يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - 29 Mar 2020
 
۵
۷۳
ادامه گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هوایی اخیر

تقویت بیشتر نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی/ چرا سردار حاجی‌زاده همه واقعیت‌ها را نگفت؟/ چرایی سقوط هواپیمای اوکراینی

چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۹
کد مطلب: 715145
رئیس جمهور به همراه هیأت دولت و سازمان هواپیمایی کشوری می‌بایست پاسخگوی عدم توقف پروازها، حداقل در تهران، باشند
تقویت بیشتر نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی/ چرا سردار حاجی‌زاده همه واقعیت‌ها را نگفت؟/ چرایی سقوط هواپیمای اوکراینی
گروه سیاسی جهان نيوز: هرچند خطای انسانی محرز است و اپراتور به اشتباه هواپیمای مسافربری را موشک کروز فرض کرده و به آن شلیک کرده است، و هرچند چرایی صدور اجازه پرواز به هواپیمای مسافربری در چنین شرایط حساسی همچنان محل سوال و پیگیری رسانه‌هاست، امّا چند روزی است برخی کارشناسان داخلی و همچنین بعضی از رسانه‌های خارجی به طرح سوالات مهمی درباره چگونگی این حادثه قابل تامل پرداخته اند.(1)

به گزارش جهان نيوز، از سوی دیگر، شواهدی وجود دارد که تلقی نقش جنگ الکترونیک آمریکا در سقوط جانکاه هواپیمای اوکراینی و جان‌باختن جمعی از هموطنان و اتباعی از دیگر کشورها را تقویت می‌کند. نشان دادن هواپیما به عنوان موشک کروز توسط رادار و قطع ارتباط میان اپراتور سامانه پدافندی با شبکه یکپارچه و موفق نبودن تلاش اپراتور برای برقراری این ارتباط از جمله این قرائن است. موضوع دیگری را نیز باید به شواهد پیش گفته افزود؛ اینکه سایت FAA (نهاد رگولاتوری پروازهای داخلی و خارجی آمریکا) ساعاتی قبل از این حادثه در اطلاعیه‌ای پرواز هواپیماهای تجاری و غیر تجاری آمریکایی بر فراز ایران را ممنوع اعلام کرده و در آن گفته بود احتمال خطا در محاسبات یا خطا در شناسایی برای هواپیماهای بر فراز ایران وجود دارد! قوت این قرینه برای تقویت گمانه جنایت جنگالی [جنگ الکترونیک] آمریکا به عنوان علت اصلی سقوط هواپیما، کمتر از شواهد دیگر نیست. چه بسا، توجه به جمیع این قرائن می‌تواند تلقی اخیر را تا اطراف مرزهای واقعیت پیش ببرد.

همچنین، سایت The Drive از رسانه‌های غربی در این بین این گمانه را مطرح کرده است که احتمالاً سیستم جنگ الکترونیک آمریکایی‌ها هواپیمای مسافربری را برای بخشی از پدافند ایران به عنوان یک هدف جنگی نشان داده است. در هر صورت خطای انسانی پدافند قطعی است و او به هر حال این هواپیما را موشک کروز دیده، امّا در صورتی که این گمانه‌ها راجع به جنگ الکترونیک آمریکا تقویت شود بدین معنا خواهد بود که ارتش آمریکا عملاً یک جنایت جنگی بزرگ را صورت داده و هواپیمای مسافربری را قربانی چنین نبردی کرده است.(2)

تقویت بیشتر نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی
همچنین، کانال تلگرامی رزنانس نوشت: سخنگوی سایت و نرم افزار فلایت رادار(همان سایتی که تمام اطلاعات پرواز در سراسر جهان را منتشر میکند) در مصاحبه با روزنامه آمریکایی جزییات جدیدی از سقوط هواپیمای اکراینی را منتشر کرد؛ وی در قسمتی از این مصاحبه میگوید: «دقیقا ۳۰ ثانیه قبل از برخورد موشک با هواپیما به ناگاه تمام رادارهای هواپیما خاموش شده است».

