يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - 29 Mar 2020
 
۳
۸۰
مردم به حامیان وضع موجود اعتماد نکردند

«نه بزرگ» استان‌ها به اصلاحات و اعتدال/ از پسر وزیر اطلاعات تا خباز، لاهوتی، ذوالقدر و نماینده سلفی بگیر

دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۴
کد مطلب: 719640
برخلاف این ادعا که گفته می‌شود میدان رقابت، میدانی بی‌رقیب بود اما بررسی آماری نشان می‌دهد چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب، با حداقل دارای سابقه نمایندگی مجلس در حوزه‌های انتخابیه غیرتهران و حتی در برخی شهرهای کوچک حضور داشته و نتوانستند رای مردم را کسب کنند.
«نه بزرگ» استان‌ها به اصلاحات و اعتدال/ از پسر وزیر اطلاعات تا خباز، لاهوتی، ذوالقدر و نماینده سلفی بگیر
گروه سیاسی جهان نيوز، محمد رضایتی: روز گذشته با اعلام رسمی نتایج انتخابات مجلس، پرونده این دوره رقابت‌ها نیز بسته شد. نتایج این دوره پیام‌های روشنی برای همه بازیگران درگیر این انتخابات داشت اما محور اصلی این یادداشت، تحلیلی بر کارنامه به‌دست‌آمده جریان اصلاح‌طلب در این دوره از انتخابات است؛ جریانی که با مشخص‌شدن آرای مردم حالا تلاش می‌کند تفسیری غیرواقعی از این نحوه رای دادن مردم ارائه دهد! از برخی چهره‌های نزدیک به دولت همچون حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی تا برخی چهره‌های رادیکال اصلاح‌طلبی همچون جریان اتحاد ملت و شورای عالی اصلاح‌طلبان در روزهای اخیر سعی کرده‌اند بازی را در میدان بی‌رقیب تعریف کنند و عدم مشارکت‌ها را ناشی از حذف رقیبان بخوانند! فارغ از این نوع تحلیل‌ها اما این انتخابات پیامدهای روشنی برای اصلاحات داشت و معنای آرای مردم برای جریان اصلاح‌طلب، تحقیرآمیز و شکستی سنگین محسوب می‌شود؛ اما چرا؟

1- برخلاف ادعاهای مطرح‌شده، اصلاح‌طلبان توانستند در این دوره از رقابت‌ها لیست بدهند. اگر تکثر لیست‌های اصلاح‌طلبان را در نظر نگیریم که آنها درنهایت با چهار لیست و حمایت‌های آشکار و نهان رئیس دولت اصلاحات وارد میدان رقابت شدند، نگاهی به این فهرست‌های انتخاباتی نشان می‌دهد ترکیبی از چهره‌های باسابقه و سرشناس این جریان در لیست‌های ارائه‌شده حضور داشتند. مجید انصاری در حالی به‌عنوان سرلیست اصلاح‌طلبان بود که وی چهره سرشناس و باسابقه‌ای است. عضویت در مجمع روحانیون مبارز و مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست فراکسیون خط امام در مجلس پنجم، معاونت پارلمانی دولت اصلاحات، عضویت در مجلس خبرگان دوره سوم و معاونت پارلمانی روحانی ازجمله سوابق اوست.

از سوی دیگر لیست این دوره اصلاح‌طلبان نسبت به دوره قبل در سال 94 لیستی ارتقایافته از چهره‌های اصلاح‌طلبی بود. لیست ارائه‌شده با عنوان لیست امید در سال 94 لیستی تقریبا گمنام و ناشناخته بود که اکثریت آنها، تقریبا هیچ کنش سیاسی در طول عمرشان نداشته و فقط 10 نفر سابقه قابل طرحی داشتند. علی مطهری، کاظم جلالی، بهروز نعمتی، الیاس حضرتی، مصطفی کواکبیان، علیرضا محجوب‌، سهیلا جلودارزاده و محمدعلی وکیلی معروف‌ترین چهره‌های آن لیست بودند و این در حالی بود که کاظم جلالی و بهروز نعمتی در این اردوگاه تعریف نمی‌شدند؛ حتی این گمانه از محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات منتشر شد که ۱۷ نفر از اعضای لیست امید تهران را نمی‌شناخته است!

