شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - 27 Feb 2021
 
۱
۱۶

نجفی: دوست داشتم قصاص شوم!

يکشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۰
کد مطلب: 726504
دور سوم رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی امروز در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.
نجفی با چند میلیارد رضایت خانواده مقتول را گرفت؟
به گزارش جهان نيوز، دور سوم رسیدگی به پرونده نجفی امروز(یکشنبه) ۱۴ اردیبهشت ماه برگزار شد.

پرونده قتل میترا استاد به دست همسرش شهردار اسبق تهران در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی متین راسخ برگزار شد.

در این جلسه پس از اعلام رسمیت دادگاه، نجفی به ارائه دفاعیات از خود پرداخت.

در ابتدای جلسه  نماینده دادستان ضمن تشریح کیفرخواست بیان کرد: محمد علی نجفی 69 ساله، متهم به مباشرت در قتل عمدی همسر دوم، حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح است.

وی با بیان اینکه دادسرا رأی دیوان عالی را دارای ایراد می داند، عنوان کرد: متهم در خصوص مسلح بودن سلاح اظهارات متناقضی دارد. متهم در جای جای پرونده دلیل قتل را اختلافات خانوادگی ذکر می‌کند اما در یکی از اظهارات خود بیان کرده که قصد قتل نداشته است. همچنین اظهارات متهم و وکلای ایشان در خصوص مهدورالدم بودن و ساب النبی بودن مقتوله کذب است. علت این تناقض‌گویی‌ها چیست؟

اختیاری خاطرنشان کرد: در صحنه جرم پنج گلوله شلیک شده بود و گلوله پنجم به دست متقوله برخورد کرد و فرضیه کمانه کردن گلوله منتفی است و شلیک پنجم به صورت غیر مستقیم بوده است چرا که از کف دست وارد بدن شده و پس از آن به قفسه سینه آسیب وارد شده است.

نماینده دادستان: متهم نجفی مستحق تخفیف مجازات نیست

وی در ادامه با اشاره به اظهارات وکیل متهم نجفی گفت: وکیل متهم در جایی اظهار داشته که آقای نجفی ساعت 11 شب به کمیسیون روانپزشکی رفته در حالی که متهم ساعت 8 صبح به کمیسیون رفته است. در این پرونده شریک و معاونی وجود ندارد و استحقاق تخفیف مجازات برای متهم منتفی است.

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی راسخ گفت: در پرونده آمده که استوار دوم آگاهی متهم را به آگاهی برده در حالی که متهم مدعی شده که خودش را معرفی کرده است.

نماینده دادستان نیز خطاب به متهم نجفی بیان کرد: آقای نجفی، شما به فکر آبروی مقتوله و خانواده ایشان نبودید؟ متهم فاقد شرایط تخفیف است و باید از مجازات‌های تکمیلی نیز استفاده کرد. ارتکاب قتل عمدی میترا استاد از نظر دادسرا محرز بوده و تقاضای اشد مجازات برای اتهام قتل عمد و تقاضای اشد مجازات برای ایراد صدمه بدنی و تقاضای اشد مجازات در اتهام حمل و نگهداری سلاح را تقاضا دارم. همچنین تقاضای تشدید قرار متهم را خواستارم.

با پایان قرائت کیفرخواست، قاضی متین راسخ از متهم نجفی خواست تا در جایگاه حاضر شود.

ادعای متهم نجفی در دادگاه در خصوص حجاب همسرش

متهم نجفی ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: سلاح را همیشه در منزل پنهان می‌کردم و اختلافات زیادی با مقتوله داشتم چرا که بعد از ازدواج حجاب ایشان عوض شد. همچنین تقاضاهای مالی متعددی مطرح می‌کرد و اصرار داشت که از همسر اولم طلاق بگیرم. مرحومه خانواده‌ام را تهدید به اسید پاشی می‌کرد و به من می‌گفت که مطلقه است، اما متوجه شدم که با همسر سابقش زندگی می‌کند و می‌گفت که به خاطر پسرم جدا زندگی نمی‌کنم چرا که خودکشی می‌کند. بعد از این موضوع متوجه شدم که طلاق در شناسنامه مقتوله نیز قید نشده است.

قاضی: شما حقایق را کتمان می‌کنید

قاضی متین راسخ خطاب به متهم نجفی گفت: در حال حاضر موضوع مجازات تعزیری مانده است؛ اما شما حقایق را کتمان می‌کنید. نصیحت می‌کنم که واقعیت را بگویید.

متهم نجفی نیز گفت: پس از وقوع قتل به فکر خودکشی بودم و به خانواده و وکلایم گفتم که برای قصاص آماده‌ام و برای رضایت تلاش نکنید. بعد از حادثه تعداد گلوله‌های شلیک شده را نمی دانستم و فکر می‌کردم چهار گلوله شلیک شده در حالی که در پلیس آگاهی گفتند پنج گلوله شلیک شده است.

در این بخش از جلسه دادگاه، رئیس دادگاه با طرح پرسشی از متهم نجفی گفت: آیا قبول دارید که رفتار شما باعث قتل شده است؟

متهم نجفی نیز در پاسخ گفت: بله قبول دارم؛ اما گلوله کمانه کرده است.

قاضی متین راسخ با طرح پرسش دیگری از متهم نجفی بیان کرد: آیا لحظه درگیری بین شما و مقتوله شخص دیگری وارد خانه شده است یا خیر؟

متهم پاسخ داد: خیر.

تشریح نحوه قتل از سوی متهم در دادگاه

متهم نجفی در خصوص نحوه شلیک گلوله‌ها در حمام نیز بیان کرد: وقتی وارد حمام شدم به مرحومه گفتم که مسائل را حل کنیم اما به خاطر اینکه دو دستش را روی شانه‌های من گذاشت و بدنم متمایل به عقب شد گلوله اول شلیک شد. مطمئنم که گلوله اول به بالش برخورد کرد و پس از آن به کابینت روشویی اصابت کرد تیرهای دوم ، سوم ، چهارم و پنجم رو به پایین شلیک نشد و دستانم رو به بالا بود و تیر آخر که شلیک شد دستانم را رها کرد و به زمین افتاد که دیدم سینه مقتوله سوراخ شده است.

وی ادامه داد: بارها پیشنهاد طلاق دادم اما مخالفت می‌کرد و چندین بار تهدید کرد که به دختر و نوه‌ام اسید می‌پاشد.

در این بخش از جلسه دادگاه، قاضی متین راسخ از زهرا نجفی (دختر متهم) پرسید: چه تاریخی ازدواج کردید و مهریه شما چقدر است؟

دختر متهم نجفی در پاسخ گفت: سال 95 و مهریه‌ام 200 سکه است.

قاضی متین راسخ سپس خطاب به متهم نجفی گفت: دختر آقای نجفی 200 سکه برای مهریه خود انتخاب کرده اما مهریه مرحوم استاد 1362 سکه تمام بهار آزادی بوده است. دلیل این موضوع چیست؟

علت تعیین مهریه سنگین برای مقتوله از زبان متهم

متهم نجفی پاسخ داد: مرحومه می گفت که اگر مهریه من کم باشد همسر اولت فشار می‌آورد که مهریه من را بدهی و طلاق بگیری.

رئیس دادگاه خطاب به متهم نجفی گفت: مرحومه بعد از عقد دائم مرتب به شما می‌گفت که اجازه دهید با آقای اسد زاده در ارتباط باشم.

متهم نجفی عنوان کرد: بحث های پیش آمده بین ما نیز به خاطر همین مسائل بود.

قاضی راسخ گفت: در دو جا گفته‌اید که خانواده مرحومه شیطان پرست هستند، نامه‌های یک صفحه‌ای و سه صفحه‌ای را به چه منظوری نوشتید؟

متهم نجفی پاسخ داد: احساس کردم بعد از حادثه، خانواده‌ام تحت فشار قرار بگیرند.

وی افزود: همیشه سلاح را جایی قرار می‌دادم که کسی دسترسی نداشته باشد؛ برای تمدید کارت حمل سلاح نیز قصور کردم و نمی‌دانستم که تاریخش گذشته است. با علم و آگاهی خودم را به اداره آگاهی معرفی کردم و تمام شلیک‌ها غیر ارادی و غیر مستقیم بوده است و تیری که منجر به فوت مقتوله شده کمانه کرده است. تقاضای گذشت بی دلیل ندارم و ان‌شاءالله حکم شایسته‌ای صادر شود.

در این بخش از جلسه دادگاه، قاضی متین راسخ از گودرزی وکیل متهم نجفی خواست تا در جایگاه حاضر شود.

توضیحات وکیل متهم در خصوص نحوه شلیک گلوله

وکیل متهم نجفی گفت: درباره مبلغ گزاف برای اخذ رضایت باید بگویم که صلح سیره نبوی است. حق موکلم بود که قرار وثیقه وی پذیرفته شود ایرادات زیادی در پرونده وجود داشت که به قاضی کشکولی گفتم و برخی مسائل رفع شد. باید دلایل کافی برای عمدی بودن وقوع قتل وجود داشته باشد.

رئیس دادگاه گفت: صرف نظر از اینکه تیر مستقیم یا غیر مستقیم برخورد کرده قانونگذار بی‌پروایی را قصد ثانویه می‌داند.

وکیل متهم نجفی نیز گفت: اعتقاد داریم که گلوله از کف دست به سمت سینه نرفته است. در خصوص دفرمه شدن گلوله نیز اعتقاد داریم که گلوله به جسم سخت برخورد کرده و پس از آن وارد بدن شده است.

گودرزی درباره شبه عمد بودن قتل نیز گفت: کارشناسان بر کشمکش طرفین تأکید کرده‌اند و ما نیز معتقدیم که گلوله کمانه کرده و هیچ قصدی وجود نداشته است.

قاضی متین راسخ در واکنش به دفاعیات گودرزی گفت: متهم نجفی موبایلش را خاموش کرده بود که رهگیری نشود.

وکیل متهم نحفی پاسخ داد: وقتی متهم به آگاهی رفته پس قصد خروج از کشور را نداشته است.

نماینده دادستان نیز بار دیگر برای متهم نجفی از دادگاه اشد مجازات را درخواست کرد.

گودرزی نیز گفت: پاسخ نماینده دادستان در لایحه تقدیمی وجود دارد.

در این بخش از جلسه دادگاه، رئیس دادگاه از متهم نجفی خواست در جایگاه حاضر شود و از وی پرسید: با چه مبلغی رضایت گرفتید؟

متهم نجفی گفت: 1362 سکه برای مهریه حساب شد که حدود هشت میلیارد و خرده ای بود اما مجموعا حدود ده میلیارد تومان پرداخت کردیم.

قاضی متین راسخ ضمن تفهیم اتهام به متهم نجفی، از او خواست تا آخرین دفاعیات خود را شرح دهد.

آخرین دفاع؛ دوست داشتم قصاص شوم

متهم نجفی ضمن تشریح آخرین دفاعیات خود گفت: اتهام قتل عمد را قبول ندارم و متاسفانه این اتفاق موجب ایجاد شوک در جامعه شد. درباره تمدید جواز سلاح نیز قصور کردم و دوست داشتم قصاص شوم و موافق مذاکره برای اخذ رضایت نبودم. گوشی خود را خاموش کردم تا توسط مأموران دستگیر نشوم؛ چرا که بین دو تصمیم یعنی خودکشی و معرفی به آگاهی مردد بودم و می خواستم که اگر تصمیم به معرفی به آگاهی گرفتم خودم به اداره آگاهی بروم. همچنین مصاحبه‌ام نیز به خاطر شایعه خروج از کشور بود و در آخر تقاضا دارم که حکم شایسته‌ای برای بنده صادر شود.

رئیس دادگاه با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: اتخاذ تصمیم موکول به مشورت هیئت قضایی پس از مطالعه لوایح وکلا و دریافت لایحه تکمیلی حداکثر تا روز چهارشنبه است.

دادگاه در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد و دقایقی پیش به پایان رسید.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


چرا ؟ چرا؟ چرا؟
Iran, Islamic Republic of
وقتی خود نجفی میگه دوست داشتم قصاص بشم
چرا به جرم قتل اعدامش نمی کنید ، چرا آرزوی متهم رو اجرا نمی کنید؟
اون کیه که علی رغم میل نجفی اینقدر تلاش کرده و میکنه که نجفی تبرئه بشه؟
Iran, Islamic Republic of
به نظرم به نظر آقای نجفی احترام بگذارند و ایشان را به اشد مجازات و اعدام محکوم کنند.
مشتی
Iran, Islamic Republic of
اگر یک مریض دردمند از اطرافیانش درخواست کند که به دلیل درد زیاد یا بی پولی یا... اجازه دارند مرا بکشند آیا این کار باید انجام شود؟!!!
Iran, Islamic Republic of
به وکلایم گفتم که برای قصاص آماده‌ام .......یعنی کسیکه کسی را کشته=مریض دردمنده ؟! پس هم قاتلان میتوانند با ادعای مریضی ،مجازات را بپیچانند !.....در ضمن وقتی میخواهد قصاص شود ،چرا اصلا پول وکیل داده ؟!
Iran, Islamic Republic of
.اون مريضه ,اين قاتله !.
Iran, Islamic Republic of
شاید هم حزبی هاش هستن که میخان بیشتر از این خراب نشن
Iran, Islamic Republic of
10 میلیارد....
Iran, Islamic Republic of
ایشان چطوری با اینکه همیشه کار دولتی داشته است ،اینطوری پول جمع کرده است ؟! قانون از کجا اورده ای قانون اساسی باید احیا شود.
Hesam..
Iran, Islamic Republic of
قشنگیش اینجاس.میگه ده میلیارد دادم واسه رضایت.................
Iran, Islamic Republic of
اعدام دوای دردجامعه است. نباید بزرگان از مجازات فرارکنند.
Iran, Islamic Republic of
وقتی خانواده مقتول با پول ازحق قصاص می گذرند باید به کی انتقاد کنیم؟!
Iran, Islamic Republic of
از نظام سرمایه داری که همه چیز را پول میکند.
Iran, Islamic Republic of
چرا اصلاح طلبان سکوت کردند این بر وفسور شما وشهردار محبوب شما از کجا ده میلیارد تومان اورده وبه خانواده مقتول داده ورضایت ان خانواده را گرفته است
United States
.. اگر طلاق مقتوله از شوهر اولش در شناسنامه اش قید نشده بوده!!! ؟یعنی زن شوهردار دوباره با ثبت مهریه ی سنگین ازدواج کرده!!!؟
محمد
Iran, Islamic Republic of
از اولش هم معلوم بود که اینجوری می‌شه...
Iran, Islamic Republic of
گیرم با پول بادآورده رضایت شاکی رو جلب کردی که کردی ولی اون دنیا رو چکار می کنی