يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - 31 May 2020
 
۱
۷

پاسخ همتی به کاسبان FATF؛ نرخ ارز باز خواهد گشت

پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۷
کد مطلب: 720044
رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام تاکید کرد: کشورمان توانسته است تاحدود زیادی ارتباط تحریم ناپذیری با نظام پولی و مالی دنیا، خارج از چارچوب FATF ، برقرار کند و بانک مرکزی نیز، با همراهی سایر بخش‌های اقتصادی، تلاش خود را در جهت تسهیل پایدار نیازهای تجاری کشور، بی‌وقفه ادامه خواهد داد.
رئیس کل بانک مرکزی پاسخ کاسبان FATF را داد
به گزارش جهان نيوز، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: این روزها، برخی نوشته‌ها ومصاحبه‌های من درخصوصFATF مورد استناد افرادی از گرایش های مختلف قرار میگیرد. در این زمینه ذکر این نکته را ضروری میدانم که بانک مرکزی، نهادی تخصصی وحرفه ای است و در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری نظرات کارشناسی خود را گفته و بر آن اصرار می ورزد.

کما اینکه، در موردFATF نیز در دولت، مجلس و در مجمع تشخیص مصلحت نظام، موضع بانک رابه صراحت بیان کردم. لذا، همانطور که در مجمع، براساس مصالح ملی نظرخود را گفته‌ام، بهمان صراحت درمقابله با جو روانی که دشمنان، با تکیه بر تصمیم FATF ، برای لطمه زدن به اقتصاد کشور و بی‌ثبات کردن بازارها، ایجاد می‌کنند، برمبنای وظیفه و مصالح ملی عمل کرده‌ام باز هم تأکید میکنم: کشورمان توانسته است تاحدود زیادی ارتباط تحریم ناپذیری با نظام پولی و مالی دنیا، خارج از چارچوب FATF ، برقرار کند و بانک مرکزی نیز، با همراهی سایر بخش های اقتصادی، تلاش خود را در جهت تسهیل پایدار نیاز های تجاری کشور، بی وقفه ادامه خواهد داد.

در همین راستا طی چند روزگذشته صدها میلیون دلار ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه و واسطه ای کارخانجات توسط صادرکنندگان دربازارثانویه عرضه شده است، ولی به هرتقدیر حواشی تصمیمFATF، تلاش سودجویان و سفته بازان، نوسانات غیر ساختاری و ناپایداری در بازار ارز بوجود آورد. این نوسانات برای بانک مرکزی جدید نیست وبراساس تجارب گذشته و برنامه هایی که بانک مرکزی بر مبنای سازوکار بازار دارد، نرخ ارز به تدریج به تعادل ساختاری خود منطبق با متغیرهای واقعی اقتصاد کشور باز خواهد گشت.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
همین اقا تا هفته قبل جور دیگه حرف میزد و میگفت تصویب نشدن fatf اقتصاد ما را نابود میکند کدام حرفش را باور کنیم
مهدی
Iran, Islamic Republic of
.....
United States
.....
United States
....
Russian Federation
....
Iran, Islamic Republic of
....
United States
اگر اف ای تی اف تصویب شود نمیتوان به حزب الله لبنان و سایر متحدان منطقه ای پول ارسال کرد.