دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - 28 Sep 2020
 
۲
۵۶

ماجرای حذف ۱۰۰ درصدی سهمیه‌های کنکور

چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۹
کد مطلب: 710730
در ابتدای برگزاری کنکور تنها برای مناطق محروم و آن هم تنها در برخی رشته‌ها سهمیه در نظر گرفته می‌شد. پس از انقلاب، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در بازنگری کلی مواد آزمون و سهمیه‌های پنج‌گانه مناطق و سهمیه‌های آزاد را به سه سهمیه تقلیل داد، اما این پایان ماجرا نبود و پس از آن سهمیه‌های متفاوت دیگری با توجه به شرایط کشور به وجود آمد.
ماجرای حذف ۱۰۰ درصدی سهمیه‌های کنکور
به گزارش جهان نيوز، «سهمیه» واژه‌ای که سال‌هاست با کنکور عجین شده است. در ابتدای برگزاری کنکور این موضوع محدود به سهمیه‌های بومی بود؛ یعنی تنها برای مناطق محروم، سهمیه بومی، آن هم تنها در برخی رشته‌ها در نظر گرفته می‌شد. پس از انقلاب، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در بازنگری کلی مواد آزمون و سهمیه‌های پنج‌گانه مناطق و سهمیه‌های آزاد را به سه سهمیه تقلیل داد، اما این پایان ماجرا نبود، پس از آن سهمیه‌های متفاوت دیگری با توجه به شرایط کشور به وجود آمد، برای مثال پس از جنگ، مجلس شورای اسلامی سهمیه‌هایی را برای خانواده شهدا و جانبازان و رزمندگان و پس از آن برای حافظان قرآن، بهیاران و حتی تسهیلاتی را برای فرزندان هیات‌علمی در نظر گرفت.

با افزایش سهمیه‌ها رفته‌رفته انتقاداتی نسبت به آن  صورت گرفت. اهمیت پیدا کردن تحصیلات تکمیلی و توجه به رشته‌های پزشکی که به‌طور معمول ظرفیت کمتری دارند، ازجمله دلایلی بود که مخالفت‌ها را جدی‌تر کرد، هرچند در دو سال اخیر شاهد افزایش اعتراضات به انواع سهمیه‌ها بودیم، اما شهریورماه امسال، همراه با اعلام نتایج نهایی آزمون‌ها اعتراض به سهمیه‌ها شدت بیشتری گرفت. 17 شهریورماه بیش از هزار نفر از داوطلبان کنکور کارشناسی‌ارشد با اعتراض به نتایج اعلام‌شده انواع مختلف سهمیه‌ها را موجب بی‌عدالتی دانسته و خواسته بودند سهمیه‌های جانبازان بالای 25درصد و جانبازان کمتر از 25درصد که در اصطلاح سهمیه‌های 25درصد و پنج درصدی گفته می‌شوند و سهمیه استعدادهای درخشان، از این پس به صورت مازاد بر ظرفیت‌های اعلامی سازمان سنجش مورد پذیرش قرار بگیرند. از طرفی اعتراضات در کنکور ارشد پزشکی بیشتر بود، در این رشته‌ها به علت ظرفیت محدود حتی برخی نفرات برتر نیز نتوانستند در دانشگاه مورد انتظار خود قبول شوند. همچنین اقرار رئیس سازمان سنجش مبنی‌بر آنکه حدود یک‌سوم قبول‌شدگان رشته‌های پزشکی پرطرفدار را داوطلبان «سهمیه‌ای» تشکیل می‌دهند، توجه داوطلبان، دانش‌آموزان و دانشجویان را جلب کرد.افزایش اعتراضات باعث شد مسئولان درخصوص تغییر و حذف سهمیه‌های مختلف اظهار نظر کنند.

نیلی‌احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در گفت‌وگویی با اشاره به این موضوع که هر سهمیه‌ای باعث ایجاد سهمیه‌ای دیگر می‌شود، راه برون‌رفت از وضعیت فعلی را در حذف تمامی آنها دانست و گفت: «علت اینکه ما همواره شاهد تعیین سهمیه‌های جدید برای دانش‌آموزان و دانشجویان در دانشگاه‌ها هستیم، این است که رقابت بین متقاضیان آزاد ورود به دانشگاه‌ها بسیار شدیدتر است. با اعمال سهمیه‌های بیشتر در آزمون‌ها و حتی سهمیه‌های اعضای هیات‌علمی، میزان سهمیه‌های متقاضیان آزاد کمتر می‌شود، مثلا این سهمیه به ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. به این ترتیب برای مقابله با این معضل، همواره سهمیه‌های جدیدی تدوین می‌شود.»

او افزود: «سهمیه فرزندان اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها باید همانند سهمیه ورود به دانشگاه‌ها مورد بازنگری قرار بگیرد تا درنهایت هیچ سهمیه‌ای وجود نداشته باشد.» از این‌رو نهادهای مجلس، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و سازمان سنجش ایده‌ای را برای حل این مشکل مطرح کردند.

سیدسعیدرضا عاملی 14 مهرماه با اشاره به نیاز ساماندهی کنکور و سهمیه‌های آن گفت: «ساماندهی سهمیه‌ها در کنار کنکور در مرحله مطالعه و بررسی است.» او ضمن اشاره به این موضوع که تغییر در سهمیه‌ها به کنکور امسال نمی‌رسد، گفت: «با سازمان سنجش آموزش کشور و ذی‌نفعان دیگر مانند آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و بهداشت درحال رایزنی هستیم تا به یک جمع‌بندی برسیم. در این مورد نمی‌توانیم قطعی حرف بزنیم، اما به‌طورحتم کاری که درباره کنکور و سهمیه‌ها صورت می‌گیرد به موازات هم بوده و هیچ‌کدام از آنها سال ۹۹ اجرایی نخواهد شد.»

چهارم آبان‌ماه نیز خدایی، رئیس سازمان سنجش کشور در رابطه با ایجاد لایحه‌ای برای ساماندهی سهمیه‌ها و ارجاع آن به دولت، گفت: «چندی پیش دولت، وزارت علوم و بهداشت را موظف کرد لایحه ساماندهی سهمیه‌ها را به هیات‌دولت ارائه کنند. حالا دولت تصمیم می‌گیرد این لایحه را به مجلس یا شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ارسال کند. ما با دوستان حقوقی وزارت بهداشت و علوم درحال تنظیم این لایحه هستیم که هرچه سریع‌تر این امر انجام شود. در این لایحه آن موضوعی که دنبال می‌شود ساماندهی جامع سهمیه‌هاست. می‌خواهیم برخی سهمیه‌ها را حذف و برخی‌ دیگر را تسهیل یا ساده‌سازی کنیم.» پایان این اظهارنظر‌ها درنهایت با خبر تدوین لایحه «توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی» که روز یکشنبه توسط سازمان سنجش کشور منتشر شد، همراه بود. در لایحه جدید تنها به سه نوع سهمیه یعنی سهمیه آزاد، مناطق و ایثارگران اشاره شده است و به‌نوعی از 19 نوع سهمیه موجود تنها سه نوع سهمیه در کنکور باقی خواهد ماند. البته در کنار کاهش انواع مختلف سهمیه‌ها، استفاده از مازاد ظرفیت برای ورود سهمیه‌ها مطرح است، خدایی در این رابطه تصریح کرد :«هدف اصلی این لایحه این است که هر آنچه ظرفیت یک آزمون است، یعنی پذیرش به صورت عادلانه و تنها ملاک آن یعنی نمره صورت گیرد و اگر قرار است امتیازی داده شود، تنها به صورت مازاد بر ظرفیت باشد تا حق افرادی که با وضعیت علمی مناسب در آزمون‌ها شرکت می‌کنند، ضایع نشود.»