اما یک مقایسه آماری از لیست‌های اصلاح‌طلبان در اسفند 98 نشان می‌داد این جریان حداقل دوبرابر نسبت به دوره قبل چهره‌های اصلاح‌طلب مشهور، شناخته‌شده برای مردم و البته تایید صلاحیت‌شده داشته است. (رجوع کنید به گزارش روزنامه «فرهیختگان» در تاریخ شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸) علاوه‌بر مجید انصاری، محمدحسین مقیمی معاون سابق وزیر کشور و استاندار سابق تهران، محمدرضا راه‌چمنی دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی، مصطفی کواکبیان نماینده چند دوره مجلس و دبیرکل حزب مردم‌سالاری، علیرضا محجوب و سهیلا جلودارزاده از خانه کارگر و نماینده چند دوره مجلس، محمدعلی وکیلی نماینده مجلس و مدیرمسئول روزنامه ابتکار، زهرا ساعی، فریده اولادقباد و پروانه مافی از اعضای فراکسیون امید ازجمله چهره‌های شناخته‌شده‌ای بودند که در لیست‌های اصلاح‌طلبان -نهایتا با تغییراتی کوچک- حضور داشتند. اما با وجود ارائه این لیست‌های کامل به افکارعمومی اصلاح‌طلبان متحمل یک شکست تحقیرآمیز شدند و حالا مساله را در فیلتر شورای نگهبان خلاصه می‌کنند؛ البته باید پذیرفت اگر چهره‌های شاخص‌تری از اصلاح‌طلبان در میدان رقابت حضور داشتند نتیجه ممکن بود اندکی تفاوت داشته باشد اما نشانه‌های زیادی حتی از پیش از آغاز پروسه رد و تایید صلاحیت‌ها وجود داشت که نشان می‌داد شکست اصلاح‌طلبان قطعی است و از همین جهت بود که چهره‌های شاخص‌تر به گفته مجید انصاری حاضر نشدند در انتخابات ثبت‌نام کنند. انصاری این موضوع را این‌طور توضیح می‌دهد که رئیس دولت اصلاحات و مشاورانش در جمع‌بندی آنها تصریح کرده بودند به‌طور مشخص 110 نفر از فعالان اصلاح‌طلب در انتخابات ثبت‌نام کنند، ولی به‌رغم تاکید خاتمی از جمع ۱۱۰ نفری مورد اشاره، تنها پنج نفر ثبت‌نام کردند!

برخی دیگر از اعضای این جریان به شکل صریح‌تری شکست در این دوره را بی‌ربط با مساله شورای نگهبان دانسته بودند. صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در دی‌ماه گفته بود: «اصلاح‌طلبان به‌دلیل انتقادهای جدی بدنه حامی‌شان، حتی اگر از سوی شورای نگهبان هم ردصلاحیت نشوند، بازهم شانسی برای حتی به دست آوردن یک پیروزی خفیف را در انتخابات اسفندماه نخواهند داشت.»

2- برخلاف این ادعا که گفته می‌شود میدان رقابت، میدانی بی‌رقیب بود اما بررسی آماری نشان می‌دهد چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب، با حداقل دارای سابقه نمایندگی مجلس در حوزه‌های انتخابیه غیرتهران و حتی در برخی شهرهای کوچک حضور داشته و نتوانستند رای مردم را کسب کنند. بگذریم از اینکه برخی دیگر از چهره‌های شاخص همچون محمدعلی افشانی از اعضای حزب اعتماد ملی و شهردار سابق تهران بعد از تایید صلاحیت‌شان انصراف دادند.  در این دوره از انتخابات محمدرضا خباز فعال اصلاح‌طلب، نماینده چهار دوره مجلس و استاندار استان‌های خراسان‌شمالی و سمنان در دولت حسن روحانی، احمد مازنی و فاطمه ذوالقدر از فعالان اصلاح‌طلب و نمایندگان عضو فراکسیون امید مجلس دهم به‌علاوه ‌برخی دیگر از اعضای فراکسیون امید  تایید صلاحیت شدند و درحالی‌که گمان می‌رفت از حوزه تهران وارد رقابت‌ها شوند اما ترجیح دادند حوزه انتخابیه خود را تغییر داده و از دیگر شهرها رقابت کنند، با این حال نتوانستند حداقل رای لازم را کسب کنند و متحمل شکست سنگینی شدند.  محمدرضا خباز، چهره شاخص اصلاح‌طلب که حوزه خود را به زادگاهش کاشمر انتقال داده بود، در این رقابت سوم شد و نتوانست وارد مجلس شود.

احمد مازنی دیگر چهره شاخص اصلاح‌طلبی که حوزه خود را به گرگان منتقل کرده بود در شکستی سنگین نفر هفتم شد و این در حالی بود که تعداد رای نفر اول بیش از چهاربرابر میزان رای مازنی بود.

مصطفی خانزادی، فعال اصلاح‌طلب با سابقه نمایندگی در مجلس ششم هم نتوانست از حوزه انتخابیه دماوند رای مردم را کسب کند. فاصله رای او با نفر اول بیش از هفت‌هزار رای بود.

سیده‌فاطمه ذوالقدر، فعال اصلاح‌طلب و عضو فراکسیون امید در مجلس دهم از حوزه انتخابیه میناب وارد رقابت‌ها شده بود اما درنهایت با فاصله رای بیش از 53 هزارتایی سوم شد. در حوزه انتخابیه اهواز همایون یوسفی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم وارد رقابت‌ها شده بود که درنهایت با فاصله رای حدود 70 هزارتایی از نفر اول از رقابت در دور دوم بازماند. ناهید تاج‌الدین، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم از حوزه انتخابیه اصفهان درحالی‌که در دوره قبلی با حدود 200 هزار رای انتخاب شده بود در این دوره نتوانست رای لازم را کسب کند و این در حالی بود که منتخب پنجم این حوزه حدود 164 هزار رای کسب کرده است. سیدمحسن علوی، فرزند سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات دولت روحانی که نماینده لامرد در مجلس دهم بود، در این دوره نتوانست حداقل آرای لازم را به دست آورد. او به‌عنوان نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت کرده بود. علی بختیار، عضو فهرست امید در مجلس دهم از حوزه گلپایگان در این دوره با فاصله رای 13 هزارتایی با نفر اول نتوانست وارد مجلس شود. جلال میرزایی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم از حوزه ایلام نتوانست حداقل آرای لازم را کسب کند. سکینه الماسی، نماینده نزدیک به دولت و عضو حزب اعتدال و توسعه در حوزه انتخابیه جنوب استان بوشهر کاندیدا شده بود و درنهایت با فاصله رای 17 هزارتایی نتوانست وارد مجلس یازدهم شود. علی قربانی، نماینده اصلاح‌طلب و عضو فراکسیون امید از حوزه بجنورد دوم شد.

مهرداد لاهوتی، نماینده نزدیک به دولت در مجلس دهم از حوزه انتخابیه لنگرود نیز نتوانست وارد مجلس شود. حمدالله کریمی، نماینده نزدیک به دولت در مجلس دهم از حوزه انتخابیه بیجار و رضا انصاری، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در استان فارس و نماینده داراب در مجلس دهم درنهایت توانستند وارد دور دوم رقابت‌ها شوند.

چنین آرایشی نشان می‌دهد مساله اصلاح‌طلبان و چهره‌های نزدیک به دولت در این دوره رقابت‌های مجلس برخلاف آنچه ادعا می‌شود، چسبندگی به دولت، بی‌عملی و ناکارآمدی بوده که درنهایت منجر به کاهش پایگاه اجتماعی این جریان شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مردم مشت محكمي به دهان اصلاح طلب و اعتدال گرا زدند علي بركت اله
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
نمایندگان جدید ارزشی و انقلابی تا اخر مجلس با حفظ وحدت به مردم خدمت کنند..انشاالله
Denmark
نمایدگان جدید مواظب کید تفرقه افکنان مارهای زخمی باشند .
Iran, Islamic Republic of
...
25 درصد مردم کل مردمند؟
،،طیبه
نه ولی باغیرت ها هستند که با کشورشون قهر نمی کنند.
Iran, Islamic Republic of
.....
آنها خواستند با عدم حضور خود پیامشان و صدایشان در اعتراض به " تکرارمیکنم " شنیده شود که شد .
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
اینهائیکه قراره بیان مجلس مگر قبلا نبودند؟هم وکیل بودند هم وزیر بودند وهم....چیکار کردند؟
ذ
Iran, Islamic Republic of
30بر0 یعنی آماده برای شستن رو با آب وصابون .
Iran, Islamic Republic of
....
مردم
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
در اینصورت یعنی در دوره قبل هم مشت محکم به دهان اصولگراها زده بودند. ؟!!!
United Arab Emirates
.....
جانباز
Iran, Islamic Republic of
ذوق زده نشوید اگر منظور مردم ایران هستند که اکثریت به سیاست بازان نه گفتند .....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بیشتر جان باخته ای تا جانباز
سلام
Iran, Islamic Republic of
من بعنوان يكي از فرزندان گيلان زمين از مردم شهر خودم ( لنگرود ) تقدير و تشكر مي كنم ....
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
چرا؟
Iran, Islamic Republic of
منظورت از مردم همون ۲۰ درصد مردمه دیگه! رفراندوم غیر مستقیم برگزار شد
United Arab Emirates
.....
جهان
Iran, Islamic Republic of
مردم؟ این عده که همیشه به اصولگراها رای میدادن زیادی ذوق مرگ نشین
Iran, Islamic Republic of
مهم اینکه شما از غصه دق نکنید؟ چه خوشتون بیادئ و چه نیاد مجلس انقلابی برای چهار سال تشکیل شد.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
به بعضی ها چه فشاری داره میاد .....
Iran, Islamic Republic of
فشار نیومده ،.....
Iran, Islamic Republic of
خواهشا جواب اونهاییکه از این مجلس انقلابی ناراحتن ندهید ..
Iran, Islamic Republic of
آمارها رو وللش . مجلس یکدست از دست غرب پرستان و آمریکا محورها خارج شد. ان شالله رئیس جمهور هم انقلابی خواهد بود
United Arab Emirates
...
Iran, Islamic Republic of
خداحافظ موگرینی
خداحافظ جان کری
خداحافظ لیبرالها
خداحافظ آقازاده ها
سلام مردم
سلام انقلاب
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
سلام تحریم
سلام لیست سیاه FATA
سلام تورم 40 درصدی
سلام مشکلات معیشتی...
جواد
ادامه سلام
سلام کنسرت
سلام آزادی و ولنگاری
سلام فضای مجازی سردارکش
سلام ناکارآمدی
و در یک کلام سلام اسلام آمریکایی و سعودی
Iran, Islamic Republic of
البته منظورت خدا حافظه دیگه
Iran, Islamic Republic of
کنسرت؟ یعنی با کنسرت هم مشکل دارید؟
ابوذر
United Arab Emirates
با کنسرتی که فساد و فحشا را اشاعه بدهد مشکل داریم
Sweden
همین الان که تورم 50% می باشد
هنوزم این مجلس جدید نیامده سر کار
پس اوضاع بهتر میشه که قراره تورم 40% بشه
ترکمنچای
Iran, Islamic Republic of
عراقچی: نتیجه پایبندی به برجام تحریم بیشتر بود.
Iran, Islamic Republic of
برجام خیلیم خوب بود
حامد
Iran, Islamic Republic of
....
ابوذر یک مازندرانی انقلابی
United Arab Emirates
