چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - 23 Sep 2020
 
۱
۲

استرس باعث خاکستری شدن مو می‌شود

يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۷
کد مطلب: 716446
به گفته دانشمندان دانشگاه هاروارد آمریکا "استرس و اضطراب" شدید باعث کاهش ملانوسیت در بدن و خاکستری شدن مو می‌شود؛ سلول‌های ملانوسیت که در ریشه هر تار مو پیدا می‌شوند، رنگدانه‌ای را تولید می‌کنند که تعیین‌کننده رنگ مو است.
استرس باعث خاکستری شدن مو می‌شود
به گزارش جهان نيوز، بر اساس پژوهش‌های جدید دانشمندان دانشگاه "هاروارد" اضطراب حاد می‌تواند منجر به خاکستری شدن زودهنگام مو شود.

پایگاه خبری "ایندیپندنت" در گزارشی نوشت، دانشمندان آزمایش خود را بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام دادند؛ آنها با تزریق "رزینیفراتاکسین" سمی مشاهده کردند که رنگ پشم موش‌ها ظرف مدت چهار هفته سفید شد!

این مشاهده باعث شد که دانشمندان به پژوهش عمیق‌تری درباره نقش "اضطراب" در تسریع سفید شدن مو دست بزنند.

به همین خاطر، دانشمندان موش‌های آزمایشگاهی را در معرض موارد اضطراب‌زای متعددی، از جمله درد جسمی، اضطراب روانی و محدودیت‌های متعدد قرار دادند؛ هر یک از این موارد اضطراب‌زا، منجر به تخلیه تعدادی از سلول‌های "ملانوسیت" شد. 

سلول‌های ملانوسیت که در ریشه هر تار مو پیدا می‌شوند، رنگدانه‌ای را تولید می‌کنند که تعیین‌کننده رنگ مو است؛ تولید سلول‌های ملانوسیت در بدن هر فرد با گذر زمان کاهش می‌یابد که منجر به خاکستری و سفید شدن رنگ مو با پیر شدن فرد می‌شود.

در طول این پژوهش، محققان دانشگاه هاروارد دریافتند که اضطراب تجربه شده توسط موش‌های آزمایشگاهی، باعث فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک آنها شده است که منجر به آزاد شدن پیامرسان عصبی نورآدرنالین می‌شود؛ این تیم کشف کرد که آزاد شدن نورآدرنالین، باعث می‌شود سلول‌های ملانویست از ریشه مو دور شوند و همین نکته، دلیل خاکستری شدن رنگ مو است.

"یاشیه هسو" استاد رشته زیست‌شناسی در دانشگاه هاروارد و از نویسندگان ارشد این تحقیق می‌گوید: «پایه دانش ما در درک این مسئله است که اضطراب چگونه اعضا و جوارح دیگر بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

هسو گفت: «دانستن این که بافت‌های بدن چگونه تحت اضطراب تغییر می‌کنند، نخستین گام مهم در راستای یافتن درمانی برای اضطراب است تا تاثیرات ویرانگر آن را متوقف کنیم یا معکوس سازیم؛ هنوز راه زیادی در این مسیر پیش رو داریم و بسیار باید بیاموزیم.»

منبع:تسنیم
برچسب ها: استرس سلامت
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
.....