فرزندان هیات‌علمی مانند فرزندان همه
25تیرماه 92 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در دستورالعملی تسهیلات خاصی را برای فرزندان هیات‌علمی در نظر گرفت. در این قانون فرزندان هیات‌علمی می‌توانستند از امکاناتی چون تغییر رشته و انتقالی به دانشگاه‌ها استفاده کنند. هرچند این قانون هنگام تصویب سروصدایی ایجاد نکرد، اما اهمیت رشته‌های پزشکی در سال‌های اخیر، صف داوطلبان کنکور برای ورود به این رشته‌ها و استفاده بیش از پیش فرزندان هیات‌علمی برای تغییر رشته به رشته‌های پزشکی، اعتراض سایر دانشجویان را به همراه داشت. آمار سازمان سنجش نشان‌دهنده آن است که از سال 92 تا 93 تعداد هفت هزار و ۱۵۴ نفر از فرزندان اعضای هیات‌علمی از این تسهیلات استفاده کرده‌اند که با توجه به تراکم داوطلبان برای ورود به رشته‌ها و دانشگاه‌های برتر و انتقال این دانشجویان به چنین دانشگاه‌هایی، تعداد قابل‌ملاحظه‌ای را شامل می‌شود که علاوه‌بر این مقدار منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تعداد استفاده‌کنندگان از این تسهیلات را در سال 98 برابر 1500 نفر اعلام کرد. همین آمار و ارقام باعث شد شاهد افزایش اعتراضات به این نوع از تسهیلات باشیم. علیرضا سلیمی عضو هیات‌رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز گفت: «این موضوع قطعا تبعیض‌آمیز است؛ مگر چه فرقی بین هیات‌علمی با سایرین  است؟ مگر این افراد از آسمان آمده‌اند؟ چرا باید فرق گذاشت؟» او با غیرعادلانه خواندن این قانون گفت: «این مساله هیچ دلیلی ندارد و ناقض عدالت است. در کمیسیون آموزش، بنده به صراحت در مخالفت با این مساله صحبت کرده‌ام و کمیسیون هم در مجموع مخالف است.»

 این اعتراضات حتی واکنش برخی روسای دانشگاه‌ها را به همراه داشت؛ ‌سیداحمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر، درباره امتیاز فرزندان هیات‌علمی که به آنها اجازه تغییر رشته و تغییر محل دانشگاه به محل خدمت پدر و مادر را می‌دهد، گفت: «تمامی سهمیه‌ها و امتیاز‌ها باید در کنکور حذف شود.» همین موارد باعث شد در ماده 8 لایحه جدید پیشنهاد لغو تسهیلات برای فرزندان هیات‌علمی ذکر شود. در این ماده آمده است: «مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیات‌علمی از زمان اجرای این قانون لغو می‌شود.» براین اساس این قانون‌ها به صورت کلی حذف شده و فرزندان هیات‌علمی از این پس مانند سایر دانشجویان موظف به طی مراحل قانونی عادی هستند.
 
سهمیه ایثارگران در ظرفیت مازاد
براساس قانون جامع خدمت‌رسانی به ایثارگران که سال 91 به تصویب رسید، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کلیه دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی و دستگاه اجرایی موظف شدند سهمیه‌ 20 درصدی برای همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و جانبازان بالای 25 درصد اختصاص دهند. این سهمیه‌ها یک شرط داشت که آن کسب حداقل 70 درصد حدنصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته‌شدگان برای رشته‌ها و مقاطع تحصیلی غیرپزشکی و کسب 80 درصد حدنصاب علمی برای رشته‌های پزشکی بود. سال 93 این قانون تغییر کرد و سهمیه ورود این داوطلبان از 20 به 25 درصد افزایش یافت و حدنصاب علمی 70 درصدی برای وزارتخانه‌های بهداشت و علوم تعیین شد.در ۱۴ اسفند 95 در ماده ۹۰ قانون پنج ساله ششم توسعه، علاوه‌بر سهمیه‌های اعلام‌شده در سال 93، پنج درصد از سهمیه ورودی برای جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنها و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور در جبهه در نظر گرفته شد.

این قانون یک نکته داشت که عملا سهمیه‌ها را به 30 درصد می‌رساند، در تبصره قانون فوق درصورتی که سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران تعیین‌تکلیف نشود و پنج درصد سهمیه اختصاصی جانبازان زیر ۲۵ درصد، فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه، پاسخگوی متقاضیان واجد شرایط نباشد، دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی ۲۵ درصد ایثارگران را مازاد بر پنج درصد مذکور به جانبازان زیر ۲۵ درصد، همسر و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 بار حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند، اختصاص دهد.

افزایش سهمیه‌ها و البته کاهش حدنصاب علمی یکی از موارد اعتراض دانشجویان به این سهمیه‌ها بود. این نوع از سهمیه‌ها در بازنگری جدید تغییر کرد، براساس لایحه پیشنهادی تنها پنج درصد از هر کدرشته به ایثارگران اختصاص پیدا می‌کند که اولویت استفاده از این سهمیه‌ها در ابتدا با همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، جانبازان ۲۵ درصد به بالا و همسر و فرزندان ایشان، آزادگان و همسر و فرزندان آنها، رزمندگان با 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه و جانبازان زیر ۲۵ درصد است و درصورتی که این ظرفیت تکمیل نشود، خالی‌مانده ظرفیت به خانواده شهدا (پدر، مادر، خواهر و برادر)، همسر و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان رزمندگان با ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص می‌یابد و درصورت تکمیل این ظرفیت در هر کدرشته‌محل، سایر ایثارگران با داوطلبان غیرایثارگر رقابت می‌کنند. با تصویب این لایحه سهمیه ایثارگران که پیش از این در مجموع 30 درصد از ظرفیت هر کدرشته را به خود اختصاص می‌داد، کاهش پیدا می‌کند و از این پس داوطلبان این گروه تنها پنج درصد از سهمیه‌ها آن هم به صورت مازاد را در اختیار خواهند داشت.

باقی سهمیه‌ها چه شد
برخی سهمیه‌ها نیز در لایحه اخیر حذف شده‌اند، سهمیه‌های بومی‌گزینی، بومی منطقه‌ای، بومی قطبی و بومی ناحیه‌ای، سهمیه‌های قهرمانان، حافظان قرآن، بهیاران و کشاورزان حذف شده‌اند. با این حال به دلیل یکنواخت نبودن امکانات آموزشی سهمیه مناطق 1، 2 و 3 حفظ شده است، اما آن نیز تنها به صورت 50 درصد به نسبت شرکت‌کنندگان اعمال می‌شود. در این بین سهمیه حوادث غیرمترقبه همچنان پا بر جا خواهد بود.  برخی سهمیه‌ها نیز کاهش پیدا کرده‌اند، سهمیه المپیادهای دانش‌آموزی داخل کشور حداکثر به میزان پنج درصد ظرفیت و درصورت به دست آوردن حداقل 90 درصد حدنصاب علمی و به صورت مازاد و صرفا برای رشته‌های مرتبط مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ابهام در تصویب
در ماده 10 لایحه تنظیم‌شده آمده است: «تمامی قوانین و مقررات مصوب ابلاغی مجلس شورای اسلامی، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و کمیته‌های مصوب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و شورای هدایت استعداد‌های درخشان درخصوص نحوه اعمال سهمیه‌ها در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی (شامل بومی‌‌گزینی، قانون عدالت آموزشی، سهمیه‌های مندرج در قانون خدمات‌رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه‌های مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن، دانشجوی نمونه کشوری، بهیاری و...) لغو و این قانون جایگزین آنها می‌شود و پس از آن امکان ایجاد هیچ‌گونه سهمیه جدیدی به جز موارد مندرج در این قانون وجود ندارد.» چنانکه در این ماده آمده است: «به دلیل آنکه بخشی از سهمیه‌ها توسط مجلس، برخی توسط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و برخی توسط سایر نهادها به تصویب رسیده است، برای آنکه بتوان قانون جامعی داشت باید قوانین این نهادها لغو و لایحه جدید جایگزین آن شود.» اما این لایحه یک نکته قانونی دارد؛ اگر این لایحه توسط دولت یا مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد، نمی‌تواند تغییراتی در قوانین بالادستی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ایجاد کند، به این صورت برخی ماده‌های لایحه جدید مانند حذف تسهیلات فرزندان هیات‌علمی که ایجاد و تصویب آن توسط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بوده است، بدون تغییر باقی خواهد ماند، چراکه براساس قوانین، مجلس شورای اسلامی توانایی لغو دستورات بالادستی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی را نخواهد داشت. به نظر می‌رسد این قوانین برای آنکه بتواند ماهیت کلی داشته باشد، نه راهی مجلس بلکه باید راهی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی شود تا با دستورات بالادستی این نهاد این لایحه خط پایانی بر سهمیه‌ها باشد، ‌به‌خصوص که براساس این لایحه امکان ایجاد هیچ‌گونه سهمیه جدیدی به جز مواردی که در آن ذکر شده است، وجود نخواهد داشت.زمان اجرای این لایحه نیز سوال دیگری است که داوطلبان آزمون‌های مقاطع مختلف با آن روبه‌رو هستند، هرچند عاملی مدتی پیش، از نرسیدن این لایحه به کنکور سراسری 99 گفته بود، اما کدخدایی در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه ممکن است این لایحه به کنکور 99 برسد، گفت: «لایحه از زمان تصویب قابل اجراست و اگر قبل از کنکور ۹۹ به تصویب برسد، برای این آزمون هم قابل اجراست.» از آنجا که این نوع از سهمیه‌ها باعث اعتراضات مختلفی به‌خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌شود، با تصویب این لایحه، دیگر شاهد اعتراض در آزمون‌های سال آینده نخواهیم بود. آیا این لایحه به کنکور سراسری خواهد رسید و آیا آزمون کارشناسی‌ارشد دچار تغییراتی در این باره خواهد شد؟