سلام کدخداپرستان به تحریم و تورم را با کار جهادی و انقلابی پاسخ خواهیم داد. آستینها را بالا خواهیم زد و دولت واداده را به کار وادار خواهیم کرد انشاالله
United Arab Emirates
..
Iran, Islamic Republic of
....
ع
Iran, Islamic Republic of
.....
ناصر
Iran, Islamic Republic of
تمام این برنامه های که عنوان کردی عملکرد دولت وحدود صد و هفتاد نفر نماینده فعلی مجلس است
دو چشم پر سو
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
شاید طول بکشه ولی دروغ نیستش ....
Iran, Islamic Republic of
......
جهان
Iran, Islamic Republic of
مهم اينه كه فهميدين ما مردم 80 درصديم و شما فقط 20 درصد. البته بعيده كه بفهمين
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
خیلی مهم روزهای بد شما فراموش نشده....
عادلی
Iran, Islamic Republic of
....
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
چندی قبل دوستی تو همین سایت به جهان نیوز پیام داد اگر سانسور میکنی لااقل تو آرشیو خودت نگهدار.پیام این بود"همینهائیکه الان میخوان برن مجلس و مخالف FATF و برجام و ...هستند موافق خواهند شد"
Iran, Islamic Republic of
انقلابیون با لوایح استعماری مخالف هستن.
عبدالله حق پرست
Iran, Islamic Republic of
با سلام و تبریک به شما برادر عزیز زاکانی بزرگوار و سایر برادران صمیمانه و عاجزانه خواهش می کنم که فارغ و جدا از هر گونه شعار و کری خوانی و مطالب حاشیه ای؛ با فداکاری و اخلاص و مجاهدت در راه خدا، اولا ثابت کنید که اهل این معانی ارزشمند هستید و ثانیا با خدمت صادقانه و آگاهانه و حل کردن مشکلات اساسی کشور برای همیشه باب جناح بازی و هو و جنجال را در کشور ببندید ...
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
بنده از طرف زاکانی میگویم چشم.....
ابوذر
United Arab Emirates
......
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
ورود زاکانی به قم برای مردم قم خوش یمن بود!!!
Iran, Islamic Republic of
.....
شاکی
Iran, Islamic Republic of
.....
United Arab Emirates
...
بی نام
Iran, Islamic Republic of
فکر کنم یا تو این مملکت زندگی نمیکنید یا نمیخواید واقعیت رو قبول کنید ...
Iran, Islamic Republic of
اشتباه نکنید این رای مردم نه به هردو طیف بود. نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان...
Iran, Islamic Republic of
عزیزانی که کامنت موافق گذاشتند یه جوری خوشحالند که انگار امار مشارکت رو ندیدند....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
Romania
آقا بفهمید که عموم اونهایی که به اصلاح طلبها رای ندادند؛ به شما هم نه دفعه قبل و نه این بار رای ندادند و اساسا این بار قید شرکت در انتخابات را زدند....!!!!!!!!
س
Iran, Islamic Republic of
سرلیست مدعیان 4 در صد رای
این یعنی پس رای دادن طرفداراشون ولی...
کاش طلبکاران همیشگی اصلاحات اینو میفهمیدند
Iran, Islamic Republic of
کدوم اصلاح طلب ؟!....
Iran, Islamic Republic of
....
صحبت
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
کاش تیتر را اینطوری زده بودید :
نه بزرگ مردم به
انحصار طلبی و بی عدالتی
به تمامیتخواهی و اشرافیگری ....
محمد
United Arab Emirates
.....
علی
Iran, Islamic Republic of
ببخشید. رضا انصاری رای نیاورد و به دور دوم نرسید....
مغضوبين
Iran, Islamic Republic of
جلال ميرزايى نماينده اصلاح طلب ايلام تنها كانديداى جريان اصلاح طلب و با تبليغات گسترده فضاى مجازى وبا حمايت وسخنرانى آقايان مطهرى ومحمود صادقى ، در انتخابات مجلس يازدهم با ٣٠٠٠ رأى نفر شانزدهم شد.
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
توجیه الکی نکنید لطفا .....
Iran, Islamic Republic of
...