حماقتی بزند، ما واکنش را محاسبه و طراحی کردیم و هر کجا بخواهیم پاسخ می‌دهیم. امیدواریم به آنجا نکشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما در مورد سوریه مکانیسم خاص خود را داریم. ایران، روسیه و ترکیه به عنوان سه کشور ضامن روند آستانه مکانیسم خود را پیگیری می‌کنند.

برخی از دیگر کشورها هم مکانیسم خود را دارند. پیش از این قرار بود که کشورهایی به روند آستانه اضافه شوند، ولی فعلاً تصمیم بر این است که کشوری اضافه نشود. ما روند آستانه را تنها روند نتیجه بخش می‌دانیم تا سوریه از لوث وجود تروریست‌ها خالی شود. ما از روندهایی که به کاهش آمال مردم سوریه کمک کند، استقبال می‌کنیم. ایران از روندهای اصلی که خود داخل آن بوده و از موسسانش است، حمایت می‌کند.

موسوی در مورد طرح مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی در مجلس افزود: ما در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مشورت‌های لازم را دادیم و منتظر تصویب نهایی آن هستیم تا آن را اجرا کنیم. وزارت امور خارجه پیش از این قانون هم در مورد مسئله قدس شریف و مردم فلسطین با اولویت برخورد کرده و همیشه پیگیر است. طرح جمهوری اسلامی در مورد همه پرسی در فلسطین که در سازمان ملل نیز ثبت شده، مورد پیگیری جدی وزارت خارجه است.

آماده حل سوءتفاهم‌ها با عربستان هستیم
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در زمینه اخباری در مورد میانجی گری عراق میان تهران و ریاض تصریح کرد: مشخصاً ما چیزی دریافت نکردیم. ما هم اخبار را از سطح رسانه‌ها شنیده‌ایم. ایران پیش‌تر هم اعلام کرده که چه با میانجی و چه بی میانجی آماده حل سوءتفاهم‌ها با عربستان است. اگر اراده‌ای از سوی ریاض باشد، آغوش ما باز است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد غفلت از دیپلماسی عمومی در موضوع غرق شدن اتباع افغان اظهار داشت: اتفاقی که افتاد هم دردناک بود و هم ابعادش مشخص نبود. از همان ابتدای خبری شدن این موضوع، ما تماس‌هایی با مقامات مسئول گرفته و استعلام و کمک گرفتیم. وقتی موضوع برای ما مشخص شد، قاطعانه آن را رد کردیم. روابط خوب ایران و افغانستان دشمنانی دارد. برخی کشورها و عده‌ای با اهدافی به دنبال بر هم زدن رابطه خوب و برادرانه ایران و افغانستان هستند. آنها سعی کردند در روابط دو کشور سم پاشی کنند ولی خودشان اعتراف کردند دستشان خالی است. ما برای حل این موضوع آماده همکاری بوده و همانگونه که گفتم، هیئتی از ایران به زودی به افغانستان سفر می‌کند.

موسوی در مورد وجود پالس‌های همکاری از کشورهای همسایه ادامه داد: قدری زود است که قضاوت کنیم. کشورهای منطقه اگر اراده کنند، دوستی بهتر از ایران نخواهند داشت. این منطقه برای ما بوده و سرنوشت همه ما مشترک است. ما آماده هستیم گفتگوها برای رفع سوتفاهمات را آغاز کنیم. در مدتی که برخی کشورهای منطقه با آمریکا رابطه داشتند، خیری ندیدند و جز دوشیدن پول آنها و فروش جنس‌های بنجل به آنها، اتفاقی نیفتاده و امیدواریم رابطه همسایگی پا بگیرد.

وی در مورد اخباری در زمینه توافق ایران و روسیه در مورد سرنوشت بشار اسد عنوان کرد: این اخبار را ما تکذیب می‌کنیم. رابطه ما با سوریه استراتژیک است. ما در جایگاهی نیستیم که برای دولت و ملت سوریه تصمیم بگیریم. این دولت و ملت سوریه هستند که برای سرنوشت خود تصمیم می‌گیرند. میان ایران و روسیه هیچ گونه گفتگویی در زمینه سرنوشت آقای اسد صورت نگرفته و همگان می‌دانند که پشت این سخنان چیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اظهارات سفیر سوئیس در مورد جریان داشتن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کانال سوئیس گفت: ما مدت‌ها است که پیگیر هستیم که کانالی که بعد از دو سال و با سر و صدا آغاز به کار کرد، فعال شود. من اطلاع دقیقی ندارم و آن گونه که مطلع هستم تاکنون منابع ما وارد آن نشده است. تلاش‌هایی برای این کار صورت می‌گیرد و این حق ما بوده که پول ملت به کشور بازگردد.

