چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - 8 Apr 2020
 
۰
۳۷
روزهای پایانی مجلس دهم؛

آقای تکرار! عذرخواهی را «تَکرار» کن

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب: 718914
آقای خاتمی این دوره پیام ویدئویی دوره قبل را نمی‌دهد اما مردم را دعوت به حضور در انتخابات می‌کنند.
آقای تکرار! عذرخواهی را «تَکرار» کن
گروه سیاسی جهان نيوز: اصلاح‌طلبانی که روزگاری بنا بر نظر یکی از تئوریسین‌های خود، هیچ‌گاه «به فرموده» کسی عمل نمی‌کردند، چند سالی می‌شود که اصلی‌ترین کنش سیاسی‌شان حول به فرمودگی «سیدخندان» می‌گذرد؛ کنشی که جز خسران برای کشور، آورده دیگری به دنبال نداشته است.
 
به گزارش صبح نو، یکی از نقاط افتراق جبهه اصلاح‌طلبی با جبهه رقیب یعنی اصول‌گرایی، بنا به ادعای خود اصلاح‌طلبان، تفاوت در شکل و ماهیت کنش جمعی این دو جبهه است. به عبارتی، اصلاح‌طلبان همیشه مدعی بوده‌اند که برخلاف دیگران، کنش سیاسی‌شان نه بر مبنای فرموده مقام یا فرد ذی‌اقتدار بالادستی بلکه بر اساس اولویت و رجحان خرد جمعی احزاب و تشکل‌ها و اقناع برآمده از آن، تنظیم می‌شده است. با این حال چند سالی می‌شود که رویزیونیست‌های وطنی، دقیقاً آنگونه که می‌نمایند، نیستند، یعنی کنش سیاسی آنها طی دو انتخابات مجلس دهم و ریاست‌جمهوری یازدهم نه خردمحورانه بلکه منقادمحورانه بوده است. در جریان انتخابات مجلس دهم در اسفند سال 94، محمد خاتمی به‌عنوان پیشوای جبهه اصلاح‌طلبی با انتشار یک ویدئوی چنددقیقه‌ای، از مخاطبان خود خواست تا به کل نفرات لیست 30 نفره اصلاح‌طلبان در تهران (معروف به لیست امید) رأی دهند. این سیاست از بالا به پایین، کمتر از دو سال بعد یعنی در انتخابات اردیبهشت سال 96 نیز تکرار شد. خاتمی با انتشار یک ویدئوی کوتاه دیگر، خواستار رأی به لیست 21 نفره تنظیم‌شده برای انتخابات شورای شهر تهران و رأی مجدد به حسن روحانی شد. در هر دو برهه، جبهه اصلاح‌طلبی و پایگاه اجتماعی این جبهه بدون آنکه به شناخت صحیح و کاملی از نامزدهای عمدتاً گمنام لیست‌های امید برسد، «به فرموده» خاتمی عمل کرد و به فرمان مرجع بالادستی خود، گردن نهاد.

ایده «تحریم انتخابات» برای حفظ وجاهت «رییس»
لیست‌های تنظیمی از سوی جبهه اصلاح‌طلبی با ورود به نهادهایی مثل مجلس و شورای شهر تهران، آنطور که باید و شاید نتوانستند به انتظارات مردم جامه عمل بپوشانند. عملکرد ناامیدانه لیست‌های امید، چیزی نیست که صرفاً رقبا بخواهند از سر خرده‌گیری به آن بپردازند بلکه خود نخبگان اصلاح‌طلب نیز در برخی اقرارات‌شان، به روشنی و به صراحت، کارنامه نمایندگان منتسب به خود را به تیغ نقد کشانده‌اند. بدترشدن وضع معیشتی مردم طی چهار سال گذشته که به نوعی محصول فرمانبرداری از سیاست «به فرموده» و «تکرار می‌کنم»های خاتمی است، موجب شد تا حتی رییس دولت اصلاحات در سخنرانی‌های مختلف خود عنوان کند که حربه فراخوان تصویری، دیگر برای تهییج پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان جهت رأی به لیست‌های سفارشی امید، کارساز و نتیجه‌بخش نخواهد بود. بر این اساس و با هدف حفظ وجاهت خاتمی و جریان سیاسی تحت امر او، برخی اصلاح‌طلبان نظیر سعید حجاریان و حامیان نظریات او، پیشنهاد اولیه تحریم انتخابات در صورت عدم تحقق شروط این جریان را از جانب اصلاح‌طلبان مطرح کردند که البته بعدها از ناحیه خود آنان چنین تصمیمی بی‌فایده و منجر به افزایش فاصله حاکمیت و جریان اصلاحات خوانده شد. مثلاً عده‌ای از اصلاح‌طلبان مانند بهزاد نبوی و عبدالواحد موسوی‌لاری با بی‌فایده‌خواندن چنین پیشنهادهایی، خواستار مشارکت فعالانه اصلاح‌طلبان در انتخابات شدند و تاکید کردند که باید برای مشارکت هر چه بیشتر مردم در انتخابات اقدام کرد چون به زعم این افراد، در این صورت جریان اصلاح‌طلب شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات خواهند داشت و هر چه حضور مردم پای صندوق‌های رأی بیشتر شود، به نفع این جریان خواهد بود. اظهارات امثال موسوی‌لاری در حالی است که برخی دیگر از اصلاح‌طلبان، معتقدند که این جبهه سیاسی حتی در صورت کامروایی کامل در انتخابات پیش رو، از امکان لازم برای بهبود امور برخوردار نیست. در این‌باره، محمدرضا تاجیک، تئوریسین و تحلیلگر اصلاح‌طلب گفته است: «حتی اگر اصلاح‌طلبان در تسابق‌های بزرگ پیشاروی پیروز هم بشوند، از امکان و استعدادی بیش از دولت کنونی برای بهبود امور برخوردار نیستند؛ لذا شایسته آن است که عِرض خود نبرند و زحمت مردمان ندارند و عاقلانه چندی از دیار قدرت رخت بربندند.»

