سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - 2 Mar 2021
 
۰
عطوان بررسی کرد:

تظاهرات مسلحانه کرونایی در آمریکا

دوشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۴
کد مطلب: 725151
زمانی‌که ترامپ در توییتر از هواداران نژادپرستِ سفیدپوست خود در میشیگان، مینه‌سوتا و ویرجینیا می‌خواهد تظاهرات اعتراضی به قرنطینه خانگی برگزار کنند، یعنی کشور را به‌سمت هرج‌ومرج و جنگ داخلی سوق می‌دهد.
تظاهرات مسلحانه کرونایی در آمریکا
به گزارش جهان نيوز، "عبدالباری عطوان" تحلیلگر برجسته جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی‌الیوم» به پیامدها و خطرات اعتراضات مسلحانه به قوانین قرنطینه در برخی ایالت‌های آمریکا، که از سوی رئیس‌جمهوری این کشور تحریک می‌شود، پرداخته است.
 
عطوان طبق معمول مقاله خود را با چند سؤال در عنوان آن آغاز کرده است: ترامپ با آتش بازی می‌کند و هوادارانش را به ایجاد "فتنه" قومی و عقیدتی در آمریکا تحریک می‌کند...، آیا کشورش را به‌سمت فروپاشی و جنگ داخلی سوق خواهد داد؟ وجه شباهت ترامپ و نتانیاهو و برخی حکام عرب چیست؟ آینده را چگونه می‌بینیم؟

عطوان نوشت: کاری که "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهوری آمریکا این روزها با تحریک علیه نظام دموکراتیک در کشور انجام می‌دهد و از تظاهرات‌کنندگان "مسلّح" ــ که از طرفداران خودش هستند ــ می‌خواهد علیه فرمانداران ایالت‌های‌شان به خیابان‌ها بیایند تا وضعیت قرنطینه خانگی و تعطیل شدن اقتصاد را به‌منظور کاستن از خطرات ایپدمی کرونا را بشکنند، می‌گوییم این اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا نه‌تنها در تاریخ ایالات متحده بلکه در تاریخ کل جهان دموکراتیک غربی بی‌سابقه است.

زمانی‌که ترامپ در توییتر فریاد می‌زند و به هواداران نژادپرستِ سفیدپوست خود می‌گوید "میشیگان را آزاد کنید، مینه‌سوتا را آزاد کنید، ویرجینیا را آزاد کنید" ــ این سه ایالاتی هستند که دموکرات‌ها بر آنها حکمرانی می‌کنند ــ این درخواست آشکار برای فتنه و پاشیدن بذر جنگ داخلی در کشوری است که جنگل اسلحه محسوب می‌شود.

این سه ولایتی، که ترامپ هوادارانش را برای آمدن به خیابان‌ها برای تظاهرات در آنجا تحریک می‌کند و پایگاهی برای رقابت قدرتمندانه انتخاباتی برای او در انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری و مجلس محسوب می‌شود، در آن درصد بالایی از افراد مبتلا به ویروس همه‌گیر کرونا وجود دارد.

خطر این تحریک برای تظاهرات محدود به امنیت و نظم در این سه ایالت و یا ایالت‌های دیگر نمی‌شود بلکه همچنین می‌تواند به گسترش کانون شیوع "ویروس" و ایجاد هرج‌ومرج منتهی شود.

شاید برخی افراد و به‌ویژه هواداران ترامپ معتقد باشند که تظاهرات یک حق دموکراتیک و قانونی است که قانون اساسی آمریکا بر آن تصریح می‌کند، این درست است، ولی این‌که رئیس‌جمهور به‌دلیل دیدگاه‌های نژادپرستانه و با انگیزه‌های اقتصادی به این تظاهرات تحریک می‌کند، دعوت به فاجعه است، و هیچ راهی آسان‌تر از تبدیل یک تظاهرات مسالمت‌آمیز به تظاهرات خشونت‌آمیز و همراه با درگیری‌های مسلحانه در کشوری نیست که در آستانه انفجار و تجزیه شدن از لحاظ مذهبی و نژادی که فقط منتظر یک جرقه است، قرار دارد و در صورتی که تظاهرات آغاز شود هیچ تضمینی برای امکان مهار آن به‌ویژه در سایه شرایط کنونی وجود ندارد، نمونه‌های متعددی در این زمینه قبلاً وجود داشته است.

شمار فوتی‌ها بر اثر ابتلا به کرونا در آمریکا روزانه به حدود 3 هزار نفر می‌رسد و مجموع قربانیان نیز تا نزدیک به 40 هزار نفر رسیده است و ترامپ به شهروندان مژده می‌دهد که این رقم ممکن است به‌زودی به 65 هزار نفر افزایش یابد.

اگر رئیس‌جمهوری آمریکا به روند به چالش کشیدن توصیه‌های کارشناسان و دانشمند، که از تداوم قرنطینه خانگی و تعطیلی اقتصاد در سایه وجود نظام بهداشتی ضعیف و مملو از شکاف‌های استراتژیک حمایت می‌کنند، ادامه دهد، در واقع در حال بازی با آتش است و می‌تواند این کشور را به‌سمت یک آتش‌ فراگیر سوق دهد همان‌گونه که روز جمعه فرماندار واشنگتن این موضوع را اعلام کرد.

دو نفر نظام دموکراتیک را به چالش می‌کشند و هشدار می‌دهند که اگر بقای در قدرت نداشته باشند به نافرمانی مدنی تحریک می‌کنند؛ اولی ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا است و دومی، دوست ترامپ یعنی "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر اسرائیل. زبان حال این دو این‌گونه است "یا در قدرت می‌مانیم و یا همه چیز را به آتش می‌کشیم."

برخی ترامپ را "گورباچف" آمریکا توصیف می‌کنند؛ برای این‌که گورباچف به‌دلیل سیاست "پروسترویکا" و اصلاحات جذب، به فروپاشی و نابودی اتحاد جماهیر شوروی موفق شد. بعید نیست که ترامپ نیز همین نقش را از طریق شعله‌ور کردن آتش جنگ داخلی ایفا کند؛ جنگی که مبتنی بر برتری نژاد سفید است.

 ترامپ اشتغال را به‌کار می‌گیرد و اقتدار پول و تجّار را در بطن سایر عوامل و ملاحظات انسانی قرار می‌دهد و اگر امور خلاف مراد وی باشد، در سوق دادن کشورش، و چه‌بسا کل جهان، به ویرانی دریغ نمی‌کند. شانس پیروزی ترامپ در دور دوم در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی کاهش یافته است... این به تمام معنا، سناریویی وحشتناک است که ممکن است با پیوستن "بوریس جانسون" نخست‌وزیر انگلیس و نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر تکمیل شود.

ترامپ دیکتاتور عربی است ولی با مویی بلوند، ازاین‌رو او نمی‌تواند طرفداران یا دوستدارانی چه از روی ترس یا باور پیدا کند مگر در منطقه عربی ما، ولی با این تفاوت اساسی، که فرمانداران ایالت‌های آمریکا، که با او مخالفت می‌کنند، از پایگاه‌های مردمی انتخاب می‌شوند و اسلحه در آمریکا، بدون استثنا در دسترس همگان است.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *