پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - 28 May 2020
 
۱
۲۴

سیروس مقدم: درباره پایتخت ۶ زود قضاوت نکنید

يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۲
کد مطلب: 722871
کارگردان سریال پایتخت در واکنش به انتقاد برخی افراد گفت: در "پایتخت۵" هم عده‌ای در ماجرای سفر به ترکیه زود قضاوت کردند؛ عجله نکنید سریال ادامه دارد.
سیروس مقدم: درباره پایتخت ۶ زود قضاوت نکنید
به گزارش جهان نيوز، «سیروس مقدم» کارگردان باسابقه سینما و تلویزیون که هم اینک سریال «پایتخت»6 به کارگردانی او از شبکه یک سیما در حال پخش است، درخصوص برخی انتقادات اخیر گفت: بهتر است اول درباره واژه طنز صحبت کنم. آنچه ما از بزرگان این عرصه یاد گرفتیم این است که طنز نشان دادن واقعیت تلخ و دردناک به زبان شیرین و گزنده اما امیدبخش است؛ با این تعریف از طنز متوجه تفاوت طنز و هجو و هزل و... خواهیم شد. طنز، واقعیت اجتماعی است که شامل مسائل اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و... است. در واقع طنز واقعیات دردناک و گاهی بسیار تلخ را با لحن شیرین و مفرح به مخاطب نشان می دهد و امیدبخش است. سریال پایتخت هم از بدو خلقت آن که به ده سال گذشته می رسد، شاکله‌اش بنیاد خانواده و حول محور این جامعه کوچک (خانواده) شکل گرفت و مسائل اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی، فرهنگی و... حول این خانواده به مسائل جامعه ارتباط دارد؛ در واقع خانواده یک نمونه کوچک کل جامعه است.

* وظیفه ما نقد پرخاشگری، دروغ و بی احترامی است
وی تأکید کرد: سریالی که پس از ده سال در شش فصل تولید شده و مورد توجه مخاطب و اهل فن قرار گرفته حائز اهمیت است. دیروز نظر آقای جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره سریال را خواندم؛ ایشان هم سریال را مورد توجه مخاطب دانسته اند. علت علاقه و توجه مخاطب تنها این مهم است که پایتخت آینه تمام قد جامعه است. بهتر است عزیزان به این مهم توجه کنند که «خودشکن آینه شکستن خطاست». سوال این است که پرخاشگری، دروغ و بی احترامی در جامعه امروز دیده نمی شود؟ عصبیت و زودرنجی وجود ندارد؟ وظیفه ما سازندگان سریال به تصویر کشیدن این حقایق و در نهایت به نقد کشیدن و تقبیح آن است .

* از شوخی های «پایتخت» برداشت سیاسی نکنید
کارگردان «پایتخت» درباره شوخی با سیاسیون در «پایتخت 6» گفت: تصور این بوده و هست که آستانه تحمل و صبر در جامعه باید بالا برود. باید سعه صدر وجود داشته باشد؛ در همه اقشار جامعه از جمله سیاسیون و طیف همکاران. باید به شوخی ها و طنز «پایتخت» تنها از نگاه و زوایه شوخی نگاه کرد و از آن برداشت سیاسی نشود.

* سیاسیون از شوخی ها برداشت سیاسی نمی کنند
وی اضافه کرد: یکی از دلایل علاقمندی مخاطب به سریال، ناشی از این است که توانسته با شخصیت ها همذات پنداری کند. این شوخی ها در جامعه امروز دیده می شود؛ بسیار گسترده تر از آنچه در «پایتخت» به آن اشاره می شود. شاید یک صدهزارم این شوخی ها در پایتخت استفاده شده است. جالب است که خود سیاسیون این موضوع را کاملا درک کرده و به آن به عنوان شوخی و مزاح می نگرند.

* شوخی‌های «پایتخت» دیوار بتنی میان مردم و مسئولین را از بین می‌برد
وی درباره استفاده از این شوخی ها در سریال توضیح داد: این شوخی ها باعث می شود فضای تفاهم، علاقه و صمیمیت در میان سیاسیون بیشتر شده و مرزها و دیوارهای بتنی که بین مردم و مسئولین کشیده می‌شود را برداریم. سیاسیون خود را از مردم بدانند. به عقیده من سیاسیون خوشحال می‌شوند این دیوارها برداشته شده و فضای صمیمیت بیشتری میان خود و مردم شکل گیرد.

* منتقدان سریال صبر کنند و زود قضاوت نکنند
مقدم درباره برخی انتقادات به سریال گفت: بالاخره وقتی سریال می سازی که در این حجم مورد توجه قرار می گیرد اقلیت ناچیزی که درصد کمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، سوءبرداشت دارند و سریال را برنمی تابند. آمار و ارقام نشان از اقبال بیش از 80 درصد مخاطبین از مجموعه دارد. شبکه های خارجی و دنیا آرزو دارند که به نصف این درصد از مخاطب دست یابند. این میزان مخاطب، آمارها در تلویزیون ایران و دنیا را جابجا می کند. باید به منتقدین یادآور شوم که صبر کنند و زود قضاوت نکنند.

* در «پایتخت5» هم عده ای زود قضاوت کردند
وی افزود: در فصل 5 سریال تا قسمت 12 ما را متهم به بسیاری از موارد از جمله تبلیغ سفر به ترکیه را می کردند اما بالاخره متوجه شدند که این گونه نیست. در این فصل هم کمی حوصله کنند، باید بی ادبی را نشان دهیم تا ادب رخ بنماید.

* شخصیت های پایتخت در این 10 سال همراه با اتفاقات جامعه دچار تحول شدند
کارگردان سریال پرمخاطب «پایتخت» ادامه داد: 10 سال از عمر پایتخت سپری می‌شود. در این 10 سال دچار تحول در اجتماع بودیم؛ تحولات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... همه این احوالات بر روی انسان تاثیر می‌گذارد. ما نمی توانیم بگوییم انسان ده سال قبل هستیم که اگر بگوییم فاقد احساس و روح هستیم. خانواده نقی معمولی هم از آدم های این جامعه‌اند. همراه با اتفاقات جامعه دچار تغییر و تحول شدند؛ به دلیل همین تحولات و تغییر رفتارها برای مردم قابل باور و دوست داشتنی‌اند.

* خصوصیت پایتخت این  است که از بحران‌ها عبور کند
سیروس مقدم در ادامه درباره روند سریال توضیح داد: در مجموعه پایتخت شاهد خانواده و روابط آن هستیم. در خانواده بحران، تنش و بی اخلاقی دیده می شود همچنین افراد ممکن است به جان هم بیافتند اما خانواده پتانسیل حل مشکلات و فائق آمدن بر آن را دارد و خوب و خوشحال کنار هم قرار می گیرند. ذات «پایتخت» این گونه طراحی شده است. برای بهتاش و ارسطو چالش هایی را در این بخش شاهد هستیم اما این خصوصیت پایتخت است که از بحران ها عبور کنند و سرفراز بیرون می آیند. بهتاش در فصل گذشته در شرایط حمله داعش سیگاری استفاده کرد اما وقتی پای دفاع از ناموس به میان آمد اسلحه برداشت و به سمت داعش نشانه رفت، مخاطبان را به تحمل و صبر تا پایان سریال دعوت می‌کنم.

* به خوبی خطوط قرمز صدا و سیما را می‌شناسم
مقدم درباره این که گفته می شود سریال «پایتخت» از خطوط قرمز سازمان عبور کرده است گفت: من از جمله افراد باسابقه و با تجربه در میان گروه سازنده پایتخت هستم که با سابقه 41 سال در عرصه ساخت سریال و همکاری با سازمان صدا و سیما به خوبی به خطوط قرمز و محذورات آن اشراف دارم. اگر بازنشسته شوم سازمان می تواند مرا به عنوان ناظر پخش استخدام کند. تیم سازنده پایتخت از جمله بنده و خانم غفوری و دیگر دوستان، پایتخت را به مانند فرزند خود می دانیم و از آن مواظبت می کنیم تا به جاهای بد نرود و الفاظ بد به کار نبرد.

* سانسوری در کار نیست
این کارگردان پیشکسوت تلویزیون به حذفیات مجموعه اشاره کرد و گفت: من و همکارانم از پایتخت محافظت می کنیم تا شسته و رفته روی آنتن برود. برخی از موارد در هنگام فیلمبرداری ضبط می شود که ممکن است در شرایط فعلی جامعه ایجاد حساسیت کند و آن را تعدیل می کنیم. این موارد عنوان سانسور به خود نمی‌گیرد. ممکن است بعضی از کلمات یا دیالوگ ها را برای اکثریت مخاطب مناسب نبینیم؛ بنابراین ملاحظات را رعایت می کنیم تا سریال به سلامت روی آنتن برود و دچار سوء برداشت و سوءتعبیر نشویم؛ این به معنی سانسور نیست. این نوع اصلاحات را که به محتوای اثر لطمه نمی‌زند سانسور نمی‌دانم.

