چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - 23 Sep 2020
 
۲
۱۱

آیا تهران تقسیم می‌شود؟/استدلال موافقان و مخالفان

پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۶
کد مطلب: 710930
مهر نوشت: به تازگی طرحی در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده است که مقصود از آن تقسیم تهران به دو بخش شمالی و جنوبی است.
آیا تهران تقسیم می‌شود؟/استدلال موافقان و مخالفان
به گزارش جهان نيوز، «شمال یا جنوب؟ مطمئنا شمال، آب و هوایش بهتر است و راه رسیدن به دریا آسان‌تر است؛ نه برادر من، متوجه منظورم نشدی، نمی‌خواهم سفر کنم که، قصد خرید خانه دارم اما مانده ام تهران شمالی بخرم یا تهران جنوبی؟ یا شاید هم تهران شرقی یا غربی! نمی دانم، باید صبر کنم ببینم تهران چند پاره می شود تا انتخابی درست داشته باشم، به هر حال مسئله بالای شهر و پایین شهر و امکانات و فرهنگ و ... برایم مهم است؛ عجب! مگر قرار است تهران به شمالی و جنوبی یا شرقی و غربی تقسیم شود؟ بله آقا جان! کجای کار؟ طرحش هم در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده و منتظرم ببینم سرنوشتش چه می شود؟!»

با دیدن خبرش به این حرف ها فکر می کردم که در آینده واقعا قرار است در کدام استان تهران سکونت کنم؟ محل کارم کدام استان تهران است؟ مدرسه فرزندم کدام استان تهران است؟ خانه پدر و مادرم کدام استان تهران است؟ و هزاران سئوال دیگر که ذهنم را سخت مشغول کرده است!

اما شاید بپرسید ماجرا چیست؟
ماجرا از این قرار است که احمد امیرآبادی فراهانی در جلسه علنی دوشنبه گذشته مجلس شورای اسلامی گفته است: «طرح تشکیل استان تهران جنوبی اعلام وصول شده است؛ این طرح به صورت عادی اعلام وصول شده، البته که گفته می شود برخی نمایندگان مجلس در رایزنی با دولت به دنبال ایجاد استان تهران شرقی و استان تهران غربی هستند.»

اما این اولین مرتبه ای نیست که مسئله تقسیم استان ها طرح و اجرایی شده است، یکی از مهمترین تقسیم های انجام شده در گذشته به تقسیم استان خراسان به سه استان رضوی، شمالی و جنوبی مربوط می شود؛ درباره تهران نیز پیش از این تعدادی از شهرستان های غربی پایتخت با مرکزیت کرج استان البرز را تشکیل دادند!

مرور آسیب ها و بحران های استان های خراسان شمالی و جنوبی و حتی البرز کافی است تا به آسیب های پیش روی پایتخت در صورت تقسیم شدن به استان های جنوبی و شمالی یا شرقی و غربی پی ببریم، همین آسیب و بحران های احتمالی پیش روی پایتخت سبب واکنش کاربران فضای مجازی به طرح نمایندگان مجلس شد.

کاربری با عنوان داودی نوشت: «از اهواز اومدیم تهران ولی بازم جنوبیش قسمتمون شد.»

کاربر دیگری با عنوان امیر و با کنایه به مسئله اشتغال نوشت: «با همین فرمون جلو بریم به اندازه تعداد تمام شهرستان‌های موجود، استان‌های جدید خواهیم داشت. اینطوری n تا استانداری جدید، اداره کل جدید و ... خواهیم داشت و عملا بخشی از مشکل اشتغال هم حل میشه. برای نامگذاری هم لازم نیست از شرقی، غربی، شمالی، جنوبی و رضوی استفاده بشه.»

علاوه بر این برخی کاربران به نتایج تقسیم استان ها در گذشته اشاره کردند و کاربری نوشت: «دقیقا نمیدونم هدف از طرح استان تهران جنوبی چی هست اما بخوب میدونم که پس از تقسیم استان خراسان به سه بخش رضوی و جنوبی و شمالی نه تنها دو استان جنوبی و شمالی پیشرفتی نکردن بلکه از حداقل توجه قبلی هم محروم شدن؛ بیرجند و بجنورد کجای معادلات سیاسی و اقتصادی هستن؟»

اما یکی از نکات جالب توجه و البته عجیب در طرح اخیر، استدلال نماینده های امضاء کننده است، جایی که یکی از دلایل تفاوت قومیت ساکنان جنوب تهران با سایر ساکنان پایتخت است.

طراحان این طرح تاکید کردند: «شهرستان‌های جنوبی تهران از نظر قومیت با کل استان هم همخوانی ندارند؛ اکثریت اهالی شهرستان‌های مورد اشاره آذری زبان، کرد زبان و لر زبان هستند ولی اکثریت جمعیت استان تهران فارس این در حالی است که اکثریت جمعیت استان تهران فارس زبان هستند؛ همچنین با وجود اینکه شهرستان‌های ذکر شده صنعتی هستند، کمترین توجهی به آنها نمی‌شود.» در همین باره برخی از کاربران فضای مجازی در واکنش به استدلال عجیب نمایندگان امضاء کننده این طرح نوشتند: «اگر شورای نگهبان نسبت به طرح مسایل تفرقه افکنانه و قومیتی حساسیت دارد، جا دارد تمام نمایندگان امضا کننده ی این طرح را یکجا رد صلاحیت نماید!» با این حال تعجب آورترین بخش این طرح مربوط به نمایندگان امضاء کننده است؛ جالب است بدانید افرادی دغدغه تقسیم پایتخت به استان های شمالی و جنوبی را دارند که تنها یک نفر از آنها نماینده استان تهران است و مابقی نمایندگان سایر شهرها و استان های کشور هستند!

با این شرایط در آخر این سئوال مطرح است که آیا بهتر نیست این نمایندگان به جای پرداختن به مشکلات پایتخت فکری به حال اشتغال و توسعه امکانات در شهرهای خودشان کنند تا بلکه قومیت های مختلف برای اشتغال و بهره مندی از امکانات به سوی پایتخت گسیل نشوند؟
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


آدمیزاد
Colombia
.....
ممد
United States
.....
Iran, Islamic Republic of
بعد که تقسیم شد
از این تقسیم به اون تقسیم باید ویزا بگیریم
یا مثل الان میریم و میاییم
🤣🤣🤣🤣
قریشی
Iran, Islamic Republic of
خوب احمدلله این آخرین مشکل کشور است. اگر حل شود و تهران دو قسمت شد کشور گل و بلبل میشود. فقط اگر نمایندگان مجلس قبول زحمت کنند و مثل برجام یه 20 دقیقه ای روی تصویب آن وقت بگذارند بسیار عالی میشود!!!!!!!!! ....
Iran, Islamic Republic of
در دولت روحانی و مجلس لاریجانی بیش از همه دولت ها و مجلس ها ما ملت سر کار بودیم
Netherlands
باران
جنوب شهر را ویران خواهد کرد
و شمال را
ویرانی جنوب.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
بعد که تقسیم شد بین شمال و جنوب دیوار می کشید یا همین شکلی می مونه؟
Poland
باید از تجربه کشورهای پیشرفته که پایتخت را چگونه اداره می کنند بهره ببریم .بی برنامه نباید کاری انجام شود تا مجبور نشویم بگوییم اشتباه شده.
Iran, Islamic Republic of
مراقب باشیم در زمین تقسیمات کشوری آمریکا بازی نکنیم
هی روزگار خراب
Iran, Islamic Republic of
تصور کنید از منیریه به بالا بشه تهران شمال و از منیریه به پایین بشه تهران جنوب . بعد طرف بچه منیریه هست بهش میگن اهل کجایی؟؟ میگه تهران:: میگن کدوم تهران؟؟ میگه جنوب::میگن کجای تهران جنوب؟؟ میگه شمالش