سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - 29 Sep 2020
 
۱
۱۲

کیمیایی از ابتدای انقلاب نباید مجوز می‌گرفت

سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۸
کد مطلب: 715030
مسعود کیمیایی از حضور در دوره سی و هشتم آن انصراف داد. فیلمسازی که اغلب فیلم‌های حداقل یک دهه اخیرش در تالارهای نمایش دهنده جشنواره همواره مورد تمسخر تماشاگران قرار گرفته است.
کیمیایی از ابتدای انقلاب نباید مجوز می‌گرفت
به گزارش جهان نيوز، مسعود کیمیایی ضمن‌اشاره به اینکه هیچ‌گاه اهل جشنواره فیلم فجر نبوده، از حضور در دوره سی و هشتم آن انصراف داد. این درحالی است که او از همان اولین دوره جشنواره فیلم فجر با فیلم «خط قرمز» در این جشنواره حضور داشته و رکورد بیشترین شرکت یک فیلمساز نسبت به آثار تولیدی‌اش را در این جشنواره در اختیار دارد. یعنی هر زمانی که چیزی به اسم فیلم ساخته، ضعیف یا قوی در این جشنواره پذیرفته شده و متاسفانه مسئولین و متولیان فرهنگی در هر دوره بدون رعایت موازین هنری و استانداردهای سینمایی و حتی سوابق وابستگی وی به دربار رژیم پهلوی، او و فیلم‌هایش را برروی سرشان قرار داده و بیشترین حمایت و جوایز را نثار این به اصطلاح فیلمساز کرده‌اند.

فیلمسازی که اغلب فیلم‌های حداقل یک دهه اخیرش در تالارهای نمایش دهنده جشنواره، به دلیل سردرگمی و کسالت‌بار و خسته کنندگی همواره مورد تمسخر تماشاگران قرار گرفته است و شنیده شده که امسال خدا را شکر کرده‌اند که از شرّ یکی دیگر از آثار این فیلمساز سمج جشنواره فجر خلاص شدند!

اما به اعتقاد برخی، امثال مسعود کیمیایی اساسا از ابتدای انقلاب اسلامی هم نمی‌بایستی به سینمای انقلاب راه می‌یافتند چراکه خود او بارها اذعان داشته که هیچ نسبتی با انقلاب و نظام اسلامی نداشته و علی‌رغم اینکه در همین اعلام انصراف از شرکت در جشنواره فیلم فجر، به عنوان یکی از دلائل این امر اظهار داشته که می‌خواهد در کنار مردم باشد اما واقعیت این است که او و آثارش هیچ‌گاه در کنار مردم نبوده‌اند. کیمیایی از دوران پیش از انقلاب همواره برای استودیوهای درباری و کانون‌های استعماری فیلم ساخت.

او فیلم‌های «خاک» و «بلوچ» و «گوزنها» را برای مهدی میثاقیه بهایی از وابستگان به دربار، «داش آکل» را برای برادران رشیدیان، جاسوسان پیشانی سفید سفارت انگلیس، «قیصر» را برای عباس شباویز و آریانا فیلم از وابستگان به ‌اشرف پهلوی، «بیگانه بیا» را برای برادران اخوان از کارگزاران شاه، «رضا موتوری» را برای علی عباسی و سازمان سینمایی پیام وابسته به‌اشرف ، «غزل» را برای تل فیلم و رضا قطبی، پسر دایی فرح دیبا و «سفر سنگ» را با پول مهرداد پهلبد، وزیر به اصطلاح فرهنگ شاه و شوهر دوم شمس پهلوی ساخت. او به شدت مورد توجه‌اشرف پهلوی قرار داشته چنان‌که بنا به نوشته پرویز ثابتی از روسای پرقدرت ساواک در کتاب «در دامگه حادثه»، کیمیایی پس از داریوش اقبالی دومین فردی بوده که‌برای خلاصی‌اش از زندان، اشرف پهلوی پا در میانی کرده و در تماس با ثابتی درخواست می‌کند که آزادش کنند، در حالی که ثابتی توضیح می‌داده اساسا کیمیایی دستگیر نشده است!!»

