يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - 17 Jan 2021
 
۸
۶۲
یاداشت حسین شریعتمداری//

صداقت مثال‌زدنی در حادثه تلخ!/ ترور شخصیتی سردار حاجی‌زاده آرزوی بر زمین مانده آمریکا

يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۵۹
کد مطلب: 714740
سردار حاجی‌زاده، فرمانده هوا فضای سپاه که برای پاسخ به همین پرسش در جمع خبرنگاران حضور یافته بود با صداقتی مثال‌زدنی و بدون کمترین تکلف به تشریح ماجرا پرداخت.
صداقت مثال‌زدنی در حادثه تلخ!/ ترور شخصیتی سردار حاجی‌زاده آرزوی بر زمین مانده آمریکا
به گزارش جهان نيوز، حسین شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان درباره سردار حاجی زاده نوشت: سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان کشورمان که جان باختن ۱۷۶ انسان و به عزا نشستن خانواده‌ها و بستگان آنها را در پی داشت به تنهایی آن‌قدر تلخ و ناگوار بود که ملتی را به سوگ بنشاند و این خبر که هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک خودمان ساقط شده است، تلخی ضایعه را مضاعف کرد.

در این میان حق با ملت بود که خشم ناشی از این اشتباه یا احتمال خرابکاری را با تاسف جان باختن مسافران هواپیما درهم ‌آمیزند و به گلایه بنشینند که چرا چنین شده است؟! و اما، شلیک موشک چرا و با کدام انگیزه صورت گرفته است، سؤالی است که افکار عمومی در انتظار پاسخ آن بوده است.

دیروز سردار حاجی‌زاده، فرمانده هوا فضای سپاه که برای پاسخ به همین پرسش در جمع خبرنگاران حضور یافته بود با صداقتی مثال‌زدنی و بدون کمترین تکلف به تشریح ماجرا پرداخت و بی‌آنکه قصور و یا تقصیر احتمالی در شلیک موشک را نفی کند گفت؛ «حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بنده در غرب کشور بعد از اجرای عملیات ضربات موشکی بر علیه پایگاه‌های آمریکا شنیدم و موقعی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق افتاده واقعا آرزوی مرگ برای خود کردم که ‌ای کاش می‌مُردم و چنین حادثه‌ای را شاهد نبودم... ما گردنمان از مو باریک‌تر است و همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم و هرگونه تصمیمی که مسئولین بگیرند، مطیع به اجرای آن هستیم»!

 در این‌باره گفتنی‌هایی هست؛
۱- نیم نگاهی به رخدادهای مشابه در جهان (سقوط هواپیماهای مسافربری بر اثر شلیک موشک) نشان می‌دهد که؛
اولاً؛ هیچیک از کشورهای ساقط‌کننده هواپیماهای مسافربری نه فقط مسئولیت اقدام خود را برعهده نگرفته‌اند بلکه بسیاری از آنها علی‌رغم شعارهای دموکراتیک به رسانه‌های کشور خود نیز اجازه ورود به ماجرا را هم نداده‌اند.
از جمله این نمونه‌ها می‌توان به سرنگونی هواپیمای مالزیایی توسط روسیه در میانه جنگ اوکراین اشاره کرد که درپی اصابت موشک‌های روسیه سقوط کرده و تمامی ۲۹۸ سرنشین آن جان باختند و یا سقوط هواپیمای مسافربری روسیه بر فراز دریای سیاه که از اسرائیل به سمت مسکو در پرواز بود و با اصابت موشک اوکراین سرنگون شده و ۷۸ کشته برجای گذاشت، سقوط هواپیمای کره‌جنوبی توسط شوروی با ۲۶۹ قربانی، شلیک هواپیمای نظامی اسرائیل به هواپیمای مسافربری لیبی در صحرای سینا که ۱۰۸ کشته داشت. و جنایتکارانه‌تر از همه شلیک دو موشک از ناو آمریکایی وینسنس به ایرباس ایران بر فراز خلیج‌فارس که نزدیک به ۳۰۰ شهید برجای گذاشت و...
 ولی در ایران، یکی از برجسته‌ترین فرماندهان نظامی در قاب تلویزیون ظاهر می‌شود و ضمن برعهده گرفتن مسئولیت این رخداد دردناک، برای خود آرزوی مرگ نیز می‌کند!
ثانیاً؛ در بسیاری از موارد مشابه شلیک موشک به هواپیمای مسافربری عمدی بوده است مانند شلیک جنگنده رژیم صهیونیستی به هواپیمای مسافربری لیبی و یا، شلیک ناو آمریکایی وینسنس به هواپیمای ایرباس ایران که دولت آمریکا به فرمانده جنایتکار ناو مدال شجاعت نیز داد!