منبع: فرهیختگان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محسن
Iran, Islamic Republic of
خیلی عالیه
سهمیه فرزندان هیئت علمی ظلم است
Bulgaria
سهمیه فرزندان هیات علمی ظالمانه است فرزند یک کارگر با استعداد چرا باید فدای فرزند بی استعداد یک استاد دانشگاه شود ؟!
Iran, Islamic Republic of
چرا باید بخاطر فداکاری پدر یک فرد فرزند بی اعتقادش سهمیه داشته باشد؟!
Iran, Islamic Republic of
لطفا واسه زدن هر حرف یا صحبتی اول بسنجید بعد بگید همینطوری یچیزی واسه خودتون میگید
Iran, Islamic Republic of
اشکال نداره عزیزم خودتو ناراحت نکن
بجاش ما هیات علمی ها هم اولین پیشنهاد خارج از کشوری که داشتیم میریم. ل.....
Iran, Islamic Republic of
خوش اومدین
تمام پیشرفتهای کشور مدیون جوونای بی ادعایی هست که دلشون با کشورشونه هر کی دلش با کشورش نباشه پروفسور هم که باشه هیچ فایده ای برای کشورش نداره چون دائم میخواد منم منم کنه
Bulgaria
برو نهایتا ظرف شویی در رستوران گیرت میاد با این سوادت.ما اینقدر استاد داریم که بهو وجود امثال شما نیازی نیست
امیر
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اگه میتونزن الان برین بهتره
Iran, Islamic Republic of
خوش اومدین
K
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
به همین خیال باش
محمد
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
درست میگی
جای شما تو این مملکت نیست://
Mahdis
Iran, Islamic Republic of
به سلامت .😏
Iran, Islamic Republic of
...
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
برو خداحافظ
Iran, Islamic Republic of
اصلا سهمیه هم خودش یه نوع پارتی بازیه بخصوص بعضی سهمیه ها که به لطف بعضی کشورها تو کشورمون داره اجرا میشه که واقعا هم واویلاست...
ولی
Iran, Islamic Republic of
در کنکور دروس عمومی را حداقل حذف کنید تا دانش آموزان استرس کمتری داشتن باشند و اولین گام در حذف کنکور باشد.
Iran, Islamic Republic of
بنظرم کاهش سهمیه ایثارگران اصلا خوب نیست، چون اکثر ایثارگران و خانواده‌هاشون از اقشار متوسط و کم‌برخوردار جامعه هستن .....
Iran, Islamic Republic of
تورا خدا اصلاح سهمیه هارا در کنکور 99 اعمال کنید دوتا بچه ی کنکوری دارم .پسرم 5سال کنکور میده هیچ سهمیه ای هم نداریم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
باحذف سهمیه ایثارگرآن بیچاره خیلی ظلم میشه بهشون
Iran, Islamic Republic of
چرا ظلم میشه ، پس دیگران که تا حالا سهمیه نداشتند در حقشان ظلم شده بود.
Iran, Islamic Republic of
چرا ظلم میشه شماهم برید مثل بقیه تلاش کنید درس بخونید
Iran, Islamic Republic of
....
کنکوری
Iran, Islamic Republic of
.....
مهسا
Iran, Islamic Republic of
اگ طرح دو فوریتی اجرا نشو حذف حتی ب کنکور ۱۴۰۰ هم نمیرسد
Iran, Islamic Republic of
این سهمیه ها به 99 میرسه؟
فرزانه
Iran, Islamic Republic of
حذف سهمیه ها فقط برای دانشگاه چندان اهمیتی نداره
اگ برای فرصتهای شغلی این سهمیه ها حذف میشدبهتربود
Mahdi7777
Iran, Islamic Republic of
بهترین خبری که تو اوضاع افتضاح مملکت شنیدم بود و اگر تصویب بشه
میشه گفت بعد مدتها بالاخره یه کاره مثبت انجام دادن
گلی
Iran, Islamic Republic of
من‌خودم سهمیه ای نیستم ولی به جای اینکه سهمیه ای هارو حذف کنید خریداری صندلی و عضو هئیت علمی هارو‌حذف کنید چرا که سهمیه ای ها واقعا حق دارن چون بعضی هاشون پدر بالای سرشون نیست و بعضی هاشون پدرشمیایی دارند‌ ایا با این اوصاف بچه هاشون میتونند خوب باشن ملت یکم انصاف داشته باشین چراکه اونهایی که رفتن واسه ناموس و امنیت کشورمون دفاع کردن‌ تا ما ازادی بدست بیاریم حالا انصاف نیست سهمیه نداشته باشن واقعا بچه و خانوادشون داره زجر می کشه و اگه دولت سهمیه هارو حذف کنه این یعنی توهین به خود کشور
دانشجوی روانشناسی
Iran, Islamic Republic of
jآنهایی که به خاطر خداجنگیدند دنبال سهمیه نبودند و نیستندj
سهمیه ظالمانه فرزندان هیئت علمی را حذف کنید
Iran, Islamic Republic of
سهمیه ایثارگران در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رای آورده وبا تایید بالاترین منصب حکومتی مقام معظم رهبری تصویب وبصورت ماده وقانون درآمده است وهیچ کس جرات حذف آن را ندارد وکسانی که اقدام به تنظیم لایحه حذف سهمیه ایثارگران نمودند با قوانین مصوب جمهوری اسلامی ایران و ترویج فرهنگ ایثار در تضاد می باشند وباید در برابر معاون حقوقی بنیاد شهید مجلس، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس، شورای عالی ایثارگران، ونمایندگان مجلس پاسخگوی این بی حرمتی و بی ارزش کردن فرزندان و خانواده های ایثارگران باشند.
دانشجوی روانشناسی
Iran, Islamic Republic of
حذف و کاهش سهمیه بی حرمتی نیست عدالت است
امام علی هیچ وقت بی دلیل به خانواده شهدا مقام نمی داد
بلکه بر اساس لیاقت مقام میداد و فرقی نمی گذاشت
mina
Iran, Islamic Republic of
جالب اینجان هرکی پزشکی نیاورده سهمیه دار هارو مقصر میدونه
dr .taheri
Iran, Islamic Republic of
حذف بومی گزینی و سهمیه مناطق مخصوصا منطقه ۳ ظاللللمانس باقی سهمیه ها به حق نیس اما حذف این سهمیه ها یعنی دانش آموزی که تو کمترین امکانات و بدترین شرایط درس میخونه با دانش آموز منطقه ۱ در بهترین امکااااااانااااات یکسان دونسته بشه
بنظرم دانش آموزای منطقه ۳ ترک تحصیل کنن دیگه چون اصلا امیدی به قبولی حای تو دانشگاه فرهنگیانم نیس :(