پس از پیروزی انقلاب نیز هیچ‌یک از آثار مسعود کیمیایی ربطی به دغدغه‌ها و باورها و اعتقادات مردم نداشت، او در طول هشت سال دفاع مقدس و پس از آن هیچ اثری درباره آن دوران نساخت و از فراز و نشیب‌های روزگار مردم در طول این ۴۰ سال، نکته‌ای به درون فیلم‌هایش راه نداد؛ نه از تحریم‌ها، نه از قهرمانی‌ها، نه از ترورها و شهادت‌ها و نه از پیشرفت‌های علمی و اجتماعی و سیاسی. او در همین دوران اخیر هم مانند سایر همپالکی‌هایش نه تنها مجاهدت‌های سردار رشید اسلام، شهید حاج قاسم سلیمانی را در سرکوبی داعش و امنیت منطقه و کشور ندیده و نخواسته بود ببیند، گویا نتوانست و یا بازهم نخواست که حماسه دهها میلیونی مردم در تشییع پیکر پاک سردار شهید را در سراسر این آب و خاک مشاهده کند و در کنار مردم نبود. گویا دم از مردم ایران زدن ایشان هم کم از ربع پهلوی و مریم رجوی و جمیع فراریان از وطن ندارد. 
 
منبع: کیهان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


این به اصطلاح هنرمندان زمانی که باید در کنار مردم و ملت باشند با انصراف دادنشان بدانند که هیچ اتفاقی نخواهد افتاد ،از طرفی نبودشان موجب مسرت خاطر خواهد بود.
Iran, Islamic Republic of
مگه مملکت ارث پدرتان است که شما اجازه دهید کسی در جشنواره شرکت کند یا نکند. این مملکت مال همست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
حالت خوبه؟
Netherlands
دوست گرامی ارث پدر هیچکس نیست...م.
Netherlands
در کشور ما برای هیچکس بازنشستگی وجود ندارد چه موافق و چه مخالف. همه تا رسیدن حضرت عزراییل مشغول خئمت رسانی!! هستند حالا سیاستباز باشد یا فیلمساز.
اگر خداوند عمری مقرر فرموده باشد سال بعد با گذشت فراوان دوباره شرکت خواهند فرمود
شمه
Iran, Islamic Republic of
وقتی ضیافت را ساخت تعریف داشت حالا!!1
Iran, Islamic Republic of
از شوهر گوگوش بیش از این انتظار نمی رود.
Iran, Islamic Republic of
خدارو شکر امسال سیمرغ از انحصار این مافیاها خارج می شه. امیدوارم در سالهای بعد هم به خواست مردم از حضور امثال این آقا جلوگیری شود
Iran, Islamic Republic of
اگر کیمیایی گفته در کنار مردم، پاسخ: در کنار مردم؟!! ماهیگیری سیاسی ممنوع.
اون سپاه بوده که با جان دادن(شهید شدن) و اخم دیدن و طعنه شنیدن طی حدود ۴۱ سال گذشته، در کنار مطالبات و حقوق بحق مردم بوده‌. و سعی در پیروی از مقام معظم رهبری داشته که در کل، خوب هم عمل کرده.
با یک اشتباه سهوی نباید کل سپاه و انقلاب و نظام را زیر سوال برد. قاعدتا نمیخواستند اشتباه کنند. چون اشتباهشان چه سودی برایشان دارد؟!
Iran, Islamic Republic of
وقتی ترامپ می گه جاهای فرهنگی می زنم دروغ نمی گه دوستان سلبریتی نمی زارن حرف ترامپ رو زمین بمونه
علی صفری
Iran, Islamic Republic of
اینکه چنین آدمهای روشنفکر نمای جدای از ایران و ایرانی چه حرفی می زنند مهم نیست مهم اینست که متاسفانه بعد 40 سال مسئولان فرهنگی کشور هنوز نفهمیدند باید پا به پای ملت انقلابی و ولایتمدار برنامه ریزی و نظارت داشته باشند...
یا آور
Iran, Islamic Republic of
آقای کیمیایی تو اگر حواست نیست مردم که میدانند از اول با انقلاب نبودی وشاکله شخصیتت .....!!!!