پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ - 16 Jul 2020
 
۲
۳۱

ربیعی: نمی‌خواهیم ۴ میلیون نفر بیکار شوند

شنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۵
کد مطلب: 724031
حفظ جان و تأمین نان برای اجتناب از مرگ و فقر کرونایی رویکرد اصلی دولت است.
ربیعی: نمی‌خواهیم ۴ میلیون نفر بیکار شوند
به گزارش جهان نيوز، علی ربیعی سخنگوی دولت با انتشار یادداشتی استراتژی دولت در دوره شیوع کرونا را حفظ سلامت و جان مردم عنوان و تاکید کرد: تصمیمات ایزولاسیون بیماران و طرح فاصله‌گذاری فیزیکی و در ادامه فاصله گذاری هوشمند فیزیکی نتیجه این استراتژی است.

وی در ادامه به انتقادات مخالفان دولت نقدی زد و گفت: قصد ندارم به دو مناقشه به هم پیوسته سال‌های اخیر از سیاسیون مخالف دولت در داخل و رسانه‌های خارج که این روزها تعارض بین جان و نان را با متهم کردن دولت علیه جان راه انداخته‌اند بپردازم، بدون درک صحیح از اوضاع و احوال و دمیدن در دوگانه‌های کاذب بیشتر مردم را دچار نگرانی و سردرگمی می‌کند. پاسخ همه اینها باشد برای پس از کرونا.

ربیعی تاکید کرد: نمی‌توان از تأثیر شیوع کرونا بر اقتصاد ایران که گفته شده رشد اقتصادی جهان را سال ۲۰۲۰ به میزان ۱.۲ تا ۱.۵ درصد کاهش خواهد داد، بر حذر ماند. طبق برآورد سازمان بین‌المللی کار (ILO) شیوع کرونا حدود ۲.۷ میلیارد نفر از نیروی کار در جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد ضمن آنکه کاهش ساعات کاری ۱۹۵ میلیون نفر سبب افت درآمد و فقر می‌شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: شوک اقتصادی ناشی از شیوع کرونا بخش خدمات را بیشتر از کشاورزی و صنعت درگیر می‌کند و چون بخش خدمات ظرفیت اشتغال غیررسمی بالایی دارد، به کاهش رفاه و افزایش فقر بیشتری منجر خواهد شد؛ ۳۸ درصد شاغلین جهان در بخش‌های خدماتی فعالیت می‌کنند و نیمی از آنها در بخش غیررسمی هستند.

وی در این یادداشت به پیش‌بینی سازمان بین‌المللی کار اشاره می‌کند و می‌گوید: ادامه تعطیلی کرونایی به گسترش فقر در جهان می‌انجامد و ۸۰ درصد بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط را دچار بیشترین آسیب می‌کند.به همین دلیل کشورها به ارائه بسته‌های حمایتی روی آورده‌اند که بیشترین حجم آن اختصاص به تأمین نیازهای بهداشت و سلامت دارد.

ربیعی ادامه داد: این وضعیت در اقتصاد ایران که سال ۹۸ رشد اقتصادی نزدیک به صفر را تجربه کرده، وضعیت سخت‌تری ایجاد خواهد کرد. در حال حاضر نزدیک به ۳.۳ میلیون نفر از شاغلین رسمی کشور به طور مستقیم در معرض آسیب قرار گرفته‌اند. بیش از ۱.۵ میلیون کارگاه رسمی و غیررسمی دچار توقف فعالیت شدند. ۴ میلیون شاغل غیررسمی در کشور در معرض توقف یا کاهش فعالیت کاهش دستمزد و اخراج هستند. بیش از ۱۲ میلیون کارگر در بخش خدمات مشغول به کارند و آثار اولیه بیکاری در ۱۰ رسته‌ای که بلافاصله با شیوع بیماری دچار تعطیلی شدند هویداست.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در ۳ ماه اول کاهش ۰.۴ درصدی رشد اقتصادی اتفاق می‌افتد؛ در صورت تداوم، آثار ثانویه آن می‌تواند میزان بیکاری را به طور فزاینده‌ای افزایش دهد. مطالعات نشان می‌دهد ایجاد اشتغال جدید در صنوف تولیدی کوچک و کارخانه‌های مقیاس پایین حداقل تا دو سال پس از تعطیلی امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: عملاً طبق آمارهای وزارت کار در صورت تعطیلی درازمدت و عدم مداخله در سیاست‌های بازار کار میزان بیکارشدگان به بیش از ۴ میلیون نفر خواهد رسید. این ۴ میلیون نفر شامل ۳.۳ میلیون شغل بیمه شده و حدود ۷۰۰ هزار شغل غیررسمی است که برای جبران دستمزد آنها با حداکثر ۲ میلیون تومان در ماه برای ۳ ماه، به ۲۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت نیاز خواهد بود. ایجاد اشتغال جدید در کشور در صنایع سرمایه‌بر و کاربر به طور متوسط بیش از ۵۰۰ میلیون تومان و در بخش خدمات بیش از ۱۵۰ میلیون تومان هزینه نیاز خواهد داشت.

ربیعی با تاکید بر اینکه نباید از یاد ببریم که ما دچار اقتصاد تحریم‌زده نیز بوده‌ایم، گفت: در صورتی که دولت یازدهم در دوره قبل از تحریم‌ها کارنامه مناسبی در رشد اقتصادی، کنترل تورم و ایجاد اشتغال داشت اما با مبتلا شدن اقتصاد کشور به ویروس تحریم‌ها افزایش نرخ بیکاری تحصیلکرده‌ها و جوانان دانش‌آموخته و اشتغال ناقص به خوبی نمایان شده است.

سخنگوی دولت تاکید می‌کند که در اثر تحریم‌ها تولید ناخالص داخلی افت‌وخیز قابل ملاحظه‌ای تجربه کرده چنانکه در سال ۹۷، حدود ۲.۲ درصد کاهش داشته است و حتی تولید ناخالص داخلی سرانه در سال ۹۷ نسبت به سال پایه افت ۵.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

ربیعی می‌گوید: با تلفیق عوارض تحریم و شیوع کرونا شرایط برای ایران چقدر سخت‌تر است.

آخرین نظرسنجی ایسپا درباره تاب‌آوری اقتصادی خانواده‌ها در تهران نشان می‌دهد که ۳۴ درصد در پاسخ به این سوال که اگر به خاطر کرونا تعطیلی شهر ادامه پیدا کند، تا چه زمانی از نظر اقتصادی مشکلی نخواهید داشت، پاسخ داده‌اند «همین الان هم نمی‌توانم»
وی ادامه داد: ما نیازمند الگویی متناسب با فرهنگ، جامعه، اقتصاد و نظام سلامت در ایران بودیم. به نظر می‌رسد سیاست‌های اتخاذ شده در ایران از جهت حفظ سلامت و جان مردم نسبت به سیاست‌های جاری در جهان در مجموع کاستی نداشته است. متأسفانه در قضاوت‌های صورت‌گرفته در کشورمان معمولاً یک سیاست خاص در یک کشور را برجسته کرده و به مقایسه می‌گیرند اما مجموع اقدامات از جنبه کنترل بیماری و عملکرد نظام بهداشت و سلامت چنانچه مقایسه شود نتایج قابل قبولی به دست آمده است.

سخنگوی دولت می‌گوید: امروز بررسی‌ها نشان می‌دهد اغلب سفرهای مردم - هرچند می‌توانست صورت نگیرد - به شهرهای زادگاهی بود تا تفریحی. آخرین آمار وزارت بهداشت که در جلسه چهارشنبه گذشته هیاًت دولت ارائه شد نشان می‌دهد در مجموع روند مبتلایان شدید به کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از آن با شیب کند رو به نزول است و در ۵ استان در حالت ثابت قرار دارد.

ربیعی گفت: حفظ جان و تأمین نان برای اجتناب از مرگ و فقر کرونایی رویکرد اصلی دولت است. بنابراین دولت هیچ گاه سیاست سلامت‌محور را کنار نگذاشت.

منبع:مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
زنده باد جناب ربیعی
Iran, Islamic Republic of
...
لشکر روحانی
Iran, Islamic Republic of
زنده باد علی ربیعی گرامی
Iran, Islamic Republic of
شده خلق ایران به حیرانی
از همه وعده های روحانی
لشکر روحانی
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
مصرع اول وزن نداره اشتباه نوشتم دوم
لشکر
Iran, Islamic Republic of
کلا شعر نبود . طبع شاعری رو نداری...
Iran, Islamic Republic of
بسمه تعالی
دوباره دولت، به نام نان مردم، تصمیم گرفت به ادارات، کارگاهها و برخی مشاغل، مجوز بازگشایی دهد.
آیا مردمی که کارگر و کارمند هستند یا کار عقب افتاده دارند می توانند با این بازگشایی، در خانه بمانند؟ آیا دست خودشان است؟!!!....
......
عزیز
Iran, Islamic Republic of
منافقین آلبانی نشین به سخنگوی دولت تدبیر و امید منفی میدهند
عزیر
Iran, Islamic Republic of
حالا خوبه عزیزخان ... خلق الله را به جهنم حواله نداد!
اظیر
Iran, Islamic Republic of
....
عزیز جان عزیز. تو خودت آلبانیایی نیستی؟
Iran, Islamic Republic of
حالا بگید جهان سانسور می کند.
من در سایت های اصلاح طلب انتخاب و فرارو، کامنت های که صد بار رقیق‌تر از این کامنت است را فرستادم ولی نه تنها چاپ نکردند حتی نقطه چین آنرا هم چاپ نکردند و حتی جزء آمار نظرات دریافت شده هم نیاوردند
صد رحمت به جهان
Iran, Islamic Republic of
این فحش گذاشتن علیه مخالفان دولت، برازنده همان آلبانی نشین هاست
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
اینکه نمی خواهید 4 میلیون نفر بیکار بشن دلیل خوبی است برای شکستن قرنطینه....؟!!!!!
Iran, Islamic Republic of
آیا کسانی که می خواهند قرنطینه را شل کنند آنهم به نام نان، تضمین می دهند که آمار مبتلایان و قربانبان، به صورت جهشی اوج نگیرد؟
هاشمی
United States
......
Iran, Islamic Republic of
........
United Kingdom
اقای ربیعی عصرایران هم از مخالفین دولته که روزی یه مقاله تند بر علیه دولت در این زمینه می نویسه؟
البته شایدم داره سیاست بازی میکنه. ....
Iran, Islamic Republic of
خوب بنده خدا راست می گوید.چهارمیلیون جوان تحصیل کرده که مجبور شدند در خانه بمانند بیکار شدند......
Iran, Islamic Republic of
....
United States
....
United States
نمی‌خواهیم ۴ میلیون نفر دیگر بیکار شوند!!!
.....
.......
Iran, Islamic Republic of
شما می دانید مسئولان از کدام اقتصاد حرف می زنند.؟نکند کرونا برای ما اقتصاد هم اورده حالا نمی خواهیم بیشتر ضرر کنیم...
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
. اگر دولت قصد خدمت به مردم را دارد امکانات اولیه برای پیشگیری از ویروس کرونا (ماسک و الکل و ... ) را به قیمت مناسب در داروخانه ها در اختیار مردم قرار دهد.....