وی در ادامه در توضیح این موضوع میگوید: آن چیزی که در رادار به عنوان هواپیمای مسافربری تشخیص داده میشود همین سیگنالهایی است که به رادارها منتقل می‌شود.

خلاصه: ۳۰ ثانیه قبل از برخورد موشک تمام رادارهای هواپیمای مسافری به ناگاه خاموش میشود و در این زمان طبیعی است که پدافند این هواپیما را موشک کروز تشخیص بدهد.(3)

چرا سردار حاجی‌زاده همه واقعیت‌ها را نگفت؟
در همین حال، رضا سراج، کارشناس مسایل امنیتی و سیاسی نیز در تلگرام خود نوشته است: چرا سردار حاجی‌زاده در مصاحبه خود به نکته‌ای مهمی اشاره و گفت: "چندین بار درخواست کردیم آسمان کشور از پرواز متوقف و کلیر شود" سردار از توضیح بیشتر در این باره، به دلیل مصالح بالاتری، صرف نظر کرد. واقعیت این است که مطابق ماده 10 قانون سازمان هواپیمایی کشوری، این سازمان می‌تواند در مواردی که امنیت عمومی یا علل نظامی ایجاب می‌نماید با تصویب هیأت وزیران، پرواز‌ هواپیمای ایرانی یا خارجی را بر فراز قسمتی از خاک کشور ممنوع یا محدود یا مقید به شرایط خاصی بنماید. بر این اساس رئیس جمهور به همراه هیأت دولت و سازمان هواپیمایی کشوری می‌بایست پاسخگوی عدم توقف پروازها، حداقل در تهران، باشند.با این شرایط سردار عزیز ما برای رعایت مصالح عالیه (عدم افزایش فشارها به دولت و دوقطبی سازی جامعه، کلید نخوردن پروژه استعفاء احتمالی رئیس جمهور  و اختلال در انسجام ملی در شرایط کنونی) آبروی خود و اعتبار نیروی هوا فضای سپاه را برای رسالت پاسداری از انقلاب اسلامی با خدا معامله کرد.(4)

چرایی سقوط هواپیمای اوکراینی
هواپیماهای تجاری و مسافربری از طریق مخابره دائمی سیگنال شناسایی به رادارهای فرودگاهی و سامانه‌های پدافندی خود را معرفی می‌کنند. این سیگنال‌ها از طریق دستگاهی به نام "ترانسپوندر" که در هواپیما نصب شده است به صورت دائمی مخابره می‌شود.

خاموش شدن دستگاه "ترانسپوندر" هواپیما را به یک هدف غیر قابل تشخیص برای سامانه‌های پدافندی تبدیل می‌کند و احتمال اینکه سامانه‌های پدافندی آن را به عنوان هدف تشخیص داده و به سمت آن شلیک کنند، محتمل می‌کند.

"نیویورک تایمز" ویدئویی درباره خاموش شدن دستگاه "ترانسپوندر" و توقف مخابره سیگنال شناسایی بوئینگ 752 اوکراینی منتشر کرده است. در این ویدئو مشخص می‌شود که هواپیمای اوکراینی 30 ثانیه قبل از برخورد موشک سپاه، سامانه مخابره سیگنال شناسایی‌اش خاموش شده است.

سردار حاجی زاده در توضیحاتی گفت : "چندین مرحله به سامانه‌ها اعلام می‌شود که شرایط جنگی است و چند موشک کروز به سمت کشور شلیک شده و آماده باشند." خاموش شدن سیگنال شناسایی هواپیما و ارسال مکرر هشدار شلیک کروز، مکمل یکدیگر برای وادار شدن اپراتور به اشتباه می‌شوند.

اگر مطالب فوق را به عنوان قطعات یک پازل کنار هم قرار دهیم و این موضوع را هم در نظر بگیریم که هواپیماهای بوئینگ آمریکا این قابلت را دارند که در صورت لزوم، از طریق شرکت سازنده نیز هدایت گردند؛ آنگاه پازل دخالت آمریکا و جریان نفوذ در وادار شدن اپراتور به اشتباه کامل می‌شود.

با این شرایط مخالفت با درخواست سپاه برای توقف پرواز هواپیماها در شرایط جنگی بسیار پرمعنا می‌گردد و شائبه‌ای بسیار جدی بوجود می‌آورد. شاید لزوم اصرار بر پرواز هواپیماها، قطعه اصلی پازل بوده که بدون آن سناریو موفق نمی‌گردیده است.

این فرضیه هنگامی قرین به اثبات می‌گردد که بدانیم همین ماجرا در سال 2017 برای هواپیمای بوئینگ مالزیایی که بر فراز اوکراین پرواز می‌کرد نیز اتفاق افتاده است. به گفته یکی از کارشناسان سازمان سیا، آمریکا سعی داشت متحدان بیشتری علیه پوتین و تحریم روسیه بیابد.

بنابراین آمریکا برای جبران خطای محاسباتی خود در به شهادت رساندن سردار سلیمانی و مهار روندها در محیط‌های ملی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، از پیشران وادار شدن سپاه به اشتباه استفاده کرد. در ادامه این سناریو، انگلیس و شبکه همکار داخلی غرب در ایران نقش مکمل را عهده‌دار شدند. 

پی نوشت:
1) https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/10/23/2181148
2) http://kayhan.ir/fa/news/179839
3) https://www.mashreghnews.ir/news/1031351
4) https://eitaa.com/DrRezaSeraj
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ب
Iran, Islamic Republic of
جهان ماه پشت ابر نمی ماند به امید خدا ویار امام زمان حقیقت روشن می شود ودست بدخواهان نظام و جمهوری اسلامی رو می شود کسانی که برای رضای خدا زحمت می کشند خودش بهتر می داند ؟
Iran, Islamic Republic of
...
Canada
رئیس جمهور به همراه هیأت دولت و سازمان هواپیمایی کشوری می‌بایست پاسخگوی عدم توقف پروازها، حداقل در تهران، باشند.
Iran, Islamic Republic of
.....
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
سلبریتی ها کجا تقاص پس بدهند؟
United Arab Emirates
اینها هم به بهانه خون خواهی خون خواری می‌کنند
صلح بان
Iran, Islamic Republic of
لطفا مجددا انتقام . انتقام . این دفعه هواپیمای آمریکایی را می زنیم .
صلح بان
Iran, Islamic Republic of
خیلی جالبه همین سایت جهان نیوز شاهد است من از دقیقه اول به لطف خدا گفتم کار صفر تا صد کار آمریکایی ها بوده تحت نام صلح بان هم اظهار نظر کردم . والا دیگه پی بگم . من یک لاقبا اینو بفهمم عزیزان متخصص نه . عجیبه والا.
Iran, Islamic Republic of
آقا جان امریکایی ها ( البته درست ترش اسرائیلی ها است به نیابت از آمریکا به تشخیص خودشان جهت کمک به روند پروسه آمریکایی) چند سال پیش که روسیه کریمه را از اوکراین باز پس گرفت و میخواست ایالت بنباس را هم از اوکراین جدا کند برای اینکه جامعه جهانی را به این موضوع حساس کند یک فروند هواپیمای مالزیائی را که از اروپا به سمت مالزی می رفت در آسمان اوکراین به طرز مشکوکی با موشک بوک ام 1 روسی و در منطقه جدایی طلب ها سرنگون کرد و انداخت گردن روسیه !!...
United Arab Emirates
هفت سال آقای روحانی مسئول پدافند کشور بود ودقیقا هفت سال بمباران و موشک باران شدیم. حتی هواپیمای شهید بابایی هم به صورت مشکوک ساقط شد
حقیقت طلب
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
جواب ساده تری است چون قبل ازاین هیچ اپراتوری شرایط جنگی را حس نکرده در آن هنگام ممکن است خطایی بکند
Iran, Islamic Republic of
به فرض که همه درست باشد چرا در شرایط جنگی پرواز هواپیماهای غیر جنگی ممنوع نشده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ایا این هم تقصیر امریکا ست ؟؟؟؟
اینجا دیگه تقصیر یاران آمریکاست
Iran, Islamic Republic of
اگر لغو پروار شده بود هرگز آمریکا نمی تونست کاری بکنه
Iran, Islamic Republic of
حتی اگر سردار حاجی زاده درخواست لغو پرواز هم نداده بود
باز آقای روحانی به عنوان شخصی که خودش مدتی مسئول پدافند بوده باید میدانست که آسمان باید تخلیه شود
Iran, Islamic Republic of
وقتی که روحانی از هیچی خبر نداره چگونه باید بداند که چه زمانی باید دستور لغو پرواز بدهد.
Iran, Islamic Republic of
آیا مدرکی یا نامه کتبی یا حتی ضبط مکالمه تلفنی از سوی یک نهاد نظامی به روحانی یا فرودگاه مبنی بر توقف پرواز ها در آن مقطع زمانی وجود دارد که بگویند ما گفتیم ولی آنها عمل نکردند.حتی یک نامه ادرای ساده هم باید ثبت و دارای امضای باشد.هر مدرکی در این باره باشد باید این ادعا را اثبات کرد.
حامد
...
Iran, Islamic Republic of
نه ... مستقیما تقصیر آمریکا نیست بلکه به واسطه..

تقصیر نوکران و نفوذی‌های آمریکا در ایران است...
Iran, Islamic Republic of
خخخخخخخخ باز شروع شد همه چی این کشور فلک زده مربوط به امریکاست
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
جهان چرا اینطوری شدی ؟! جواب من اهانت به طرف رو که نداشت ،کردیش نقطه چین !
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
این موضوعات در سطح سواد شما نیست...
ب
Iran, Islamic Republic of
به ایران توهین نکن خجالت بکش به کشور خودت که خون ها پای اسلام و کشور داده شده احترام بگذار.
Iran, Islamic Republic of
....
نادر
Iran, Islamic Republic of
اشتباه مثبت دادم
United States
راستی چرا همه چیز را نمیگویند؟؟!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
نیروهای مسلح همه این سالها خیلی مظلوم واقع شدن ..
Iran, Islamic Republic of
از اول هم کاملا مشخص بود که این مسئله مشکوک هست و مطمئن باشید بدون دخالت عوامل نفوذی این عملیات فریب دشمن به نتیجه نمیرسید....انشاالله که خداوند بزودی تمامی مقصران این جنایت را رسوا کند...
احمد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
ممکن بود دشمن نه به تهران بلکه به یک شهر دیگر حمله کند و ممکن بود این اتفاق در شهری دیگر روی دهد پس باید پروازها در کل کشور متوقف میشد...
Iran, Islamic Republic of
کشورهای اطراف همه لغو پرواز بودن غیر ایران
52 - 752 - IR855 - 290
Iran, Islamic Republic of
اگر آسمان به درخواست سردار حاچی زاده تخلیه شده بود
هرگز آمریکا نمی تونست شیطنت بکنه
اقای روحانی باید پاسخگوی این عدم تخلیه باشه
و همین طور پاسخی به تهدید 52 نقطه ای ترامپ داده
Iran, Islamic Republic of
اگر امریکا بخواد حمله موشکی کنه زمان و مکانش را به ایران نمیگه.پس نمیشه تمام فرودگاه ها را برای مدت نا معلوم بست تا یک حمله صورت بگیره و بعد دوباره پروازها را آزاد گذاشت و چه بسا در همان زمان غافلگیر شویم و یک حمله دیگر شود.در هر صورت دست سپاه برای همه اقدامات پیشگیرانه و امنیتی باز است و اگر به مسئولی دولتی ابلاغ کتبی یا شفاهی شده و کوتاهی کرده با همان مدرک کتبی میشه معرفی کنند.
Iran, Islamic Republic of
بيخيال ببم جان سيل سيستان هم تقصير امريكا يا احمدي نژاده
Iran, Islamic Republic of
عدم رسیدگی سریع بهشون =هلال احمر چهل روزه بدون رئیسه !کی باید رئیس تعیین کنه =روحانی.
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
.....
سلام
Iran, Islamic Republic of
....
سلام
Iran, Islamic Republic of
.....
نتنت
Iran, Islamic Republic of
خوب چرا سردار عزیزمان همچی نگفت ...
Iran, Islamic Republic of
....
صدای ایران
Iran, Islamic Republic of
این یک فتنه بود که با عوامل داخلی کشور انجام شد ،...
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
سرباز گمنام
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
سردار حاجی زاده زمانی که پهباد آمریکایی رو زد باید فکر هک سیستم پدافند در این موقع رو هم میکرد
Iran, Islamic Republic of
البته به نظر سیستم پدافند هک نشدهبا استفاده از جنگ الکترونیک و خاموشی رادار های هواپیما -- زمینه ساز اشتباه در تشخیص شده اند....
Iran, Islamic Republic of
......
صلح بان
Iran, Islamic Republic of
سلام و درود بر سردار حاجی زاده که الحق قاسم سلیمانی دوم است .
Iran, Islamic Republic of
...
حسینی
....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
یک سوال بسیار مهم ؟
در تمام سوانح قبلی ، هیچ گاه سابقه نداشته است که بلافاصله بعد از حادثه مسولین مختلف دولتی اقدام به مصاحبه، آنهم مکرر و طولانی در باره غیر عمدی بودن اتفاق و نقص فنی و .... انجام دهند......
فرشید
Germany
اولا چرا سردار حاجی زاده مظلومانه خود و پرسنل تحت امر خودش رو مقصر معرفی کرد و کلا تمام اتفاق منجر به سقوط رو گردن گرفت در حالی که مقصر یا مقصران اصلی این فاجعه با خیال راحت به ریش پدافند و پرسنل زحمت کش و سردار و کل ملت ایران میخندن؟ ..م.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
اگر گردن نمیگرفت.مقصر دولت روحانی بود....
Iran, Islamic Republic of
....
من
Iran, Islamic Republic of
.....
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
....
Germany
....
بي تدبيري
Iran, Islamic Republic of
با سلام و درود به روان پاك حاج قاسم سليماني
و آرزوي سلامتي و بهروزي براي سپاهيان عزيز علي الخصوص سردار حاجي زاده گرانقدر
اگر سپاه درخواست توقف پروازها رو داشته و سازمان هواپيمايي به نمايندگي از دولت اجابت نكرده ؛ حتما بايد اطلاع رساني شود..
Netherlands
کمی صبر کنید.... ماجرای مرد صالح و نبی الله موسی رو فراموش نکنید...امور به ظاهر سوء گاهی حکمتی الهی دارند....
United States
.....
وفا عسگری
Iran, Islamic Republic of
شما اگر دروغ نمی بافید و صادق هستید مستند اعلام سپاه به دولت برای توقف پروازهارا هم منتشر کنید.
احمدى
Iran, Islamic Republic of
همانطور که بنده قبلا معتقد بودم که درجرىان حوادث آبان ردپاى دولت حداقل خوشبىنانه به اشتباه وىا احمال کارى کاملا مشهود بود درحادثه هواپىما نىز کاملا ردپاى دولت مشهود است بهدا حقاىق روشن خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
سردارحاجى زاده درست به خاطر همىن که جومملکت متشنج نشود با ازخود گذشتگى بى نظىر اشتباه دىگران ا به گردن گرفت....