پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - 1 Oct 2020
 
۰
۳

دود خواسته نامعقول استراماچونی در چشم استقلال/ "جوک سال" مامور بازگشت "کی‎روشِ ثانی" به ایران شد!

چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۰
کد مطلب: 710839
فارغ از بحث فنی و توانایی های کادر مربیگری استقلال که ظرف ۱۰ بازی اخیر این تیم منجر به ۹ برد و یک تساوی شد، استراماچونی رفتاری در قبال استقلال بروز داد که ناراحتی بازیکنان را هم در پی داشت.
"جوک سال" مامور بازگشت کی‎روشِ ثانی به ایران شد!
به گزارش جهان نيوز،  آندره آ استراماچونی! نامی که این روزها بیش از هر اسمی سر زبان‌هاست. از استقلالی گرفته تا پرسپولیسی و سپاهانی همه درباره این مرد ایتالیایی حرف می زنند. از وزیر و وکیل گرفته تا سفیر، نماینده مجلس و رییس هیأت مدیره باشگاه همه دنبال این موضوعند که از چه راهی می توان استراماچونی ۴۳ ساله را به تهران آورد!

مربی خوش تیپی که پس از بدترین شروع تاریخ استقلال و باخت در دربی تا مرز اخراج هم پیش رفت، آن قدر خوب نتیجه گرفت و تیمش را بالا آورد که حتی علی پروین اسطوره پرسپولیس هم عملکرد وی را تحسین کرد. استقلالی که از لیگ پانزدهم رنگ صدر را به چشم ندیده بود، با هنر این مرد ایتالیایی از فرش به عرش رسید و پس از هزار و سیصد و چند روز بر صدر جدول تکیه داد و مدعی درجه یک قهرمانی نام گرفت. اما این آرامش قبل از طوفان بود و استراماچونی که به گفته بازیکنان هشدار داده بود اگر حقوقش را ندهند تیم را ترک خواهد کرد پس از بازی با شهر خودرو به یکباره تمرین و تیم و مسئولیت فنی را رها کرد و رفت.

هر هوادار پیگیر اخبار استقلال و فوتبال ایران در نگاه اول این اقدام استراماچونی را بجا دانسته و خشم هواداران استقلال نسبت به هیئت مدیره باشگاه را کاملا تائید می کند چرا که اقدامات نابخردانه آن ها شادی صدرنشینی و نتایج خوب را از بازیکنان و کادر فنی و هواداران استقلال گرفت. اما وقتی بازیکنان استقلال پس از بازی با پیکان مقابل خبرنگاران قرار گرفتند پس از حمله و افشاگری علیه مدیریت تیم، بخشی از نوک پیکان انتقادات به سمت مرد ایتالیایی هم چرخید و رفتن او در این مقطع حساس را به ضرر تیم دانسته و مسئولیت از دست رفتن این دو امتیاز حساس را به گردن استراماچونی انداختند!

البته که این انتقادات سرانجام امیرحسین فتحی را از صندلی مدیرعاملی برداشت اما اقدامات بعدی وزیر و درخواست های استراماچونی برای بازگشت هم خبر از آرامش در اردوگاه آبی نمی دهد!

وزیر ورزش که گویی برای رهایی از این اوضاع وخیم و شلوغی های خیابان علامه (محل ساختمان باشگاه استقلال) دست و پایش را گم کرده، دست به دامان همه شده و برای پیدا کردن راه حل بازگرداندن این ایتالیایی مغرور هر چه مدیر سابق و اسبق بوده را به خط کرده است!

از تصمیمات غیر منتظره مسعود سلطانی فر ریاست مجمع باشگاه استقلال این بود که یک روز پس از مصاحبه های اسماعیل خلیل زاده و آندره آ استراماچونی علیه هم، او را مامور بازگرداندن مرد ایتالیایی کرد! خلیل زاده در مصاحبه ای گفته بود: "به استراماچونی ۴۸ ساعت برای بازگشت فرصت داده ایم و اگر برنگردد سرمربی جدید را انتخاب خواهیم کرد! عالم و آدم می دانند سرپرستی من در استقلال جوک سال است و من علاقه زیادی به فرهاد مجیدی دارم!" استراماچونی هم در واکنش به این ادعای خلیل زاده که "شنیده ام استراماچونی پیشنهادهایی هم از تیم های حاشیه خلیج فارس داشته است"، او را یک دروغگو خواند!

اما به یکباره وزیر جوک سال را تبدیل به واقعیت کرد و خلیل زاده را سرپرست موقت باشگاه اعلام و همین فرد را پیگیر امور مربوط به بازگشت آندره آ استراماچونی کرد! خلیل زاده در حالی از سوی سلطانی فر موقتا مسئول و همه کاره اعلام شد که شب قبل از این مسئولیت جدید بزرگترهای تیم یک به یک علیه او و عدم مدیریتش در باشگاه تندترین انتقادات را کردند! اما همین فرد باز هم برای پرداخت پول به استراماچونی و مذاکره با وکلای مرد ایتالیایی راهی ترکیه شده و گویی خطاب بازیکنان و هواداران با یک مدیر دیگر بوده است!

در این بین آنچه بیش از این گاف ها مهم به نظر می رسد حفظ شخصیت حقوقی مدیریت استقلال و نه افراد حقیقی منصوب در این پست و شرایطی است که استراماچونی با استقلال پیدا کرده است؛ فارغ از بحث فنی و توانایی های کادر مربیگری اش در استقلال که ظرف ۱۰ بازی اخیر این تیم در لیگ و جام حذفی منجر به ۹ برد و یک تساوی شده است، استراماچونی رفتاری در قبال استقلال بروز داد که همانگونه که در بالا هم گفته شد حتی با انتقاد بازیکنان تیمش مواجه شد. وریا غفوری بلافاصله پس از بازی گفت: «از استراماچونی ناراحتیم، او می توانست نیم فصل برود و برای این هوادار ارزش قائل شود. استرا شرایط کشورمان را می دانست. باید می ماند اما شرایط استقلال را درک نکرد!».

بررسی قهرهای هفتگانه این مربی به دلایل: ۱-خطیر، ۲-مترجم، ۳-تحریم کنفرانس، ۴-میلیچ، ۵-برف، ۶-کفش و ۷-پول! مشخص می کند این ایتالیاییِ زودرنج، بابت کوچکترین اتفاقات هم از جمله نبود کتانی هایش قهر می کرده و حالا همین فرد از میلان ایتالیا برای باشگاه استقلال شرط گذاشته که "اگر فتحی باشد برنمی گردم! او گفته وزیر ورزش ایران آنهایی را رییس می کند که از فوتبال چیزی نمی دانند! اگر برگردم قراردادم را به شش ماه تقلیل می دهم! پولم را به طریقی به حسابم بریزید که برایم دردسر مالی ایجاد نکند!". اینها و دیگر شروطی که او برای استقلال قائل شده تا برگردد همگی مسایلی بودند که او پیش از ورود به ایران می دانست.

متاسفانه وزیر ورزش و مدیران استقلالی که چند صباحی بر این صندلی تکیه خواهند داد تسلیم این خواسته های نامعقول که می توانست قبل از تنظیم قرارداد گفته شود شدند و برای ساکت کردن اعتراضات هواداران با کاهش مدت قرارداد موافقت کردند غافل از اینکه دود این کوتاه آمدن ها به چشم خود استقلال و ورزش ایران خواهد رفت!

به یاد داریم استقلال پیش از استرا سراغ "ماسیمو کاررا" رفت. یک ایتالیایی با رزومه و سابقه ای بهتر از استراماچونی که در یوونتوس دستیار کونته بوده و در دورانی که کونته به خاطر دادگاه محروم بود، کاررا سرمربی موقت یوونتوس شد و با این تیم قهرمان سری A و سوپرکاپ شد و بعد به تیم اسپارتاک مسکو رفت و این تیم مطرح روسیه ای را بعد از سال های طولانی قهرمان روسیه کرد. اما همان مربی وقتی مشکلات کار در ایران برای انتقال پول را فهمید، قید مربیگری در استقلال را زد. در حالی که غیر از ایران چند پیشنهاد دیگر هم داشت. 

گرچه در پایان همه این حرف‌ها باز هم به سوءمدیریت در ورزش کشور می رسیم ولی حتی در این بحران مدیریت باز هم نباید شأن ورزش کشور زیر پا گذاشته شود که یک مربی خارجی راهی را برود که کی روش رفت. کسی که از نظر فنی و نتیجه گیری حتی منتقدان خود را هم قانع کرده بود، اما دندان های رییس فدراسیون و وزیر ورزش را شمرده بود و حتی در انتخابات مسئولان فدراسیون و امور غیرفنی دخالت می کرد. حالا چه تضمینی هست که استراماچونی در صورت بازگشت به استقلال درخواست های نامعقول دیگری مثل کاهش مدت قرارداد و ... نداشته باشد؟ آیا با قهرمانی احتمالی در پایان فصل هوادارانی که برای بازگشت او ۳ روز است جلوی درب باشگاه تجمع کرده و در فضای مجازی وزیر ورزش و هیئت مدیره استقلال را به باد توهین و انتقاد گرفته اند به رفتن استراماچونی راضی می شوند؟!
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


تأملی کوتاه
Iran, Islamic Republic of
استراماچونی با شناخت کامل از جو هواداران و تحت فشار قرار دادن باشگاه و حتی وزارت به راحتی درخواست نوعی باج دارد

بعید می دانم این شناخت کامل او بدون آموزش کسی از داخل برای او ایجاد شده باشد

پشت پرده این قهر و باج خواهی به نظر میرسد نه مافیای فوتبال بلکه مافیای سیاست قرار دارند.....

اندکی بصیرت...
Switzerland
شما یعنی با این تحلیل عجیب غریب و غیر واقعی ، بصیرت دارید؟!؟!
درود بر کیروش بزرگ و همه مربیان با دانش.
United States
کدام باج خواهی بودجه باشگاه استقلال که دولتی هست شفاف هست پس باید مبلغ قرار ذاد ایشان هم که با یک باشگاه دولتی قرار داد بسته هست شفاف هست و باید حقوق ایشان هم شفاف پرداخت شود بقیه حرفها فقط سفسطه کردن هست