جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - 18 Sep 2020
 
۱
۹۸
درباره یادداشت عجیب سخنگوی دولت

ایران در آستانه فلسطینی شدن بود و با برجام نجات پبدا کرد/ ایران به یمن معجزه انتخابات ۹۲ از امنیتی شدن خلاص شد/ با تحلیل های امثال ربیعی، ترامپ چرا همچنان طمع امتیازات بیشتر از اوباما ازدولت روحانی نداشته باشد؟

شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۴
کد مطلب: 717909
حساسیت ضد برجامی ترامپ آنقدر بالا بود که رئیس جمهوری در سازمان ملل برای اینکه کمترین روزنه‌های مذاکره و بازگشت به ۵ بعلاوه ۱ را نبسته باشد، گفت اگر با اسم برجام مشکل دارید به رسم آن بازگردید.
ایران در آستانه فلسطینی شدن بود و با برجام نجات پبدا کرد/ ایران به یمن معجزه انتخابات ۹۲ از امنیتی شدن خلاص شد/  با تحلیل های امثال ربیعی، ترامپ چرا همچنان طمع امتیازات بیشتر از اوباما ازدولت روحانی نداشته باشد؟
گروه سیاسی جهان نيوز: دفاع های عجیب و غریب از برجام توسط دولتمردان موضوع جدیدی نیست ولی سخنگوی دولت تحلیلی درباره دیدگاه های ترامپ برای برجام ارائه داده که نه تنها فصل جدیدی از تعریف های عجیب از برجام را رونمایی کرده بلکه حتی رئیس جمهور تندروی فعلی آمریکا نیز به این تندی تاکنون از برجام تحلیل نکرده است.

به گزارش جهان نيوز، علی ربیعی که این روزها در آستانه انتخابات با یادداشت نویسی تلاش می کند دیدگاه های انتخاباتی دولت را در رسانه ها جریان سازی کند، از زبان ترامپ تحلیل کرده که ایران در آستانه فلسطین شدن بودن و با برجام نجات پیدا کرد!

سخنگوی دولت در یادداشت خود درباره علت خروج ترامپ از برجام نوشته است: از نظر ترامپ ایران در حال فلسطینی شدن یعنی به اشغال درآمدن و بی‌رمق شدن بر اثر محاصره و تحریم‌هایی مشابه غزه بود که برجام آمد و آن فرآیند را معکوس کرد.

اما جدای از اینکه ترامپ چه دیدگاهی واقعا درباره برجام دارد و آیا واقعا محاسبه اصلی او این بوده که شرایط ایران همانند غزه بوده و برجام آن را نجات داده، نکته اساسی اینجاست که مسئولین دولت نیز تاکنون درباره شرایط کشور در پیش از برجام نیز تحلیل های مشابه ای را انجام می دهند. برخی از آنها تحلیل های به مراتب بدتری از ترامپ هم بکار بردند و می توان گفت در این نوع دیدگاه ها اتفاقا با ترامپ همسو و همنظر هستند.

به معنای دیگر در این نوع دیدگاه ها درباره شرایط کشور، برخی دولتمردان بیش از آنکه تحلیل های همسو با دموکرات های آمریکا را داشته باشند، رفتارشان تکمیل کننده جمهوریخواهان بوده است. شاید به همین دلیل است که ترامپ معتقد است و همچنان طمع دارد که امکان توافق بهتر از اوباما با دولت روحانی وجود دارد!


با این وجود علی ربیعی در بخشی از یادداشت خود آورده است: باید پرسید چرا ترامپ خروج از برجام را خدمتی مهمتر از به رسمیت شناسی اشغال جولان توسط اسرائیل، مهم‌تر از اشغال مجدد و نمادین قدس شریف و جعل عنوان «پایتخت اسرائیل» برای آن و حتی به تعبیر خود «مهم‌ترین» در قیاس با «معامله قرن» می‌داند. برجام در منظومه تفکر استکباری ترامپ چه ماهیتی دارد که در هر نقطه عطفی خروج از آن عملی قهرمانانه تلقی می‌شود و از جمله در سخنرانی برای توجیه ترور سردار ملی ایرانیان، ترامپ سعی می‌کند ردی برجامی برای موشک‌های کوبنده عین الاسد بیابد و مدعی شود بدون پول آزاد شده در جریان برجام، ایران نمی‌توانست چنین توانی داشته باشد؟ بدون تردید بخشی از علل این برجام ستیزی دیوانه وار را باید در روانشناسی شخصی ترامپ جست‌و‌جو کرد. ترامپ هنوز در آستانه تثبیت در کاخ سفید بود که واشنگتن پست به نقل از یک منبع آگاه فاش کرد او در پاسخ به استدلال‌های مشاورانش «از کوره در رفت» وبا عصبانیت پرسید چرا باید سیاست‌های شکست خورده اوباما در قبال ایران را ادامه دهد و از برجام که آن را «فاجعه آمیز» می‌داند پشتیبانی کند؟