موسوی در مورد اخباری درباره آغاز به کار کانالی بشردوستانه میان ایران و کره افزود: گفتگوهایی در این زمینه شروع شده ولی آمریکا مانع است. نمی‌دانم دولت کره جنوبی توانسته مجوز از آمریکا را بگیرد یا خیر. آنچه مهم است، این بوده که پول ما در کره مانده و بهانه‌هایی مانند تحریم مورد قبول نیست. این موضوع را باید از مسئولان بانک مرکزی پرسید.

وی در مورد رایزنی وزارت خارجه برای دوران پساکرونا تصریح کرد: روابط اقتصادی ما با همسایگان در جریان است. دیپلماسی اقتصادی ما فعال‌تر شده است. اقتصاد جهانی دچار رکود است و تنها راه عبور از آن، افزایش تجارت جهانی، همگرایی و تجارت با همسایگان است. امیدواریم آمریکا دست از فشار بر تجارت آزاد بردارد و واشنگتن حق ندارد مانع روند تجارت آزاد شود.

منبع:مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


التماس حقیرانه
Iran, Islamic Republic of
به کجا رسیدیم ؟
حالا باید برای کانال مالی التماس کنیم که تازه اگه فعال هم بشه ما باید بریم و برای خرید مون از اروپا اجازه بگیریم و بعد بریم بگیم اینقدر ما فلان چنس رو لازم داریم شما لطفا پولش رو از حساب ما به فلان کشور یا شخص بدید
و بعد اروپایی ها فکر کنن که قبول کنن یا نکنن
یا در ازاری موافقت شون از ما درخواستی داشته باشن یا نداشته باشن
یعنی از این حقیر تر هم میشه ؟
Iran, Islamic Republic of
آمریکایی ها، اروپایی ها، سعودی ها، صهیونیست ها و تروریست های منطقه خاورمیانه و جهان برای ما یکی هستند.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
Denmark
آقای موسوی در مقایسه با سخنگویان وزارت امور خارجه قبلی رک تر ، صریح تر وبا زبان دیپلماسی به همراه چاشنی اقتداربا دشمن صحبت می کنند .
Iran, Islamic Republic of
خدا خیرشان بده، فقط امیدوارم به گوش آقای ظریف نرسه که جهان نیوز داره ایشان را تعریف میکنه.
Iran, Islamic Republic of
تجاوز وحشیانه آمریکا جنایتکار شماره یک به افغانستان، پاکستان، عراق، لیبی، سوریه، یمن و... نشان داد که ساخت بمب اتمی گزینهای درست است.
بابائی - دشمن درجه یک آمریکا جنایتکار شماره یک
Iran, Islamic Republic of
آمریکا نمیتواند از قطعنامه ۲۲۳۱ برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران استفاده کند
Iran, Islamic Republic of
کسانی که گروهک تروریستی منافقین، ضد انقلاب و صدام دیکتاتور را در عراق حمایت همان کسانی هستند که اکنون از تروریست های داعش در عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، یمن و منطقه خاورمیان حمایت می کنند.
آمریکا جنایتکار شماره یک ازسال 2001 تاکنون ثابت کرد که خودش تروریسم بین المللی است.
Iran, Islamic Republic of
قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، توافق هسته ای و برجام مشکلات اقتصادی مردم، امنیت مردم و کشور را تامین و حل نمی کند
Iran, Islamic Republic of
مسئولان قبلی آمریکا گروهک تروریستی منافقین، ضد انقلاب و داعش را بوجود آوردند/ ولی متاسفانه روحانی، ظریف و عراقچی هم همه جانبه با مسئولان قبلی آمریکا گفت وگو، مذاکره، دیدار، ملاقات و همکاری کردند در رسانه ها حرف، سخنرانی و شعار سرمی دهند آمریکایی ها مقصر هستند..ت
Iran, Islamic Republic of
...............
Iran, Islamic Republic of
درپاسخ به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
نتیجه گفت وگو، مذاکره ، توافق هسته ای و برجام تحریم بیشتر بود
Iran, Islamic Republic of
حضور عربستان سعودی، امارات، آمریکا و غرب در یمن ناقض قوانین بین المللی است.