پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - 24 Sep 2020
 
۳
۱۸
«بی ثباتی رفتاری» اپیدمی جامعه مثلا هنری کشور؛

«هیاهو برای هیچ» روایت سلبریتی‌های سیاست زده/ مشکی پوشی از عشوه‌گری جلوی دوربین‌های جشنواره کم نکرد!

پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۳
کد مطلب: 718111
مشکی پوشی سلبریتی ها در جشنواره فیلم فجر از گرفتن ژست های مختلف و عشوه گری برخی از آنان در جلوی دوربین جلوگیری نکرد.
«هیاهو برای هیچ» روایت سلبریتی‌های سیاست زده/ مشکی پوشی از عشوه‌گری جلوی دوربین‌های جشنواره کم نکرد!
گروه فرهنگی جهان نيوز: جشنواره سی و هشتم فیلم فجر دور از جنجال و حاشیه سازی نبود. حاشیه های این جشنواره قبل از برگزاری شروع شد. زمانی که به تاسی یکی از کارگردانان پیشکسوت و با ژست داغداری در خصوص حادثه سقوط هواپیما و کشته شدن برخی از هموطنان‌مان برخی از سلبریتی‌ها مطرح کردند که در جشنواره شرکت نمی کنند. اما وقتی جشنواره شروع شد گویی این افراد این ژست های خود را فراموش کرده اند و در نشست های خبری حضور یافتند. 

جالب است که یکی از همین سلبریتی‌ها با اینکه در جشنواره شرکت کرده بود در نشست خبری مطرح کرد که برای حمایت از فیلم هایی که در آن بازی کرده در جشنواره حضور یافته است. وی بیان کرد که دوست دارد این فیلم ها دیده شود. اما به این موضوع اشاره نکرد که همین جشنواره است که باعث می شود، فیلم های وی در معرض دید قرار گیرد و به آن توجه شود.

باران کوثری درباره حضورش در جشنواره فیلم فجر گفت: «تنها جایی که من در این جشنواره حضور پیدا کردم جلسات مطبوعاتی بود. من هنوز فیلم‌هایم را روی پرده ندیده‌ام و پیش از جشنواره آنها را دیدم تا در جشنواره این اتفاق نیفتد؛ زیرا دل و دماغ آن را نداشتم و دلیل آن هم کاملاً شخصی است.»

 این بازیگر در سخنانی ضد و نقیض ادامه داد: «من تا پای جان، پای فیلمهایی که بازی کردم می‌ایستم و دلیلی نمی‌بینم سنگر آن را در مقابل فیلم‌هایی که با ایدئولوژی‌های مختلف و امکانات و سرمایه بسیار تولید شدند، خالی کنم. عباس امینی و سهیل بیرقی با کمترین امکانات توانستند فیلم‌های خوبی تولید کنند و شریف هستند. می‌دانستم این جلسه تنها موقعیتی است که دوست دارم در آن حضور داشته باشم.»

سلبریتی هایی که تا دیروز اعلام می کردند که در جشنواره شرکت نمی کنند، بازهم زیر حرف خود زدند و این بار با لباس های مشکی در جشنواره حضور یافتند و جلوی دوربین خبرنگاران لبخند زدند. گویی تم جشنواه امسال برای آنها سیاه بود.

مشکی پوشی سلبریتی ها در جشنواره فیلم فجر از گرفتن ژست های مختلف و عشوه گری برخی از آنان در جلوی دوربین جلوگیری نکرد. تا جایی که یکی از سلبریتی های جوان با حرکاتی عجیب جلوی دوربین در نشست خبری خبر ساز شد. 

از سوی دیگر «شهاب حسینی» بازیگر سینما و تلویزیون در جشنواره حضور یافت و با انتقاد از «مسعود کیمیایی» نسبت به اینکه وی می خواسته جشنواره را به قول خود تحریم کند، گلایه کرد. وی پیش از جشنواره نامه ای نوشت و از اینکه سلبریتی ها اعلام کرده اند که به جشنواره نمی آیند گله کرده بود و آنان را به باد انتقاد گرفته بود. وی در جشنواره نیز از این کارگردان پیشکسوت به طور شدیدتری انتقاد کرد و سلبریتی ها را عامل تفرقه افکنی در جامعه خواند. وی همچنین از فضای تهمت پراکنی و نفرت پراکنی که به واسطه معضلاتی که سلبریتی ها در کشور بوجود آورده اند نیز به شدت انتقاد کرد.

جالب اینجاست که همین کارگردان که دیگران را به عدم حضور در جشنواره فیلم تحریک می کرد، خود با یک فیلم در جشنواره شرکت کرد و حتی قرار بود در نشست خبری شرکت کند. به نظر می رسد که اگر انتقادات شدید شهاب حسینی نبود وی بر خلاف سخنرانی علیه جشنواره در این رویداد سینمایی شرکت می کرد و تا شب گذشته به تهیه کننده فیلمش نسبت به حضور در نشست خبری فیلمش ابراز علاقه مندی کرده بود. 

به نظر می رسد که هر چه جلوتر می رویم بیشتر مردم با بی ثباتی گفتار و رفتاری سلبریتی ها آشناتر می شوند. خصوصا وقتی که این قشر به سیاست پای گذاشتند و روزگاری به طور جدی ازیک کاندیدای انتخاباتی حمایت کردند و روزگار دیگر به سبب اینکه مشکلاتی برای آنان و نه از جنس مردم بلکه نسبت به دغدغه های خودشان مانند محدودیت در سفر خارجی برایشان پیش آمد ابراز پشیمانی از این حمایت کردند، این بی ثباتی بیش از پیش آشکار شد.

حالا در جشنواره فیلم فجر این یک بام و دو هوای سلبریتی هایی که حالا سیاست زده شده اند به خوبی برای مردم معلوم و مکشوف شد. سیاست زدگی در میان برخی از این افراد آنقدر زیاد و نهادینه شده است که با هر بادی این جماعت به همان سو هدایت می شوند. 

جشنواره فیلم فجر امسال با گلایه های برخی از سینماگران ریشه دار از این بازی های سیاسی و بی اخلاقی ها نیز همراه شد. آنجا که ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان شناخته شده سینمای ایران می گوید: «گناه ما چیست که فیلم می‌سازیم؟ چرا دادگاه تشکیل می‌شود؟ چرا جنس نوشته‌ها و واکنش‌ها دادگاهی شده‌است. این چه زبان بی‌حیایی برای من سرباز است؟ چرا بی‌حیا می شویم؟ به من می‌گویند دهه‌ات گذشته؛ جمله خودم را به خودم پس می‌دهید؟» 

این کارگردان معتقد است که فضای بی اخلاقی در میان سلبریتی ها و برخی از منتقدان سیاسی وابسته به یک جناح سیاسی آنقدر آلوده است که این افراد برای اینکه ازسوی سینماگرانی چون حاتمی کیا واکنش بگیرند به کنش های تحریک آمیز و تند دست می زنند.

به نظر کارشناسان امر این اتفاقات مصداق بارز "هیاهوی بسیار برای هیچ" است، و به جز این که فضای جامعه را مقداری آشفته کرد و خوراک تبلیغاتی برای رسانه‌های معاند ایجاد کرد، هیچ تأثیر دیگری نداشت. البته این اولین بار و به نظر می رسد که آخرین باری نباشد که سلبریتی ها آب به آسیاب ضد انقلاب می ریزند اما سئوال اساسی اینجاست که این نوع رفتار این جماعت به جز هیاهوهایی که جامعه را متفرق و چند پاره می کند چه منفعتی برای کشور و مردم دارد؟
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محمد
شما از این جماعت ... چه توقعی دارید؟....
United States
.....
Iran, Islamic Republic of
چرا فکر میکنیم که هیچ کس حق ندارد بر خلاف ما حرفی بر زبان براند...؟
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
نترس! ... تمام کفار و منافقان دنیا به راحتی در داخل و خارج ایران هر لجنی را که می خواهند به سمت راه روشن انقلاب پرتاب می کنند. نگران چه هستی؟!
ايراني
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اين سياه پوشها در جشنواره اگر منظورشان ابراز همدردي بخاظر شهادت هموطنان در حادثه هواپيما بوده . در حادثه قطار هم مي توانستند اين كار رابكنند .
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
....
United Arab Emirates
...
Iran, Islamic Republic of
...
United States
.....
Iran, Islamic Republic of
.....
کیمیادوست
Iran, Islamic Republic of
...
م
Iran, Islamic Republic of
سینما و تلویزیون هم شده جای کیف و کور بعضیا....
سلبریتی ها وقتی مردم را در محرم سیاه پوش می بینند سیاهی را نشان افسردگی و نا امیدی تلقی میکنند اما اگر اربابشان دستور دهد سیاهی برایشان پرچم عدالت و... میشود.
Iran, Islamic Republic of
مومن! نکته ای را گفتی بایستی با آب طلا نوشت. دستت درست. التماس دعا
United States
....
Iran, Islamic Republic of
.....