سخنگوی دولت می افزاید: حساسیت ضد برجامی ترامپ آنقدر بالا بود که رئیس جمهوری در سازمان ملل برای اینکه کمترین روزنه‌های مذاکره و بازگشت به ۵ بعلاوه ۱ را نبسته باشد، گفت اگر با اسم برجام مشکل دارید به رسم آن بازگردید. ترامپ اما در موارد متعدد از جمله ضمن گفت‌و‌گو با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی و پس از آن در سخنرانی توجیه جنایت تروریسم و نهایتاً در مراسم شیطانی موسوم به «معامله قرن» نشان داد که مشخصاً با «رسم برجام» مخالف است و نه فقط اسم آن. او بارها گفته است که با نفس توافق و معامله مخالفتی ندارد و بارها مدعی شده خواهان توافقی «بهتر از توافق هسته‌‌ای برجام» است. اما نوع توافق و معامله‌‌ای که ترامپ خود را پرچمدار آن می‌داند چیست؟ شاید هیچ جا بهتر از طرح موسوم به «معامله قرن» نتوان به کنه و ماهیت «معامله» مطلوب ترامپ پی برد. معامله قرن به تعبیر هوشمندانه‌‌ای که برخی کارشناسان ژرف نگر گفتند در حقیقت معامله‌‌ای نیست که فلسطین و فلسطینی‌ها یک طرف آن باشند، معامله‌‌ای است استوار بر غیاب طرف اصلی آن یعنی غیبت خود فلسطینی ها. این معامله‌‌ای که فلسطینی‌ها «طرف» آن نیستند بلکه «موضوع» آن هستند. معامله‌‌ای است بر سر فلسطین نه با خود فلسطینی ها. معامله‌‌ای که برای فهم آن باید به آن کارتون مشهور متوسل شد که ترامپ دست توافق به سوی نتانیاهو دراز می‌کند و در همان حال پایی بر فرق و پایی دیگر بر شکم فلسطینی سرنگون شده و نقش بر زمین دارد. این وضعیت از دیدگاه ترامپ وضعیت آرمانی برای معامله است. او از همان ابتدا یعنی در همان کمپین انتخاباتی بارها تأکید کرده که نفس‌های ایران در حال شمارش بود و چیزی به سرنگونی نمانده بود که اوباما به کمک آن شتافت. به تعبیر دیگر و به کمک عناصر تصویری آن کارتون می‌توان گفت که از نظر ترامپ ایران در حال فلسطینی شدن یعنی به اشغال درآمدن و بی‌رمق شدن بر اثر محاصره و تحریم‌هایی مشابه غزه بود که برجام آمد و آن فرآیند را معکوس کرد.

در ادامه این یادداشت نیز آمده است: برجام اما آن توافق یکسویه و کاریکاتورگونه‌ای که ترامپ برای فلسطینی‌ها تخیل می‌کرد، معامله قرن در مفهوم راستین آن بود. حتی جنبه شکلی آن، نفس چینش پرچم‌ها و همجواری با شش قدرت بزرگ جهانی حکایت از یک توافق به راستی بزرگ داشت. اگر تا لحظه قبل از حصول توافق ایران به شکل یک «موضوع امنیتی» و «معضلی جهانی» بازنمایی می‌شد در لحظه شکل‌گیری توافق ایران با پشت سر گذاشتن آن اتهامات، از حالت «موضوع امنیتی» به حالت طرف یک معامله بزرگ امنیتی تبدیل شد. قبل از توافق سخن از امنیتی بود که جهان می‌بایست «به رغم ایران» بدان نایل شود، اما پس از توافق همگان بر امنیتی پای فشردند که می‌باید از طریق ایران و به کمک ایران و جهان حاصل شود.یعنی آن شش طرفی که به نمایندگی از «جهان» در مقابل ایران قرار گرفته بودند موضع خود را تغییر داده، در کنار یکدیگر و در کنار ایران قرار گرفته و به شکل یک هیأت هفت جانبه، به‌طور مساوی و برابرحقوق، خود را در برابر جهان و مطالبه جهانی برای امنیت مسئول و متعهد دانستند. این اتفاقی بود که به تعبیر هوشمندانه رئیس جمهوری در همان زمان همه را خوشحال کرد «به جز صهیونیست‌ها». اسرائیل نمی‌خواست ایران از حالت موضوع و معضل امنیتی برای جهان عبور کرده و به طرف یک توافق بزرگ جهانی تبدیل شود. امنیتی‌سازی ایران یک جعل صهیونیستی و یک برساخته بزرگ و دارای کارکرد فراوان بود که اسرائیل نمی‌خواست به سادگی آن موقعیت را از دست بدهد. ایران به یمن معجزه انتخابات ۹۲ بود که از آن وضعیت تحمیلی خلاص شد. اکنون در آستانه یک انتخابات دیگر قرار داریم و برگزاری این انتخابات در سطح استانداردهای قانون اساسی می‌تواند کارکردی محاصره شکن به خود بگیرد و حصر دونالد ترامپی را از جغرافیای کشورمان دور کند. نیازمندیم که برای حل مسائل داخلی، خارجی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به انتخابات رجوع و هویت صندوق را حفظ کنیم. همان‌گونه که در این یادداشت بسط دادم و رابطه انتخابات با عقب‌نشینی سیاستمداران امریکایی را توضیح دادم برای تحریم‌شکنی و عقب راندن ترامپ نیازمند صندوق‌محور بودن تحولات در ایران هستیم. من فکر می‌کنم به رغم همه دیدگاه‌ها و نقطه نظراتی که سلایق مختلف بیان کرده‌‌اند، حضور در پای صندوق رأی را باید پاس بداریم و سعادت آینده همه ما ایرانیان در پاسداشت صندوق‌ها و مشارکت در انتخابات است. این بار هم باید این راه را پاس بداریم.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ب
Iran, Islamic Republic of
چقدر هم رودارند با این دست آورد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
صادق
Iran, Islamic Republic of
هیف که دستو بالمون گیره. گیر شهدای مدافع حرم گیر شهدای دفاع مقدس گیر صحبت های حضرت آقا . و الا .... .
Iran, Islamic Republic of
..م.
حرف حق
Iran, Islamic Republic of
عراقچی: نتیجه پایبندی به برجام تحریم بیشتر بود.
هشیار
Iran, Islamic Republic of
نتانیاهو بعد از برجام گفت خیال ما تا 25 سال از بابت ایران راحت شد و این یعنی برجام به نفع رژیم صهیونیستی بود.
Iran, Islamic Republic of
.....
ترکمنچای
Iran, Islamic Republic of
صنعت 30 میلیارد دلاری هسته ای رو تخریب و بتن ریزی کردند و تحریمهای دوبله و سوبله آیسا و کاتسا رو تحویل گرفتن و صادرات نفت ایران هم به شدت کاهش یافته افتخار هم می کنند !
مهدی
Iran, Islamic Republic of
خون حاج قاسم عزیز تاوان افتضاح برجام بود.
whnr
Iran, Islamic Republic of
چرا مدعی العموم به اظهارات متشنج کننده ورود نمی کند؟ ...
هالو هستم
Iran, Islamic Republic of
ربیعی توخوبی! تو راست میگی! فقط برو!
Iran, Islamic Republic of
...
کرمی
Iran, Islamic Republic of
...
برجامچای
Iran, Islamic Republic of
برجام خسارت محض بود زیرا زیر ساخت های هسته ای ایران را نابود کرد اما زیر ساخت های تحریم های ظالمانه حفظ و تقویت شدند.
حامد
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
تشدید تحریمها و فشار حداکثری دشمن ثمره برجام است.
شاهین
Iran, Islamic Republic of
دلار 14000 تومانی و سکه 5 میلیونی و پراید 63 میلیونی و تورم 400 درصدی همان گلابی برجام است !
معترض
Iran, Islamic Republic of
قبل از برجام دلار 3 هزار تومان و گوشت 25 هزار تومان و بنزین 400 تومان بود با برجام قیمت همه چیز 5 برابر شد.
میلاد
Iran, Islamic Republic of
دیگه حالم از این برجام بهم میخوره وقتی اسم آن را می شنوم کهیر می زنم .
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
قرار بود برجام مشکلات ما را حل کند ! حالا ما باید مشکلات برجام را حل کنیم !!!
Iran, Islamic Republic of
اینها جز با سیلی ۲ اسفند از خواب بیدار نمی شوند
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
برجام مرده ولی لیبرالهای غرب گرا نمی خواهند قبول کنند.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
خیلی پررو هستی اصلاح طلب ...
Iran, Islamic Republic of
شوخی میکنه...
Iran, Islamic Republic of
...
شاکی
Iran, Islamic Republic of
برجامو پله کردند / ملتو ذله کردند
Iran, Islamic Republic of
...
حمید
Iran, Islamic Republic of
برجام و اجرای 39 بند از مفاد FATF باعث لو رفتن راههای دور زدن تحریمها و کوچک تر شدن 40 درصدی اقتصاد ایران شد.
Iran, Islamic Republic of
امنيتي ترين كابينه طول تاريخ دنيا
Iran, Islamic Republic of
ناکارامد ترین و پیرترین
Iran, Islamic Republic of
شخصا از سنگ پای قزوین حلالیت میطلبم
Iran, Islamic Republic of
مرسی
Iran, Islamic Republic of
به جز وزیر اطلاعات بقیه مدیران ارشد دولت امنیتی هستند
United States
بجز!!
.....
واداده های فلسطینی از مذاکره خسته شده اند و باز گشته اند اما واداده های ما در حال مقدس برجام هستند.
مریم
Iran, Islamic Republic of
هرچی کار خوبه مال تو هرچی خرابکاریی مال من
واقعا من موندم از. این دولتیها.
Iran, Islamic Republic of
احسنت گل گفتی
Iran, Islamic Republic of
.....
خخ
Iran, Islamic Republic of
خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی !
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
خدایا اینا چه گروهی بودند تو این 8 سال !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
بااین همه افرادواداده، منهم جای ترامپ بودم جزبه تسلیم محض شدن کشورقانع نمی شدم!...
Iran, Islamic Republic of
واقعا
معین
Iran, Islamic Republic of
برجام اینقدر برای امریکایی ها شیرین و جذاب بود که ترامپ 2 ساله برای مذاکره مجدد بر سر توان موشکی و اقتدار منطقه ای ما بارها واسطه فرستاده و التماس می کند وقتی میتوان کشوری را پشت میز مذاکره خلع سلاح کرد چرا چنین نکنند ؟!
United Kingdom
...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.م.م.بایداوراتحمل وبراوصبر کرد
Iran, Islamic Republic of
چسبندگی شدیدایشان به ریس جمهور از اسرار این انقلاب است که انشاالله بعدها روشن میشود.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
محمود عباس داره آدم میشه
Iran, Islamic Republic of
...
امیر
Iran, Islamic Republic of
حنای برجام دیگر رنگی نداره .
سید
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
برجام هسته ای در قرن گذشته اتفاق افتاد و حیف که ما نبودیم و امروز ناچاریم فواید آن را از طریق سخنگوی دولت دوازدهم بشنویم.
Iran, Islamic Republic of
اگر شما نبودین الان فلسطین یک ایران دیگری شده بود قدرتمند مثل حزب الله
Iran, Islamic Republic of
دمت گرم
دقیق زدی به هدف
Iran, Islamic Republic of
.......
این دولت در دور اول با اسم احمدی نژاد زنده بود در دور دوم هم با اسم ترامپ و برجام خود را تنفس مصنوعی میدهد.
Iran, Islamic Republic of
....
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
...
صدای ایران
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
حمید
Iran, Islamic Republic of
....
.
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
....
مجید
Iran, Islamic Republic of
چه تحلیل....
منصور
Romania
برادر عماد!!!! تو دیگه چرا؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
سال 92 خیلی خیلی خیلی بهتر از الان بود
Iran, Islamic Republic of
..
محمد
Iran, Islamic Republic of
...
قاسم
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
فرقی نمی کنه حالا ونزولا شده.!!!!!!!!!!؟
جمشید
Iran, Islamic Republic of
.....
Romania
...
احمد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
قرار بود با برجام تحریمها برداشته بشه جواب بدید حاشیه نرید
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
کلاهیان
Iran, Islamic Republic of
......
سهراب
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
خدا شما را حفظ کند ....
خلخالی
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
111
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
ایران در آستانه ابر قدرتی در تمام زمینه بود ( اقتصادی - سیاسی - نظامی - پیشرفت علمی - رشد صنعت و کشاورزی .- تولید و خود کفایی عمران و آبادی - پیشرفت دانش هسته ای و دانش بنیادی و......... )
ولی تمامیتخواه های انحصار طلب و قدرت طلب چشم دیدن این همه پیشرفت کشور را ندارند و به بهانه تقلب در انتخابات حرکات و فتنه ای بوجود آوردید که آمریکا و اسرائیل از آن خشنود شدند و علنا از شما حمایت کردند .
حالا هم که با رقیب هراسی ودادن وعده های توخالی حاکمیت و قدرت به دستتان افتاد این است وضع مردم و کشور
Iran, Islamic Republic of
همیشه غصه ات را می خورم.....
علی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
آقای سخنگو خیلی باهوشی کدام مدرسه درس خواندی...
حسن
Iran, Islamic Republic of
امنیتی ها اخر عمرشان چقدر شکوفا وبافنده می شوند
Iran, Islamic Republic of
.....
ترابی
Iran, Islamic Republic of
اقای ربیعی با این تفکرات بود که خراب کردید
Iran, Islamic Republic of
..