پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - 24 Sep 2020
 
۳
۳۸

آخرین پیش‌بینی منتقدان برجام هم محقق شد +جزئیات

چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۸
کد مطلب: 715163
اعضای اروپایی برجام در اقدامی ضدایرانی و همراستا با اقدامات خصمانه واشنگتن علیه مردم ایران، مکانیسم حل اختلاف برجام را فعال کردند.
آخرین پیش‌بینی منتقدان برجام هم محقق شد +جزئیات
به گزارش جهان نيوز، انگلیس، فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه‌ای در بروکسل، مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال کردند.

تروئیکای اروپایی اعلام کردند: با توجه به اقدامات ایران، هیچ انتخاب دیگری نداشتیم، برای ثبت نگرانی‌هایمان و اینکه ایران به تعهداتش در برجام پایبند نیست به کمیسیون مشترک رجوع می‌کنیم.

این مکانیسم روندی است که در صورت طی کردن کامل مراحل، به بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منتهی خواهد شد.

با این حال دیپلمات‌های اروپایی مدعی هستند که هدف این تصمیم حفظ توافق هسته‌ای از طریق بحث و رایزنی با ایران برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام است، نه بازاعمال تحریم‌های سازمان ملل.

منقتدان برجام بارها هشدار داده بودند که این توافق ضعیف و یک‌طرفه، قادر به رفع تحریم‌ها و حفظ منافع ملی کشور نیست و برخلاف آنچه حامیان برجام می‌گویند، قطعنامه‌های سازمان ملل علیه ایران لغو نشده و فقط ذیل قطعنامه 2231 تجمیع شده که به راحتی با ابزار فریبکارانه «مکانیسم ماشه» قابل بازگشت هستند.
مکانیسم ماشه چیست؟

در برجام دو بند به سازوکار حل و فصل اختلافات در توافق اختصاص یافته است، بندهای ۳۶ و ۳۷.

در بند ۳۶ آمده است: «چنانچه ایران معتقد باشد که هر یک یا کلیه گروه ۱+۵ تعهدات خود را رعایت نکرده‌اند، ایران می‌تواند موضوع را به منظور حل و فصل به کمیسیون مشترک ارجاع کند؛ به همین ‌ترتیب، چنانچه هر یک از اعضای گروه ۱+۵ معتقد باشد که ایران تعهدات خود را رعایت نکرده است، هر یک از دولت‌های گروه ۱+۵ می‌تواند اقدام مشابه به عمل آورد. کمیسیون مشترک ۱۵ روز زمان خواهد داشت تا موضوع را فیصله دهد، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود. متعاقب بررسی کمیسیون مشترک، چنانچه هر عضو معتقد باشد که موضوع پایبندی فیصله نیافته است، می‌تواند موضوع را به وزیران امور خارجه ارجاع دهد. وزیران ۱۵ روز زمان خواهند داشت تا موضوع را فیصله دهند، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود. پس از بررسی کمیسیون مشترک- همزمان با (یا به‌جای) بررسی در سطح وزیران- خواه عضو شاکی یا عضوی که اجرای تکالیفش موضوع بوده است می‌تواند درخواست کند که موضوع توسط یک هیئت مشورتی که متشکل از سه عضو خواهد بود (یکی از سوی هر یک از طرف‌های درگیر در اختلاف و طرف سوم مستقل) بررسی شود. هیئت مشورتی می‌بایست نظریه غیرالزام‌آوری را درخصوص موضوع پایبندی ظرف ۱۵ روز ارائه کند. چنانچه، متعاقب این فرآیند ۳۰ روزه موضوع فیصله نیابد، کمیسیون مشترک در کمتر از ۵ روز نظریه هیئت مشورتی را با هدف فیصله موضوع بررسی خواهد کرد. چنانچه موضوع کماکان به نحو مورد رضایت طرف شاکی فیصله نیافته باشد و چنانچه طرف شاکی معتقد باشد که موضوع، مصداق «عدم پایبندی اساسی» می‌باشد، آنگاه آن طرف می‌تواند موضوع فیصله نیافته را به‌عنوان مبنای توقف کلی و یا جزیی اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد کرده و یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ کند که معتقد است موضوع مصداق «عدم پایبندی اساسی» به شمار می‌آید».

بند ۳۷ برجام عنوان می‌کند:«متعاقب دریافت ابلاغ طرف شاکی، به نحو مشروح در فوق، به همراه توضیحی از تلاش‌های توأم با حسن نیت آن طرف برای طی فرآیند حل و فصل اختلاف پیش‌بینی شده در برجام، شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌بایست منطبق با رویه‌های خود درخصوص قطعنامه‌ای برای تداوم لغو تحریم‌ها رای‌گیری کند. چنانچه قطعنامه فوق‌الذکر ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ به تصویب نرسد، سپس مفاد قطعنامه‌های سابق شورای امنیت سازمان ملل متحد مجدداًً اعمال خواهند شد، مگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد به نحو دیگری تصمیم‌گیری کند. در چنین صورتی، این مفاد درخصوص قراردادهایی که بین هر طرف و ایران یا افراد و نهادهای ایرانی قبل از تاریخ اعمال آنها امضا شده باشد، دارای اثر عطف بما‌سبق ندارد مشروط به اینکه فعالیت‌های صورت گرفته وفق اجرای این قراردادها منطبق با برجام و قطعنامه‌های قبلی و فعلی شورای امنیت باشد. شورای امنیت سازمان ملل متحد، با ابراز نیت خود برای تصمیم‌‏گیری مبتنی بر ممانعت از اجرای دوباره و خودکار تدابیر در صورتی که ظرف این مدت موضوعی که موجب ابلاغ فوق شده است حل و فصل شده باشد، دیدگاه‌های طرف‌های اختلاف و هرگونه نظریه صادره توسط هیئت مشورتی را ملحوظ خواهد داشت. ایران بیان داشته است که چنانچه تحریم‌های جزیی یا کلی مجدداً اعمال شوند، ایران این امر را به منزله زمینه‌ای برای توقف کلی یا جزیی تعهدات خود وفق برجام قلمداد خواهد کرد».

به گزارش فارس، در حقیقت منظور از مکانیسم ماشه همان «سازوکار حل اختلافات» در بندهای ۳۶ و ۳۷ در برجام است. این ۲ بند از آنجا که رجوع به آنها می‌تواند به بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بینجامد، به «مکانیسم ماشه». معروف شده‌ است.

تقلا برای باجگیری
اعضای اروپایی برجام مدعی شده‌اند که هدف این تصمیم حفظ توافق هسته‌ای از طریق بحث و رایزنی با ایران برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام است، نه بازاعمال تحریم‌های سازمان ملل.

در همین رابطه، بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس در پیشنهادی گستاخانه خواستار جایگزین شدن «توافق مدنظر‌ ترامپ» با برجام شد.

به نوشته رویترز، جانسون گفت: اگر قرار است از دست این توافق خلاص شویم، اجازه دهید آن را با توافق مدنظر ‌ترامپ جایگزین کنیم. این گامی ‌بزرگ رو به جلو خواهد بود.

نخست‌وزیر انگلیس در ادامه مدعی شد: من خواستار درگیری نظامی ‌بین خودمان، ایالات متحده و ایران نیستم. اجازه دهید این را پیش ببریم.

دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس نیز با حضور در پارلمان انگلیس در اظهارنظری خصمانه گفت: در صورتی که ایران پایبندی به توافق هسته‌ای را از سر نگیرد، با «انزوای فزاینده» رو‌به‌رو می‌شود.

راب در ادامه مدعی شد: انگلیس، آلمان و فرانسه همچنان به این توافق متعهد هستند و با حسن نیت به سازوکار حل اختلاف متوسل شده‌اند. هدف از این کار، حل اختلاف و بازگرداندن ایران به پایبندی کامل به تعهدات برجامی‌اش است.

وی در اظهارنظری گستاخانه گفت: پاسخ ایران به سازوکار حل اختلاف، آزمونی بسیار مهم برای [نمایش] اهداف و حسن نیت [ایران] است. به ایران توصیه می‌کنیم برای حفظ این توافق، با ما همراهی کند. به ایران توصیه می‌کنیم این را به چشم فرصتی ببیند که بار دیگر به جهان اطمینان دهد که اهداف برنامه هسته‌ای‌اش صرفا صلح‌آمیز است.

اعضای اروپایی برجام در پی آن هستند که با نگه‌داشتن تهدید مکانیسم ماشه بالای سر ایران، در اقدامی باجگیرانه، برجام‌های بعدی را به مردم ایران تحمیل کنند.
هدف اصلی طرف اروپایی، برجامیزه کردن توان موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران است. اعضای اروپایی برجام بارها اذعان کرده‌اند که در مسئله ایران، با آمریکا دارای هدف مشترک بوده و تنها در روش‌های رسیدن به این هدف مشترک، با آمریکا اختلاف‌نظر دارد.

در برجام، قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران لغو نشده بلکه تحت قطعنامه ۲۲۳۱ تجمیع شده و در صورت تخلف ایران از برجام قابل بازگشت خواهد بود! سؤال این است که کدامیک از قطعنامه‌های قبلی در حال اجرا نیست که باید از بازگشت آنها نگران باشیم و از‌ ترس بازگشت باج بدهیم؟!

موضوع تمامی‌قطعنامه‌هایی که ادعا می‌شود با برجام لغو شده است، تحریم کشورمان است! آیا هم‌اکنون انواع تحریم‌ها علیه ایران اجرا  نمی‌شود؟! و آیا هیچ تحریم دیگری را می‌توان آدرس داد که علیه کشورمان به‌کار نگرفته و در حال اجرای آن نباشند؟! بنابراین ماشه مورد‌ اشاره در مکانیسم ماشه را مدت‌هاست که چکانده‌اند!

متن ضعیف برجام
 در ایام بررسی برجام در کمیسیون ویژه مجلس، یکی از اصلی‌ترین نقدهای منتقدین دلسوز این بود که طبق مکانیزم حل اختلاف توافق هسته‌ای- بند 36 و 37- اگر آمریکا یا هر کشور دیگری به تعهداتش عمل نکند، ایران حتی نمی‌تواند نسبت به این مسئله شکایت کند چون نهایتا تحریم‌ها علیه خود ایران بر می‌گردد اما تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای این مسئله را رد می‌کرد و در‌تریبون‌های مختلف با اعتماد به نفس کامل به تمجید از مکانیسم حل اختلاف موجود در برجام می‌پرداخت.

متن ضعیف برجام به‌گونه‌ای تنظیم شده که طرف مقابل تعهدات را نقض می‌کند ولی اگر دولت ایران اعتراض کند در نهایت قطعنامه‌های شورای امنیت که به‌طور مشروط لغو شده دوباره علیه کشورمان باز می‌گردد!

لزوم واکنش متقابل
سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان از هنگام اجرایی شدن برجام تاکنون، اولاً به تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران پایبند بوده‌اند و ثانیاً به هیچ‌یک از تعهدات برجامی ‌خود نیز عمل نکرده‌اند!

اقدام خصمانه و گستاخانه ‌تروئیکای اروپایی در تهدید به اجرای پروسه مکانیسم ماشه، هیچ‌ تردیدی باقی نمی‌گذارد که دولت باید به‌طور کامل از برجام خارج شود. ایران باید در اولین گام، به‌صورت رسمی ‌آغاز غنی‌سازی 20 درصد را اعلام کند.

واکنش مسئول سیاست خارجی اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به فعال شدن مکانیسم حل اختلاف در برجام توسط سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان، گفت جایگزینی برای این توافق وجود ندارد.

بورل با تایید دریافت نامه آغاز فرایند مکانیسم حل اختلاف برجام، گفت: برجام یک دستاور مهم در دیپلماسی چندجانبه پایدار است. با توجه به تنش‌های خطرناک فعلی در خاورمیانه، حفظ برجام از هر زمانی بیشتر اهمیت دارد.

وی همچنین توضیح داد: من به‌عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک، بر فرایند مکانیسم حل اختلاف نظارت خواهم کرد. هدف این مکانیسم، حل مشکلات مربوط به اجرای توافق در چارچوب کمیسیون مشترک است. در این رابطه، توجهات را به تمایل وزرای خارجه (سه کشور اروپایی) برای «حفظ برجام به اهمیت یافتن راهی برای حل بن‌بست از طریق گفت‌وگوی دیپلماتیک سازنده» جلب می‌کنم.

واکنش روسیه
شبکه ریانووستی روسیه به نقل از منبعی در وزارت خارجه این کشور گزارش داد مسکو آغاز مکانیسم حل اختلاف برجام را غیرقابل قبول می‌داند.

این منبع، آغاز فرایند مکانیسم حل اختلاف در برجام توسط کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه را محکوم کرد.

این منبع دیپلمات روس همچنین توضیح داد: ما اقدامات ‌تروئیکای اروپایی را که با اهداف و روح توافق هسته‌ای در تضاد هست، قبول نمی‌کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
علی برکت ا...
Iran, Islamic Republic of
بلائی مونده که دولت وظریف سر ملت نیاورده باشند؟!
سعید110
Iran, Islamic Republic of
آخرین کاری که می توانستند انجام بدن، تحریم سلبریتی ها و هنرمندان! غرب گرا بود که اونم الحق و الانصاف علی برکت الله! عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد.
اثر خرابکاری احمدی نژاد !!
Iran, Islamic Republic of
مگه نمیگفتید برجام قطعنامه ها رو برداشته؟ الان یاد احمدی نژاد افتادید؟
صادقی
Iran, Islamic Republic of
...
United States
این فاجعه برجام که با امضای روحانی، ظریف، و عراقچی و تصویب ۲۰ دقیقه ای لاریجانی به مردم تحمیل شد را تسلیت میگویم....
Iran, Islamic Republic of
خواستار محاکمه کسانی هستیم که برجام را تایید ، تصویب و به اجرا گذاشتند!
ب
Iran, Islamic Republic of
همه این بند وماده یعنی برجام کشک ...
Iran, Islamic Republic of
اقای وزیر خارجه یا بهتر بگم معلم زبان .هنوز امضای کری تضمین است؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
بهتر است خودمان ،بخاطر خروج آمریکا و بد عهدی اروپا از برجام برویم تا آنها بخاطر تلافی ما برجام را زیر سئوال ببرند
صبور
Iran, Islamic Republic of
واقعیت را باید قبول نمود .
مردم با بصیرت انتخاب کنید ...
Iran, Islamic Republic of
رای نمیدم
United States
....
Iran, Islamic Republic of
...
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
بند 36 می گوید که موضوع به کمیسیون 5+1 ارجاع می شود ، در حالیکه کمسیون 5+1 دیگر وجود ندارد و کمیسیون 4+1 نمی تواند جای آنرا بگیرد.....
Iran, Islamic Republic of
مضافا ایراد سه عضور معلوم الحال اروپا به اقدامات ایران وارد نیست و قابل بحث نمی باشد!....
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
بند 36 می گوید که موضوع به کمیسیون 5+1 ارجاع می شود ، در حالیکه کمسیون 5+1 دیگر وجود ندارد و کمیسیون 4+1 نمی تواند جای آنرا بگیرد. بنابراین ارجاع به کمیسیون 5+1 با توجه به خروج آمریکا دیگر امکان پذیر نیست و معنی ندارد. لذا ایران نباید بهیچ وجه وارد این بازی کودکانه شود.
مضافا ایراد سه عضور معلوم الحال اروپا به اقدامات ایران وارد نیست و قابل بحث نمی باشد! زیرا ایران مطابق با مفاد برجام عمل کرده و از آن خارج نشده است. لذا هرگونه اقدام اعضائ مذکور غیرقانونی و مردود است.
Iran, Islamic Republic of
قلقلي اگر وزير بود كارائيش بيشتر بود
Iran, Islamic Republic of
قلقلي يك قهرمانه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
کاش همه چیز به عقب بر می‌گشت درست مثل زمان احمدی نژاد اول. جقدر خوب میشد!
وطن خواه
Iran, Islamic Republic of
سفیر خبیث اخراج گردد....
Iran, Islamic Republic of
این دولت میره اما میراث ... بجا میذاره: تمام تحریمهای قبلی به اضافه تحریمهای سنگینتر برمیگردن درحالیکه دیگه از هسته ای خبری نیست. از این بهتر امریکا دیگه چی میخواد؟ آیا نباید وزیر خارجه استیضاح.... بشه؟؟
Iran, Islamic Republic of
....
نونا
Iran, Islamic Republic of
...
Oman
"ایران باید در اولین گام، به‌صورت رسمی ‌آغاز غنی‌سازی 20 درصد را اعلام کند."....
Iran, Islamic Republic of
از ماست که بر ماست...
مرصاد
Iran, Islamic Republic of
دیپلماسی و هدر دادن چندساله همه چیز این ملت !!!
United States
......
Germany
عاقبت اعتماد به كدخدا!!!
فری
Iran, Islamic Republic of
پیش بینی چیه ! انتقاد یعنی چی !؟ بررررجاممم راااااا خداااااا آورد
Iran, Islamic Republic of
قلبا راضی به ناراحتی یک نفر ایرانی نیستم یقین دارم خواسته قلبی همه ایرانیان هم همین است. اما باید نصحیت و دلسوزیهای منتقدین را گوش می دادیم و با آگاهی و بصیرتی که رهبری همواره برآن تاکید داشت در سال 92 و96 رای می دادیم. افسوس که امروز هم صنعت هسته ای از بین رفت هم تمام تحریم ها اعمال شد.بیاید در انتخابات های در پیش رو با بصیرت و به دور از جناح بازی ، قوم گرایی وتعصبات پوچ به افراد دلسوز و متعهد واقعی رای بدهیم
Iran, Islamic Republic of
همه ما برای آینده فرزندانمان با تمام قدرت تلاش می کنیم ....
Iran, Islamic Republic of
.....
مرصاد - دیپلماسی لیبرال منفعل !!
Iran, Islamic Republic of
دیپلماسی لیبرال منفعل !!
فرشته
Iran, Islamic Republic of
چرا روحانی و ظریف و نمایندگان مجلسی که برجام رو امضاکردند
وامضاکردند که سردار سلیمانی رو تحویل آمریکا بدند
دادگاهی نمیشن