دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - 1 Jun 2020
 
۰

جزای شایعه پراکنان کرونایی چیست؟

شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۹
کد مطلب: 721781
عضو هیئت مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی کشور گفت: درقانون جرایم رایانه‌ای برای عفت و اخلاق عمومی، هتک حیثیت و نشر اکاذیب قوانین و مجازاتهایی وجود دارد.
جزای شایعه پراکنان کرونایی چیست؟
به گزارش جهان نيوز، احمد محمدی سهروردی عضو هیات مدیره علمی انجمن آیین دادرسی مدنی کشور در مورد مجازات شایعه پراکنان اخبار کرونا در شرایط امروز گفت: در قانون جرایم رایانه‌ای برای عفت و اخلاق عمومی، هتک حیثیت و نشر اکاذیب قوانینی وجود دارد.

وی افزود:فضای مجازی پدیده نوظهوری در جامعه است و متاسفانه ‌فرهنگ‌سازی و آموزش های کافی در این زمینه اتفاق نیفتاده به‌همین علت است که دستگاه قضا به موضوع در چنین شرایطی ورود می کند.

محمدی گفت: بر اساس ماده 18 قانون جرایم رایانه‌ای هر کس به قصد ضرر رساندن به دیگران یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به‌وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با‌‌ همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، مجرم است.

وی تصریح کرد: فرد خاطی چنانچه با انجام این عمل ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد کند یا نکند، علاوه بر اعاده حیثیت، به حبس تا دو سال یا جزای نقدی  تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

عضو هیات مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی کشور گفت: متاسفانه امروز به‌ واسطه این شبکه‎های اجتماعی، دشمن قادر است به خلق‌ و خوی مردم، اعتقادات، خواسته‌ها و روان آن‌ها راه یابد و‌ باید یک چاره‌اندیشی علمی و اصولی در این رابطه داشته باشیم.

منبع:فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *