دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - 26 Oct 2020
 
۵
۵۷
مواضع قابل تقدیر رئیس جمهور:

تصمیمی برای قرنطینه شهری وجود ندارد/ مهم‌تر از کرونا، ویروس ترس، اضطراب و بی‌اعتمادی است/ همه مواد اعم از غذایی، اولیه و شوینده‌ در انبار‌ها وجود دارد/ دشمن می‌خواهد تولید و فعالیت اقتصادی بخوابد/ نباید بگذاریم آمریکا ویروس جدید «تعطیلی» را بر کرونا سوار کند

چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۵
کد مطلب: 719973
رئیس جمهور تأکید کرد: تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی و یا ایجاد هرگونه محدودیت به خاطر کرونا با ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
تصمیمی برای قرنطینه شهری وجود ندارد/ مهم‌تر از کرونا، ویروس ترس، اضطراب و بی‌اعتمادی است/ همه مواد اعم از غذایی، اولیه و شوینده‌ در انبار‌ها وجود دارد/ دشمن می‌خواهد تولید و فعالیت اقتصادی بخوابد/ نباید بگذاریم آمریکا ویروس جدید «تعطیلی» را بر کرونا سوار کند
به گزارش جهان نيوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت، با تأکید بر اینکه هیچ تصمیمی برای قرنطینه محل یا شهری مطرح نیست و مردم به شایعات توجه نکنند، اظهار کرد: تصمیم گیری در مورد تعطیلی و یا ایجاد هرگونه محدودیت به خاطر کرونا با ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

می‌خواهم خدمت مردم بسیار عزیز کشورمان عرض کنم مثل همه حوادثی که گاه و بی گاه کشور با آن مواجه شده و ملت و دولت در کنار هم و با همکاری و برخورد هماهنگ از آن عبور کردند، مسأله مواجه شدن با ویروس کرونا هم از همین روال پیروی می‌کند.
خوشبختانه در عرض یک الی دو هفته اخیر، تلاش‌های بسیار خوبی در کشور هم در بخش پیشگیری و هم در بخش تشخیص و هم در بخش قرنطینه افراد و هم در بخش درمان، انجام گرفته است.

نیازمند یک برخورد عالمانه با این مسئله هستیم و باید رفتار تخصصی و جدی داشته باشیم. به همین دلیل هم مسئولیت امر به ستادی واگذار شده که رئیس این ستاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است؛ بنابراین در همه امور، هم از لحاظ آمار و ارقامی که باید به مردم منتقل شود و هم توصیه‌هایی که مردم باید گوش کنند و هم مراکزی که برای تشخیص و درمان وجود دارد باید به صورت متمرکز بدون توجه به شایعات به سخنان این مرکز توجه شود.

البته برای عبور از این مسأله ممکن است به یک، دو و یا سه هفته زمان نیاز داشته باشیم. گزارش‌هایی که تا دیشب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا داد، امیدوارکننده بودند.

امروز هم گزارشی دریافت کردم که کیت‌های تشخیص را که از خارج و از طریق سازمان بهداشت جهانی (WHO) وارد می‌کردیم – که البته همچنان به روند آن ادامه می‌دهیم – توسط متخصصین داخلی ما هم این کیت تولید شده و درحال آزمایش است، همه مراحل اولیه آن مثبت و قابل قبول بوده است و در نهایت ظرف امروز و فردا که به تأیید نهایی رسید می‌توانیم در ظرف مدت کوتاهی صد‌ها هزار کیت، حتی میلیون‌ها از این کیت را تولید کنیم و در اختیار همه بیمارستان‌های کشور قرار دهیم که مردم خیالشان راحت باشد اگر موردی، شکی و تردیدی وجود دارد به راحتی پزشکان عزیز ما بتوانند به تشخیص نهایی برسند.

البته کاری که انجام می‌گیرد یک کار شبانه‌روزی، دقیق و علمی است. در مجموع روند کاهش مراجعه و پیشرفت در امر درمان را مشاهده می‌کنیم. یعنی اگر ۱۰۰ نفر در روز‌های اولیه بستری بودند، از این ۱۰۰ نفر ممکن بود ۷، ۸ نفر از دنیا بروند امروز این رقم خیلی پایین آمده است. بخاطر اینکه بر این روند مسلط شدیم. هم به روند تشخیص و هم روند درمان مسلط شدیم و این همکاری و هماهنگی را باید ادامه دهیم. دیشب هم تأکید کردم اگر قرار است جایی باید برای یکی، دو روز کمتر و یا بیشتر تعطیل شود، تشخیص‌اش به عهده این ستاد است. نه استاندار، نه فرماندار و نه وزارتخانه‌ای مرجع این تشخیص نیست. یعنی اگر فردی بیمار است، تب دارد و علایم اولیه را دارد، باید مراقبت شود و وارد آن آموزشگاه و دانشگاه نشود. اگر کسی را دیدند و علامتی را دیدند بلافاصله آن را به پزشک منتقل کنند و مراقبت‌ها انجام گیرد.

ما در جامعه هستیم و همه در کنار هم یک خانواده هستیم.

البته همان‌طور که توصیه شده است، جایی که واجب نیست برای حضور ما و رفتن در اجتماعاتی که نیاز و ضروری نیست باید کاهش یابد یا قطع کنیم. همان‌طور که برخی از برنامه‌ها و فوق‌برنامه‌ها را قطع کردند بخاطر اینکه مراقبت بیشتر شود. در مراقبت و در امر بهداشتی نباید کوتاهی کنیم.

وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تولیدی ما برای اینکه اقلام لازم را در اختیار مردم بگذارند باید همه توان خودشان را به‌کار بگیرند.

خوشبختانه در روز‌های اخیر نیروی انتظامی و تعزیرات با احتکارکنندگان برخورد خوبی داشتند باز هم این برخورد‌ها باید ادامه پیدا کند و نگذاریم که عدد کوچکی از مردم بخواهند از این امور سوء استفاده کنند تا از این مسأله به خوبی عبور کنیم و مسأله را بتوانیم به پایان برسانیم.

اما مسأله مهم‌تر از مسأله ویروس کرونا، ویروس ترس و اضطراب و تردید و بی‌اعتمادی در میان مردم است. این ویروس بدتر از آن ویروس است و نباید در مردم تردید و وحشت و اضطراب ایجاد کنیم این هم ویروسی است.

ویروس آنفلوآنزا هر سال در دنیا می‌آید و هر سال هم کشته می‌گیرد. در سال‌های اخیر و در آمریکا، آمار نشان می‌دهد بین ۱۲ هزار در سال تا سالی بوده ۱۰۰ هزار کشته آنفلوآنزا بوده است. آنفلوآنزای مختلف آمده و عده‌ای هم از بین رفتند.

تلفات کرونا بیشتر از آنفلوآنزا نیست. طبق نظر پزشک‌ها و دیشب هم متخصصین همین را می‌گفتند البته نوع انتشار، سرایت‌اش ممکن است متفاوت باشد این‌ها همه درست است. متخصصین باید بیایند و واقعیت را به مردم بگویند و برای مردم توضیح دهند.

اضطراب و ترس مردم در حد لازم باشد و وقتی اضافه می‌شود، خودش خطرناک است و می‌تواند مشکلات دیگری را درست کند.

نکته دیگری که می‌خواهم تأکید کنم درباره این شایعاتی است که در میان مردم وجود دارد که فلان شهر را می‌خواهند قرنطینه کنند یا فلان شهر را می‌خواهند یک ماه قرنطینه کنند. آن محله را می‌خواهند یک هفته قرنطینه کنند. چنین چیزی‌هایی در تصمیمات کشور وجود ندارد.

قرنطینه محله و شهر را نداریم. آنچه قرنطینه است، قرنطینه فرد است. یعنی اگر فردی علایم اولیه‌ای داشت این فرد باید قرنطینه شود. مراکز زیادی را هم در تهران پیش‌بینی کردیم.

دیشب اعلام شد، تخت‌های فراوانی آماده شده است. در شهرستان‌ها هم آماده شده است و نیرو‌های مسلح نیزگفتند که برای هر گونه کمک آماده هستند؛ بنابراین اگر در مواردی، فردی مشکوک بود و علایمی داشت، فوری در آن مراکز بستری شود و بعد هم مشخص می‌شود که این دارای این ویروس است یا به سرماخوردگی عادی و آنفلوآنزای دیگری مبتلا شده است و باید مرخص شود؛ بنابراین مردم به این فکر نباشند که فروشگاهی یا شهری بسته می‌شود و یا قرنطینه عمومی ایجاد می‌شود.

خدمت مردم عزیز و بزرگوار عرض می‌کنم همه مواد غذایی، مواد اولیه، حتی شوینده‌ها هم که این روز‌ها مقداری کم بوده در روز‌های آینده جبران خواهد شد و در انبار‌ها و ذخایر وجود دارد.

مردم هیچ گونه نگرانی از این نظر نداشته باشند البته همه باید به طور فردی مراقبت کنیم دستور‌های بهداشتی را همانطور که توصیه می‌شود، مراعات کنیم. صدا و سیما هم به عنوان مرجعی است که باید به مردم آموزش داده و اطلاعات لازم را به مردم دهد.
خدمت مردم این نکته را هم تأکید می‌کنم، به هیچ عنوان آماری که وجود دارد، نه کم می‌کنیم نه زیاد می‌کنیم و نه بزرگ‌نمایی و نه کوچک نمایی می‌شود.

دیشب هم تأکید کردم وزارت بهداشت و درمان هر آماری که هست با واقعیت برای مردم گفته شود؛ اگر فردی در سایه این بیماری فوت شده به مردم گفته شود؛ روزانه عده‌ای به طور طبیعی در همه شهر‌ها فوت می‌شوند؛ عده‌ای هم سرماخورده فوت می‌شوند؛ عده‌ای آنفلوآنزا گرفته فوت می‌شوند؛ این‌ها را پای کرونا نگذاریم؛ این‌ها عوامل خودش را دارد؛ آنجایی که وزارت بهداشت تشخیص می‌دهد بخاطر این ویروس کرونا بوده، باید برای مردم بگوید و اعلام کند.

مردم باید کاملاً اعتماد داشته باشند که آمار و ارقام به دقت برای آن‌ها بیان خواهد شد و از این نظر نگرانی نداشته باشند؛ نه از لحاظ شوینده‌ها و مواد غذایی؛ بحث قرنطینه هم که قرنطینه شهر اساساً نداریم و قرنطینه فردی درجایی است که مشکوک است و از سوی دیگر امکانات لازم در کشور وجود دارد؛ پزشک و متخصصین لازم هم داریم.

باز هم از پزشکان و پرستاران و کادر بیمارستانی تشکر می‌کنم، بخاطر آمادگی، حضور، فعالیت و ایثارشان در این روز‌ها که ادامه هم خواهد یافت.

نکته‌ای که می‌خواهم تأکید کنم، اینکه کرونا نباید تبدیل به سلاح و اسلحه دشمنان شود؛ آمریکایی‌ها و دشمنان ما در طول این مدت، حدود ۲ سال (۲۱ ماه) که الان گذشته است، با تحریم و تبلیغ‌شان همواره خواستند در این کشور، تولید و فعالیت اقتصادی بخوابد و مردم در رنج قرار بگیرند.

این مسأله ویروس یک بهانه جدیدی دست معاندین نشود که این باعث شود، کار، فعالیت و تولید متوقف شود؛ البته مراقبت‌های بهداشتی سر جای خودش است؛ اینجا هم که می‌آییم جمع می‌شویم اگر وزارت بهداشت به ما گفت قبل از ورود به جلسه باید دست‌مان را با صابون بشوریم این کار را می‌کنیم؛ یعنی هر چه وزارت بهداشت به ما بگوید انجام می‌دهیم.

نمی‌شود دولت را تشکیل ندهیم، مشورت نکنیم، تصویب نکنیم، کار مردم را حل نکنیم. ادارات و همه جا، همه مردم؛ بحمدالله همانطوری که در بیمارستان‌ها که خط مقدم است، پزشکان و پرستاران ایثارگرانه کار می‌کنند؛ همه مردم، فعالین تولید و کارخانجات همه کار می‌کنند و این کار باید ادامه پیدا کند.

نباید بگذاریم آمریکا یک ویروس جدیدی را بر ویروس کرونا سوار کند، به نام تعطیلی فعالیت‌های اجتماعی و ترس فوق‌العاده؛ این توطئه‌ای است که امروز می‌بینیم و در تبلیغات خارجی هم شما می‌بینید؛ اخیراً یکی از مسئولین رده بالای آمریکا هم راجع به کرونای ایران حرف می‌زند؛ خودشان آنجا گرفتار کرونا هستند، خودشان در آمریکا، در آنفلوآنزا ۱۶ هزار کشته دادند و برای خودشان را نمی‌گویند.

اینجا روی خود را به سمت ایران چرخانده‌اند و با مردم ایران صحبت می‌کنند؛ مردم ایران خودشان هم هوشیارند، هم مراقبت می‌کنند و هم کمک می‌کنند؛ این ملت، همان ملتی است که در همه روز‌های سخت به کمک همدیگر آمدند؛ امروز هم روزی است که باید همدیگر را یاری کنیم و به همدیگر کمک کنیم.

آمار و ارقام اقتصادی در مجموعه ماه‌های اخیر خوب بوده، نباید بگذاریم این مسأله بر آمار ما تأثیر بگذارد؛ در فعالیت اقتصادی، صنعت، رشد، کشاورزی، تورم، همه آمار‌ها در ۲، ۳ ماه اخیر خوب بوده اگر نگذاریم این تأثیر روانی را در جامعه دشمنان ایجاد کنند یا افرادی که دانایی کافی ندارند و یا افرادی که می‌خواهند اظهار فضل کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
الان وقتشه که سران فتنه را آزاد کنن بیرون خطرناک تره
Iran, Islamic Republic of
.....
کارمند نفت
Iran, Islamic Republic of
از ابتدای امر ، نوع اطلاع رسانی دولت شائبه های جدی داشته است....
Iran, Islamic Republic of
شما که وصل به پیامرسانها هستی چرا ناراحنتی
Iran, Islamic Republic of
یعنی چی؟
Iran, Islamic Republic of
گل گفی کار خوبیه ازادشون کنند تا یک فوت تو توی صورتشون بکنیم
ولایت
Iran, Islamic Republic of
بخاطر اینهمه بی تدبیری مردم به کجا و مکانی شکایت ببرند با تشکر
Iran, Islamic Republic of
ایتالیا با ان همه پیشرفت پزشکی حدود ده شهر را قرنطینه کردند چرا از روز اول قم را قرنطینه نکردند در تعطیلات عید هم که اغلب مردم به هشدارها توجه نمیکنند و مسافرت میروند
محمد حسن
Iran, Islamic Republic of
البته خیلی دیر مسئولین متوجه کرونا شدند اگر قم هم قرنطینه می کردند فایده نداشت چون شهر های دیگه هم احتمال زیاد کرونا وجود داشت ولی ازمایش نکرده بودند.
Iran, Islamic Republic of
اگه دست تو بود که از ترست تمام ایرانو قرنطینه میکردی
Iran, Islamic Republic of
دود رأی خودمونه که داره توی چشم خودمون میره....
Iran, Islamic Republic of
گل گفتی
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
به حضرت قابض الارواح
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی چرا اینقدر با کدخدا دشمنی میکنی
نمیگی یهو جنگ میشه خون و خونریزی راه می افته !!!؟
....
Iran, Islamic Republic of
من از آمریکا واهمه ای ندارم ....
Iran, Islamic Republic of
....
United Arab Emirates
....
احسان
Iran, Islamic Republic of
اقای روحانی کرونا واردامریکا هم شده شما میگویید کارامریکاست یعنی امریکاگل به خودی زده بیماری کرونا درژاپن.. کره... ایتالیا و.... را گردن چه کسی میاندازیده
Iran, Islamic Republic of
آمریکا قبلا هم ترور بیولوژیکی انجام داده اون قدر هم حالیشه که این ویروس پخش میشه و ممکنه به کشور خودشونم وارد شه ولی نفعی که از این کار میبره بیشتر از ضررشه ...
سهیل
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
جالبه که برخی کشورها مثل تایلند و ویتنام موفق به کنترل کامل شدن
باید خیلی سریع بررسی بشه ببینیم اونا چکار کردن که با سرعت به این بیماری غلبه کردن
Iran, Islamic Republic of
راه کار اساسی اینه که یک هفته تمام ادارات تعطیل بشنود وجلو سفرهای غیر ضروری گرفته شود تا منشأ وراه کنترل این بیماری مشخص شود نه اینکه با تعطیلی مدارس سفرها وبه تبع آن انتقال ویروس هم بیشتر شود
Iran, Islamic Republic of
.....
علی
Iran, Islamic Republic of
.....
United States
تا سیزده بدر که هوا گرمتر میشود ملت بروند جوج بزنند بهتر نیست؟!!!
حسین
Iran, Islamic Republic of
همه چی تقصیر آمریکاس.... باشه تو خوبی...
Iran, Islamic Republic of
همه ی مواد !
لطفا یک زل شستشوی دست به من بدهید...
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی همه چیز در انبارها هست!
....
کدام انبار!
انبار آقازاده ها وبرای آقازاده ها
مثل انبار دختر نعمت زاده
Iran, Islamic Republic of
........
Iran, Islamic Republic of
دست از سر دشمن فرضی بردارین.!!!!!!!!!!!
....
سهیل
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
این قابل تقدیر رو واقعی گفتید یا کنایه بود!!؟
سیدرضا
United States
گفتن از شنبه هفته بعد شرایط به حالت عادی برمیگرده، انگار ویروس ها اومده بودن تور ۸ شب و ۷ روزِ ایران جمعه شب بلیط برگشت دارن به چین.....
بی سواد
Iran, Islamic Republic of
خودشو لو داد
از اول هم می دونستم این غوغای کرونا به خاطر تحت الشعاع قرار دادن شکست در انتخابات است
United Arab Emirates
.....
Iran, Islamic Republic of
...
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
.....
سلام
Australia
...
Iran, Islamic Republic of
مواضع قابل تقدیری است واقعا. خدا را شکر که از شنبه همه چیز به روال عادی بر میگردد. از آقای رئیس جمهور برای این تصمیم دستشان تقدیر میکنیم
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
ویروس کرونا با گرم شدن هوا از بین نمی رود بلکه فقط مدت زنده ماندن ویروس بر روی اشیاء کاهش می یابد.
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
شبه بنزینی تو راهه
Iran, Islamic Republic of
...
انقلابی
United Arab Emirates
آقای روحانی از اف ای تی اف چه خبر؟ ....
مهم تر از کرونا
ضعف وزاری شماست .
مواد ضدعفونی ، ژل های شستشو ، ماسک که دیگر از خارج کشور وارد نمیگردند...
Iran, Islamic Republic of
واژه قرنطینه رو از کلام فارسی حذف کنید
Iran, Islamic Republic of
ایشون شاید از این کلمه بدش می اد
Iran, Islamic Republic of
روحانی : دشمن می‌خواهد تولید و فعالیت اقتصادی بخوابد/ نباید بگذاریم آمریکا ویروس جدید «تعطیلی» را بر کرونا سوار کند. آقای روحانی شما در رابطه با این اپیدمی چکار کرده اید؟!!
United States
چه می شود کرد>!!!!!
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
آخه حرف این که نباید ملاک باشه

باید ورودی شهر اصفهان را ببندند
برای چی میان مسافرت تو این شهر؟