شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - 17 Apr 2021
 
۰
۲۹
وزیر بهداشت در صحن علنی مجلس:

تا پایان اردیبهشت کرونا را مهار می‌کنیم/ الان وقت مقابله با بیماری است نه منشأیابی/ اینکه یک بیمار در پیک بیماری پشت در بیمارستان معطل نماند افتخار جمهوری اسلامی است/ ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی ما خالی است

سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب: 723642
وزیر بهداشت با بیان اینکه امروز روز منشأیابی نیست روز مقابله با بیماری است، گفت: این که یک بیمار در زمان پیک‌بیماری پشت در بیمارستان معطل نماند، افتخار جمهوری اسلامی است.
تا پایان اردیبهشت کرونا را مهار می‌کنیم/ اینکه یک بیمار در پیک بیماری پشت در بیمارستان معطل نماند افتخار نظام جمهوری اسلامی است
به گزارش جهان نيوز، سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه (19 فروردین ماه 99) پارلمان در جریان ارائه گزارش مجموعه اقدامات صورت گرفته برای مقابله با کرونا اظهار داشت: برای ما از قبل مشخص بود که یک ویروس کشور و مردم ما را گرفتار خواهد کرد.

وی افزود: در سال 2003 ویروسی تحت عنوان سارس کشور چین را گرفتار کرد و منشأ آن خفاش بود که این ویروس را به انسان منتقل کرد.

نمکی ادامه داد: این کرونای جدید یک رفتار کاملاً متفاوت نسبت به کروناهای قبلی داشت و به نوعی دیگر بروز کرد و در پی آن در کشور چین کشتار مردم را در پی داشت.

** از همان ابتدا ما برای پروازهای چین تصمیم گرفتیم 
وزیر بهداشت عنوان کرد: از همان ابتدا ما برای پروازهای چین تصمیم گرفتیم و حتی به دانشگاه‌های علوم پزشکی هم ابلاغ کردیم.

وی بیان کرد: از همان اوایل بهمن ماه ما بیمارستان‌ها را برای تجهیز آزمایشگاه‌ها و تخت آماده کردیم و از همان روزهای اول با انستیتوپاستور و آزمایشگاه دانشکده بهداشت کیت جدید تشخیص کرونای جدید را تولید کردیم. 

نمکی بر همین اساس اضافه کرد: ما اولین مورد را در پیک پاییزه به صورت H1 و N1 داشتیم و منتظر این هم بودیم که پیک آنفولانزا در زمستان بروز کند.

وزیر بهداشت همچنین یادآور شد: ما مواردی را در شهر قم در قالب سرماخوردگی آنفولانزا داشتیم که گزارش شده بود و پس از آن متأسفانه دو مورد در 29 بهمن ماه سال گذشته گزارش شد که گفتند دچار علایمی مشکوک شده که ما همان موقع گفتیم این گزارش با گزارش‌های قبلی متفاوت است و باید شک کنیم که احتمالاً همان ویروس جدید کرونا است.

** صبح 30 بهمن اعلام کردیم دو مورد بیمار مبتلا به کرونا داشتیم 
وی همچنین بیان داشت: ما در صبح روز چهارشنبه 30 بهمن اعلام کردیم دو مورد بیمار مبتلا به کرونا در قم داشتیم که البته از نظر کلینیک کرونا تشخیص داده شده بود و در پی آن اعلام شد از سه مورد آزمایش یک مورد مثبت اعلام شده است اگر چه برخی اعلام کردند که اعلام این قبل از انتخابات درست نیست اما من تأکید کردم که راستگویی خدمت به مردم است هر چند این موارد باید به تفصیل در جلسه غیرعلنی توضیح داده شود.

** کرونا در گیلان با قم دو مقوله کاملاً متفاوت بوده است 
نمکی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: البته ذکر این نکته هم ضروری است که آنچه در گیلان اتفاق افتاد با آنچه در قم رخ داد دو مقوله کاملاً متفاوت بوده است و برای تک‌تک موارد مبتلا ما توضیح داریم و همه آنها را مورد به مورد بررسی کردیم که در جلسه غیرعلنی باید گفته شود البته این به این معنی نیست که ما با مردم بیگانه هستیم.

وزیر بهداشت در ادامه تصریح کرد: امروز، روز ریشه‌یابی منشأ بیماری کرونا نیست بلکه روز مبارزه تمام عیار با این ویروس است. 

وزیر بهداشت در ادامه عنوان کرد: انشالله تا آخر اردیبهشت ماه به مهار ویروس کرونا خواهیم رسید.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه ما در بهمن ماه قبل از بروز نخستین کیس ها در 36 مبدأ ورودی، کنترل گذاشته و تب سنجی کردیم، ادامه داد: از اوایل بهمن ماه نیز خروج ماسک از کشور را ممنوع کردیم.