«تکرار می‌کنم» تکرار می‌شود؟  
با وجود عواقب و پیامدهای وخیم سیاست «تکرار می‌کنم» و با توجه به پی‌بردن شخص خاتمی به ریزش مقبولیت خود، به نظر می‌رسد این بار دیگر رییس دولت اصلاحات روی حربه فراخوان تصویری قمار نکند. این مساله‌ای است که برخی چهره‌های اصلاح‌طلب نیز روی آن اذعان دارند. عبدالله ناصری، مشاور خاتمی در گفت‌وگویی با تاکید بر اینکه «شرایط جامعه امروز به گونه‌ای است که من فکر می‌کنم آقای خاتمی پیامی نخواهد داد»، گفت: «علت این پیام ندادن هم این است که او(خاتمی) می‌داند که اثرگذاری لازم را ندارد.» او در عین حال مدعی شد: «هرچند آقای خاتمی به فکر منافع ملی و مشارکت بالا در انتخابات هستند. من تاکید می‌کنم که آقای خاتمی حوادث و مسائل و اوضاع کشور را خیلی هوشمندانه رصد می‌کند.» ناصری با اشاره به حضور خاتمی در پای صندوق رأی در منطقه دماوند در جریان انتخابات مجلس نهم، تاکید کرد: «همچنان که در سال 90 مطالبه‌ای نداشت اما تکلیف خودش می‌دانست که حمایت کند، حالا هم اگر ضرورتی بداند پیام می‌دهد. اگر آقای خاتمی ویدئویی در این‌باره منتشر نکنند، نشان از این دارد که جمع‌بندی روشنی از شرایط کشور هنوز ندارد.» غلامعلی رجایی، دیگر فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در گفت‌وگوی دیگری با تکرار اظهارات ناصری، گفت: «به نظرم آقای خاتمی این دوره پیام ویدئویی دوره قبل را نمی‌دهد اما مردم را دعوت به حضور در انتخابات می‌کنند.» رجایی با اشاره به دلیل عدم وجاهت «تکرار می‌کنم» اظهار کرد: «مردم هم یا برخی توقع ندارند که آقای خاتمی مانند دوره قبل پیام بدهد یا اگر آن پیام تکرار شود آن را نمی‌پذیرند، چون دولتی سر کار آمد که ناکارآمد بود.»

