دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - 26 Oct 2020
 
۳
۲۹

حاجی بابایی: مجلس می‌تواند رئیس‌جمهور را برکنار کند

يکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۲
کد مطلب: 717181
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: احزاب ما استاندارد حزبی ندارند.
حاجی بابایی: مجلس می‌تواند رئیس‌جمهور را برکنار کند
به گزارش جهان نيوز، حمیدرضا حاجی‌بابایی، نماینده مردم همدان در مجلس درباره موضوع مطرح شده توسط عباس عبدی، میهمان برنامه بدون توقف مبنی بر اینکه «مجلس به دلیل حزبی نبودن کارایی خود را از دست داده» اظهار داشت: من قبول دارم که اگر حزب وجود داشته باشد و اگر احزاب ورود پیدا کنند، هم مسؤلیت می‌پذیرند و هم می‌توانند تأثیرگذار باشند اما در کشور ما به این شکل است که احزاب ما استاندارد حزبی ندارند.

وی افزود:  یکی از مشکلات کشور ما این است که ما بعضا احزابی داریم که آن استانداردهای لازم را ندارند، مثلا یک حزب باید خیلی راحت به مردم اعلام کند که اگر در مجلس رأی آورد چه برنامه‌های اقتصادی دارد در مسائل فرهنگی چه دیدگاهی دارد، در مورد عدالت اجتماعی چگونه فکر می‌کند.

حاجی بابایی خاطرنشان کرد: حزبی را به من نشان دهید که گفته اگر من، وارد مجلس شوم حقوق معلم را تغییر می‌دهم و یا حقوق‌ها را عادلانه می‌کنم، در مجلس همه حضور پیدا می‌کنند، از یک حزب هم افرادی داریم که طرفدار حقوق نجومی‌اند و هم افرادی داریم که طرفدار حقوق عادلانه‌اند، خوب بالاخره این حزب نظرش کدام است، وقتی حزبی وارد می‌شود باید مسؤلیت بپذیرد یک اهدافی داشته و قول‌هایی به مردم بدهد مثل اینکه من با مفاسد اقتصادی مبارزه می‌کنم تا مردم هم رأی دهند، چون این طور نیست، متأسفانه در جایگاه احزاب با مشکل روبرو هستیم.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس دهم اضافه کرد: البته احزاب خوب و زحمتکش داریم، نمی‌خواهم نفی کنم اما هنوز حزب در کشور ما نهادینه نشده، مسؤلیت حزبی مشخص نشده، یک دولت می‌آید یک حزبی تشکیل می‌دهد و فردا هم که دولت رفت حزب می‌رود، حزب باید از روز اول بیاید شروع کند، 50، 40 سال سابقه داشته باشد، اهدافش را مشخص کند، البته داریم اما کم هستند. نکته بعد که می‌خواهم عرض کنم این است که من تنوع را می‌پذیرم، تنوع باید وجود داشته باشد، در تنوع هم بحث از این است که افراد گوناگون سلایق مختلف بیایند، جبهه‌ها حضور پیدا کنند و شعارهای گوناگون دهند در این صورت حضور مردم هم بالاتر خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه مردم به دنبال این هستند که خواسته‌های‌شان کجا برآورده می‌شود، تصریح کرد: مردم اگر مطمئن شوند مجلسی که با رأی آنها تشکیل می‌شود، عدالت ایجاد می‌کند، با مفاسد مبارزه می‌کند، پای مردم می‌ایستد، این مجلس برای دولت ریل‌گذاری می‌کند، تمام توانش را برای اصلاح خودش خواهد گذاشت، تمام توانش را در کمک به افراد کم توان جامعه خواهد گذاشت و رونق اقتصادی ایجاد می‌کند قطعا در انتخابات حضور پیدا می‌کنند.

حاجی بابایی یادآور شد: بعضی از عملکردهای ما متأسفانه باعث شده مردم  دلسرد و نگران باشند؛ کاندیداها باید این امید را به مردم بدهند که اگر وارد مجلس شدند خواسته‌های مردم را در حد وسع و توان‌شان جامعه عمل خواهند پوشاند.

نماینده مردم همدان در مجلس دهم در ادامه در خصوص دیگر موضوع مطرح شده توسط عباس عبدی در برنامه بدون توقف با این مضمون که «مجلس آینده کارایی لازم را ندارد» نیز تصریح کرد: مجلس از نظر قانون اساسی در رأس امور است، اما اگر نماینده در رأس امور نباشد مجلس کارایی ندارد، یعنی همین مجلسی دهم کارهای خوبی همچون برنامه ششم و ... را انجام داده است، اما به نظر من در مجموع مقبول نیست، یعنی نتوانسته به رسالت نظارت خودش و رسالت قانونگذاری خودش عمل کند، در کنار کارهای خوبی هم انجام داده زحمات بسیاری هم کشیده اما باید مؤلفه‌های گوناگون دست در دست هم دهد تا مجلس بتواند موفق شود و کار کند، ولی اگر بخواهیم مجلس را مثل همین مجلس برگزار کنیم انصافا در واقع دلسردی مردم را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه باید امید مردم به این باشد که یک مجلس قدرتمند می‌آید، مجلسی که پای مردم بایستد، عنوان کرد: بحث مبارزه با مفاسد کار درستی است اما قطعا نباید نماینده‌ای وارد مجلس شود که در طول 40 سال گذشته از رانت استفاده کرده و یا زمینه رانت را فراهم کرده تا بتواند کار انجام دهد، حالا هر کسی می‌خواهد باشد، اسمش هر چه باشد، اصولگرا، اصلاح‌طلب، مستقل، هر حزبی می‌خواهد باشد باید آدم‌هایی باشند که محکم بایستند و دفاع کنند.

این نمایده مجلس دهم همچنین یادآور شد: مردم ما خارج از حیطه مسؤلیت مجلس چیزی نمی‌خواهند، اگر واقعا در حیطه کار مجلس عمل کنیم مردم رضایت خواهند داشت. قانون اساسی مجلس را قدرتمند تعریف کرده، مجلس اختیارات بسیار ویژه‌ای دارد، در هیچ جای دنیا اختیارات مجلس ایران را هیچ کشوری ندارد، مجلسی که می‌تواند رئیس جمهور را برکنار کند اما هیچ کس نمی‌تواند مجلس را منحل کند، مجلسی که می‌تواند در تمام امور کشور تحقیق و تفحص کند، عرض کردم در رأس امور بودنش از نظر قوانینی که برای آن تعریف شده محرز است، اما اینکه ما به عنوان نماینده بتوانیم این قانون را اجرا کنیم نقش‌آفرینی درستی داشته باشیم و در عمل هم مجلس را در رأس امور ببریم و آن را محقق کنیم این مهم است.

وی با اشاره به نقش رسانه ملی در خصوص ارتقای آگاهی جامعه و بالا بردن میزان مشارکت مردم در انتخابات گفت: امروزه با وجود همه امکاناتی که در اختیار مردم قرار دارد از جمله فضای مجازی، رسانه ملی با توجه به تنوع برنامه‌هایی که اجرا می‌کند هنوز حرف اول را می‌زند و این رسانه نقش بی‌بدیلی در اطلاع‌رسانی در کشور دارد، انتخابات با مردم سرو کار دارد یعنی مردم نقش اساسی و کلیدی در انتخابات ایفا می‌کنند به هر میزان که مردم در انتخابات حضور پیدا می‌کنند به همان میزان اقتدار نظام و امنیت افزایش پیدا کرده و به همان میزان حوزه‌های اقتصاد و فرهنگ و غیره رونق پیدا می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بنابراین صداوسیما هم باید به طرق گوناگون نقش خود را ایفا کند یعنی فقط با گفتن نیست از طریق برنامه‌های هنری و اشکال گوناگون ورود پیدا کند هر چقدر مردم نسبت به اهمیت انتخابات و تأثیر آن آگاهی بیشتری پیدا کنند و در جریان کار قرار بگیرند و تأثیرگذاری انتخابات را بدانند، به همان نسبت نیز مشارکت‌شان در انتخابات بالاتر خواهد رفت، چون ما مردم مسؤلیت‌پذیری داریم و مردم در لحظات سرنوشت‌ساز تصمیم درست را گرفته و ورود پیدا می‌کنند مثل همین مراسم سردار شهید سلیمانی و از این گونه اتفاقات، مثل روز قدس و دیگر شرایط حساس می‌بینید که چه حضور گسترده‌ای دارند.

حاجی بابایی در پایان با تأکید بر اینکه صداوسیما باید در زمینه انتخابات نیز درست نقش‌آفرینی کند، یادآور شد: چرا که این رسانه ارتباط تنگاتنگی با مردم دارد و می‌تواند تأثیرگذاری زیادی داشته باشد، رسانه ملی این امر را از طریق هنرنمایی خاص خودش می‌تواند انجام دهد، گاهی وقت‌ها در جریان یک سریال یا در یک طنز به شکل‌های گوناگون می‌تواند با بهره‌گیری از صاحبنظران خوب، کارشناسان مطرح وهنرمندان برجسته‌ای که در رسانه حضور دارند این تأثیرگذاری را به درستی داشته باشد.

