سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - 22 Sep 2020
 
۰

بودجه سالیانه در مجلس چگونه بررسی می‌شود؟

يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۷
کد مطلب: 710330
پس از ارائه پیشنهادات نمایندگان درباره لایحه بودجه سال ۹۹، مجلس کمیسیونی برای بررسی تخصصی‌تر این لایحه تشکیل خواهد داد. در گزارش زیر با مراحل بررسی بودجه سالیانه آشنا می‌شوید.
بودجه سالیانه در مجلس چگونه بررسی می‌شود؟
به گزارش جهان نيوز، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور صبح امروز (یک شنبه، ۱۷ آذر ماه) لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور  را تقدیم قوه مقننه کرد.
 
پس از ارائه پیشنهادات نمایندگان درباره این لایحه، مجلس کمیسیونی برای بررسی تخصصی‌تر این لایحه تشکیل خواهد داد. در گزارش زیر با مراحل بررسی بودجه سالیانه آشنا می‌شوید.

ماده  ۱۸۲ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص تصویب بودجه سالانه کل کشور توسط نمایندگان تصریح می‌کند: دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا پانزدهم آذرماه هر سال به مجلس تسلیم نماید. نحوه رسیدگی به لایحه بودجه، یک شورى خواهد بود و ترتیب رسیدگى به شرح ذیل مى‏‌باشد:

۱- نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه سالانه کل کشور و پیوست‏ها و سوابق آن تا مدت ده روز مى‌‏توانند پیشنهادهاى خود را به کمیسیون‏هاى تخصصى مجلس تقدیم نمایند.

۲- کمیسیون‏هاى تخصصى موظفند حداکثر تا پانزده روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم نمایند.

۳- کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف پانزده روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگى به گزارش کمیسیون‏هاى تخصصى گزارش نهائى خود را تنظیم و به مجلس شوراى اسلامى تقدیم نماید. مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیئت رئیسه قابل تمدید می‌باشد.

۴- در جلسه علنى، پس از رسیدگى به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهاى مربوط به درآمد‌ها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومى دولت رسیدگى و سقف آن به ‏تصویب خواهد رسید. پس از آن پیشنهادهاى مربوط به تبصره‌‏ها و ردیف‌ها رسیدگى مى‌‏شود.

تبصره ۱- در جلسه علنى، تنها پیشنهادهایى که توسط نمایندگان وکمیسیون‏ها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده، مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه، قابل طرح مى‌‏باشد. پیشنهاد‌هایی که منبع درآمد مشخصی نداشته باشد قابل طرح نخواهد بود و پیشنهاد‌هایی که مازاد بر سرجمع نباشد زمانی قابل طرح است که ردیف مشخص جایگزین را معین نماید. تشخیص موارد مذکور با رئیس جلسه خواهد بود.

تبصره ۲- نحوه رسیدگى به متمم، اصلاحیه‏‌هاى بودجه و سایر مواردى که در این ماده پیش ‏بینى‏ نشده طبق مقررات معمول در این آیین‏ نامه خواهد بود.

تبصره ۳- کمیسیون موظف است گزارش خود را ارائه کند و گزارش مسکوت‌ماندن از کمیسیون تلفیق پذیرفته نیست. چنانچه گزارش کمیسیون مبنی بر رد کلیات لایحه باشد و در مجلس نیز کلیات لایحه به تصویب نرسد، مراتب به دولت اعلام می‌شود تا حداکثر ظرف مدت دو هفته لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند و اگر کلیات لایحه به تصویب مجلس برسد، به کمیسیون تلفیق اعاده می‌شود تا ظرف مدت پانزده روز گزارش جدید را به مجلس تقدیم کند.
 
 
نکته‌ای که باید در خصوص جلسات بررسی لایحه بودجه در صحن علنی به آن اشاره کرد این است که جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه باید بلاانقطاع در کلیه ایام هفته غیر از جمعه و تعطیلات رسمی، حداقل روزی چهار ساعت دایر باشد و تا موقعی که شور و مذاکره پایان نیافته و رأی مجلس اخذ نشده است از دستور خارج نمی‌شود.

منبع:میزان
برچسب ها: بودجه مجلس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *