جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - 29 May 2020
 
۰
۶

خانه در تهران متری چند شد؟

جمعه ۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۰
کد مطلب: 722728
اسفند ۱۳۹۸ در شرایطی که معاملات مسکن شهر تهران تحت تاثیر ویروس کرونا ۲۴ درصد کاهش پیدا کرد، میانگین قیمت خانه با رشد ماهانه ۸.۷ درصد به ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان در هر متر مربع رسید.
خانه در تهران متری چند شد؟
به گزارش جهان نيوز، روند صعودی قیمت مسکن در شهر تهران که از آذر ماه ۱۳۹۸ آغاز شده بود در اسفند ماه نیز با وجود افت ۲۴ درصد ماهانه و کاهش ۲۱ درصد سالانه معاملات متوقف نشد.

مطابق اعلام دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر متر خانه در شهر تهران بر اساس معاملات انجام شده در اسفند ماه ۱۳۹۸ به ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸.۷ درصد و ۴۲.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

تعداد معاملات مسکن پایتخت، اما در آخرین ماه از سال گذشته با کاهش ۲۴ درصد نسبت به بهمن ماه و افت ۲۱ درصد نسبت به اسفند ماه سال قبل از آن به ۱۰ هزار و ۲۴۲ فقره رسیده است.
 
کاهش ۳۵ درصدی سالیانه تعداد معاملات
ارزش ریالی معاملات انجام شده مسکن شهر تهران در اسفند ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۴ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بوده که نسبت بهمن ماه ۷.۵ درصد کاهش و نسبت به اسفند ماه سال قبل از آن ۱۸ درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر ارزش کل معاملات مسکن شهر تهران در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۹۶ هزار میلیارد تومان بوده که از رشد ۸.۱ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ حکایت دارد.

با این حال تعداد کل معاملات ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش داشته است. سال ۱۳۹۸ در شهر تهران ۸۴ هزار و ۹۰۱ فقره معامله مسکن انجام شده که نشان می‌دهد تعداد معاملات نسبت به سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۳۵ درصد کاهش داشته است.

همچنین در سال ۱۳۹۸ متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان بوده که از افزایش ۶۱.۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ حکایت دارد.

اسفند ماه رتبه دوم رشد ماهانه قیمت
از آذر ماه ۱۳۹۸ مطابق همین گزارش روند صعودی قیمت مسکن شهر تهران پس از چهار افت ماهانه قبل از آن، آغاز شده است؛ به طوری که نرخ رشد ماهیانه قیمت در آذر ماه ۶.۸ درصد، در دی ماه ۳ درصد، بهمن ماه ۳.۸ درصد و در اسفند ماه ۸.۷ درصد بوده است. این بالاترین نرخ رشد ماهیانه قیمت از اردیبهشت ماه بود. اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ قیمت مسکن در عرض یک ماه ۱۱.۴ افزایش پیدا کرد.

این روند صعودی پس از آن شروع شد که قیمت ارز متاثر از تغییر نرخ بنزین و افزایش تقاضا با رشد مواجه شد که تاثیر خود را به شکل دو برابر شدن تعداد معاملات و رشد تدریجی قیمت در بازار مسکن پایتخت نشان داد.

با ورود ویروس کرونا از ابتدای اسفند ماه که به از دست رفتن رونق معاملات شب عید انجامید، انتظار می‌رفت قیمت‌ها نیز به ثبات برسد، اما بر خلاف انتظار در آخرین ماه از سال ۱۳۹۸ بازار مسکن شهر تهران درگیر رکود تورمی شد.

منبع:ایسنا
برچسب ها: خانه مسکن تهران
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
چی شدپس؟!
شماکه خبرزده بودید قیمت مسکن پایین میاد
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
افزایش ۴۲ درصدی قیمت مسکن در تهران به خاطر بی مدیریتی و بی نظارتی دولت بوده است.
United Kingdom
با کرونا و‌ تداوم آن باید شاهد کاهش شدید قیمت مسکن در تهران بود.کسی دیگه نمی خره و‌همه میرن به سمت بورس.
Iran, Islamic Republic of
مسکن گران شد
مسکن چه ربطی به دلار و تحریم دارد که مرتب بالا می رود؟ مشکل، ناتوانی دولت، دولتمردان، مسئولین و نمایندگان مجلیس در اداره امور جاری کشور بوده است.
گرانی مسکن ربطی به دلار و تحریم و آمریکا ندارد دولت و مسئولان مقصر اصلی هستند.
Iran, Islamic Republic of
اگر کرونا ادامه داشته باشد باید منتظر کاهش شدید جمعیت در تهران و کلانشهرها بود و قیمت مسکن به شدت نزولی میشه.