منبع:فارس
برچسب ها: حاجی بابایی
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آ خدا خیرتان دهد یه فکری بکنید به تنگ آمدیم .
Denmark
...
Iran, Islamic Republic of
آقای حسن روحانی! شما از گرانی بنزین خبر داشتید؟
رئیس‌جمهور گفت: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه بوده و می‌تواند در حل مشکلات آنان مفید و موثر باشد.
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد بنزین را از ۱۰۰تومن کرد ۴۰۰تومن و به خاطر ۳۰۰تومن افزایش ، ۴۵هزار تومن یارانه به همه داد
روحانی ۷برابر آن افزایش داد یعنی ۲۰۰۰تومان گران کرد ولی حدود ۴۰ تومن یارانه داد آن هم نه به همه
دقت کنید !
نگویید درصد گرانی مهم است
اینجا مبلغ مهم است یعنی اگر یک خانواده ۵نفره را در نظر بگیریم احمدی نژاد پول افزایش ۷۵۰ لیتر بنزین را در هرماه به این خانواده می داد ولی روحانی پول افزایش ۱۰۰لیتر بنزین را می دهد
تازه احمدی نژاد به کل ملت این یارانه را داد ولی روحانی به ۶۰ میلیون
این کجا و آن کجا
رضایی ع ر
United States
دولت و مجلس ایران در انتقال مشکلات بر دوش مردم بیچاره کوچه و بازار مردم حامی انقلاب رتبه اول در جهان را دارد در برخورد با اختلاس گران و متجاوزان به حقوق مردم رتبه اخر
Iran, Islamic Republic of
فشارهای اقتصادی شدید در سال ۹۷ و ۹۸ به زندگی مردم وارد شد.
Iran, Islamic Republic of
افزایش قیمت بنزین درکشور به خاطر جبران ناتوانی، ناکامی دولت، دولتمردان، مسئولان و نمایندگان مجلس بوده است.
رضایی ع ر
United States
.....
Iran, Islamic Republic of
اقای وزیر نفت 48 ساعت قبل در سیما اعلام می کند به هیچ وحه بنزین گران نخواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
حتما مجلس هر رئیس جمهوری را می تواند استیضاح کند.
بشرطی که مجلس قدرتمند و شجاع و بدون جانبداری باشد.
Iran, Islamic Republic of
تمام گرفتاری های کشور بابت حزب بازی و باندبازی است...
تکمیلی
Iran, Islamic Republic of
احسنت
دقیقا بابت این است که افرادی که منتسب به دو جریان چپ یا راست هستند به وقت تصمیم گیری یا تصویب قوانین منافع حزبی و باندی را به منافع ملی و مردم ترجیح می دهند و آن آزادگی و استقلال لازم را ندارند...
منصور
Iran, Islamic Republic of
لایک و هزاران لایک
Iran, Islamic Republic of
وقتی اصلاحاتچیها میبینند که رای نمی آورند تنها تلاششان اینست که بگویند تمام احزاب بدند .
این یک فریب است . جمله تکمیلی، جمله حقی است که از آن میتوان استفاده باطلی کرد.
تمام گرفتاریها به علت دور شدن از آرمانهای امام و انقلاب و عدم توجه مسئولین به تذکرات رهبر و رفاه زدگی و تجملگرایی برخی از آقایان و آقازاد هاست.
اعتراض
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
امیرمسعود
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان از روی کار آمدن یک مجلس همسو با رای و نظر مردم بسیار وحشت دارند .....
واقعیت
Iran, Islamic Republic of
اصولگراها هم همینطورن
کلا منافع احزاب با منافع مردم در تضاد است
عباس
Iran, Islamic Republic of
.
اصولگراها مبانی فکری شان پیروی از ولایت، دشمن شناسی، عدالت و خدمت به مردم است؛
اما جریان موسوم به اصلاحات شیفته و مطیع غرب (دشمن) هستند، از ولایت تبعیت نمی کنند و به دنبال دنیا و رانت هستند.

.
مجید سرابی
....
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
ابي از اين مسجد گرم نميشود يك ابدارچي را نميتواند جابجا كند
Iran, Islamic Republic of
با امید به خداوند متعال و صبر انقلابی مردم ستمدیده بزودی با سرکار آمدن مجلس آینده این امر تحقق می یابد
Iran, Islamic Republic of
....
United States
بله مجلس قدرت داره که رئیس جمهور را بر کنار بکنه اما نه این مجلس. ....
رضایی ع ر
Iran, Islamic Republic of
وقتی دولت و شرکتهای دولتی فرزندان و خویشاوندان نمایندگان را بر مردم برای استخدام ترجیح میدهد ان نماینده وکیل الدوله است نه وکیل مردم...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
United Arab Emirates
..