۲- به این خبر توجه کنید؛ روز جمعه ۲۷ ژوئن ۱۹۸۰ (۶ تیر ماه ۱۳۵۹)‌، هواپیمای مسافربری آلیتالیا متعلق به کشور ایتالیا در نزدیکی سواحل جزیره اوستیکا در جنوب این کشور منفجر شده و سقوط کرد. آمریکا اعلام کرد که انفجار و سقوط این هواپیما یک اقدام تروریستی بوده است! اما ۳۵ سال پس از آن حادثه در آوریل ۲۰۱۵ معلوم شد که سقوط هواپیمای آلیتالیا بر اثر اصابت موشکی بوده است که از یک جنگنده آمریکایی شلیک شده بود که کشته شدن ۸۰ مسافر آن از جمله ۱۱ کودک را در پی داشت!

۳- ماجرای اخیر اما، ناشی از یک اشتباه محاسباتی و یا کوتاهی و قصور بوده است و سردار حاجی‌زاده چگونگی این قصور و یا احتمالات دیگر را در دست بررسی اعلام می‌کند و حتی احتمال تقصیر را نیز نفی نکرده و بخشی از بررسی‌های پیش‌روی را به همین منظور می‌داند. آیا فقط یک نمونه از این صداقت و یکرنگی با مردم در کشورهایی که با موارد مشابه روبه‌رو بوده‌اند دیده می‌شود؟

۴- سردار حاجی‌زاده (بخوانید نظام اسلامی) با شجاعت و صداقت حتی برخی از گزارش‌های قبلی که از سوی بیگانگان نیز مطرح شده بود را رَد می‌کند. ایشان تغییر مسیر هواپیمای اوکراینی را ناشی از اصابت موشک می‌داند و نه تصمیم خلبان! و یا تاکید می‌کند که این هواپیما در کریدر تجاری در حال پرواز بوده است و یا در اوج از خود گذشتگی هیچ‌کس دیگری را متهم نمی‌کند و حتی در خطای انسانی اپراتور نیز خود را مقصر می‌نامد.

گفتنی است در همین کشور خودمان و طی همین چند سال اخیر با رخدادهای فاجعه‌آمیزی روبه‌رو بوده‌ایم که برخی از مسئولان غرب‌باور نه فقط از مردم کمترین عذرخواهی نکردند بلکه با اظهارات غیرمسئولانه خود بر زخم ناشی از غم و ‌اندوه بستگان و نزدیکان افراد جان باخته نیز نمک پاشیدند. مثلاً اعلام کرده‌اند، جای نگرانی نیست همه جان باختگان بیمه بوده‌اند! و...

۵- غم و ‌اندوه جان باختن ۱۷۶ مسافر هواپیما و سوگی که بر دل خانواده‌ها و بستگان آنها و نیز همه ملت نشسته است جانکاه و دردآور است ولی چاره چیست؟ نظام که با تمام توان به میدان آمده و در این میان تا آنجا پیش رفته است که سردار حاجی‌زاده، یکی از برجسته‌ترین فرماندهان نظامی ضمن پوزش از مردم، مسئولیتی که به واقع متوجه او نبوده است را هم بر عهده می‌گیرد و اصلاً هم به شرایط خاص این روزها اشاره نمی‌کند.
مانند اینکه در حال جنگ بوده‌ایم، آمریکا اعلام کرده بود بعد از تلافی ایران ۵۲ نقطه را مورد حمله سخت قرار می‌دهد. بعد از حمله انتقامی به عین‌الاسد، ده‌ها جنگنده آمریکایی در اطراف مرزهای کشورمان به پرواز در آمده بودند و... در این حالت اشتباه اپراتور اگرچه به قول سردار حاجی‌زاده قابل توجیه نیست ولی با همین اشتباه در شرایط عادی یکصد و هشتاد درجه تفاوت دارد.

۶- در حالی که ماتم جان باختگان سراسر کشور را فرا گرفته و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شجاعت و صداقت مثال‌زدنی به میدان آمده است و نیز شواهد مستندی که به آن اشاره شد کمترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که ماجرا ناشی از خطای انسانی غیرعمد بوده است، جماعتی که برخی از آنان سابقه دعوت آمریکا به افزایش تحریم‌ها و حتی حمله نظامی به کشور را داشته‌اند، برای قربانیان اشک تمساح می‌ریزند.
در این باره گفتنی است که شماری از افراد نشان‌دار این جماعت در جریان همراهی با دشمنان تابلودار مردم از سپاه زخم خورده‌اند و شواهد حاکی از آن است که بعد از ترور فیزیکی سردار سلیمانی در عرصه جنگ سخت، ترور شخصیتی سردار حاجی‌زاده و در یک کلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در عرصه جنگ نرم دنبال می‌کنند. همان آرزوی بر زمین مانده آمریکا.

۷- و بالاخره گفتنی است که ترامپ با مشاهده برخی از وادادگی‌ها و وارونه‌نمایی یک جریان آلوده داخلی به توهم تفرقه و گُسل میان مردم ایران افتاده و با حماقت دست به جنایت بزرگ ترور شهید سلیمانی زده بود تا آنجا که به گفته ژنرال «مک کافری» با دیدن تصاویر تشییع تاریخی و ده‌ها میلیونی مردم ایران و سایر ملت‌های جهان به شدت وحشت کرده و ترسیده بود.
ظاهراً جریان آلوده مورد اشاره با حمله به سپاه در پی القای همان توهم نخ‌نما به دشمن است بی‌آنکه بداند مقامات آمریکایی از توهم‌پراکنی قبلی این جماعت و برخی از واداده‌های دیگر چنان ضربه‌ای خورده‌اند که به نوشته واشنگتن‌پست، مایک پمپئو وزیر خارجه او با ارسال دستورالعملی به سفارت‌خانه‌های آمریکا در سراسر جهان تاکید کرده بود به شدت از تماس با اپوزیسیون ایران خودداری کنید! چرا؟! چون به وضوح دریافته‌اند که آنها در مقابل جمعیت یکپارچه و چند ده میلیونی ایران عددی نیستند که بتوانند روی دیوار آن یادگاری بنویسند.
این درس فراموش نشدنی را بعد از شهادت سردار سلیمانی از خروش حماسی و بی‌نظیر مردم علیه آمریکا آموخته‌اند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
احتمال اختلال در سیستم پدافند هدایی و هک سیستم توسط امریکایی ها برای ایجاد فتنه و شیطنت داخلی وجود دارد ایا این احتمال بررسی شده است ؟در حالیکه امریکا حتی یک موشک هم شلیک نکرد ولی بزرگترین کار برایش شد
فتنه ایست علیه سردار حاجی زاده
Iran, Islamic Republic of
شواهد مبین یک نقشه شوم برای ترور شخصیت سردار حاجی زاده است
این طوری خون قاسم سلیمانی بی پاسخ خواهد ماند
و سرداری خوش فکر و دلیر و شجاع و صادق زمین گیر خواهد شد
آسمان ایران برای ورود پهپادهای آمریکا و اسرائیل امن خواهد شد

باید دید چه کسی مانع تخلیه آسمان شده
اگر درگیری جدی میشد قطعا تعداد هواپیماهایی که سقوط می کرد بیشتر میشد
Iran, Islamic Republic of
صداقت سردار حاجی زاده قابل تقدیر است ، اما چه کسانی پشت این پنهانکاری قرار داشتند وموجب بی اعتمادی نسبت به مقامات دولتی ونظام شدند باید مورد رسیدگی قرار گیرد...
United States
...
Iran, Islamic Republic of
دقیقا همینطوره ولی جای تاسف و تعجبه که قراره جعبه سیاه هواپیما برای خوانش به همین انگلیس روباه صفتی سپرده بشه که سفیرش بدون رعایت ملاحظات دیپلماتیک در تجمع دانشگاه امیرکبیر حاضر شده! یعنی گوشت رو بسپری دست گربه.. خدا کنه مسئولین تدبیر کنن و برای دفاع از حیثیت کشور، نیروهای مسلح و خصوصا اپراتور مظلومی که به وظیفه ش عمل کرده سند به این مهمی رو از دست ندن!
Iran, Islamic Republic of
افرین حسین اقا..
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
سردار قلم را دوست دارم
مهین
Iran, Islamic Republic of
سلام و درود بر سردار قلم ،زحمات و بصیرت شما هم کم از این عزیزان نیست ،قلمت محکم و استوار و کوبنده دشمنان داخلی و خارجی .
Iran, Islamic Republic of
این صداقت و شجاعت و مسئولیت پذیری سردار را مقایسه کنید با بی صداقتی و مسئولیت ناپذیری کسانی که با اجرای غلط یک تصمیم ، کشور را به آشوب کشاندند و خسارت ها به مردم و نظام زدند و دست آخر حتی یک عذرخواهی هم نکردند!!
Iran, Islamic Republic of
احسنت،
ali
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
اگر مردی خودت از سردار یادبگیر...
Iran, Islamic Republic of
.....
یک شهروند
سپاه همیشه خاری در چشم دشمنان خارجی و صد البته داخلی بوده و هست و باید همواره مراقب و بصیر بود که پشت سپاه را خالی نکنیم و در دام دشمن جنایتکار نیفتیم!!!!!!!!!!
صدای ناله ناشی از ضربه موشکی از گلوی برخی خائن از داخل نظام میاید.
واقعا باید به این نتیجه برسیم که نیاز به موشکهای نقطه زنی هم داریم تا خائنان منافق داخلی را با آنها بتوانیم بزنیم
Iran, Islamic Republic of
باید کسی که مانع لغو پروارها شده رو به مردم معرفی کنن
اصلا مهم نیست این شخص در چه لباسی است و یا کیست
هر کس هست باید توضیح قانع کننده ای داشته باشه و الا خائن است
Iran, Islamic Republic of
.....
.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
دست توطئه در کار است
Iran, Islamic Republic of
این پدافند هوایی همان پدافندی است که افتخارهای مکرر آفریده است
باید اپراتورها جسارت و شجاعت تصمیم گیری سریع داشته باشن
یک لحظه فکر کنید اگر واقعا موشک کروز بود چه اتفاقی میفتاد

کسی که مانع تخلیه آسمان شده باید رسما پاسخگو باشد
بوی خیانت به مردم و به سپاه به مشام می رسد
این قطعا یک توطئه از پیش طراحی شده است
Iran, Islamic Republic of
البته صداقت حاجی زاده سرجای خود اما آیا بهترنبود که ایشان بمحض اطلاع از این فاجعه به رهبری اطلاع میدادتا ایشان روزجمعه خبردارنشود و به مردم زودتر اطلاع رسانی گردد؟
Iran, Islamic Republic of
ستاد کل در حال تکمیل تحقیقاتش بوده
نمیشه که یه مجموعه حدس و گمانی رو ببرن تقدیم رهبری کنن
Iran, Islamic Republic of
ایشان میگه همان موقع فهمیدم خودمون هواپیما رو زدیمت
البته میشه هزاران بار توجیه کرداما حق قضیه این بوده که همان زمان به رهبری اطلاع داده میشد
United Kingdom
.....
ممّد
با سلام و احترام شاید یک علتش این بوده که کام مردم شهید پرور به از انتقام سخت سریع تلخ نشه هااااا
Iran, Islamic Republic of
سلسله مراتب باید رعایت شود
هر کس با مقام مافوقش مطرح میکند
زینب
Iran, Islamic Republic of
...
منم بودم میزدم
Iran, Islamic Republic of
کار سردار حاجی زاده حرف نداره
سیستم و اپراتور دقیق عمل کرده
مشکل کسی است که اجازه داده پروازها انجام بشه اونم توی اون شرایط با اینکه سردار حاجی زاده درحواست لغو پرواز داده

خدایی شما اپراتور بودی نمیزدی؟
Iran, Islamic Republic of
...
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
شايد امريكايي ها سيستم ناوبري هواپيما را هك كرده اند از كنترل خلبان خارج كرده و آن را در اختيار گرفته و به صورت يك حمله اننحاري به پايگاه نظامي نزديك فرودگاه امام بكوبد و آمار تلفات و خسارت بيش از اين مي شد در هر صورت چه پدافند ما هواپيما را ساقط كند و يا خود هواپيما به پايگاه بخورد مستمسكي براي دشمن درستخواهد كه شد متاسفانه ...
Iran, Islamic Republic of
هیئت وزرا باید دستور لغو پرواز می دادند.
دوستدارهمه ملت عزیز ایران
Iran, Islamic Republic of
سلام
بر همه ملت شریف ایران
نه سردار حاجی زاده مقصره نه دیگران همه این جنایتهایی که در دنیا صورت میگره مقصر صددر صد امریکاست که نظم دنیا را بر هم زده وآرامش را از دیگران گرفته اگر با دخالت نابجا دراوضاع کشورها کاری نداشت وهمه جا را به آشوب نمی کشید کشور ما هم مجبور نبود به کشورهای همسایه کمک کنه الان هم سردارسلیمانی عزیز وهم دیگران زنده بودن وهم به دنبال آن این همه فاجعه رخ نمیداد
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
کمی شرم و حیا داشته باش
خدایی هست
روز حسابی هست
ممد
با کی بودین؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حاج حسین اگر بخواهیم خودمان را با آمریکا و روسیه مقایسه کنیم پس ما بعد از چهل سال مقاومت و ایثار یک میلیون نفر در این راه آب در هاون کوبیده ایم
حسین فتح اللهی
Iran, Islamic Republic of
سردارعزیز ومحبوبمان جناب آقای حاجیزاده!ما مباهه گر برآنیم که دقیقترین سیستم مکانیزمه وپیشرفته پدافند هوایی ایران سربلندمان به تولیت مقام همام ومتشخص تان بازهم پاتوق پیشرفته تجهیزات نظامی آمریکای یاوه گورا درهم کوفت واضمحلال رژیم منحوسشان رابیش از پیش هویدا ساخت....عزت زیاد...عمر عالی مستدام.
ممد
چه انشای پر غلطی !!!!!!!!!!!!!
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
بر اساس مقررات و منطق ، ستادمشترک نیروهای مسلح باید با وزیر دفاع همآهنگ می کرد تا ایشان در ساعت مقرر دستورالعمل لازم (از قبیل جلوگیری از پرواز ها و خاموشی چراغها و . . .) را به نیروهای کشوری ابلاغ و اجرا کنند.
لذا اگر ستاد مشترک اینکار راکرده باشد، مقصر وزیر دفاع است و اگر نکرده باشد ، مقصر ستادمشترک است.
در هر حال ، نیروی پدافندی هیچگونه تقصیری ندارد و وظیفه خود را (در شرایط آتش باختیار) بدرستی انجام داده است.
جوادی
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
خدا کنه افرادی خائن نباشند که دستشون رو بشه
ولی بوهای خوب نمیاد نمیتونن آبروتونو ببرن
سردار وسرداران بزرگ من یکی تا آخرش هستم
منتقد
Iran, Islamic Republic of
آقای شریعتمداری لطفا ماله کشی نکن .

روزنامه کیهان شما احتمال سقوط موشکی رو به کل رد می کرد و گردن امریکا می انداخت ... بعد 2 ساعت همه چیز تغییر کرد الا اینکه باز هم گردن امریکا افتاد قضیه .
الهام
Iran, Islamic Republic of
سردار دلاور و مخلص و شجاع، یاور سپهبد سلیمانی؛ بمیرم برای دل خون شده ات.
سرباز حاجی زاده
Iran, Islamic Republic of
سردار حاجی زاده سردار صداقت و جوانمردی و ایثار است نگذاریم دشمن سوء استفاده کند و در امتداد ترور سردار سلیمانی، منتقمش سردار حاجی زاده را نیز ترور نرم افزاری کند.
جانم فدای رهبر و فرزندانش ازجمله سردار حاجی زاده
جانم فدای اسلام
Iran, Islamic Republic of
...
اخلاصی
Iran, Islamic Republic of
من تا نفس دارم مدیون حاجی زاده و سرداران دلیر کشورم هستم اتفاق پیش اماده نمیشه با توهین وتمسخر کاری کرد اگه امریکا حمله میکر دشاید تعداد هواپیماهای سکوت شده بیشتر بود کشورمونو مدیون حاجی زاده وسلیمانی ها هستیم
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
احسان
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
درود بر جناب شریعتمداری که خفاشان طاقت دیدن او را ندارند
ز توکلی
Iran, Islamic Republic of
فقط یک کلام
هرکه باخدا معامله کردخودش میداندچگونه جبران کند سردارعزیز ایران ماهمه پشتیبانت هستیم....
هدی
United States
.....
امریکا دیگه میخاست جیکار بکنه کار خودشو کرد انتداخت گردن سپاه مطمئنن توطئه ایی هست حالا ببینید حق به حقدار میرسه به قول حاج قاسم خدا با ماست
Iran, Islamic Republic of
خوب باشه نشان ذوالفقار به ایشان بدهید و درجه سپهبدی و ........
جوادی
Iran, Islamic Republic of
اقای شریعتمداری لطفا به مقاله دیروز خود 21دی در کیهان با عنوان زیر بیندازید.
سقوط بوئینگ 737 اوکراین دستاویز آمریکا برای فرار از تحقیر عین‌الاسد
Iran, Islamic Republic of
ا ولاً؛ هیچیک از کشورهای ساقط‌کننده هواپیماهای مسافربری نه فقط مسئولیت اقدام خود را برعهده نگرفته‌اند........... اقای حسین اقا ... اولا انها اسم حکومتشان اسلامی نیست ثانیا توجیه نکن و .... عذر بخواه
بیرامی
Iran, Islamic Republic of
سلام بر سردار قلم اقای شریتمداری
Iran, Islamic Republic of
در شرح وظایف سازمان هواپیمایی کشوری آمده است:"نظيم و تدوين مقررات و دستورالعمل هاي مربوط به كنترل فضاي كشور و صدور اجازه پرواز و جلوگيري از آن و نظارت بر واحدهاي مراقبت پرواز فرودگاه ها"..
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
ما همیشه حامی سپاهیان جان بر کف ایران اسلامی عزیز هستیم
سردار حاجی زاده افتخار ماست و باعث خواری اسرائیل و آمریکای تروریست