عذرخواهی کنید
فعالان اصلاح‌طلب با وجود اینکه بر منسوخ‌شدن حربه «تکرار می‌کنم» تاکید کرده‌اند، اما به این نکته مهم اشاره نکرده‌اند که رییس دولت اصلاحات باید با پذیرفتن مسوولیت عواقب این حربه، رسماً از همه مردم ایران عذرخواهی کند. اصلاح‌طلبانی که همیشه مدعی مسئولیت‌پذیری در پیشگاه ملت ایران هستند و رقیب خود را به بی‌مسوولیتی متهم می‌کنند، باید بدانند که تنها راه باقیمانده برای این جبهه سیاسی و رییس آن، عذرخواهی از مردم به دلیل تهیه اسباب و لوازم روی کارآمدن دولت و مجلس و شورای شهر ضعیف و منفعل است؛ هرچند تجربه نشان داده که چپ‌های دیروز و اصلاح‌طلبان امروز، رسم طلبکاری را بهتر از بدهکاری می‌دانند. 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اميدم اين بود شتيل چرب بديم نانسي حمايت كامل كند
دیگه تمومه ماجرا
Iran, Islamic Republic of
خاتمی و سایر اصلاح طلبان باید بابت دلار 14000 تومانی و سکه 5 میلیونی و پراید 70 میلیونی و تورم 400 درصدی و مشکلات شدید اقتصادی مردم و فتنه 88 و... توبه و عذرخواهی نمایند.
اصغر
Iran, Islamic Republic of
همه بچه هاش اروپا و امریکا. این دلسوز مردم و مملکته؟!
Iran, Islamic Republic of
جهان جان یه مرتبه که مثبت منفی ها اینقد نباید تغییر کنه
سید قلبها خاتمی
Iran, Islamic Republic of
....
معین
Iran, Islamic Republic of
حنای اصلاحات دیگه رنگی نداره دیگه تمومه ماجرا.
امین
Iran, Islamic Republic of
سی بر صفر یعنی خیلی رنگ داره
Iran, Islamic Republic of
اشتباه خاتمی در حمایت بی چون و چرا از دولت حسن روحانی بود. حالا بعد از چهار سال بهتر است دیگر برود استراحت کند و کمی هم برای ملت و مملکت حرص نخورد!
دو چشم پر سو
Romania
آخه این جدکمرزده ارزش سؤال و جواب داره؟
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد دلار را از ۱۲۵۰ کرد ۴۵۰۰ یعنی ۳ برابر در دولت فعلی هم دلار از ۴۵۰۰ شد ۱۳ یعنی سه برابر چه فرق دارد؟ تازه احمدی نژاد یک سال تحت تحریم بود و این دولت بیش از یک سال او به اندازه چند برابر دولت های دیگر دلار نفتی داشت و این دولت و قبلی ها نه.


پس کمی وجدان داشته باشید. فقط خاتمی بود که دلار ۷۵۰ گرفت و ۱۲۵۰ تحویل داد و فقط ۱.۶ برابر وگرنه بقیه همه دو و نیم تا سه و‌نیم برابر کرده اند.

انصاف اگر دارید منتشر کنید
مطلع
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد دلار را با نرخ 1000 تومان تحویل گرفت و 3000 تومان تحویل داد و حداکثر نرخ دلار در دولت قبل 3800 تومان بود خاتمی هم دلار را به نرخ 400 تومان تحویل گرفت و 1000 تومان تحویل داد.
حرف حق
Iran, Islamic Republic of
زیباکلام: مردم از رای دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند.
Iran, Islamic Republic of
خاتمی عزیز دل مردم است. درصد آرا و شرکت کنندگان را خواهید دید
Iran, Islamic Republic of
خواهیم دید !!!
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
برجامو پله کردند / ملتو ذله کردند
غضنفر
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
سالها اين بابا گولمون زد وگرنه خود خاكي بر سرمون مي ريختيم هيچ كاري بجز چند شعار در پيتي از خود در نكرد من عذر خواهي نمي پذيرم
اصلاحاتی پشیمان
Iran, Islamic Republic of
دیگه فریب نمی خوریم.
كهنه اصلاحاتي
Iran, Islamic Republic of
پشيمانم
غفنضر پریشان
Iran, Islamic Republic of
...
United States
برای اصلاحات
دیگه تمومه ماجرا
Iran, Islamic Republic of
دولت این آقا که موفق ترین دولت در رشد اقتصادی و‌کاهش تورم و عدم جهش قیمت دلار و طلا بود.....
Iran, Islamic Republic of
.....
شاهین
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
باسلام - ایشان هنوز خیلی به کشور و مردم خوب ایران بدهکار است . حمایت های غلطی که ایشان و دارو دسته ایشان به دشمنان این مردم و نظام کردند . دشمنان غربی ما به این نظام نکردند . باید بروند و توبه کنند .
یک فرزند شهید
Iran, Islamic Republic of
.....
مجید
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان کشور را به فلاکت کشید ند ...
Iran, Islamic Republic of
غربگرایی که بجز بفلاکت کشاندن مردم و ویران کردن کشور بخاطر دل خوشی اربابانش هیچ هدف دیگری ندارد
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مرگ بر منافق فتنه گر خائن و وطن فروش که نوکر غرب و آمریکاست
سعید
Iran, Islamic Republic of
خواهشا بچه های انقلابی تا میتونین از لیست واحد انقلابیها حمایت کنید.....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
سرنوشت انتخابات همیشه دست سیده!!!!!!!!!!!
فقط خدا
Iran, Islamic Republic of
سرنوشت همه بدست خداست.
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
لعنت خداوند بر افکار کثیف و نجس حالا از هر کسی که می خواهد باشد.