بیشتر بخوانید:
به‌زودی دستاورد جدیدی جمهوری اسلامی را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد


** مهمترین افتخار کشور سرگردان نشدن بیماران در دوران پیک کرونا 
وی مهمترین افتخار کشور را سرگردان نشدن بیماران در دوران پیک بیماری ناشی از ویروس کرونا دانست و گفت: این در حالی است که این ویروس بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی را به زانو درآورده، به طوری که بیماران در چمن های بیرون بیمارستان ها سرگردان هستند، این در حالی است که میزان تخت بیمارستان های اروپایی در بدترین حالت 4 تا 5 برابر ایران است.

وزیر بهداشت با قدردانی از حمایت مقام معظم رهبری در مبارزه با ویروس کرونا تاکید کرد: حمایت های ایشان قوت قلبی برای ما بود، علاوه بر این از خدمات دولت، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، سازمان های مردم نهاد و سایر دستگاه های مربوطه که ما را برای رسیدن به نقطه مطلوب کمک کردند، تشکر می کنم.

** نباید دچار توهم شده و تصور کرد که به مرحله مهار و کنترل رسیده‌ایم
نمکی گفت: در حال حاضر کشور در مرحله مدیریت بیماری است و نباید دچار توهم شده و تصور کرد که به مرحله مهار و کنترل رسیده‌ایم.

** سازمان جهانی بهداشت خواهان ارائه تجربه موفقیت‌آمیز ایران به سایر کشورها شد
وی با بیان اینکه برای واردات ماسک و لباس پرستاران با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران با مشکلات بسیار روبه‌رو بودیم، افزود: سازمان جهانی بهداشت با برقراری ویدئوکنفرانس خواهان ارائه تجربه موفقیت‌آمیز ایران در مبارزه با کرونا به سایر کشورها شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: همدلی ملی با پشتوانه مقام معظم رهبری موجب شد برای نخستین بار نمازهای جمعه، مدارس، دانشگاه‌ها، حرم مقدس امام رضا (ع)، اعتکاف و سفرهای راهیان نور در کشور تعطیل شود.

وی غربالگری عمومی که به عنوان بسیج ملی مبارزه با کرونا از آن یاد می‌شود را یکی از راهکارهای اصلی کشور برای مبارزه با این ویروس توصیف کرد و ادامه داد: با اجرای این طرح شناسایی بیماران در مراحل اولیه انجام گرفت به همین دلیل آمار بیمارستان‌ها و تعداد مرگ و میرها کاهش یافت.

نمکی اضافه کرد: با اجرای غربالگری عمومی، بیماریابی فعال‌تر شد و همین امر موجب کاهش فشار به کادر درمان و بیمارستان‌ها شد.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه تاکنون 71 میلیون نفر در بستر پرونده الکترونیک در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا شرکت کرده‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر حداقل 30 تا 50 درصد تخت‌های بیمارستان‌های ایران خالی است، علاوه بر این تعداد حدود 15 هزار تخت در نقاهتگاه‌ها آماده است.

** افزایش آمار بیماران کووید 19 به علت اجرای طرح بسیج مقابله با کرونا بود
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صحبت‌های عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی مبنی بر افزایش روزانه تعداد بیماران کرونایی اشاره کرد و گفت: با اجرای طرح بسیج مقابله با کرونا، بیماریابی افزایش یافت به همین دلیل آمار بیماران کرونایی روزانه افزایش می‌یابد اما باید به این نکته توجه کرد که با اجرای طرح مذکور بار بیمارستان‌ها کاهش و رسیدگی به بیماران افزایش پیدا کرد.

** رتبه ایران در مبتلایان و مرگ و میر مطلوب‌تر می‌شود
وی با بیان اینکه در روزهای آینده شاهد نمایش زیباتری از مقابله با کرونا خواهیم بود، تصریح کرد: فاصله بین مرگ و میر و تعداد افراد آلوده کاهش چشمگیری یافته است به گونه‌ای که از نظر ابتلا در دنیا در مرتبه هفتم و از نظر مرگ  و میر ششم هستیم که این عدد در روزهای آینده مطلوب تر می‌شود.

نمکی با بیان اینکه در گام نخست فاصله‌گذاری اجتماعی و گام دوم فاصله‌گذاری هوشمند را اجرایی کردیم ادامه داد: بر اساس نظر تمامی کارشناسان برای مبارزه و مهار کرونا باید اجرای فاصله‌گذاری استمرار داشته باشد اما باید به این امر نیز توجه شود که کشور در حال حاضر با حصر و جنگ اقتصادی روبه‌رو است.

عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: فردی که شغل او جوراب‌فروشی است را نمی‌توانیم به حال خود رها کنیم، دو راهکار وجود دارد نخست آن که باید کمک‌های مالی به این افراد پرداخت شود و دوم آن که باید اجازه ادامه فعالیت داشته باشند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه نمی‌توان تولید و صنعت را تعطیل کرد، گفت: باید با در نظر گرفتن پروتکل‌های بهداشت از فروپاشی اقتصادی جلوگیری کرده و کرونا را مدیریت کنیم. هیچ پدیده‌ای برای اقتصاد کشور سهمگین‌تر از طولانی‌تر شدن مدیریت بیماری کرونا نیست. باید این ویروس در حداقل زمان مهار شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


لشکر روحانی
Iran, Islamic Republic of
درود بر وزیر دولت تدبیر و امید
سایبری هایش
Iran, Islamic Republic of
غوغای روحانی نگر
حمید
Iran, Islamic Republic of
سوء مدیریت دولت در کمبود اقلام بهداشتی نظیر ماسک و دستکش و الکل طبی و ژل ضدعفونی و دارو کاملا"مشهود است که باعث شیوع بیشتر این بیماری شده است البته زحمات وزیر بهداشت قابل تقدیر است.
کارشناس
Iran, Islamic Republic of
نرخ سکه به 6/5 میلیون تومان نزدیک شد ناکارآمدی دولت در اقتصاد غوغا کرده است.
Iran, Islamic Republic of
همیشه همینطوره!.
Iran, Islamic Republic of
.....
بی تدبیری
Iran, Islamic Republic of
چین با جمعیت 1/5 میلیارد نفری کرونا را در عرض 2 ماه مهار کرد آنوقت ایران با جمعیت 80 میلیونی بعد از گذشت 50 روز موفق به این امر نشده و وعده پایان اردیبهشت یعنی 40 روز آینده را می دهند !
بشارت
Iran, Islamic Republic of
دوستان عزیز بدون تعصب به جناح خاصی واینکه خیلی ازاین دولت ناراضی هستیم ولی انصافا کادر درمانی کشور وشخص دکتر نمکی با وجود تحریم ها و کارشکنی ها تلاششان قابل تقدیر بوده شما چرا ایران را با کشورهای اروپایی و آمریکا مقایسه نمی کنید با آن همه کشته
France
جناب ربطی به کادر درمانی نداره انها کارشون را خوب انجام میدن .....
Iran, Islamic Republic of
...
داود
Iran, Islamic Republic of
روحانی بعنوان رئیس شورایعالی امنیت ملی و بالاترین مقام اجرایی کشور باید در مورد قرنطینه نکردن شهرها که باعث افزایش روز افزون مبتلایان به کرونا شد پاسخگو باشد.
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
.............
شاهین
Iran, Islamic Republic of
اگر 60 تن طلا و 18 میلیارد دلار ذخائر بانک مرکزی را حراج نمی کردند حالا بودجه کافی برای مهار بحران کرونا و پرداخت یارانه به افراد بیکار شده وجود داشت و اینقدر مشکلات نداشتیم.
United Arab Emirates
....
Iran, Islamic Republic of
..............
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
نمکی ما هنوز منتظر آن خبر معجزه آسای شما که وعده آینده نزدیکش را داده بودی هستیم. ...
France
بابا هنوز متوجه نشدی .... ؟
United Kingdom
در این دولت، آقای نمکی تنها وزیری است و تنها فردی است که دوستش داارم
مهندس
Iran, Islamic Republic of
حیف.. بعضی.اظهارات ... اگه نبود خیلی دوست داشتنی تر می شد.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
دكتر اين ويروس چموشه گوش نميكند موعظه را هم قبول نداره كار تمومه فقط قرنطينه
Iran, Islamic Republic of
كرونا از اين توپ و تشر ها حساب نمي برد ببم جان
United States
درود بر وزیر اصلاح طلب و توانمند بهداشت
Iran, Islamic Republic of
ضمن عرض خسته نباشید و خدا قوت به دکتر نمکی و همه پرسنل درمانی کشور ولی سوال اینجاست که چطور بیماران را به قرنطینه خانگی میفرستید در صورتی که به گفته خودتان نیمی از ظرفیت خالی است؟...
Iran, Islamic Republic of
..
...
لشکریون
Iran, Islamic Republic of
با درایت شخص اول مملکت رئیس جمهور مردمی قطعا از این بحران عبور خواهیم کرد .