شقایق
Iran, Islamic Republic of
تا اونجایی که بنده در شیراز میبینم خیلی از همون منطقه میان شیراز کلاس و از تمام امکانات هم بهره می‌برند. دوما شما از کجا میدونید شاید اونی هم که تو منطقه یک هست پول نداشته باشه بره کلاس. دلیل نیست که هرکی تو کلان شهره پولدار هست و از امکانات بهره مند در کل تمامی سهمیه ها باید حذف گردد تا عدالت بین همه قشر دانش آموز بر قرار شود
Iran, Islamic Republic of
واقعا باید سهمیه ها به کل حذف بشن ....
Iran, Islamic Republic of
امیدوارم این طرح برای کنکور ۹۹ اجرایی بشه
و حداقل کمی از نا عدالتی ها کاسته بشه...
Iran, Islamic Republic of
باید این طرح واسه کنکور ۹۹ اجرایی بشه
و این نا عدالتی ها تموم بشه یا حداقل کم شه
Iran, Islamic Republic of
با حذف سهمیه ایثارگران ظلمی به هیچ کسی نمیشه بلکه عدالت اجرا میشه........
محمد
Iran, Islamic Republic of
لطفا سهمیه ها !!!را حذف کنید تا هرکس به آن چیزی که لایقش هست برسد.
Amirreza
Iran, Islamic Republic of
برای رد شدن همه سهمیه ها صلوات.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
سهمیه مناطق کاهش به اندازه 50 درصد ینی چی
مهدی
Iran, Islamic Republic of
بازم دمشون گرم که به فکر ما بیچاره ها بودن. ما که مثل بعضیا نمک خور نمکدون شکن نیستیم. هرچی که باشیم واسه کشور خودمونیم.
سپهر
Iran, Islamic Republic of
بیاید معلم ها امکانات اموزشی مناطق ۲ و ۳ را ببینید و با منطقه ۱ مقایسه کنید قطعا تفاوت را می فهمید نسنجیده کاری نکنین که به کسی ظلم بشه چقدر بی فکری دیگه
ناشناس
Germany
خواهش میکنم تورو خدا همین امسال سهمیه رو بردارین خواهش میکنم من معدلم ۱۸/98هست و باامسال چهار سال هست که پشت کنکورم و این واقعا ظلم هستش خواهش میکنم اگه بخواد سال بعد اجرا بشه واقعا ظلم هستش خواهش میکنم ما هیج سهمیه ای نداریم
ناشناس
Germany
....
Iran, Islamic Republic of
سهمیه مناطق و بومی گزینی حذف نشه ....
مریم
Iran, Islamic Republic of
حذف سهمیه مناطق واقعا ظلم در حق مناطق محروم ...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
ایشالا که زودتر اجرا بشه این واقعأ ناعدالتیه،....
Iran, Islamic Republic of
بنده به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه به شدت با تمامی سهمیه ها مخالفم و هر نوع سهمیه ای را به ضرر دانش در این کشور می دانم.
علاوه بر حذف سهمیه ها لازم است رانتهای جذب و استخدام و سهمیه های مرتبط با آن هم به طور کل حذف شوند.
Iran, Islamic Republic of
امام زمان کجایین؟ فقط دلمون خوشه شما که بیایین حرف و حدیث ها تموم میشه
پیر کنکور
Iran, Islamic Republic of
.....