شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - 15 Aug 2020
 
۰

آیا پامپئو عامل قتل سفیر چین است؟

دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۹
کد مطلب: 728051
روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» گزارش کرد که مرگ سفیر چین در فلسطین اشغالی پس از انتقاد از وزیر خارجه آمریکا اتفاق افتاد.
آیا پامپئو عامل قتل سفیر چین است؟
به گزارش جهان نيوز، ساوت چاینا روز دوشنبه نوشت خبر مرگ "دو وی" ۵۷ ساله درست سه روز پس از آن اعلام شد که این دیپلمات چینی از «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا انتقاد کرده بود.

«دو وی» پس از آنکه سه سال سفارت چین در اوکراین را در اختیار داشت به اسراییل فرستاده شد پلیس اسراییل درباره مرگ وی اعلام نظر نکرده اما تلویزیون رژیم‌صهیونیستی آن را مرگ طبیعی توصیف کرده است.

رسانه های چین هم گزارش کردند که وزارت خارجه این کشور اعلام کرده است شواهد اولیه حاکی از آن است که «دو وی» به صورت غیرمنتظره و به دلایل جسمانی فوت کرده است و برای بررسی مرگ سفیر خود و همچنین بازگرداندن جسد وی به تل‌آویو تیم تحقیق اعزام می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در هفته های گذشته بارها از چین به دلیل شیوع ویروس کرونا انتقاد کرده و به دنبال آن دیپلمات های چندین کشور اظهارات وی را انزجار آمیز دانسته اند و خواستار توقف این گفته ها شده‌اند.

روزنامه بیت المقدس پست دو روز پیش مطلبی منتشر کرد که به مذاق پکن خوش نیامد و در آن از چین درباره شیوع کرونا انتقاد شد، سفارت چین در فلسطین اشغالی هم پاسخ داد که آمریکا بهتر است مسئولیت وضعیت داخلی خود را قبول کند.

سفارت چین در فلسطین اشغالی در بیانیه اش تاکید کرد که وضعیت امروز آمریکا ارتباطی به چین ندارد بلکه ناکارامدی سیاست های آن کشور را نشان می دهد و تراژدی امروز آمریکا نه فقط یک بلای طبیعی بلکه محصول سوء مدیریت در آن کشور است.

سفارت چین در اسرائیل همچنین از وزیر خارجه آمریکا بشدت انتقاد کرد که می خواهد مانعی برای سرمایه گذاری چین در اسراییل باشد و نوشت که فقط ۳ درصد از سرمایه گذاری خارجی چین در اسراییل بوده است.  

«دو وی» که دارای یک فرزند است دومین دیپلمات چینی در تاریخ این کشور است که در حین ماموریت جان خود را از دست می‌دهد قبل از او در سال ۱۹۸۱ میلادی «شو هوانگ» سفیر چین در پرو به دلیل بیماری پس از سه سال ماموریت فوت کرد.

منبع: ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *