دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - 12 Apr 2021
 
۰

آنتی‌وار: ترامپ از کرونا به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند

يکشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۸
کد مطلب: 724170
رئیس‌جمهور آمریکا در دوران شیوع کرونا در رابطه با سه کشور چین، ونزوئلا و ایران جنگی را به راه انداخته که سلاح او این بیماری همه‌گیر است.
ترامپ از کرونا به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند
به گزارش جهان نيوز، وبگاه تحلیلی «آنتی‌وار» در یادداشتی که در روز جمعه 22 فروردین‌ماه منتشر کرد به استفاده ترامپ از ویروس کرونا به عنوان سلاح اشاره کرد و نوشت در حالی که سازمان ملل از کشور‌ها خواسته دشمنی‌ها و جنگ‌ها را کنار بگذارند و به مبارزه با ویروس کرونا بپردازند، آمریکا در حال یافتن راهی است تا با این بیماری به جنگ و دشمنی بپردازد. حتی عربستان سعودی نیز طبق خواسته سازمان ملل متعهد شده که در یمن آتش‌بس خواهد کرد، با این حال آمریکا چهار روش مختلف را برگزیده تا از ویروس کرونا به منظور پیشبرد اهداف سیاست خارجی خصمانه خود در برخی کشورهای جهان سو‌ءاستفاده کند.

چین: جنگ تبلیغاتی
دونالد ترامپ در جنگ تبلیغاتی علیه چین اولین تیر خود را زمانی شلیک کرد که نام این ویروس را به «ویروس چینی» تغییر داد. بعد از اینکه وزرای تقریباً تمام کشور‌های جهان حاضر نمی‌شدند کاربرد نام «ویروس ووهان» از سوی مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا را قبول کنند، اعضای گروه 7 تلاش کردند بیانیه‌ای را به منظور کمک به مبارزه علیه این بیماری منتشر کنند. بعد از آن دونالد ترامپ شروع به تهدید کرد که تأمین بودجه از سوی آمریکا برای سازمان بهداشت جهانی متوقف خواهد شد؛ آن هم در زمانی که این کشور 14.67 درصد بودجه برای این سازمان فراهم می‌آورد. یکی از دلایلی که ترامپ برای این اقدام عنوان می‌کند، این است که سازمان بهداشت جهانی طرف چین است، وی می‌گوید: «من نمی‌دانم، ولی ظاهراً آنها (سازمان بهداشت جهانی) طرف چین را می‌گیرند. آنها گزارش واقعی درباره چین ارائه نمی‌کنند.»

ادعای آمریکا این بوده است که چین درباره گزارش شمار کشته‌شدگان بر اثر ویروس کرونا اذهان را فریب داده است و حتی زمانی که مشخص شد، آمار بیشتر از رقم حقیقی آن بوده، ترامپ دست‌بردار نبود و آن را به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده کرد تا بر سازمان بهداشت جهانی فشار آورد. فشاری که ترامپ بر این سازمان می‌آورد به این دلیل است که آمریکا می‌خواهد از این ویروس برای به راه انداختن جنگ تبلیغاتی علیه چین استفاده کند. اما سازمان بهداشت جهانی زیر بار نخواهد رفت. این سازمان که با آمریکا در این زمینه همکاری نکرد واکنش چین به این بیماری را «جاه‌طلبانه‌ترین، زیرکانه‌ترین و تندترین اقدام برای سرکوب این بیماری در تاریخ» خواند.   

دکتر «بروس آیلوارد»، رئیس هیئت کرونا در سازمان بهداشت جهانی گفت: «اگر من کرونا بگیرم، به چین خواهم رفت.» ظاهراً سازمان بهداشت جهانی تا جنگ تبلیغاتی آمریکا با چین را آرام نکند، آمریکا از ارائه پول به این سازمان امتناع خواهد کرد.

ونزوئلا: تغییر رژیم
آمریکا از ویروس کرونا سو‌ء‌استفاده می‌کند تا تلاش‌های متوقف شده خود برای تغییر رژیم در ونزوئلا را پیش ببرد. در حالی که تحریم‌های آمریکا تلاش‌های ونزوئلا برای مبارزه با این بیماری را بی‌نتیجه گذاشته است، دولت ترامپ طرحی را ارائه کرده مبنی بر اینکه تنها زمانی تحریم‌های ونزوئلا را بر خواهد داشت که مادورو، رئیس‌جمهور فعلی دفتر خود را ترک کند. اگرچه آمریکا این اقدام را به عنوان یک انتقال قدرت متوازن معرفی کرده است، اما اینگونه نیست؛ زیرا مادورو اجازه نخواهد داشت در انتخابات آینده شرکت کند، بلکه نامزد منتخب آمریکا، «خوان گوایدو» در انتخابات شرکت خواهد کرد. آمریکا سلامت مردم ونزوئلا را به گروگان گرفته و از کرونا به منظور باج‌خواهی از مادورو سوء‌استفاده می‌کند تا وی کودتا را بپذیرد.

ایران: جنگ اقتصادی
در چین قصد آمریکا به راه انداختن جنگ تبلیغاتی، در ونزوئلا باج‌خواهی و در ایران، ایجاد جنگ اقتصادی است. اعمال تحریم‌های غیر‌قانونی آمریکا بر ایران، تلاش‌های ایران برای مبارزه با بیماری کرونا را تخریب کرده است. «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران، محروم‌سازی ایران در زمان شیوع این بیماری را «تروریسم پزشکی» خوانده است. درخواست ایران از صندوق بین‌المللی پول نیز با تهدید وتوی آمریکا مواجه شده است. ایران این وتو را نیز «جنایت علیه بشریت» نامیده و «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران، بار دیگر تحریم‌ها را «تروریسم پزشکی و اقتصادی» خواند. سو‌ء‌استفاده آمریکا از کرونا در ایران برای تشدید جنگ اقتصادی است.  

فلسطین اشغالی: ماسک‌های صورت
به نوشته آنتی‌وار، در اسرائیل، راهبرد آمریکا محرومیت نیست، بلکه تهیه و تدارک است. با وجود اینکه ترامپ تأکید کرده که آمریکا تجهیزات محافظت شخصی را در بحبوحه قحطی به مناطق دیگر نمی‌فرستد، اما یک رسانه اسرائیلی گزارش داد که «یک هواپیمای حامل بیش از یک میلیون ماسک جراحی برای ارتش اسرائیل در سه‌شنبه شب در فرودگاه بن‌گوریون فرود آمد. هیات تدارکات وزارت دفاع آمریکا این عملیات را انجام داده است.» این رسانه همچنین گفت که این ماسک‌ها «برای ویروس کرونا کاربرد دارند.»

آنتی‌وار با اشاره به اینکه آمریکا چهار استراتژی متفاوت را اتخاذ کرده، تصریح کرده که واشنگتن در حال سوء‌استفاده از کروناست تا به جای توجه به درخواست سازمان ملل مبنی بر آتش‌بس جهانی، جنگ به راه بیندازد.

منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *