شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹ - 28 Mar 2020
 
۴
۳۴
ضدانقلاب چه خطوطی را پیگیری می‌کند؟

چرایی برجسته‌سازی قم به‌عنوان نقطه آغاز کرونا در ایران/ رادیو فردا: روحانیون حاضر به تسلیم و پذیرش نظر پزشکان و متخصصان نیستند!

شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۲۷
کد مطلب: 720181
از نقل قول شبکه طرفدار سلطنت‌طلبان از مرحوم آیت‌الله العظمی بهجت که 10 سال پیش دار فانی را وداع گفته است تا آمارهای مشکوک و نجومی که رسانه وابسته به آل‌سعود با هیجان فراوان مخابره می‌کند، تنها نمونه‌ای کوچک از این سناریو است
چرایی برجسته‌سازی قم به‌عنوان نقطه آغاز کرونا در ایران/ رادیو فردا: روحانیون حاضر به تسلیم و پذیرش نظر پزشکان و متخصصان نیستند!
گروه سیاسی جهان نيوز: تلاش برای استفاده از تمام عوامل، اخبار و گزاره‌ها برای تحت تاثیر قرار دادن حداکثری فضای افکار عمومی جامعه ایران تبدیل به سناریوی تغییرناپذیر رسانه‌های ضدانقلاب فارسی‌زبان در برهه‌های گوناگون شده است؛ سناریویی که هیچ قید انسانی و اخلاقی آن را نقض نمی‌کند و شامل هر طیف از سوژه‌های خبری می‌شود.
 
بر پایه گزارش وطن امروز، این روزها هم شیوع ویروس کرونا و حساسیت طبیعی جامعه و مقامات مسؤول نسبت به فراگیری و کاهش گستره آن تبدیل به مهم‌ترین بهانه برای پیشبرد اهداف سیاسی این رسانه‌ها شده است؛ از نقل قول شبکه طرفدار سلطنت‌طلبان از مرحوم آیت‌الله العظمی بهجت که 10 سال پیش دار فانی را وداع گفته است تا آمارهای مشکوک و نجومی که رسانه وابسته به آل‌سعود با هیجان فراوان مخابره می‌کند، تنها نمونه‌ای کوچک از این سناریو است؛ سناریویی که پیش از هر چیز در پی بهم ریختن آرامش روانی جامعه در مواجهه با این بحران و در مرحله بعدی به دنبال استفاده از این ناآرامی برای پیشبرد هدف دیگر یعنی تشکیک در اعتبار نظام، تعمیق امواج بدبینی میان مردم و مقصر معرفی کردن نهاد دین و روحانیت است. در همین زمینه تلاش گسترده رسانه‌های ضدانقلاب که منجر به گاف‌هایی همانند نقل قول خیالی از آیت‌الله بهجت در شبکه «من‌وتو» نیز شد، نماد و نمودی از پیگیری خط برجسته‌سازی سوژه کرونا برای افزایش فشارهای منطقه‌ای و جهانی به کشورمان است.
 
* مذهب در مقابل سلامت
آغاز شیوع ویروس کرونا از شهر قم که پیشینه و بافتی مذهبی دارد، به‌رغم تمام تلاش‌ها و همراهی‌های نهادهای مذهبی که با تعطیل کردن برنامه‌ها و مناسک خود به دنبال جلوگیری از گسترش این ویروس رفتند، تبدیل به یکی از خط‌های اصلی این رسانه‌ها برای تعریف کردن نهاد دین به‌عنوان عامل شیوع کرونا و بی‌اعتنایی به سلامت مردم شد. رسانه ضدانقلابی «رادیو فردا» هم بر مبنای همین خط در مقاله‌ای با عنوان «جمهوری اسلامی؛ تسلیم کرونا یا فقیهان؟» سعی کرد اساس شیوع کرونا و تبدیل شدن آن به مهم‌ترین تهدید جانی حال حاضر مردم ایران و منطقه را به بینش روحانیت شیعه ارتباط داده و با چشم‌پوشی نسبت به گستره جهانی این ویروس و ده‌ها کشوری که مشغول مقابله با آن هستند، نوشت: «حالا اما ویروس کرونا در حالی کارآمدی جمهوری اسلامی را به چالش طلبیده که نه می‌توان آن را مانند یک منتقد و مخالف سیاسی بازداشت، محاکمه و مجبور به اعتراف اجباری کرد و نه مانند یک دگراندیش مذهبی می‌توان چماق تکفیر و خروج از دین را بر سر او کوبید و حذفش کرد. دست روحانیون و فقها برای مقابله با کرونا خالی است و مردم نیز این را می‌دانند ولی روحانیون حاضر به تسلیم و پذیرش نظر پزشکان و متخصصان نیستند!» تا برخلاف همراهی گسترده نهادها و دستگاه‌های حاکمیتی با نظرات جامعه پزشکی برای مهار این ویروس، آنچه رخ داده است را منتسب به روحانیت و عدم باور به نظرات پزشکی بداند.
 
* قم مرکز کرونا و تهدیدی جهانی
برجسته‌سازی قم به‌عنوان نقطه آغاز کرونا در ایران، تبدیل کردن آن به نمادی از نهاد دین و تلاش برای عامدانه نشان دادن این مسأله اما روی دیگری نیز دارد و آن تلاش برای معرفی جمهوری اسلامی به‌عنوان سرمنشأ این ویروس و وارد آوردن فشارهای مضاعف اقتصادی است؛ امری که می‌توان مهم‌ترین شاهد مثال آن را توئیت مارک دوبوویتز، رئیس لابی صهیونیستی FDD دانست که نوشته بود: «ویروس کرونا کاری کرده که تحریم‌های اقتصادی آمریکا نمی‌تواند؛ [کرونا] صادرات غیرنفتی ایران را قطع کرده است»، روزنامه گاردین نیز در گزارشی قم را «هاب» یا مرکز اصلی گسترش ویروس به کل منطقه خاورمیانه عنوان و بیان کرد کشورهای دیگری که شیعیان آن به قم رفت‌و‌آمد می‌کنند و برای زیارت به قم می‌روند، مانند بحرین، کویت، عراق و لبنان از این طریق به ویروس آلوده شده‌اند. این روزنامه بعد از این، به جمعیتی از مردم عراق و سوریه اشاره کرده که دسترسی درستی به سیستم بهداشتی ندارند و به دلیل درگیری‌های نظامی در این کشورها آواره هستند و سعی کرده است نشان دهد در صورتی که این افراد دچار این بیماری شوند- که البته ضعیف‌تر از باقی اعضای این جوامع نیز هستند- ایران مسؤول اصلی آنهاست. روزنامه نیویورک‌تایمز نیز در گزارشی ایران را دومین نقطه کانونی شیوع ویروس کرونا بعد از چین عنوان و اعلام کرد ریشه سرایت این ویروس به عراق، بحرین، کویت، عمان، لبنان، امارات و کانادا همه به یک مسافر ایرانی‌تبار باز‌می‌گردد. شبکه خبری CNBC نیز دولت ایران را مانند روزنامه نیویورک‌تایمز به اهمال، کم‌کاری، ناتوانی و پنهانکاری درباره شیوع ویروس کرونا متهم کرد. شبکه العربیه هم که در فضای مجازی بیشترین فعالیت را در شناساندن ایران به عنوان نقطه کانونی شیوع ویروس کرونا در منطقه غرب آسیا داشته است، ضمن تلاش برای معرفی ایران به‌عنوان عامل اصلی انتقال ویروس کرونا به اکثر کشورهای جهان، با آوردن نقل‌قولی از شیرین عبادی خواستار اعمال اقدامات حقوقی علیه ایران به دلیل ادامه داشتن پروازهای هواپیمایی ماهان در طول چند هفته گذشته شده است.
 
* ضدانقلاب چه خطوطی را پیگیری می‌کند؟
به طور کلی خطوط عملیات روانی رسانه‌های خارجی و بویژه ضدانقلاب را می‌توان تلاش برای خاص جلوه دادن شهر قم در شیوع این ویروس و عاملیت‌بخشی روحانیت در آن، معرفی ایران به عنوان کانون و مبدا انتقال کرونا به سایر کشورهای منطقه، انتشار آمارهای نجومی و متعدد با نیت بی‌اعتبار کردن جایگاه ساختار رسمی کشورمان و معرفی قشر مذهبی به‌عنوان جمعیتی در تضاد با دستاوردهای علمی و مانع بر سر راه‌های پیشگیری در این زمینه دانست. در این میان با توجه به مجموعه راهکارهایی از جمله تعطیل اعلام کردن مدارس و دانشگاه‌ها و توصیه برای عدم مسافرت که برای مقابله با گسترش این ویروس در پیش گرفته شده است، می‌توان پیش‌بینی کرد در روزهای آینده این رسانه‌ها تلاش مضاعفی را صرف هراس‌آفرینی به بهانه این تعطیلات پی بگیرند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محمد
به ضد انقلاب چه مربوط.شما میخواهید واقعیتها را تحریف کنید.خوب از قم شروع شد.همانطور کهدممکن بود از هر جایی دیگر شروع شود.در قم همه جور ادم رفت و امد دارند.
United States
قم باید قرنطینه بشه ....!!!
امیدی
باید آمزیکا و رژیم صهیونیستی نابود بشه تا جهان از خباثت این دو رژیم نجات پیدا کنه
Iran, Islamic Republic of
از قم شروع نشد. از قم شروعش کردن. یعنی از قم جاسازی و رسانه‌ای شد تا با یه تیر، دونشان بزن. زرنگ باشید. وگرنه از چین، به همه نقاط دنیا و ایران رفت‌وآمد بوده، صد برابر قم.
United Kingdom
....
United States
همسایه ی ایرانی ما را با آمبولانس و بدون سر و صدا در حالی که ماسک به صورت داشت و سرفه های خشک از ته سینه میزد؛ بردند و چند روز است خبری نداریم.... آمار خیلی بالاتر است.... تورنتو... کانادا
Iran, Islamic Republic of
بی سر و صدا بردنش شما چطور از ته سینه سرفه های خشکش رو شنیدی و با ماسک دیدیش و ...؟
United States
از پشت پنجره... تو خیابان... صدای سرفه هایش به زحمت میامد...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اگه قم قرنطینه میشد ویروس اینهمه سراایت نمیکرد
Iran, Islamic Republic of
همین گیلان که شده دومین مرکز عفونت ....
Iran, Islamic Republic of
اگر قرنطینه جواب میداد که از چین و ماچین به برزیل و آرژانتین نمیرسید که.بعد برادر من،ملت هزار تا کار دارن،یکی ایدز میگیره که نباید کل مملکت رو قرنطینه کرد که هی بلغور میکنید.عقل کدام عاقلی اینجور گفته.
Iran, Islamic Republic of
ایدز چه ربطی به بیماری ویروسی بزاقی داره
United States
یعنی سواد 1 نفر چقدر می تونه باشه که ایدز را با یک ویروس بزاقی مقایسه می کنه
Iran, Islamic Republic of
مرد حسابی اگر دوتا گزارش درمودد کرونا رو گوش میدادی میفهمیدی چه فرقی داره
Iran, Islamic Republic of
ببخشید که اکثر مسؤولین کرونا گرفته مال تهرانن و هیچ ربطی هم به قم نداشتن مثل جناب صادقی و ابتکار
United States
....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه برخی ازروحانیون هم به این شایعات دامن می زنند مثلا با تعطیلی موقت نمازجمعه و تجمعات مذهبی مخالفت می کنند درحالیکه این تفکر بازی کردن درزمین آنهاست
امیدی
برادر اگر دشمن در این مورد پیروز شود باید هر از چند ماهی شاهد یک ویروس جدید باشیم و کشور را در طول سال تعطیل کنیم
Iran, Islamic Republic of
.....
امیر
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز اگراین بیماری فقط در ایران بود شاید مثل خیلی چیزهای دیگرمیشد براش دشمن تراشید ولی بیماری جهانی است پس واقع بین باش واز احساس کور کورانه به دورباش
United Arab Emirates
.....
Iran, Islamic Republic of
چه افراد و دستگاه هایی در داخل کشور ، با چه هدفی شهر قم را به عنوان منشأ اصلی انتشار ویروس کرونا معرفی کردند؟
امیدی
نتیجه ی انتخابات مجلس دشمنان خارجی و دنباله های داخلی را خیلی سوزونده
United States
.....
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز چه ربطی داره مگر چین انتخابات داشت کرونا امد فرافکنی نکن جان مردم ارزش دارد
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
اگر کمی مطالعه می کردی، ربطش رو می فهمیدی. دقیقا شب قبل از انتخابات گفتن که تو قم کرونا اومده. مردم رو ترسوندن تا مشارکت پایین بیاد و جناح مخالف بازنده بشن. خداروشکر که نقشه شون نگرفت.
حتی حضرت آقا هم به این موضوع اشاره کردند. لطفا اول تحقیق کنید و بعد اظهار نظر بفرمایید.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
عملکرد این ۲ هفته‌و صحبتهای اقایان جای برای دفاع نمی گذارد...