* تعامل خوبی با سازمان صدا و سیما داریم
سیروس مقدم در ادامه گفت و گو خاطرنشان کرد: «پایتخت» با ملاحظات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی جامعه آماده می شود و مانند فرزندمان مراقبش هستیم. با سازمان تعامل خوبی داشته و داریم. تمام فیلمنامه توسط دوستان سازمان خوانده شد و آقای مهدی فرجی به عنوان مشاور و نماینده سازمان با گروه همکاری دارند و همچنان هم کنار ما هستند و با هم جلو می‌رویم. ایشان مورد قبول ما و سازمان هستند و با این روش کار را مدیریت می کنیم و به آنتن می رسانیم. من خواهشم از همه دوستان این است که به این کوتاه کردن و کم و زیاد شدن ها با این زاویه نگاه کنند. تنها موردی که باعث دلخوری من شد قسمت 8 سریال بود.

* می دانم چه فشاری بر معاونت سیما وارد می‌شود/ از حمایت شان تشکر می‌کنم
وی ادامه داد: تیم پایتخت از جمله خودم، خانم غفوری، آقایان نابنده، مهرانفر، احمدی، افشار و... همه می دانیم مدیران سازمان از همه جهت تحت فشار هستند و محذوراتی دارند. می‌دانیم چه فشاری بر معاونت سیما و دیگر دوستان وارد می شود تا پایتخت به سلامت روانه آنتن شود برای ما قابل درک است و از حمایت‌شان تشکر می‌کنم.

اصغر سمسارزاده پس از سال‌ها در یک برنامه زنده حضور پیدا می‌کند
اصغر سمسارزاده چهره محبوب ، قدیمی و شناخته شده عرصه کمدی که سالیان متمادی موجب شادی و خنده مخاطبان خود را فراهم آورده قرار است این بار در برنامه زنده «صبح عید با شما»رادیو ایران حضور داشته باشد. 

ساجد قدوسیان تهیه کننده و سردبیر برنامه «صبح عید با شما» ضمن اعلام این خبر افزود: اصغر سمسارزاده بدون شک از محبوب ترین هنرمندان و کمدین‌های سرزمین ماست و بارها هنگام ضبط برنامه «صبح جمعه با شما» در حضور مردم شاهد استقبال کم نظیر مخاطبان و طرفداران این هنرمند مردمی بوده‌ام. 

هرچند اصغر سمسارزاده سالهاست که با برنامه «صبح جمعه با شما» همکاری می‌کند اما کمتر دیده شده که او به صورت زنده در برنامه‌ای حضور پیدا کند. به همین جهت و به دلیل شرایطی که ویروس کرونا برای مردم دنیا و کشورمان ایجاد کرده از اصغر سمسارزاده خواستم تا به استودیوی پخش رادیو ایران بیاید و در طول برنامه «صبح عید با شما» و به صورت زنده فضای مفرحی را برای مخاطبان ایجاد کند. ایشان پذیرفتند و به امید خدا یازدهم فروردین در برنامه حضور دارند. 

برنامه «صبح عید با شما» ویژه برنامه گروه صبح جمعه با شما در ایام نوروز است که هر روز ساعت 09:30 صبح تا 12 ظهر به تهیه کنندگی و سردبیری ساجد قدوسیان از آنتن رادیو ایران پخش می‌شود.

منبع:تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
....
Iran, Islamic Republic of
آقای مقدم قبول کنید به لحاظ کیفیت و محتوا فاصله زیادی بین پایتخت یک و شش است.ضمنا از زحمات شما تشکر می کنیم.
Iran, Islamic Republic of
و سریال را ادامه دهید. چه اشکالی دارد سالیان سال مهمان خانه های مردم و دلخوشی آنان باشد
Romania
بیشتر فیلمها و سریالهایی که از زیر دست سریال سازان ایرانی در میاد فرمولش اینه 29قسمت دروغگویی و خیانت و لودگی و ...و بدآموزی و جااندختن جذابیتهای پستی و رذالت و قسمت سی ام متحول شدن
Iran, Islamic Republic of
....
نیما راسخ
Iran, Islamic Republic of
فیلمنامه بشدت ضعیف است.خدا رحمت کند مرحوم الوند را.قلم او بود که مجموعه ی پایتخت را از فرش به عرش می برد.
Iran, Islamic Republic of
جناب سیروس مقدم: دست مریزاد
مردم
Iran, Islamic Republic of
بسیار عالی هست. تشکر از شما و عوامل.
سرباز حاج قاسم سلیمانی ام
Iran, Islamic Republic of
آقای مقدم 1- در قسمت اول این سریال یک پسر بالغ 14 ساله، خانم ریمافر رو بغل کرد و بوسید 2- بازیگر نقش بهتاش لباس های جلف میپوشه و با نامحرم آشکارا رابطه داره و کلمات زشت و رفتار نامناسبی با مادر و اقوامش داره 3- مکررا اسم ، مرتضی عقیلی بازیگر فیلمهای مستهجن دوره طاغوت در فیلم برده میشه ، در خصوص این مفاسد آشکار چگونه باید قضاوت کنیم.؟؟؟!!! شما توضیح بدید!!!!
Iran, Islamic Republic of
آقای مقدم عزیز از شما انتظار نداریم بجای پذیرفتن ایرادات اساسی متعدد، از اقبال ۸۰ درصدی برای رد انتقادات به‌حق مردم سوءاستفاده کنید!.. ما و همه اطرافیانمون مخاطب پایتخت هستیم و اصولا آدم تا کارو نبینه که نمیتونه بهش انتقاد داشته باشه. می‌فرمایید صبر کنید تا انتها، مثل فصل قبل که آخرش خوب تموم شد! ولی انتقاداتی که به پایتخت۵ وارد بود باوجود فینال خوبش همچنان پابرجاست. لطفا سعی نکنید نکات منفی رو با تکیه بر نکات مثبت بپوشونید!
Iran, Islamic Republic of
آقای مقدم سلام
زبان شیرین با تمسخر فرق میکند
در طنز باید نقد و اصلاحگریی هم باشد نه صرفا نمایش واقهیات..
Iran, Islamic Republic of
. این دیالوگ رحمت با ارسطو که با فهیمه زیر یه سقف بلولیلیم تا بچمون به دنیا بیاد بسیار وقیحانه و اصلاذقابل توجیه نیست!!!
سرباز حاج قاسم سلیمانی ام
Iran, Islamic Republic of
...
مجید
Iran, Islamic Republic of
اقبال ۸۰ درصدی بینندگان شما رو به اشتباه نیندازد، چون این اقبال علت هایی دارد:
۱) ارتباط خوبی که پایتخت یک تا پنج با مردم برقرار کرده است. این ارتباط آنقدر زیاد است که بسیاری از ایرانی ها چندین بار پایتخت ۱ تا ۵ را با علاقه تماشا کرده اند.
۲) در این ایام مردم در قرنطینه هستند و با توجه به تصوری که از پایتخت دارند، این سریال رو نگاه می کنند. اگر مردم از صدا و سیما خواستند که پایتخت ۶ رو برای چندین و چند بار، بازپخش کند، اونوقت بفرمائید اقبال بسیار زیاد بوده است.


بهرحال جناب مقدم عزیز، تصور می شود، با رحلت خشایار الوند، همه چیز افتاده دست محسن تنابنده.....
Pakistan
....
United States
مهم اتفاقات بعدی نیست.......
حسین
Iran, Islamic Republic of
دیگه واسه چی بگید همه چی رو که گفتید
Iran, Islamic Republic of
اشتباهات و مشكلات سريال قابل جبران نيستند ، بهتر است وعده سر خرمن ندهند !!!
Pakistan
11 قسمت گذشت !! با پولی که گرفتن یک افتضاح تحویل دادن...(1تا 5 خوب بود ادامه این سریال توجیه ندارد...)
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
فارغ ازاینکه دراین سریال با برخی از سیاسیون شوخی شده است برخلاف پایتخت ۵، داستان هم جذاب نیست.
Iran, Islamic Republic of
اشکالات سریال پایتخت
۱- حضور یک طلبه ی جوان معمم در جلسه ی جشن برای اهدای عضو میتی که این مجلس هیچ تفاوتی با مجلس پارتی نداشت
۲_ رقص و پایکوبی با موزیک تند و نور پردازی
۳- نشان دادن قلب و ابراز عشق توسط دو مرد نسبت به یک خانم به وضوح و با کمال بی شرمی
۴- تمسخر نماینده ی مجلس متعهد و متدین و حزب اللهی به صورت شنیع
😔😔😔😔😔

5. رقص و پایکوبی دسته جمعی با موسیقی بسیار تند
6. ترویج ارتباط با جنس مخالف
7. نادیده گرفتن احکام شرعی مانند مثله کردن تمام بدن میت مسلمان و این ادعا که اصلا قبر ندارد.
8محل مهر در پیشانی نقی و تمسخر شدید و پوشیدن یقه شیخی و تظاهر به دین داری و پوشیدن دو انگشتر و...
Iran, Islamic Republic of
من فکر میکردم رسانه انقلابی و دینی هستید ولی از این فکر اشتباه برگشتم
در سریال پایتخت که و ریال هم نمی ارزد چندین اشکال واضح و ضد دین و اخلاق و ممعنویت وجود دارد ولی انعکاس موثری در رسانه شما نبود و اشکالات را ارسال هم کردم ولی کاری نشد ..
Iran, Islamic Republic of
کاش با پایتخت 5 در اوج خداحافظی میکردید..