چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - 23 Sep 2020
 
۰
شرکت مشاور مدیریت:

شرکت آکام آتا منطقه آزاد انزلی (سهامی خاص)

مشاور مدیریت کیست؟
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۲
کد مطلب: 716001
علم مدیریت بسیار گسترده و با شاخه ها و تخصص های فراوان است. در دنیای کسب و کار، امروزه به تخصص اهمیت بسیاری می دهند و همه مدیران نمی توانند در تمامی حوزه های مدیریتی متخصص شوند. بنابراین هر مدیر تخصص خود را در حوزه مدیریت بازاریابی، فروش، مدیریت فنی و مهندسی، مدیریت مالی، منابع انسانی، اداری و ... دارد. از این نظر، مدیران ارشد نیاز به مدیران و سرپرست های متخصص رده میانی و یا مشاور یا مشاوران متخصص حوزه های مختلف دارند. برخی افرادی که مدیریت یک شرکت و یا کسب و کار تجاری بزرگ را در دست دارند برای ارتقا کار خود و استفاده از دانش متخصصین گوناگون، راهنمایی و خدمات مشاوره، از مشاوران متخصص مدیریت کمک می گیرند.

یاشا سازمند، مدیر عامل شرکت آکام آتا منطقه آزاد انزلی (سهامی خاص)، شرکت مشاور مدیریت را اینگونه تعریف می کند : " یک شرکت مشاور مدیریت به زبان انگلیسی: Management Consulting Firm بعد از آنالیز و بررسی دقیق یک کسب و کار،  بنا به تخصص خود، خدمات مشاوره مدیریت به زبان انگلیسی Management Consulting و راهکارهای مناسب برای بهبود عملکرد مدیریتی ارائه می دهد تا  یک کسب و کار را به اهداف مدیریتی تعیین شده و موفقیت برساند." بهتر است بدانیم برای یک مشاور مدیریت راه‌ حل‌های آماده مدیریتی وجود ندارد و او باید از نزدیک با جلسات متعدد با مدیران ارشد و مالک کسب و کار، به طور کامل با کسب و کار، محصول ها یا خدمات آن، صنعت و بازار هدف، مشتریان و مخاطبان آن کسب و کار آشنا شده و دغدغه های مدیران، مشکلات و اهداف کسب و کار را بشناسد تا بتواند راه حل های مناسب مدیریتی ارائه دهد.

مهندس سازمند، کارشناس ارشد مدیریت از دانشگاه علوم و مدیریت کشور مالزی و عضو هیئت مدیره شرکت آکام آتا می گوید: " یک مدیر در کنار برنامه ریزی، وظیفه سازماندهی، رهبری، هماهنگی، و کنترل فعالیت های تجاری کسب و کار را نیز دارد. و همه این فعالیت ها در راستای ارزشها، هدف ها، چشم انداز ها، ماموریت ها و رسالت های آن کسب و کار می باشد. به نظر ایشان مدیریت یک فرایند است و یک مشاور مدیریت به مدیران کسب و کار کمک می کند با توجه به منابع موجود (که همیشه محدود است) و سرمایه های انسانی و منابع مادی یک کسب و کار برای آن برنامه ریزی کرده و با فعالیت های هدف دار آن برنامه ها را اجرا کنند. "
 
 
 
شرکت مشاوره مدیریت چیست؟  
مدیریت یک کسب و کار، کاری بسیار سنگین، حساس و مهم است به همین دلیل در دنیا، برخی شرکت ها، کارآفرینان، صاحبان کسب و کار در مواردی از خدمات مشاوره شرکت های مشاور مدیریت بهره مند می شوند. برای مدیریت یک کسب و کار، نه تنها باید با دانش و علم مدیریت آشنا بود بلکه شناخت دقیق بازار هدف، مشتریان آن کسب و کار، شناخت آن صنعت، شناخت و آنالیز بازار و رقبا، شناخت دقیق خدمت و محصول قابل ارائه و همچنین سوابق اجرایی مدیریتی لازم به نظر می رسد. یک شرکت مشاوره مدیریت بنا به تخصصی که در حوزه تجربی و علمی مدیریت دارد می تواند به سایر شرکت ها از طریق ارائه خدمات مشاوره مدیریت کمک نماید.
 
در دنیا، متخصصین و کارشناسان حوزه مدیریت تعاریف گوناگونی از علم مدیریت ارائه داده اند که با گذشت زمان بروز رسانی می شود و هر روز علم مدیریت گسترده تر شده و گرایش های مختلفی از آن به دنیای تجارت معرفی می شود. از مدیریت به عنوان یک علم و دانش آموختنی، و همچنین یک هنر و تجربه اجرایی می توان نام برد. امروزه در دنیای آموزش و کسب و کار ، علم مدیریت نه تنها یک رشته دانشگاهی است و گرایش های مختلفی دارد بلکه گرایش های مختلف این علم در موسسات آموزشی مختلفی نیز بصورت دوره های کوتاه مدت تخصصی تدریس می شود. مدیران موفق سعی می کنند همواره به دنبال بروز رسانی دانش خود بوده و یادگیری مستمر داشته باشند. علم مدیریت بسیار گسترده است و تخصص های گوناگونی در این حوزه وجود دارد. برای مثال، مدیریت مالی، مدیریت بازاریابی، مدیریت فروش، مدیریت منابع انسانی، مدیریت بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ)، مدیریت راهبردی (استراتژیک)، مدیریت ورزشی، مدیریت گردشگری، مدیریت گردشگری سلامت، مدیریت آموزشی، مدیریت پروژه و مهندسی، مدیریت صنعتی، و مدیریت بازرگانی را می توان به عنوان تنها برخی از شاخه های مدیریت نام برد .شرکت آکام آتا نیز از جمله شرکت هایی است که خدمات مشاوره مدیریت کسب و کار ارائه می دهد
 

مشاوره مدیریت چیست؟
برخی از مشاوره های مدیریتی که می توانند از جمله خدمات یک شرکت مشاوره مدیریت کسب و کار باشد به شرح زیر می باشد. شرکت های مشاور مدیریت می توانند در حوزه های مختلف مدیریتی فعالیت داشته باشند:
 • شرکت مشاور مدیریت بازاریابی
  شرکت مشاور مدیریت فروش
  شرکت مشاور مدیریت منابع انسانی
  شرکت مشاور مدیریت بازاریابی بین الملل
  شرکت مشاور مدیریت بازاریابی اینترنتی (دیجیتال مارکتینگ)
  شرکت مشاور مدیریت توسعه کسب و کار
  شرکت مشاور مدیریت برند و برندسازی (خلق برند)
  شرکت مشاور مدیریت تجارت بین الملل
خدمات مشاوره زیر نیز برخی از خدماتی است که یک شرکت مشاوره مدیریت می تواند ارائه می دهد. البته خدمات مشاوره مدیریتی یک شرکت مشاور مدیریت می تواند بسیار گسترده تر و در سطح بسیار بالای مدیریتی یک کسب و کار باشد.
 • مشاوره مدیریت بازرگانی
  مشاوره دیجیتال مارکتینگ
  مشاوره مدیریت مذاکرات و مکاتبات تجاری بین الملل
  مشاوره مدیریت مالی و حسابداری
  مشاوره مدیریت صادرات واردات
 
مشاوره مدیریت به معنای دقیق به اشتراک گذاشتن علم و ایده های به روز مدیریت می باشد. به عنوان مثال اگر شما مدیر شرکتی بزرگ و یا کوچک هستید می توانید با مشاوره گرفتن از یک فرد متخصص و حرفه ای در این زمینه اطلاعات بیشتر و به روز تری را کسب نمایید. مشاوران مدیریت معمولا ایده های جدید و جذابی را به مدیران ارائه می دهد تا به وسیله ی آن ها شغل و کسب و کار خود را ارتقا دهند.

کارآفرینان نیز می توانند قبل از اقدام به کاری از این مورد بهره بگیرند تا قدم های صحیح تری را در رابطه با شروع کسب و کار خود بردارند. در دنیا معمولا، مدیرعامل و هیئت مدیره یک کسب و کار، کارآفرینان و یا مدیر یک آموزشگاه علمی می توانند از پیشنهادات مشاوران مدیریت بهره مند گردند.

باید توجه داشته باشید که درباره ی مشاور یا شرکت مشاور خود تحقیقات زیادی انجام دهید تا از انجام پیشنهادات او اطمینان خاطر داشته باشید. به یاد داشته باشید که باید با مشاورانی حرفه ای و متخصص کار کنید. بعد از مطالعه رزومه کاری، تحصیلی و سوابق مشاور مدیریت و یا یک شرکت مشاوره مدیریت می توانید در مورد آن ها تحقیق کنید و در صورت تمایل و توافق اقدام به همکاری نمایید.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *