پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - 24 Sep 2020
 
۰

اهداف پشت پرده امارات از تلاش برای تشکیل «اقلیم سُنّی» در عراق

چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۳
کد مطلب: 716128
باید توجه داشت که امارات و عربستان سعودی که از نظام‌های تمامیت‌خواه و دیکتاتوری برخوردار هستند موفقیت نظام سیاسی عراق را تهدیدی برای خود می‌بینند و پس از شکست پروژه داعش، بهترین راهکار را در تضعیف حاکمیت مرکزی عراق و تجریه این کشور می‌بینند.
اهداف پشت پرده امارات از تلاش برای تشکیل «اقلیم سُنّی» در عراق
به گزارش جهان نيوز، اقدام امارات در برگزاری نشستی با حضور رهبران سیاسی اهل سنت عراق در ابوظبی شک و شبهه‌هایی را درباره نقش این شیخ‌نشین در تشدید بحران‌های این کشور به وجود آورده است.

این در حالی است که پیش از این شخصیت‌های سیاسی عراق همچون عزت الشابندر از نقش منفی امارات در دامن زدن به تنش‌های داخلی این کشور پرده برداشته بودند.
 
امارات که پیش از این در سال ۲۰۱۷ به نوعی حامی مالی و معنوی اقلیم کردستان در برگزاری همه پرسی جدایی‌طلبانه از عراق بود اینک با برگزاری نشستی با حضور برخی شخصیت‌های اهل سنت عراق می‌خواهد آنچه را اقلیم اهل سنت در عراق خوانده می‌شود بار دیگر در فضای سیاسی این کشور مطرح کند.

در همین راستا روزنامه الخلیج آنلاین در گزارشی به نشست ابوظبی پرداخته و نوشته است که این نشست که با حضور نمایندگان پارلمان، شخصیت‌های سیاسی و سرمایه‌داران اهل سنت عراقی برگزار شده با هدف تقسیم عراق به اقلیم‌های طایفه‌ای بوده است.اقلیم سنی مدنظر آنها در مرحله اول الانبار و صلاح الدین را در بر می‌گیرد و در مرحله بعدی استان نینوی به آن ملحق می‌شود.

این رسانه همچنین محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق را از شخصیت‌های نزدیک به حاکمان امارات معرفی و تاکید می‌کند که او قبل و پس از انتخاب به عنوان ریاست پارلمان عراق دیدارهای شبهه‌برانگیزی را با اماراتی‌ها داشته و بارها به این کشور سفر کرده است.

به این موارد باید گزارش‌های رسانه‌ای متعدد  از حمایت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از گروه‌های مخرب و نفوذی در حاشیه تظاهرات مسالمت آمیز را اضافه کرد. مسئله‌ای که با نقش‌آفرینی منفی رسانه‌های سعودی و اماراتی همزمان شده است.

باید توجه داشت که امارات و عربستان سعودی که از نظام‌های تمامیت‌خواه و دیکتاتوری برخوردار هستند موفقیت نظام سیاسی عراق را تهدیدی برای خود می‌بینند و پس از شکست پروژه داعش، بهترین راهکار را در تضعیف حاکمیت مرکزی عراق و تجریه این کشور می‌بینند. اماراتی در یمن نیز همین رویکرد را دنبال کرده و به حمایت آشکار از تجزیه طلبان جنوب یمن می‌پردازند.

تحلیلگران عراقی تاکید می‌کنندکه تنها راه شکست این توطئه‌ها حمایت از عراق متحد و یکپارچه است که در پرتو گفت‌وگوهای ملی می‌توان آن را حفظ و در صدد تقویت آن برآمد. چرا که تجزیه و تقسیم عراق خط قرمز گروه‌ها و شخصیت‌های اصیل عراقی است.
 
منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *